1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg eğitimleri - kimin yetkisi hangi konularda?

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve isgkalite tarafından 1 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. isgkalite İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar bilindiği gibi çalışanlara yönetmelikte belirtilen eğitimlerin verilmesi zorunludur. Ancak ilgili yönetmelikte "eğiticilerin Ek-1'deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir." (Çalışanların İSG eğitimlerinin usul ve esasları hk. yönetmelik - Madde 13) ifadesi bulunmakta.​
    Bir iş güvenliği uzmanı Ek-1'de yer alan eğitimleri nerede belirtilen uzmanlık alanına göre verebilir? Yoksa her uzman buradaki tüm eğitimleri verebilir mi? Nasıl olacak?
    Örneğin; "elektrik tehlikeleri, riskleri ve önlemleri" eğitimini her iş güvenliği uzmanı veremez mi? (Elk. mühendisi vb. mi olması gerekli?)​
    Sağlık konuları başlığı altındaki "Biyolojik ve psikososyal risk etmenleri" eğitimini bir makine öğretmeni iş güvenliği uzmanı verebilir mi? Yoksa iş hekimi olması mı gerekir?​
    Açıklık olması açısından ilgili yönetmelik Ek-1'i de sunuyorum;​

EK-1
    EĞİTİM KONULARI TABLOSU

EĞİTİM KONULARI
    1. Genel konular
    a) Çalışma mevzuatı ile ilgili bilgiler,
    b) Çalışanların yasal hak ve sorumlulukları,
    c) İşyeri temizliği ve düzeni,
    ç) İş kazası ve meslek hastalığından doğan hukuki sonuçlar
    2. Sağlık konuları
    a) Meslek hastalıklarının sebepleri,
    b) Hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması,
    c) Biyolojik ve psikososyal risk etmenleri,
    ç) İlkyardım
    3. Teknik konular
    a) Kimyasal, fiziksel ve ergonomik risk etmenleri,
    b) Elle kaldırma ve taşıma,
    c) Parlama, patlama, yangın ve yangından korunma,
    ç) İş ekipmanlarının güvenli kullanımı,
    d) Ekranlı araçlarla çalışma,
    e) Elektrik, tehlikeleri, riskleri ve önlemleri,
    f)İş kazalarının sebepleri ve korunma prensipleri ile tekniklerinin uygulanması,
    g) Güvenlik ve sağlık işaretleri,
    ğ) Kişisel koruyucu donanım kullanımı,
    h) İş sağlığı ve güvenliği genel kuralları ve güvenlik kültürü,
    ı) Tahliye ve kurtarma
  2. Murat Aktürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    temel seviyede isg uzmanı bu eğitimleri verebilir
    önemli olan işçinin bakış açısının değiştirilmesidir diye düşünüyorum
    yoksa her konunun uzmanı anlatamaz yani işveren hooppppp der ;)
  3. isgkalite İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eğitmenin konu hakkındaki bilgisi tabii ki önemli ancak; yasal anlamdaki yetki açısından nasıldır durum diye sormak istemiştim? Yetkiler açısından konu bazlı yasal bir sınırlandırma var mıdır yani?
  4. Murat Aktürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ayrıntısını bilmiyorum
  5. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84395
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yasal anlamda iş güvenliği uzmanlığı belgesini aldığın an yönetmelik sana bu yetki ve yeterliliği veriyor
  6. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84395
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çünkü uzman olan biri o alanda temel eğitim verebilme potansiyeline sahiptir..
  7. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    iş güvenliği uzmanı ve hekimi dışındakiler isg eğitimi veremez bu açık ,ama bir eğitimde ikisi beraber bulunacak yoksa sadece birisi tek başına bu eğitimi verebilir mi oda auyrı bir tartışma konusu
  8. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    alanlarına göre verebilir diyor yani uzman gidip de sağlık konularını anlatamaz. bizim alanımız değil,
    biz şu şekilde paylaştık bir hekimimizle,
    tabi teknik konular kısmı farklı da paylaşılabilir

uzman

1. Genel konular
    a) Çalışma mevzuatı ile ilgili bilgiler,
    b) Çalışanların yasal hak ve sorumlulukları,
    c) İşyeri temizliği ve düzeni,
    ç) İş kazası ve meslek hastalığından doğan hukuki sonuçlar

3. Teknik konular
    a) Kimyasal, fiziksel ve ergonomik risk etmenleri,
    c) Parlama, patlama, yangın ve yangından korunma,
    ç) İş ekipmanlarının güvenli kullanımı,

e) Elektrik, tehlikeleri, riskleri ve önlemleri,
    f)İş kazalarının sebepleri ve korunma prensipleri ile tekniklerinin uygulanması,
    g) Güvenlik ve sağlık işaretleri,

h) İş sağlığı ve güvenliği genel kuralları ve güvenlik kültürü,
    ı) Tahliye ve kurtarma​
    hekim
    2. Sağlık konuları
    a) Meslek hastalıklarının sebepleri,
    b) Hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması,
    c) Biyolojik ve psikososyal risk etmenleri,
    ç) İlkyardım
    3. Teknik konular
    b) Elle kaldırma ve taşıma,
    d) Ekranlı araçlarla çalışma,
    ğ) Kişisel koruyucu donanım kullanımı,
  9. Sibelim4489 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar merhaba.15 mayıs 2013 itibariyle yürürlüğe giren çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin usul ve esasları hakkında yönetmeliği 13. maddesinin b bendine göre:
    Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
    ''İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri,üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumlarıve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,eğiticilerin Ek-1'deki eğitim konularında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.''
    ibaresi bulunmaktadır.Buna göre ben bir danışmanlık firmasına bağlı olarak işyerlerine isg dosyası hazırlamaktayım. Ben işyerlerindeki çalışanlara kendi adıma isg eğitimi verip belgelendirme yapabiliyor muyum yoksa yukarıda belirttiğim yönetmeliğin maddesine göre halk eğitim merkezleri mi çalışanlar isg eğitimi verip belgelendirme yapabiliyor?
  10. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

Meslek hastalıkları konusunda Uzmanlarda eğitim verebilir sonuçta bizde bu konuda eğitim alıyoruz. meslek hastalıklarının oluşumu ve korunma yolları teknik bir konudur işyeri hekimi anlamaz. yeraltındaki pnömokonyoz dan korunma yollarını işyeri hekimi nasıl bilsin
    Kanımca :)
  11. isgkalite İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Peki tamamını bir uzman olarak ben versem yasal bir sıkıntıyla karşılaşır mıyım?
  12. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Unutmayın ki meslek hastalığı bir sağlık konusu hekimler 6 yıl sağlık okumanın yanı sıra tıpkı bizim gibi iş güvenliği üzerine ek eğitim alıyorlar.
    zaten bakanlık onu sağlık konuları diye ayırmış, direk onlara giriyor. İnanın bizden daha iyi biliyorlar meslek hastalığını.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 2 Ağustos 2013 ---
    a ayrıca ". meslek hastalıklarının oluşumu ve korunma yolları teknik bir konudur işyeri hekimi anlamaz" bizim çok anladığımız teknik bir konu değil aslında. Bu hekimlerin görevi ve bizden daha fazla eğitimini aldıkları bir alan. işyeri hekimliği eğitiminde özellikle bu konular anlatılıyor. bu cümle yanlışlıkla girdi sanırım araya :)
  13. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

hayır yanlışlıkla girmedi bilerek girdi araya :)
    meslek hastalıkları tabiki hastalık olduğu için işyeri hekimlerinin alanına giriyor. biz açıp adamın ciğerlerini inceleyecek değiliz. meslek hastalığı teşhisi konulan bir işyerinde önlemleri alacak olan mühendistir. iş akışını değiştirecek olan önlemler alacak olan mühendistir. hekim gelip yeraltında nasıl önlemler alınması gerekeceğini söyleyemez demek istediğim bu..anlaştık ?? :)
  14. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    iş yeri hekimi nasıl önlemler alınacağını bilir ve bize oranla maruziyet konusunda bilgileri de daha fazladır, ama uzmanlar bu gibi şeyleri üzerlerine almayı çok sevdiği için onlar da pek bulaşmıyorlar. yer altında kömür tozu ölçümü gidip kendi elleriyle yapmaz tabii ki, ama oranları vb şeyler onların uzmanlık alanlarıdır. ve KKE konusunda da onlar ile uzmanın ortak karar vermesi gerekir.
    "bu oran yüksek havalandırma koyun" diyecek olan hekim, havalandırma sisteminin teknik yerleşim vb işleri de firmadaki mühendislerin konusudur, uzman da bu konuda ayrıca görüş bildirir.
  15. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

Madencilikte özellikle yeraltı kömürde işyeri hekiminin pek bu işlere bulaştığını görmedim duymadım. hekimler gelir işçileri kontrol eder gider. önlemi yine mühendis alır tozdur gürültüdür elektriktir vs...biraz farklı düşünüyoruz bu konuda !!
  16. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    dediğim gibi, uzmanlar hekimlerin görevlerini de üzerine alıyor, böyle oluyor, oysa oradaki ortam ölçümlerine bakıp, buraya havalandırma konulması gerek der bir hekim,
    ama nasıl başladıysanız, öyle gidiyor
  17. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    S. ortam ölçümlerini zaten sen yapıyorsun elinde havalandırma değerleri toz değerleri olduktan sonra hekime sormaya gerek yokki değerleri normale indirmek için çalışma yapıyorsn işte sonra
  18. Selamlar,
    Öncelikle, çalışanların eğitim usul ve esasları yönetmeliğinin hayli eleştiri alabilecek yönleri olduğundan, aynı maddeler farklı yorumlara da yer bırakmıştır.
    Yönetmelikte uzmanlık alanından bahsedilmiş ancak bu genel bir uzmanlık.. Mesleki uzmanlık mı, sertifika programlarıyla kazanılan uzmanlık mı belirtilmemiş.. Uzmanlık alanı nedir tanımlanmamış. Siz bir eğitim programına katılıp, sertifika alıp o konuda uzman olabilirsiniz.. Diğer yandan İSG Uzmanlığı müfredatında teknik ve genel konularda da eğitim görüldüğü için İSG Uzmanları bu konularda da pekala uzmandır yorumları da yapılabilmektedir.

Geçtiğimiz haftalarda değerli bir abimle bu konuyu konuştuk ve ona Teknik konulardan "tahliye ve kurtarma" konusunda eğitim veremeyeceğimizi söylemiştim. Çünkü bizlerin bu konu hakkında bir uzmanlığımız yok. İSG Müfredatında da tahliye ve kurtarmanın nasıl yapılacağı şeklinde konu yok. Kendisi de İSG Uzmanları Görev Yetki yönetmeliğinde bizlerin görevi olduğundan bahsetti. Oysa kendisine bizlerin sadece periyodik olarak organize edilmesinden sorumlu olduğumuzu, tahliye ve kurtarma konusunda profesyonel olmadığımız ve eğitim almadığımız sürece de uzman olamayacağımızı söyleyince, doğru ama bunlar hatta sağlık konuları bile uzmanların üzerine yıkıldı ve sadece bizden bekleniyor dedi.

Tabi fikir farklılıkları var. Sağlık konularında da iş yeri hekimlerinin eğitim vermesi daha makul gözüküyor. İşyeri hekimlerinin iş sağlığı ve güvenliği konularında pasif kalmaları her eğitimin uzmanların üzerine kalması gerektiği anlamına gelmemeli. Meslek hastalıklarından korunma yollarıyla ilgili uzmandan daha fazla çalışmalı ve korunma yöntemlerini bilmelidir, araştırmalıdır işyeri hekimi, yönetmelikte de bu böyledir. Mühendislik ve mühendislik önlemleri konusu ise farklı bir konudur, keza mühendis olmayan uzmanlar da vardır. Ayrıca İSEÇ ve İSG bir şeflik ise iş yeri hekimi de bu şefliğe hatta bazen iş güvenliği uzmanına bağlı çalışabilir. Direkt Genel Müdüre bağlı olması sebebiyle işletmeyi aylarca dolaşmayan iş yeri hekimleri söz konusu. İşyeri hekimleriyle koordineli çalışmak önem arz ediyor.
  19. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84395
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    iş güvenliği uzmanları sadece mühendis değildir arkadaşlar...
  20. isgkalite İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yani anlaşılan bu konudaki uzmanlık ve yetkiler hakkında yasal bir netlik yok?