1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Iplik üretim fabrikaları

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve ekecık tarafından 2 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Arkadaşlar İplik Üretim fabrikalarıyla alakalı çalışma yapan arkadaşım yok mu hiç?yardım bekliyorum risk analizi,eğitimler ve acil durumlar için.Teşekkür ederim
  2. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    iplik işi dipsiz kuyu, ne var ne yok işletmede, nerde çalışıyorlar ne yapıyorlar nasıl yapıyorlar bu tip şeyleri öğrenebilirsen yardım etmeye çalışırım...
  3. Mesela ne gibi bilgiler lazım size?
  4. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    mailinizi aldım
    yapacağınız iş çok derinlemesine ve detaylı olmak zorunda benim gördüğüm kadarıyla çünkü tekstilde yapılan her iş var nerdeyse... bununla ilgili olarak kimyasallarla çalışılan yerleri belirleyin, burdaki adamlara karaciğer fonksiyon ve hemogramları da rutinlere ilave olarak yaptırın. Kimyasalların hazırlandığı ve kullanıldığı yerleri tecrit edip her kimyasalı ayrı bir kapalı kutusu içerisinde ve etiketli olarak bulundurun, tecrit ettiğiniz bu bölge tehlikeli alan olarak kimyasal mutfağı olarak isimlendirilebilir mesela... bu kimyasalların tamamının renkli MSDS lerini alın ve sıkılmadan hepsini tek tek okuyun, etkilerine uygun KKD kullandırın ve muhakkak kişisel maruziyet seviyesinde ortam ölçümlerini her etki için yaptırın tüm birimlerde. Islak zeminlerde çalışmaya, yüksekten düşmeye, kaldırma araçlarına, malzeme istiflerinin yüksekliklerine dikkat edin. Muhakkak yangın algılama sistemi bulunmalı böyle bir yerde. Kimyasalların maruziyet riski bulunduğu yerlerde yeterli sayıda göz ve boy duşu bulunmalıdır. Makinelerin hepsinin koruyucu kapakları takılı olmalı, bu kapakların hepsinde kapaklar açıkken çalışmayı önleyen durdurucu butonlar bulunmalıdır. Periyodik kontroller (topraklama, paratoner, kaldırma araçları, varsa kazan, kompresör, forklift, transpalet) tam olmalı... Presler çok önemlidir, bu preslerde ya uzakta bir pedal sistemi ya da çift el kumanda sistemi bulunması lazım, pres kesinlikle otomatik olarak çalışmayacak, butonu bıraktığın anda duracak şekilde olmalıdır. Bütün elektrik panolarının önünde yalıtkan paspas olmalı, eğer ıslak zeminlere denk geliyorsa bu yerler tahta palet ile sudan kurtulduktan sonra paspas serilmelidir. Hallaç makinesinin girişlerinde malzemenin girdiği kısımda koruyucu kapak muhakkak bulunmalıdır, hallaç makinesi parmak düşmanı olarak bilinir tekstilde, kesinlikle affetmez parmakları. Çalışanların tamamı kolye, küpe yüzük telefon gibi şeylerle işletme içerisine girmeyecek, Acil çıkış kapıları dışa açılır yeşil renkli ve üstlerinde aydınlatma bulunması gereklidir. Aynı zamanda işletme içerisinde fosforlu yönlendirme levhaları da bulunacak. Depo sahasında forklift yolu tabanda işaretlenicek...

İlk etapta aklıma bunlar geliyor, daha fazlası için işletmeyi gidip görmek lazım