1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg eitimlerinin mesai saatleri dışında verilmesi

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve uzmanist tarafından 15 Mart 2016 başlatılmıştır.

1. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Arkadaşlar,

Çalışmış olduğum fabrikada personellerin eğitimlerini iş akışı gereği Cumartesi günü vermek durumunda kaldık. Yönetmeliğe göre eğitimler mesai saatinde verilmeli bunu belirttim işverene. Personellere mesai verileceğini ya da izin kullandıracaklarını söyledi. Bu durumda yine geçerli olur mu eğitimler.
  2. alçıbay01 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Başarancam İnş.San.Tic.Ltd.Şti.
  3. şevket ediz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48557
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    mesaiye çağırırsınız , mesailerini ödersiniz olur...
  4. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Şevket bey mesailerini ödemeseniz bile eğitim olur. Eğitimin yapılmış olması çalışanların cumartesi günü mesaiye geldiğini gösterir ve mesai ödenmesini gerektirir. Mesai ödenmez ise eğitim verilmesini sakatlamaz mesai konusunda muvazaalı durum ortaya çıkar.
  5. Ferda Fidan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33024
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aynen katılıyorum; ancak izin kullandırılırsa olmaz çünkü "izinli yani orda olmayan çalışana eğitim nasıl verdin?!" gibi saçma bir durum ortaya çıkar.
  6. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aynen yukarıdaki meslektaşlarıma katılıyorum, siz bu durumu kurulda tekrardan konuşun, üzerine basa basa mesailerinin ödenmesi takdirde eğitim cumartesi günü olabilir deyin ve yazılı olarak bunu defterinize yazın, işverene imzalatın. Eğer tek bir kişinin bile mesaisi ödenmez ve bu durum tespit edilirse işveren haklı yada haksız olsun direk sizi suçlayabilir.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Mart 2016 ---
    Bizde toplu eğitimleri genellikle yıl sonu sayım zamanında yapıyoruz, sayım haftası normalde kişilere izin kullandırıyorlar ancak normal çalışma yapılıyormuş gibi hafta içi 2 tam gün boyunca eğitimlerini veriyoruz böylelikle hem izinleri yanmıyor hem de çalışmış gözükerek ücretleri ödeniyor.
  7. reha demirel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İnşaatlarda nasıl yapıyorsunuz arkadaşlar.Özellikle Toki gibi hızlı olması gereken yerlerde.Kurulda karar alınıyor deftere yazılıyor ancak değişen bişey yok.
  8. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ediyorum. Ancak Cumartesi geldiğinin yerine hafta içi bir gün izin verilse personele olmaz mı. İllaki mesai ücreti mi ödenmesi gerekiyor. İş kanununda mesai yapan personele izin kullandırılabilir yönünde ifadeler var çünkü.
  9. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu konuyu işverini ikna etmek için kullanabilirsiniz bence. fazla mesai parası ödemek istemez işveren, o yüzden uygun üretiminde çok yoğun olmadığı bir gün belirleyip hafta içi yapılması için ikna edebilirsiniz
  10. Bener Vuslat KARAPINAR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Daha bu hafta bu konuyu üniversitemizde işledik her ne kadar yoğun bir işletme olursa olsun bu eğitimleri mesai yapılan günde vermeli eğer mesai saatinden fazla sürdüyse fazla mesai ücreti verilmeli cumartesi günü hiç olmadığı halde mesai e çağırıp eğitim veriyorsanız fazla mesai ücreti verilmeli siz eğitim verebilirsiniz fakat mesai ücreti yada fazla mesaisi ni ( duruma göre ) işçinin alma Hakkı vardır bunu ispatlaması kolay olur bir telefona bakar boşuna Canınız sıkılmasın ben iş.sağ.güv bölümü öğrencisiyim ve bize bu konuda ne olursa olsun işvereni ikna eden siz olmalısınız denildi lütfen minare kılıf mevzusu yapan iş verenlere bu işin böyle yürümediğini anlatmakla mükellef kişiler bizleriz