1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg eğitimleri,süreleri ve dökümantasyonları hakkında yardım

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve yunusdagyar tarafından 6 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. yunusdagyar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    iyi geceler sayın uzmanlar şimdi bu mesleğe yeni başlıyan birisi olarak sormak istediğim bi kaç bir ey var sizlere;

1)mesela yeni bi yerin uzmanlığını aldım 130 kişili bu gruba eğitim verirken parçalara ayırmam gerekir mi?yani 50 kişilik gruplara flan?

2)bu eğitimler ne kadar sürede bir vermeliyim?

3)dosyasını oluştururken nasıl oluşturmalıyım

4)acil durum eylem planında secilen arkadaslara ayrı eğitim mi vermeliyim?

5)mesela genelde sunumlarda 10-11 konu var her ay bu konuları anlatmam mı gerek li yoksa 1 seneye mi bölmemiz gerekli?

6)işe yeni başlıyanlar için oryantasyon eğitimi nasıl ne kadar süre içinde yapılmalıdır?

şimdiden sabırla cevap vereceginiz için cok tesekkur ederim...
  2. Mehmet Fırat Yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Öncelikle eğitim yönetmeliğini okursanız sorularınızın çoğuna cevap bulacaksınız.
  3. yunusdagyar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    okudum fakat yeni oldugum için ve sağlam adım atmak için bu sorulara bilgili arkadaslardan net bir cevap istiyorum sadeece yinede sizinde ilginiz için tesekkurler...
  4. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    1) Bu daha çok işverene kalmış birşey. Gruplar halinde yaparsan daha iyi olacaktır. 130 kişiyi sınava tutmak zor olabilir.
    2)Yıllık Eğitim Planı yapacaksın. En az 4 saatlik eğitim olarak yazarsın. Tehlikeli sınıfta 12 saat yıllık eğitim vermen gerekiyor.Bu tamamen sana bağlı istersen bir günde 12 saatlik eğitimi ver istersen 4 saatlik üç parça yap.
    3)Dosyasını oluştururken, eğitimdeyken eğitim katılım formu hazırlaman gerekiyor. Sonra sınav yapacaksın, o kağıtları bulunduracaksın.Sınavı geçen her personel eğitim katılım sertifikası hazırlayacaksın.Mümkünse eğitim esnasında eğitim alanların fotoğraflarını ve senin ders anlatırken fotoğrafını çektir onuda dosyana koy. Böyle bir zorunluluk yok ama koymanda fayda var.
    4)Evet, acil durumda seçilen arkadaşlara ayrı bir sunum hazırla ve eğitim ver. Katılım formu imzalat 1 saat yazsan yeterli.
    5)Bu dediğim gibi sana kalmış istersen parça parça yap, istersen tek seferde yap. Ama eğitime 4 saat yaz en az.
    6)Oryantasyon eğitimini iş güvenliği uzmanının görevi değildir. Seni bu işle görevlendirdilerse bilemeyeceğim. Ama sahadaki her personelin işbaşı yapması için öncelikle iş güvenliği eğitimi alması gerekmektedir.
  5. Kaan Gülçiçek İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    cevaplar;

1) mümkün olduğunca küçük gruplara böl. kafanda sayı belirleme. eğitim vereceğin yerin kapasitesi ne kadarsa ona göre hareket et. zaten her eğitim için istediğin sayıya ulaşamayacaksın. çünkü onun işi var, bunun şeyi var, öbürünün bilmem bişeyine bişey olmuş gibi sudan sebeplerle adamları eğitime göndermemeye kağıt üzerinde göstermeye çalıştıracaklar sana. buna müsaade etme. eğitime kim gelmişse onu kaydet. her eğitimden sonraki gün rapor vermen gereken yere sayı olarak rapor ver. şu kadar adam eğitim aldı. aldığı eğitimler şunlar, kalanlar da bunlar diye.

2) eğitimleri ne kadar sürede bir vermen gerektiği şirketin nace koduna bağlı. şirketin nace kodunu öğren. nace kodundan işletmenizin az tehlikeli mi, tehlikeli mi, yoksa çok tehlikeli mi olduğunu öğren.
    ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK teki Madde 6 yı ve Madde 11 i itina ile oku, yavaş oku, anlayarak oku.

3) dosyasını, denetimlerde geldiklerinde gösterebileceğin şekilde tutman faydalı olacaktır. ama mutlaka kimin hangi eğitimi ne zaman aldığını gösterir bir özet exel dosyanın olması lazım. takip etmen kolay olur.

4) acil durum eylem planındaki arkadaşların bazı eğitimlerini dışarıdan aldırman gerekecek. mesela ilkyardım eğitimini sen veremessin.

5) bknz cevap 2

6) oryantasyon eğitimi vermeden işbaşı yaptıramassın.
  6. nuray niğdelioğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    faydalı bir eğitim sunumu olan bir arkadaşımız var mıdır?
  7. Kaan Gülçiçek İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  8. yunusdagyar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ilginiz için tesekkur ederim kafama takılan tek 1 şey var bu sunumlarda 11-12 konu var bunları yıllık plana mı bolmeliyim onu çözemedim ben bana bu konuda aydınlatıcı bi bilgi verirseniz sevinirim ve az tehlikeli yerlerde eğitim ayda 4 saat miydi dogrumu hatırlıyorum?