1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Irca onaylı ohsas 18001 baş denetçiliği

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve Uğur Yavuz tarafından 8 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Uğur Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50980
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    egeyapı group batışehir projesi
    ohsas 18001 baş denetçiliği'nin iş güvenliği uzmanına artıları veya eksileri nelerdir ????
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sn. Ilgili,

Çevre Yönetim Sistemi standardı ISO 14001, kuruluşların günümüzde karşılaştığı problemlere uyum sağlamak amacıyla revize ediliyor.

ISO 14001 Standardı’nın geliştirilmesinden sorumlu uluslararası komite, Mart 2014 ayinda tekrar bir araya gelecek. Bu toplantıda bir çok yetkin kurum/kuruluş ve topluluklardan gelen geri bildirimler değerlendirilecek. Sonrasında, Mayıs 2014 tarihi itibariyle standardın Draft (Taslak) halinin yayınlanması bekleniyor. Revize standardın son hali ise 2015 başlarında yayınlanacak.

İş Sağlığı ve Güvenliği BS OHSAS 18001 de revize ediliyor.

Standardın, 2016 yılı sonlarında ISO 45001 ismiyle yayınlanması söz konusu. Standardı geliştirmekten sorumlu uluslararası komite, önümüzdeki 2 yıl boyunca bir araya gelerek, kuruluşların günümüzde karşılaştığı sorunlarla ilgili çözümleri tartışacak.

SAI Global olarak, olası değişikler ve bu değişikliklerin kuruluşunuza etkisi konusunda sizi düzenli olarak haberdar etmeyi hedefliyoruz.

Geçiş sürecinde size yol gösterip, yardımcı olacagimizi bildirir; her turlu soru ve gorusleriniz icin cekinmeden bizlerle irtibata gecmenizi rica ederiz.

SAI Global Avustralya’da ulusal standartları yayınlaması amacıyla kurulmuş,zaman içerisinde faaliyet alanını genişletmiş, şu anda 100’ den fazla ülkede denetim, belgelendirme, eğitim hizmeti veren bir firmadır.

Stratejik bir kararla 2012 yılında Türkiye’de kendi ofisini açan SAI Global , şu anda uluslararası standartlarda onaylı, Türk denetçi ve eğitmenlerden oluşan ekibiyle BRC-Food, IFS, ISO 9001, ISO 22000, FSSC 22000 gibi standartlarda belgelendirme denetimlerini ve sosyal uygunluk (Sedex) denetimlerini gerçekleştirmektedir. Denetimlerin yanı sıra farklı standartlarda temel bilinçlendirme eğitimleri, iç denetçi ve baş denetçi eğitimleri , gıda etiketleme mevzuatı eğitimi, food defense eğitimi gibi sektörel konularda eğitimler de vermektedir.

Eğitimlerimiz genel katılıma açık olabildiği gibi, kuruluşların ihtiyaçlarına yönelik konularda firma içi eğitimler de düzenlenebilmektedir.

Kendi tasarımımız olan yazılımları kullanarak her boyutta kuruluşa tedarik zinciri yönetimi, şikayet yönetimi konularında çözümler sağlamakta, global anlaşmalarımız sayesinde komplike bir tedarik zinciri organizasyonuna sahip olan pek çok uluslararası markanın ikinci taraf denetimlerini gerçekleştirerek tedarik zincirini yönetmelerine destek vermekteyiz.

Her türlü denetim, belgelendirme , eğitim ve tedarik zinciri yönetimiyle ilgili ihtiyacınız için size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağız.

Best Regards / Saygilarimla

Rasim Sancakli

Satis ve Pazarlama Yoneticisi

SAI GlobalAssurance Services LimitedBüyükdere Cad. Maya Akar Center 100-102 C Blok No:4
    Esentepe - Şişli / İstanbul

Phone: +90 (212) 3189083

Mobile : +90 (532) 495 13 63

Fax: +90 (212) 2119824

rasim.sancakli@saiglobal.com

www.saiglobal.com/assurance

3. Uğur Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50980
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    egeyapı group batışehir projesi
    çok teşekkürler...
  4. qrafiqer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sorulan soru ve cevap arasındaki bağlantıyı anlamadım.
  5. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    OHSAS 18001 iki sene sonra yerini ISO 45001'e bırakacak. Yani soru şu: Kalkacak bir sistem için eğitim alınmalı mı, yatırım yapılmalı mı?

Öncelikle neden yeni bir iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemine ihtiyaç var?
    OHSAS 18001 şu anda 40 ülkede bazı yerel değişikliklerle ulusal standart olarak kullanılmakta. (Türkiye'de: TS 18001)
    127 ülkede 90000 OHSAS 18001 sertifikası verildi. Bu yüzden uluslararası bir ISO standardına ihtiyaç var.
    Bu yeni standardın adı ISO 45001 ve 2016'da çıkması bekleniyor. Firmalara OHSAS 18001 sertifakalarını ISO 45001'e çevirmeleri için süre tanınacak.

Annex SL nedir?
    Annex SL tüm yeni çıkacak yönetim sistemlerine baz oluşturacak ve tüm yönetim sistemleri aynı numaralandırma sistemine sahip olacak.
    1. Kapsam
    2. Atıf yapılan standartlar
    3. Terimler ve tarifler
    4. Örgüt Bağlamı
    5. Liderlik
    6. Planlama
    7.
    Destek
    8. Uygulama
    9. Performans değerlendirme
    10.İyileştirme

ISO 45001'de neler yeni?
    Üç yeni ana kavram göze çarpıyor:

4. Örgüt bağlamı: Şirketinizin işini etkileyecek iç ve dış faktörlerin dikkate alınması gerekiyor. Bunlar değişen çalışan ilişkileri, yeni teknolojiler, yeni malzemeler olabilir. Kısaca örgütün içinden veya dışından iş yapış şeklinizi değiştirecek hususlar değerlendirilmeli. Bu değişikliklerin işletmeniz için yaratacağı yeni riskler ve bu risklerin yönetim sistemi tarafından nasıl kontrol edilebileceği belirlenecek.
    4.1 Organizasyonu ve bağlamını anlama
    4.2 İlgili tarafların ihtiyaçlarını ve beklentilerini anlama
    4.3 XXX yönetim sisteminin kapsamını belirleme
    4.4 XXX yönetim sistemi

5. Liderlik: Üst yönetimin politika oluşturma ve hedef belirleme ile ilgili hususlar yine olacak. İlave olarak personeli özendirme, alt yönetime yardımcı olma gibi kavramlar geliyor.
    5.1 Liderlik ve taahhüt
    5.2 Politika
    5.3 Örgütsel roller, sorumluluklar ve yetkiler

7. Destek: Dokümantasyon ve kayıtlar günümüzün modern iş dünyasını yansıtmamakta, çünkü herkes akıllı telefon, tablet gibi cihazlar kullanmakta ve bundan dolayı işleme tabi tutulmuş bilgiden bahsediyoruz.
    7.1 Kaynaklar
    7.2 Yeterlikler
    7.3 Farkındalıklar
    7.4 İletişim
    7.5 Belgelendirilmiş bilgi

ISO 45001'de ne yok?
    ISO 45001'de önleyici faaliyet yok, sebebi yönetim sisteminin bütünüyle önleyici bir araç haline gelmesi.

ISO 45001'de hangi tanımlar değişiyor?
    ISO 45001 günün gereksinimlerini uygun olarak risk, çalışan ve işyeri tanımlarını yeniden belirliyor.

ISO 45001'de başka neler dikkate değer?
    Şirketin altişveren ve taşeron kullanmadan kaynaklanan sorumlulukları, dış kaynak kullanmadan kaynaklanan sorumlulukları dikkate alınıyor. Taşeronların sebep olacağı kazanın ana şirketin prestij ve itibar kaybına sebep olacağı dikkate alınıyor.
    Tehlikeleri belirleme yerine riskleri belirleme ve riskleri kontrol etme kavramları geliyor.

Peki ISO 45001 için beklemeli mi?
    Kesinlikle hayır. Çünkü ISO 45001'in büyük kısmını OHSAS 18001 oluşturuyor. OHSAS 18001'e bugün yapılacak yatırım ISO 45001 için hazırlık olacak. Ayrıca OHSAS 18001'in düşük kaza sıklık oranı, düşük sigorta primleri, düşük kayıp zaman, iş teftişine hazırlıklı olma gibi avantajları uygulayan için hemen geçerli olacak faydalar.

Faydalanılan kaynaklar:
    http://www.nqa.com/si/atozservices/article.asp?SECTION=1072&ARTICLE=1146
    http://www.british-assessment.co.uk/articles/isos-annex-sl-explained
    http://www.irca.org/Documents/press/2012/IRCA%20Annex%20SL%20brochure.pdf

Ekli Dosyalar: