1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg belgesini alıpda hala isg işi yapamayan var mı

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve yaşarsalur tarafından 23 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. yaşarsalur İSGforum Üyesi

belgeyi alan bu konuda iş buluyor mu
  2. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    benim çevremin %80i yapmıyor
    yapmaya da gerek duymuyor
  3. zekiuysal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bende belgemi kullanmıyorum. Bu paralara bu işi yapmak için emin olun aklınızın yerinde olmaması gerekiyor. Bilinçsiz bir toplumda iş yapmak gerçekten çok zor. Etramda bu işi yapanlara bakıyorum şaşırmamak elde değil. 55 kişilik tuğla fabrikasına adamlar 550 TL fiyat verilen bir memlekette bu paralara iş yapan varken.
  4. serakent İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    evet bende sınavı mayısta geçtım ancak henüz başlamadım fiyatlar çok ucuz malesef 2000 işyerı bulunan sanayı sıtesınde OSGB ler işyerı başına mühendıse 100 tl verıyor yanı çalışılmaz vede riskini almaya değmez devletın bu konuda yaptırımlarının olması lazım kı berberler odası mühendıse işyerı başına 50 tl verıyormuşkı duşunun artık yanı ayaklara düştü meslek, kamuda çalışıpta bu belgeyı alanlar ne yapıcak acaba dışarda çalışabılcaklermı sızce.
  5. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  6. rıza akar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    83258
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MİLAT OSGB
    Ankara'da da bu işin suyunu çıkarmışlar 60-70 çalışanı olan firmalara gidip 500-600 tl fiyat verenler var anlamak mümkün değil en iyisi asıl mesleğimiz ve işimiz neyse onu yapmak ....
  7. aykutcengiz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kimse artık isg yapmıyor herkes kendı meslegıne dondu
  8. Kemal Ev İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    EMK
    Bu serzenişlerde bulunan arkadaşlara , zahmet buyurmazlarsa şahsıma ait bu konuya ilişkin ileti geçmişlerimi okumalarını , bir de duyarlılık gösterip site yönetimine gönderdiğim gerek mesleği gerekse mühendisliğimizi alçaltan ve bakanlığa sunup da yaptırım öngördüğüm yüz kızartıcı tekliflerin akibetinin ne olduğunu sormalarını istirham ediyorum.
  9. Gülnaz Tercan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş bile bulamadık ki nasıl çalışalım....
  10. Ayça Bulut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    mümkün dahi gözükmüyor isg konusunda çalışabilmek,büyük hayal kırıklığı...
    bir kaç görüşmeye gittim ciddiyetsiz ve çok düşük ücretlerle karşılaştım ...isg kültürünün bu ülke de işleyebilmesi hayal gibi..
  11. yasin atay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tamamen arz Talep dengesi.
    En basit örnekle; Bi yasa çıktı ne diyor " işveren risk analizi yaptırmak zorunda". Hayda talep arttı, işi hazır olanlar kaptı pastadan büyük dilimleri. Bunu duyanlar bende eğitime gidecem belgeyi alacam dedi. Gitti aldı sonra bi baktıki zaten pastanın dilimleri bitmiş. Talep azalmış, arz fazla bu sefer. Fiyatlar hop aşağıda.
    Bi bakıyorsunuz kimyager adam fabrika ortamında isg uzmanı olarak çalışıyor. Bi bakıyorsunuz ziraat mühendisi talaşlı imalatın olduğu yerde İSG uzmanlığı yapıyor. Bu kısımlar branşlar ayrılmadan kimse bu işten ben ekmek yiyecem demesin. Boştan yerede 2000 TL civarında eğitim kurumlarına para kaptırmasın. Ha olsun bi köşede dursun diyorsa o da bi fikir. Çünkü ilerde bi bakacan devlet diyecek " tamam yeteri kadar ISG uzmanım var- sınav hakkı ortadan kalktı" O zamana kadar aldın aldın,

Hiç bir fabrika ( çok büyük-kurumsal olandan bahsetmiyorum ki zaten bunların sayısı azdır) sadece İSG uzmanı olarak seni orada çalıştırmaz. ISG işini sen yan iş olarak yaparsın, sorumluluk yükler, denetimlerde var mı var demek için seni tutar. Ha hal boyle olunca, firma şu şekilde düşünüyor. Şu anda bi adama ihtiyacım yok. eee kanun da beni zorunlu tutuyor ISG uzmanı için. Ne yapayım? O zaman dışardan bi ISG uzmanı bulayım iş bulmakta zorlanan onu işe alayım 300-400 vereyim diyor.

Yani kısaca olay ARZ -TALEP ve Kanundaki yetersizlik.
  12. Kenan Ar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44666
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Tarkett Aspen Tic.A.Ş.
    Mevcut Şartlarla İSG uzmanı olarak çalışmak mümkün değil.Piyasada OSGB'lerin uzmanlara bakışı genellememek kaydıyla sömürü üzerine kurulmuş.Eğitimli ve herkes çift uzmanlığa sahip fakat önerilen ücretler ve iş yapış biçimleri (bazı eksiklikleri görmezden gel bakışı),piyasada olması gerektiğinden fazla OSGB açılmış durumda.Herkes bu sektörde para var yatırım yapalım zihniyeti ile firma kurdu.Bizlerde belge alalım diye bu yola koyulduk.Bu firmalar ayakta durmak , eski firmalardan pazar kapmak için fiyat kırıyorlar. Yeni belge almış Uzmanı da bu sebeple sıkıntılı süreç bekliyor.Süreç kendini elimine ederek doğru şekilde işini yapan ve yapacak firma ve uzmanlar bu sektörü geliştirecektir.Süreç daha yeni başlıyor.Tüm meslektaşlarımıza kolaylıklar ve başarı diliyorum.
  13. ferit ceylaner İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33090
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KARDEŞ HEKİMLER OSGB
    Şunu unutmayalim ki bu fiyatları bu seviyelere düşüren bizleriz.adam sırf calisayim diye gidip üç beş kuruşa anlasiyorsa bunda işverenin hiç bi suçu yok.kimse belirli bir ücretin altında anlaşma yapmasın bakalım işveren ne yapacak. İnsanları üç beş kuruşa çalışmaya zorunlu kılan sistemin sorumlularinin allah belasını versin.bu ülkede bu gibi insanlar oldukça emek sömürüsü devam edecektir...
  14. halil yetim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sistem para dolabı
  15. Kişisel görüşüm bir kişi tüm işlerin uzmanı olamaz. Bir işletmede çevresel risklere ayrı isg uzmanı, mekanik risklere ayrı isg uzmanı, elektriksel risklere ayrı isg uzmanı, ergonomik risklere ayrı isg uzmanı olmalıdır.
    Örneğin bir firmada çalışan mekanik ve bakım onarım işlerinden sorumlu makine mühendisi bu işlerin sorumlu iş güvenliği uzmanı olmalı, elektrikle ilgili işlerden sorumlu elektrik mühendisi bu işlerin sorumlu isg uzmanı olmalı, çevre mühendisi çevre ile ilgili işlerden sorumlu isg uzmanı olmalı,

Yani mesleğe uygun uzmanlık yapılması en doğru seçenek. İş güvenliği işi ayrı bir meslek olarak değerlendirilmemelidir. Her mesleğin içeriğinde iş güvenliğine ihtiyaç vardır.