1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg eğitim sertifikası

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve alperen bilal tarafından 1 Nisan 2015 başlatılmıştır.

1. alperen bilal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74129
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    merhaba

işe başlayan her personele 8 saatlik bir eğitim sertifikası çıkartılıyor . bundan sonraki yıllık eğitim planındaki eğitimler için de sertifika çıkartılması gerekir mi .
  2. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Evet gerekir. A 4 kağıdına bastır dağıt eğitim alanlara. Eğitim süresini 4 saat (en az) yazmayı unutma. Belgeyi verdiğine dair herkesten imza al. Bir kopyasını elden aldım gibi. Diğer bir kopyasını da eğitim tutanakları diye bir klasör aç içinde yedekle. Yaptığın her şey lehine olacaktır. 8 SAATLİK EĞİTİM NEDİR ONU ANLAYAMADIM. işe giriş eğitimi 4 saat yeterli değil mi?
  3. alperen bilal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74129
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    tehlikeli sınıf için verilmesi gereken eğitim süresi 12 saat . 8 saati uzmanın 4 saati hekimin . teknik ve genel konular için 8 saatlik bir tane eğitim sertifikası çıkartıyorum . ama sene içerisin de verilmesi gereken başka eğitimler de var mesela çalışan temsilcilerine ya da risk değerlendirme ekibine , Paketleme ve Yükleme - Boşaltma İşlerinde İş Güvenliği Eğitimi vs . bunlar için sadece imza alıyorum sertifika çıkartmıyorum . bunlar için de sertifika çıkartılması gerekir mi .
  4. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    iş başı isg eğimlerini 6 saat olarak veriyorum. Her eğitim sonunda 10 soruluk birer sınav yapıyorum toplam 60 sorudan sınav oluyorlar ve sonunda adına sertifika basıyorum. Sınav kağıtlarını sertifika arkasına zımbalıyorum ve insan kaynaklarına teslim edip özlük dosyalarında muhafaza ediyoruz. Her ne eğitimi verirsen ver mutlaka eğitime katıldıklarına dair imza al, yazılı sınav yap ve sertifika çıkart.
  5. alperen bilal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74129
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    sorumu şöyle sorayım ozman birde yıllık eğitim planındaki her eğitim için ayrı sertifika şart mı ?
  6. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    eğer eğitimleri tek tek veriyorsanız evet, ancak üretimin olduğu yerde çalışanları eğitime almak sıkıntı olduğu için ben bir eğitim verdiğimde 3 -4 eğitim konusu anlatabiliyorum. tek bir sertifikada örneğin, Aşağıdaki eğitimlere katılarak bu sertifikayı almaya hak kazanmıştır.
    KİŞİSEL KORUYUCU DONANIM EĞİTİMİ 60DK
    GENEL İSG EĞİTİMİ VE GÜVENLİK KÜLTÜRÜ 60DK
    İŞ EKİPMANLARININ GÜVENLİ KULLANIMI 60DK
    Bu şekilde sertifika çıkartıyorum.
  7. _kaanmert İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Aklına gelen herşeyi yap. Yargı önünde işine yarar. Sertifika basmak çok vaktini almaz. Bir sertifika şablonu oluştur ve her eğitimde eğitim adını değiştir çıktı al. Sınav yapma konusu doğru. Ama sadece işe giriş eğitimi için yapman yeterli. Diğerleri içinde soru hazırlayacak olursan günlerini alır.
  8. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    peki mahkemelik bir durum olduğunda sertifika olması yeterli oluyor mu? Mesela eğitim içeriği ile ilgili de imza almak gerekir mi?
  9. alperen bilal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74129
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    eğitim içeriği ile ilgili imza föyler var zaten bunun yanın da fotoğraf çekip arşivliyorum .
  10. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    eğitim içeriği derken? mesela ben eğitime katılım için imza alıyorum ve eğitimin sadece ismini yazıyorum örneğin KKD eğitimi vs. diye. Siz tek tek içerdiği konuları da yazıyor musunuz?
  11. Mehmet Ali Sağlam İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44846
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  12. alperen bilal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74129
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    yönetmelikte verilmesii gereken konuların isimlerini yazıp imzalatıyorum . sadece onlarla da sınırlı kalmıyorum gittiğim firmanın üretimine göre de eğitim veriyorum aynı şekil de imza alıyorum ama bunlara sertifika çıkartmıyorum .
  13. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    6 saatlik eğitim içeriği veriyorum ancak eğitim süresi o kadar uzun sürmüyor. Yeni iş başları için saat 9 da eğitime başlıyorum ilk 15 dk video izletiyorum 10.15e kadar eğitim+sınav sürüyor. Eğitimin ilk etabı sona eriyor. 10.30da ikinci etaba başlıyorum. 11:30 bazen 12:00 e kadar ikinci eğitimi tamamlıyorum. Eğitimden sonra işyeri hekimine işe giriş muayenesi oluyorlar. Kıyafetleri ve iş ayakkabıları teslim edildikten sonra önce bir işletmeyi gezdiriyorum, forklift çıkabilecek alanları, dikkat etmesi gereken yerleri, yangın söndürücü tüplerinin acil çıkışların yerlerini gösteriyorum, iş kazası yaşanan olayları iş kazası yaşanan yerde anlatıyorum. Daha sonra ustabaşına teslim ediliyor ve usta başı da makine başı eğitimi veriyor. İlk iş gününde ağır işler olmamak şartı ile iş yapabiliyor.

Siz eğitimlerimizi ayrı ayrı günlerde ve tam donanımlı bir şekilde verebiliyorsanız ne mutlu. Tam zamanlı çalışmama rağmen inanın ben bu konuda zorlanıyorum ve işletme müdürleriyle hep kavga ediyorum. Düşünün denetim oluyor ilkyardım için %10 luk sayıyı tamamlamak gerekiyor. Eğitim 2 tam gün ve müdürler bana söylemediğini bırakmadı sen benim elemanımı nasıl alabilirsin ben iş yapamıyorum burda diye.
  14. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sertifikalandırmak gerekmektedir. Çalışanların İSG eğitimleri yönetmelik kapsamında;

Eğitimlerin belgelendirilmesi

MADDE 15 – (1) Düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır. Eğitim sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer alır.

(2) Eğitimlerin işyeri dışındaki bir kurum tarafından verilmesi durumunda bu kurumun unvanı da düzenlenen sertifikada yer alır.
  15. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    6 saatlik eğitim vermeniz durumunda bilirkişi sizi kusurlu bulur. 4 ve katları şeklinde eğitim verileceği yazıyor bir de katılım belgelerine eğitim konularını net bir şekilde yazmayı tercih ediyorum çünkü farklı teknik bir konuda da ek bir eğitim verebilirim bilirkişiye malzeme vermeye gerek yok bence
  16. alperen bilal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74129
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    yani bundan sonra yapacağım her eğitimi sertifikalandırmam sonucunu çıkartıyorum . teşekkür ederim .