1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg eğitimleri

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve yaşarsalur tarafından 8 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. yaşarsalur İSGforum Üyesi

MADDE 11 – (1) Çalışanlara verilecek eğitimler, çalışanların işe girişlerinde ve işin devamı süresince belirlenen periyotlar içinde;

a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,

b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,

c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat

olarak her çalışan için düzenlenir.

(2) Birinci fıkrada belirtilen eğitim sürelerinin Ek-1’de yer alan konulara göre dağıtımında işyerinde yürütülen faaliyetler esas alınır.

(3) Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katları şeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir.

İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri

MADDE 6 – (1) İşveren, çalışanlarına asgari Ek-1’de belirtilen konuları içerecek şekilde iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin verilmesini sağlar.

(2) İşveren, çalışan fiilen çalışmaya başlamadan önce, çalışanın yapacağı iş ve işyerine özgü riskler ile korunma tedbirlerini içeren konularda öncelikli olarak eğitilmesini sağlar.

(3) Çalışma yeri veya iş değişikliği, iş ekipmanının değişmesi, yeni teknoloji uygulanması gibi durumlar nedeniyle ortaya çıkacak risklerle ilgili eğitimler ayrıca verilir.

(4) Birinci fıkraya göre verilen eğitimler, değişen ve ortaya çıkan yeni riskler de dikkate alınarak aşağıda belirtilen düzenli aralıklarla tekrarlanır:

a) Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde yılda en az bir defa.

b) Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iki yılda en az bir defa.

c) Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde üç yılda en az bir defa.

(5) İş kazası geçiren veya meslek hastalığına yakalanan çalışana işe dönüşünde çalışmaya başlamadan önce, kazanın veya meslek hastalığının sebepleri, korunma yolları ve güvenli çalışma yöntemleri ile ilgili ilave eğitim verilir.

(6) Herhangi bir sebeple altı aydan fazla süreyle işten uzak kalanlara, tekrar işe başlatılmadan önce bilgi yenileme eğitimi verilir.

benim anlamadığım konu şu yukarıda tehlikeli işyerlerinde en az 12 saat diyor ..
    aşağıda tehlikeli işyerlerinde 2 yılda bir diyor benim anlamadığım konu 2 yılda bir mi 12 saat eğitim verilmesi gerekir ????
  2. umutözcan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68076
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yani toplam 100 çalışanı olan tehlikeli sınıf bir şirkette, her bir çalışan için 12 saat eğitim yapman lazım.
    Örneğin 25 li kişilerden 4 grup yaparsın, her bir gruba 4 er saatten 3 kez eğitim verirsin iş biter. 2 sene rahatsın, ondan sonra 2 sene sonra bir daha,
  3. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İki sene hiç işe giren olmayacak mı? Hiç kaza olmayacak mı? :) çok da rahat değiliz. Ama söylediğiniz yöntem doğrudur.
  4. yaşarsalur İSGforum Üyesi

yani 2 yılda 12 saat eğitim yeterli diyorsun ben öyle algıladım doğru mudur
  5. umutözcan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68076
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Valla bana bıraksalar neler neler derim ama, Yönetmelik bunu söylüyor. 2 yıl içinde tabiki giren çıkan olacak. Her giriş yapana bu eğitimi vereceğiz. 12 saat ve 2 yılda bir kuruma değil kişiye verilecek eğitim süresi.
  6. Naim AYYILMAZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    87171
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MEKANİK TAAHHÜT GRUBU
    2 yıl içinde yeni girişler ayrı bir durum. Aynı zamanda 12 saat eğitiminizi tamamladan kaza olursa ve eğitim vermeme suçundan yargılanısanız ne olur ? Ankara'da bir toki inşaatında bir uzman çalışanına 2 saat eğitimini eksik verdiği için yargılandı. Yüksekten düşme sonucu ölüm olan kazada uzman da eğitim sebebinden asıl suçlu olarak yargılandı. Sonucu bilmiyorum ama taksirle adam öldürmeden 2-6 yıl arası istem oldu.

Bence eğitim olayı da çok önemli mümkünse 1 hafta içinde tüm çalışanlara 12 saat eğitimi tamamlamak gerek..
  7. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Mümkünse evet ama maalesef %99 bu mümkün değil :eek:
    Zaten ayda bir gün 4 saat gittiğin bir yere ilk haftada 12 saatlik eğitim vermek teoride de pratikte de mümkün görünmüyor. Çalışma saatlerini azaltırken eğitim konusunu atlamışlar sanırım :sinir:
  8. yaşarsalur İSGforum Üyesi

yönetmelik diyor ki tehlike sınıfına göre en az 8-12-16 diye ayırmış ama bunun süresi belli değil yönetmelikde tezatlık var o zaman şöyle demeliydi az tehlikeli yerde 3 yılda 8 saat tehlikeli yerde 2 yılda 12 saat çok tehlikeli yerde yılda 16 saat deseydi anlardım yönetmelik içinde anlam karmaşası var resmen ...
  9. umutözcan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68076
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yönetmelikte aslında net, niçin anlam karmaşasına düştünüz.
    az tehlikeli yerde 3 yılda bir yapılır personel başına 8 saat eğitim verilir.
    Tehlikeli yerde 2 yılda bir yapılır personel başına 12 saat eğitim verilir.
    Çok tehlikeli yerde yılda bir kez yapılır personel başına 16 saat eğitim verilir.
  10. yaşarsalur İSGforum Üyesi

MADDE 11 – (1) Çalışanlara verilecek eğitimler, çalışanların işe girişlerinde ve işin devamı süresince belirlenen periyotlar içinde;

a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,

b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,

c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat

olarak her çalışan için düzenlenir.

(2) Birinci fıkrada belirtilen eğitim sürelerinin Ek-1’de yer alan konulara göre dağıtımında işyerinde yürütülen faaliyetler esas alınır.

(3) Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katları şeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir.

buraya takılıyorum ben madde 11'e yazsa az tehlikeli yerde 3 yılda en az 8 saat tehlikeli yerde 2 yılda en az 12 saat çok tehlikeli yerde yılda en az 16 saat yazsa hiç bir sıkıntı yok ama bir ibareyi madde 11 de öteki ibareyi madde 6 da kullanırsan olmaz yani ben buna takılıyorum yönetmelikte bence sıkıntı var.
  11. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    dün yapılan bir denetimde müfettiş raporundan alıntıdır;
    "İşyeri çalışanlarına verilmiş olan iş sağlığı ve iş güvenliği yönünden eğitimi,bu kişilerin çalışmaları sırasında karşılaşabilecekleri mesleki riskler ile bu risklere karşı yapılması gerekenleri içerecek yeterlilikte değildir."
  12. yaşarsalur İSGforum Üyesi

1. Genel konular
    a) Çalışma mevzuatı ile ilgili bilgiler,
    b) Çalışanların yasal hak ve sorumlulukları,
    c) İş sağlığı ve güvenliği genel kuralları ve güvenlik kültürü,
    ç) İşyeri temizliği ve düzeni,
    d) Ergonomi,
    e) Güvenlik ve sağlık işaretleri,
    f) Kişisel koruyucu donanım kullanımı.
    2. Sağlık konuları
    a) Meslek hastalıklarının sebepleri,
    b) Hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması,
    c) Biyolojik risk etmenleri, ç) İlkyardım ve kurtarma.
    3. Teknik konular
    a) Kimyasal ve fiziksel risk etmenleri,
    b) Elle kaldırma ve taşıma,
    c) Parlama, patlama, yangın ve yangından korunma,
    ç) İş ekipmanlarının güvenli kullanımı,
    d) Ekranlı araçlarla çalışma,
    e) Elektrik, tehlikeleri, riskleri ve önlemleri,
    f) İş kazalarının sebepleri g) Kaza ve yaralanma sebepleri ile korunma prensipleri ve tekniklerinin uygulanması ğ) İş hijyeni
    Buna göre verir geçerim daha nasıl bir eğitim vereceğiz.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Mart 2014 ---
    1. Genel konular
    a) Çalışma mevzuatı ile ilgili bilgiler,
    b) Çalışanların yasal hak ve sorumlulukları,
    c) İş sağlığı ve güvenliği genel kuralları ve güvenlik kültürü,
    ç) İşyeri temizliği ve düzeni,
    d) Ergonomi,
    e) Güvenlik ve sağlık işaretleri,
    f) Kişisel koruyucu donanım kullanımı.
    2. Sağlık konuları
    a) Meslek hastalıklarının sebepleri,
    b) Hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması,
    c) Biyolojik risk etmenleri, ç) İlkyardım ve kurtarma.
    3. Teknik konular
    a) Kimyasal ve fiziksel risk etmenleri,
    b) Elle kaldırma ve taşıma,
    c) Parlama, patlama, yangın ve yangından korunma,
    ç) İş ekipmanlarının güvenli kullanımı,
    d) Ekranlı araçlarla çalışma,
    e) Elektrik, tehlikeleri, riskleri ve önlemleri,
    f) İş kazalarının sebepleri g) Kaza ve yaralanma sebepleri ile korunma prensipleri ve tekniklerinin uygulanması ğ) İş hijyeni
    Buna göre verir geçerim daha nasıl bir eğitim vereceğiz.
  13. Naim AYYILMAZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    87171
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MEKANİK TAAHHÜT GRUBU
    Demek ki yaptığımız risk değerlendirmesiyle verdiğimiz eğitim konularını karşılaştırıp eksik kalan yerler için yeni eğitimler düzenlenecek o halde..
  14. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tahminime göre müfettişim eğitim eksik deme sebebi; iş yerindeki yapılan iş içeriği ile verilen eğitim konularının farklılık göstermesidir, şimdi adam kimyasal maddelerle uğraşılmayan bir işteyse bu adama kalkıp kimyasal maddelerin etkileri hakkında eğitim verildiyse ve olması gereken bir eğitimide atladıysa ondan kaynaklı böyle bir rapor çıkartmıştır. İş içeriğine göre eğitim konularını seçmenizi tavsiye ederim arkadaşlar..
  15. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Fazladan eğitim verilmişse bişey diyeceklerini sanmam ama dediğiniz gibi mesela büro personeline ilk olarak ergonomi değilde yüksekte çalışma verirseniz, müfettiş geldiğinde sıkıntı yaşayabilirsiniz ama ergonomi, ekranlı araçlarla çalışma,hijyen...vs. eğitimler bitmiş ayrıca yüksekte çalışma verilmişse yada kimyasallarla çalışma sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.
  16. SEVAL AYDIN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    21873
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar,
    Ben bir belediyede C sınıfı igu olarak görevliyim. Belediyeler tehlike sınıfı yönetmeliğine göre Az tehlikeli sınıf olarak gözüküyor. Yani benim sertifikam bu iş için yeterli.Ama belediyenin taşeron firmalardan hizmet aldığı birçok departmanı var. Temizlik işleri, Destek Hizmetlet, Park Bahçeler gibi... Fakat belediyeler taşeron firmalardan sürekli hizmet almaya devam ediyor, yani diğer özel firmalarda olduğu gibi alınan hizmet yalnızca bir döneme mahsus değil.Bu bölümler tehlikeli veya çok tehlikeli sınıfa giriyor. Her taşeron firma kendi isg hizmetini dışarıdan alıyor.Fakat uygulama sıfır diyebilirim. Sorum şu olacak. Benim bu taşeron firmalar üzerindeki sorumluluğum nedir? Yönetmeliğe göre taşeron firma ile sorumluluğu paylaşıyorum ama, uygulama aşamasında nasıl olacak. Daha önce hizmet aldığımız osgb ile görüştüm onlar taşeron işçilerede eğitim vermem gerektiğini söylediler. Fikir ve önerilerinizi bekliyorum.
  17. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Taşeron firmalardan, çalışanların eğitim belgelerini, sağlık raporlarını, kişisel koruyucu zimmet tutanakları, kendi risk analizlerini ,...vs. talep edin. Bunların mevcudiyetini kontrol etmek varsa eksikliklerin tamamlanmasını istemek asıl işverenin görevidir.