1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg 'de değişenler sınavı için 2014

Konusu 'Eğitim Notları ve Hazırlık' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 1 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1)YANGIN TÜPLERİ BASINÇ TESTLERİ 5 YIL

2)MESLEK HASTALIĞI VE İŞ KAZASI SADECE 5510 SSK KANUNUNDA İDİ.ŞİMDİ 5510+6331

3)16 YAŞINI DOLDURMAMIŞ İÇİLER; İSG VE AHLAKININ TAM OLARAK GÜVENCEYE ALINMASI ŞARTIYLA, İHTİSAS VE MESLEKLERİNE UYGUN İŞLERDE ÇALIŞTIRILABİLİR.(YENİ HÜKÜM)

4)TAŞINABİLİR GAZ TÜPLERİ VEYA KAYNAKTA KULLANILABİLEN OKSİJEN TÜPLERİ (DİKİŞLİ, DİKİŞSİZ) 5 YIL İDİ 3 YIL OLDU.

SIVILAŞTIRILMIŞ GAZ TANKLARI, LPG VE BENZERİ (YERALTI, YERÜSTÜ) İLE TEHLİKELİ SIVILARIN BULUNDUĞU DEPOLR 10 YIL
    LPG TANKI EMNİYET VALFİ 5 YIL
    KULLANIMDAKİ LPG TÜPLERİ VE BASINÇLI HAVA TANKLARI 1 YIL.
    MANİFOLDLU TÜP DEMETLERİ 1 YIL.
    (*) Periyodik kontrol süreleri API 510 standardı esas alınarak belirlenen basınçlı ekipmanlarda; basınçlı ekipmandaki içerik (basınç ve benzeri) kayıpları ile korozyon gibi nedenlerle meydana gelen bozulmalar dikkate alınarak yapılan risk değerlendirmesi ve yönetimi çerçevesinde belirlenen periyodik kontrol süreleri, ekipmanın kalan ömrünün yarısını ve her halükarda beş yılı aşmaması gerekir.

5)İŞ DURDURMA HEYETİ ÜÇ MÜFETTİŞTEN OLUŞUR.ÖNCEDEN KOMİSYON VARDI.

6)İŞVEREN KİŞİSEL SAĞLIK DOSYALARINI 15 YIL SAKLAR.ÖNCEDEN 10 YIL SAKLIYORDU.

7)ÖNCEDEN BİRÇOK RİSK OLDUĞUNDA EN KUVVETLİ RİSKE GÖRE KKD SEÇİLİYORDU.ŞİMDİ, BİRARADA KULLANILMAYA UYGUN VE BİRARADA KULLANILDIĞINDA SÖZKONUSU RİSKLERE KARŞI KORUYUCULUĞU ETKİLENMEYEN KKD SEÇİLİR.

8)BİYOLOJİK RİSLERE MARUZİYETTE KAYITLAR 20-40YIL SAKLANIYORDU. 15-40 OLDU.

9)İSG KURULLARI 8 KİŞİ İDİ. 7 KİŞİ OLDU.SENDİKA TEMSİLCİSİ KURULDAN ÇIKARILDI.

10)İSG EĞİTİMLERİ 3-2-1 YILDA 8-12-16 SAAT OLDU.

11)KALDIRMA ARAÇLARI YÜKÜN 1,5 KATINI TAŞIYORDU. 1,25 OLDU.

12)KALDIRMA ARAÇLARI KONTROL SÜRESİ 3 AYDI. 1 YIL OLDU.

13)İSG UZMANI ÇALIŞMA SÜRESİ 6-8-12 DAK. 1000-1500-2000 KİŞİ OLDU.

14)İSGKURULU KURULACAK İŞYERLERİNDE SANAYİDEN SAYILAN İFADESİ ÇIKARILDI.(50 kişi+6 ay)

15)RİSK DEĞERLENDİRMESİ 5 YILDA BİR İDİ. 2-4-6 YIL OLDU.

16)ACİL DURUM PLANI 5 YILDA BİR İDİ.2-4-6 YIL OLDU.

17)6331DEKİ İŞÇİ TANIMI, ÇALIŞAN TANIMI OLDU.

18)İŞ MAKİNELERİNİN YERLEŞİM YERİNDE VE DIŞINDA HIZLARI 20M/SN OLDU. ÖNCEDEN 10/ 20 İDİ.

19)YANGIN TÜPLERİ HİDROSTATİK TESTLERİ 5 YIL( 4. YILIN SONUNDA).YILDA BİR DEFA PERİYODİK KONTROLLERİ YAPILIR.

20)İSG KURULU ÖNCEDEN AYDA BİR TOPLANIYORDU.ŞİMDİ TEHLİKE SINIFINA GÖRE 1-2-3- AY OLABİLİR.

21)GÜVENLİ KORKULUK PLATFORMDAN EN AZ 100CM(90 İDİ) YÜKSEKLİK VE 125 KG(ÖNCEDEN 100 KG İDİ)

22)İŞYERİ HEKİMİ 4-6-8 SAAT , 2000-1500-1000 KİŞİ

23)LPG TÜPÜ KONTROL SÜRESİ 6 AYDI 1 YIL OLDU

24) TÜM TESİSATLAR KONTROL SÜRESİ 1 YIL OLDU

25)TÜM KALDIRMA ARAÇLARI KONTROL SÜRESİ 1 YIL OLDU

26)PERİYODİK SAĞLIK MUAYENESİ 1-3-5 YIL OLDU

27)İSG ALANINDA MÜFETTİŞ YARDIMCILIĞI SÜRESİ DAHİL EN AZ 1O YIL GÖREV
    YAPMIŞ TEKNİK ELEMAN OLAN İŞ MÜFETTİŞLERİNE A BELGESİ VERİLİR.ÖNCEDEN 8 YIL İDİ.

28)DİĞER SAĞLIK PERSONELİ:10 DAN AZ ÇALIŞANI OLAN, AZ TEHLİKELİ İŞYERLERİNDE :35 DAKİKA
    10’DAN ÇOK ÇALIŞANI OLANLARDA 6-9-12 DAKİKA

29)İŞYERİ HEKİMİ:10’ DAN AZ ÇALIŞANI OLAN, AZ TEHLİKELİ İŞYERLERİNDE:25 DAKİKA
    10’DAN ÇOK ÇALIŞANI OLANLARDA 4-6-8- DAKİKA(2000-1500-1000 KİŞİ)

30)İSG UZMANI :10 ‘DAN AZ ÇALIŞANI OLAN AZ TEHLİKELİ İŞYERLERİNDE: 60 DAKİKA
    10’DAN ÇOK ÇALIŞANI OLANLARDA 6-8-12 DAKİKA( 2000-1500-1000 KİŞİ)

31)KAZI İŞLERİNDE YAPI ALANININ ÇEVRESİ 60CM YÜKSEKLİKTE TAHTA PERDE İLE ÇEVRİLİR.ÖNCEDEN 3 METRE İDİ.

32)PERİYODİK MUAYENE SÜRESİ HER YIL İDİ. 1-3-5 YIL OLDU.

33) İŞ MAKİNELERİNİN YÜKLÜ VE YÜKSÜZ HIZLARI 10 M/SN OLDU.ÖNCEDN 10 / 20 İDİ.

34)İŞYERLERİ İSG UZMANINI OSGB VEYA YETKİLİ TOPLUM SAĞLIK MERKEZİNDEN TEMİN EDER

36)İSGB ZEMİN KATTA OLUYORDU, ŞİMDİ GİRİŞ KATTA OLACAK.

37)2012 İSTATİSTİK SONUÇLARI:İŞ KAZASI ÖLÜM SAYISINDA %56 AZALMA, İŞ KAZASI SAYISINDA %8 ARTIŞ, 744 KİŞİ ÖLDÜ,
    SIKLIK HIZI 2,43 (1.000.000 SAAT) ; HER 100 KİŞİDE İŞ KAZASIGEÇİREN İŞÇİ SAYISI SIKLIK HIZI 0,55
    İŞ KAZSI AĞIRLIK HIZI (1.000.000 SAAT)395 ; HER 100 KİŞİDE İŞ KAZASI NEDENİYLE KAYBEDİLEN İŞ SAATİ 0.32
    ÇORUM, IGDIR VE HAKKARİDE İŞ KAZASI YOK
    EN ÇOK İŞ KAZASI İNŞAAT-MADEN,LİNYİT-METAL
    İŞ KAZAALRINDA EN ÇOK ELLER VE PARMAKLAR(TC), ILOYA GÖRE AYAKLAR
    EN AZ İŞ KAZASI ADANADA
    HAKKARİ, IĞDRI VE ÇORUMDA HİÇ İŞ KAZASI OLMAMIŞ
    EN ÇOK ÖLÜMLÜ İŞ KAZASI YİNE İNŞAAT
    İŞ KAZALARI; EN ÇOK 30-34 YAŞ ARASI KİŞİLERDE OLMAKTADIR
    MESLEK HASTALIKLARI;BEL FITIĞI EN ÇOK "40-44 YAŞLARI" ARASINDAKİ KİŞİLERDE GÖRÜLMEKTEDİR.
    EN ÇOK İŞ KAZASI SEBEBİ:BİR VEYA BİRDEN FAZLA CİSMİN SIKIŞTIRMASI,EZMESİ,BATMASI,KESMESİNDEN OLUŞMAKTA(19.579 KİŞİ)
    C GRUBU MESLEK HASTALIKLARINDA: SLİKOZ VE SLİKOTÜBERKİLOZ EN ÇOK GÖRÜLEN TÜRLERDİR.
    İŞ KAZASINDA EN ÇOK ÖLÜM VAKASI GÖRÜLEN İL İSTANBUL, EN ÇOK MESLEK HASTALIĞI ANKARA
    iŞ KAZASI,MESLEK HASTALIGI,ÖLÜM ORANI,SÜREKLİ İŞ GÖREMEZLİK VAKALARININ EN ÇOK GÖRÜLDÜĞÜ SEKTÖR>>> KÖMÜR VE LİNYİT ÇIKARMA İŞLERİDİR
    EN ÇOK 1-3 ÇALIŞANLI YERLERDE İŞ KAZASI, EN ÇOK 1.SAATTE, SÜREKLİ İŞ GÖREMEZLİK YAŞ GRUBU 40-44, İŞ KAZASI VE MESLEK HASTALIĞI NEDENİYLE ÖLENLERİN YAŞ GERUBU: 45-49
    iŞ KAZASI,MESLEK HASTALIGI,ÖLÜM ORANI,SÜREKLİ İŞ GÖREMEZLİK,HASTANEDE GEÇEN SÜRE VAKALARININ EN ÇOK GÖRÜLDÜĞÜ ŞEHİR:İSTANBUL

38)YANGIN TÜPLERİNDE 6 AY PERİYODİK BAKIM, 3 YIL TEKRAR DOLUM

39)İSG UZMANI OSGB VE TOPLUM SAĞLIK MERKEZİNDEN TEMİN EDİLİR.

40)2014-2018 10.KALKINMA PLANI İSG AÇISINDAN ŞUNLARI KAPSAR:
    MADENCİLİK SEKTÖRÜNÜN İŞ GÜVENLİĞİ VE ÇEVRE MEVZUATINA UYUMU GELİŞTİRİLECEKTİR.; İNŞAAT AYRICA ÇEVREYE DUYARLILIK İLE İSG ALANINDAKİ EKSİKLİKLERİN GİDERİLMESİ AMACIYLA BEŞERİ SERMAYE İLE FİZİKİ ALTYAPI NIN GELİŞTİRİLMESİ VE TEKNİK MÜŞAVİRLİK ALANININ GELİŞTİRİLMESİ GEREKMEKTEDİR.

41)ISG UZMANI GÖRDÜĞÜ AKSAKLIKLARI ÖNCEDEN BAKANLIĞA BİLDİRİYORDU.ŞİMDİ ÇALIŞMA VE İŞ KURUMUMÜDÜRLÜĞÜNE BİLDİRİYOR.

42) MERDİVENİN SON 3 BASAMAĞINA OTURULMAZ ÖNCEDEN 2 İDİ.

43)CİVANIN MARUZİYET DEĞERİ 0.075 İDİ 0.02 OLDU. ARSENİK 0,05 MG/M3

44) BAĞIL NEM ARALIĞI %30-%80 OLDU ÖNCEDEN %30-%70 İDİ.

45) .........havalandırma sistemlerinde hava akımının, çalışanları rahatsız etmeyecek, çalışanların fiziksel ve psikolojik durumlarını olumsuz etkilemeyecek, ani ve yüksek sıcaklık farkı oluşturmayacak şekilde olması sağlanır. ……… önceden cebri idi, şimdi pasif oldu.

46)Solunabilir toz: Aerodinamik eşdeğer çapı ........ mikron büyüklüğünde kristal veya amorf yapıda toz ile çapı üç mikrondan küçük, uzunluğu çapının en az üç katı olan lifsi tozları ifade eder
    0,1-5 mikron

46) kadın çalışanlar , gebe olduklarının doktor raporuyla tespitinden itibaren doğuma kadar, emziren kadın çalışanlar ise doğum tarihinden başlamak üzere kendi mevzuatlarındaki hükümler saklı kalmak kaydıyla ne kadar süreyle gece postalarında çalıştırılamazlar.
    Cevap:12 ay önceden 6 aydı.

47) yeni durum: Tuvalet ve lavabolar
    Çalışma yerlerine, dinlenme odalarına, soyunma yerlerine, duş ve yıkanma yerlerine yakın yerlerde, kadın ve erkek çalışanlar için ayrı ayrı olmak üzere, uygun havalandırma, aydınlatma, termal konfor ve hijyen şartları sağlanacak nitelikte yeterli sayıda tuvalet, lavabolar tesis edilir. Tuvalet ve lavabolarda gerekli temizlik malzemeleri bulundurulur.

48)Ağır ve tehlikeli işler sağlık raporu, İşe giriş muayenesi ve peroyodik muayene oldu .

49)Yapı işlerindeki yapı iş defteri kontrol raporu oldu.

50) 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarından mezun olan meslek sahibi ".........…. yaşını doldurmuş" genç işçiler; sağlığı, güvenliği ve ahlakının tam olarak güvenceye alınması şartıyla belirtilen sınırlamalara bağlı kalmaksızın ihtisas ve mesleklerine uygun işlerde çalıştırılabilirlee. cvp:16 YENİ MADDE

51)6331 E İŞ KAZASI TANIMI EKLENDİ.

52) Grizulu ve yangına müsait yeraltı kömür ocaklarında, işverence tedarik edilmesi ve işçilerce
    de taşınması zorunlu olan maske önceden sadece CO maskesi idi şimdi CO+Ferdi kişisel kurtarıcılı
    oksijen maskesi gereklidir.

53)OYUNCAK,DETERJAN, EMZİK, HAVUZ KİMYASALLARI, HİJYENİK KAĞIT GİBİ ÜRÜNLERİN DENETİMİ GÜMRÜK VE TİCARET BAKNALIĞI TARAFINDAN YAPILACAK.

55)ISG UZMANI, OSGB VEYA TOPLUM SAĞLIK MERKEZLERİNDEN TEMİN EDİLİR.ÖNCEDEN SADECE OSGB İDİ.
  2. MERYEM DEMİR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bu dosyayı yükleyemiyorum...lütfen yardım edebilir misiniz
  3. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Dosya yüklenmeyecek kopyala yapıştırla alacaksınız.
  4. MERYEM DEMİR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    :) teşekkür ederim...bende benim sayfamda hata oldu zannetmiştim...çok sağolun...
  5. ELİF YERİŞ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    kopyala yaptım fakat yapıştırma olmuyor bilgi verir misiniz
  6. hcrck İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    muhammed bey 55 tanemi devamını benmi bulamıyorum
  7. Gülay Kudret Birdal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    S. S. Dilovası Hurdacılar ve Ambalaj Atıkları Toplama Ayırma İşletme Kooperatifi
    benim de yangın tüpleri ile ilgili kafam karıştı biraz
    Yangın söndürme tüplerinin periyodik kontrolü yılda bir, toz değişimi 4 yılda bir değil miydi?
    38)YANGIN TÜPLERİNDE 6 AY PERİYODİK BAKIM, 3 YIL TEKRAR DOLUM
    yazmışsınız, daha dün çalıştım bugün değiştiğini öğreniyorum off yaa herşeyi yanlış öğreniyorum.
  8. filiz canpolat ünal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    yangın tüpleri ile ilgili tekrar bakar mısınız bence bir yanlışlık var
  9. Elif Turan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    13991
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Emniyet kemerlerinin kullandırılması gerektiği ile ilgili son durum nedir 3 m - 4 m?
  10. filiz canpolat ünal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  11. Elif Turan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    13991
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Hangi kaynağa göre peki?
  12. filiz canpolat ünal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    daha yeni biten kursta aldığımız bilgiye göre
  13. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    katiyen 3 mt değil.. 18 ağustos ta da 3 mt ydi.. ben 3 işaretledim.. meğer 4 müş..
    isg tüzüzüğüne göre 4,
  14. Elif Turan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    13991
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yapı işleri yönetmeliğinde de yüksekte çalışmalarda kullandırılır diye geçiyor.. 3 m rakamını unutuyoruz yani..
  15. Gülay Kudret Birdal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    S. S. Dilovası Hurdacılar ve Ambalaj Atıkları Toplama Ayırma İşletme Kooperatifi
    yangın tüpleriyle ilgili neyi kabul ediyoruz son durumda bilgi verirseniz sevinirim.
  16. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    18 ve 33 te zıtlık mı var ben mi anlayamıyorum.iş makinelerinin hızları ?
  17. Elif Turan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    13991
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yüklü ve yüksüz, yerleşim yeri ve dışı
  18. rvydayd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bu şekilde ayrım olduğunu bilmiyordum teşekkürler
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 2 Aralık 2013 ---
    Katılıyorum.
  19. sevinc_basak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    3. madde ve 50. madde çelişmiyormu? birisinde 16 yaşını doldurmuş birisinde 16 yaşını doldurmamış demişiz.
  20. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    aslında şöyle açıklayabiliriz. sorunun soruluş tarzına göre 3 yada 4 mt.
    18 ağustosa girmemişiniz siz bellki.. 18 ağustos C sınavında isg tüzüğünden alıp paragrafı koymuşlar. boşluğu doldurun demişler..yanıt 4 mt.
    yine 18 ağustos B sınavında Yapı İşlerinde İşçi Sağ. ve iş Güv. Tüzüğünden aynen paragrası almışlar boşluğu doldurun demişler.. yanıt 3 mt.

şimdi siz karar verin kaç mt?