1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg 'de değişenler sınavı için 2014

Konusu 'Eğitim Notları ve Hazırlık' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 1 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Zafer Kocabaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yapı işerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliği ile seviye farkı olup düşünce yaralanma ihtimali olan tüm yükseklikler demekte arkadaşlar, tüzüklerde iptal olduğuna göre artı bir rakam telafuzu yok.

Yangın tüpleri önceden İSG tüzüğünde 6 ay kontrol ve 2 yılda dolum istemek idi. Ancak İş ekipmanlarında güvenlik sağlık şartları yönetmeliği yılda bir kontrol ve 4 yılda tekrar dolum demektedir. Yani ilgil TS standartı ile uyumlu hale getirmiştir.

Tüzüklerin iptalini tekrar hatırlatırım.
  2. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    38)YANGIN TÜPLERİNDE 6 AY PERİYODİK BAKIM, 3 YIL TEKRAR DOLUM

19)YANGIN TÜPLERİ HİDROSTATİK TESTLERİ 5 YIL( 4. YILIN SONUNDA).YILDA BİR DEFA PERİYODİK KONTROLLERİ YAPILIR.

Yukarıda ki konudan alıntıdır. HANGİSİ DOĞRU ? :(
  3. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar bu konular gerçekden moralimi bozuyor ya bişeyin ona göresi buna göresi şuna göresimi olur şimdi adamın elinde bir tane yangın söndürme tüpü var adam gidip tüzüğemi yönetmeliğemi farklı yönetmelikteki değere göremi yapacak doğru benim bildiğim tekdir neden böyle yapıyorlar ya:(:(:(
  4. hicran DİNÇÖZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kömür ocağında bir ayakta (kömür üretilen
    yer) çalışmalar sırasında devamlı olarak
    2,4 gram/dakika toz oluşmaktadır. Dönüş havzasında
    toz oranının 5 mg/m3 ü geçmemesi için
    ayağı ne kadar temiz hava gönderilmelidir?
    A) 8,00 m3/saniye B) 8,75 m3/saniye
    C) 6,25 m3/saniye D) 10,50 m3/saniye
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Aralık 2013 ---
    arkadaşlar bu soruyla ilgili bilgisi olan var mı? yardımcı olursanız sevinirim :)
  5. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    rakkam telefuzu yeni mevzuatta yok haklısın.. tüzükler iptal oldu haklısın.. peki 18 ağustos sınavlarında A B ve C sınıfı sınavlarda neden tüzük sordular? Hadi sordular, içinde tüzük kelimesi geçenleri iptal ettiler. ama içinde tüzük kelimesi geçmeyenleri iptal etmediler..
    hatta C sınavında sorulan ve içinde tüzük kelimesi geçmeyen ykseklik sorusunun yanıtı 4 mt idi. şıklarda senin dediğin gibi "seviye farkı olup düşünce yaralanma ihtimali" şıkkı yoktu ve bu soru iptal olmadı. Aynıu şekilde B sınavında yanıt 3 mt idi. o soruda iptal olmadı. Neden dersin? Ben söyleyeyim; çünkü içinde tüzük kelimesi geçmiyordu.
    İSGGM Sn. Kasım Özer Tüzükler iyi bir kaynak, içerinden soru çıkabilir demiş. Geçen bir röportajını okumuştum başka bir forumda.
    Bence arkadaşlara Tüzük iptal çalışmayın dememek lazım. Ben Tüzükten soracaklarını düşünüyorum.
  6. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    2.4=2400 gr 1dk 60 sn 2400 dk/60 sn = 40dk/sn
    40mg/sn / 5mg/m3 = oranla birimleri götür =
    8 m3/ sn çıkar
  7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Zaten referans değerlerin neredeyse tamamı tüzükten.
    Dikkat ederseniz yeni çıkan yönetmeliklerde, uygun yükseklik, emniyetli uzaklık vb. tabirler geçiyor. Kime göre ve neye göre uygun yükseklik bunlar?
    Bence yine bir şaşırtmanın içerisine doğru sürüklenmekteyiz.
    Gelecek sayısal değerler yine tüzükten olacak gibime geliyor.
  8. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar boşuna kndinizi avutmayın tüzükler iptal olmadı içinde tüzük kelimesi geçmeden sorularda sorulcak sizde yönetmeliğimi tüzüğümü baza alıcM diye kndinizle cebelleşeceksiniz malesef nokta .
  9. Ali_Özcan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    76378
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DÜZCE ÜNİVERSİTESİ
    m.Ali bey;
    yukarıdaki maddelerden 18. madde 20m/s saat te 72 km ederki çok fazla sanırım bir hata var. ben 10 km/h olarak hatırlıyorum.
  10. Cumhur Karatay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yangın tüpleriyle ilgili binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelikte belirtildiği suretle yılda 1 kez yerinde kontroler yapılıyor 4. yılın sonunda söndürme maddeleri yenilenerek testleri yapılıyor
  11. Şeyda Salgıner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    43)CİVANIN MARUZİYET DEĞERİ 0.075 İDİ 0.02 OLDU. ARSENİK 0,05 MG/M3

Merhaba,
    Öncelikle paylaşım için teşekkürler.

Ama arsenik için 0.5 mg / M3 olarak biliyordum. emin olmak için size sormak istedim. kontrol edebilir misiniz?
  12. m.aytekin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kuruldan sendika temsilcisinin çıkarıldığı hangi yönetmelikte geçiyor? bu bilgi yanlış arkadaşlar
  13. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    yönetmeliğe göre 3 m, tüzüğe göre 4 m :)
    İkisini de aynı yapsalar milletin kafası karışmasa nolur yani....
  14. Elif Turan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    13991
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    eski yönetmelikte 3 m idii ;)
  15. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    HİDROSTATİK BASINC DENEYLERI YILDA BIR DEFA YAPILIR BUNU BAZA ALIN SAYGILAR
  16. Filiz Birlikay İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84323
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çalışmıyor
    sizin bildiğiniz doğru bence,
  17. murat mert çakıroğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63792
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    metalurji döküm izabe
    4857 Sayılı İş Kanunu'na göre, "İşverenler işyerlerinde meydana gelen iş kazasını ve tespit edilecek meslek hastalığını en geç .......... içinde yazı ile ......................... bildirmek zorundadırlar."

bu yaşıma geldim hala 2 ile 3 ü birbirinden ayıramadım. ( 2 gün 3 gün )
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 Aralık 2013 ---
    tam hepsini sabitlemiştim 3 güne.

2 geri geldi.
  18. Elif Turan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    13991
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    2 geri gelmediiii
  19. murat mert çakıroğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63792
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    metalurji döküm izabe
    iyiymiş o. öyleyse benim veri tabanında hata var.
    yaşasın artık 2 yok hayatımda. yuhuu
  20. Gülay Kudret Birdal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    S. S. Dilovası Hurdacılar ve Ambalaj Atıkları Toplama Ayırma İşletme Kooperatifi
    dikkate aldığınız, cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.