1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Is kazasi agir yaralanma

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve MEHMET KOYUNBABA tarafından 25 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. MEHMET KOYUNBABA İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93305
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akça Holding, Menderes Tekstil San. ve Tic. A.Ş. Denizli
    ağır yaralanmalı bir iş kazası başıma geldi
    hizmet veren bir şöfor taşıdığı malı indirmek üzere fabrikaya getirdi. fabrika sahasına indirilmesi üzerede brandayı çıkarmak için kamyonun üzerine çıktı ve yere düştü. başından ağır yararlandı. savcı benden ifade vermemi istedi... bunda benim suçum var mı? fatura ile hizmet veren biri sigortalı çalışan değil...
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Şoför sizin elemanınız mı?
    Konu ile ilgili yükleme boşaltma prosedürleri var mı ve buna uygun olarak araçta veya yükleme-tahliye limanında uygun PPE bulunuyor mu?
    Risk değerlendirmesinde bu konu ile ilgili bir atıf ve önlem mevcut mu?
    Sigortasız çalışan kim?
  3. MEHMET KOYUNBABA İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93305
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    fatura ile hizmet veren bir nakliyatçı fabrikanın mamul ambarına yükü indirmenden önce brandayı çıkarmak üzere kamyonun tepesine çıkıyor ve düşüyor... fabrikada çalışan biri değil... vallah bu işler gerçekten zor işler allah hepimize kolaylık versin
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Haziran 2014 ---
    işin garibi benimle birlikte firmada çalışan toplam 7 uzman var işveren beni gönderiyor ifade vermeyeye
  4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Şimdi sizin 1. derecede kusurunuz yok şüphesiz.
    Bu iş sürekli olan bir iş mi acaba? Yani alt işverenlik ilişkisi var mı nakliyatçı firma ile?
    Sonuçta olay da sizin sahanızda oluyor ve sizin de kontrol önlemi almanız istenecektir bu aşamada.
    Çalıştığınız şirketlerin elemanlarının da yasal manada takibi de önemli.
    Gerçekten karmaşık bir durum ama dediğim gibi, siz sizin alanınızda üzerinize düşeni zaten yaptıysanız fazla birşey olacağını sanmıyorum.
    Allah kolaylıklar versin.
  5. MEHMET KOYUNBABA İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93305
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çok teşekkürler. talimatlarımız var kontrollerimiz düzenli aralıklar ile yapıyoruz. risk analizleri mevcut çalışanlara eğitim verildi ama işte şöför fabrika çalışanı değil
  6. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Sorulacak ve size yöneltilecek konu şu olabilir;
    Bu adam fabrikanıza ilk defa mı geliyor?
    Oryantasyon yapıp fabrika kuralları konusunda eğitim verdiniz mi? Yükleme - boşaltma talimatları konusunda kısa brifing yapıldı mı? ( Farkındayım. Bunların uygulanabilirlikte yeri fazla yok ama sorulacağını düşünüyorum )
    Anladığım kadarı ile siz üzerinize düşeni yapmışsınız. Nakliye firması ile iletişime geçip konuyu görüşmenizi de öneririm.
  7. MEHMET KOYUNBABA İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93305
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çok teşekkürler değerli bilgileriniz için..
  8. oğuz han yüce İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22612
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ANFA GÜVENLİK HİZMETLERİ VE SİSTEMLERİ LTD. ŞTİ
    öncelikle geçmiş olsun.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ
    DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
    Çeşitli ve Son Hükümler
    Büyük kaza önleme politika belgesi veya güvenlik raporu hazırlanması gereken işyerlerinde risk değerlendirmesi
    Çalışanların bilgilendirilmesi
    MADDE 16 –
    (1) İşyerinde çalışanlar, çalışan temsilcileri ve başka işyerlerinden çalışmak üzere gelen çalışanlar ve bunların işverenleri; işyerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik riskleri ile düzeltici ve önleyici tedbirler hakkında bilgilendirilir.
    risk değerlendirmesi yönetmeliğinde böyle bir madde var. ancak sizi ne kadar bağlar bilmiyorum.
    tecrübe olarak, daha önce çalıştığım firmada dışardan gelen elektrikçiye dahi tehlike hakkında bilgilendirme formları, sgk dökümleri ve işverenden onay yazılarını, vb. almadan işyerine sokmuyorlardı.
  9. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    @MEHMET KOYUNBABA öncelikle geçmiş olsun. Bu durum çok ekstrem bir durum değil. Çalıştığımız iş yerinde tedarikçi dediğimiz firmaların sahamıza girişinde;
    -Temel İş Güvenliği Eğitim Katılım Formu (son güncel tarihli olanı)
    -Temel İş Güvenliği Eğitim katılım sertifikası,
    -Sağlık Raporu, (son güncel tarihli olanı)
    -Mesleki Eğitim Belgeleri,
    -Kişisel koruyucu Donanım zimmet formları,
    -SGK bildirimleri,
    istiyoruz. Ayrıca bu belgeleri olsa da Oryantasyon dediğimiz iş yerini, acil durum toplanma alanlarını, iş izin sistemleri vb. bilgileri anlatan kısa eğitim veriyoruz. Ayrıca risk değerlendirmesinde Rutin olmayan faaliyetler adı altında dışarıdan gelen firmaların yaşayabileceği kazalar ile alakalı analizler yaparsanız çok iyi olur. Hatta uçak düşmesini bile yazabilirsiniz. Dediğiniz gibi bu işler gerçekten zor işler Allah hepimize kolaylık versin