1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg hizmetlerini yerine getirme hususunda taşeron firma ilişkisi hakkında

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve FNUR ŞİŞMAN tarafından 26 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Kısaca özetlemeye çalışayım. Bizim 250 büyükbaş besi çiftliği kurduk. Faaliyete geçecek ve besi tesisini taşeron firmaya verme kararı aldık. Bu durumda İSG hizmetlerini yerine getirme hususunda taşeron firma sorumlu olur değil mi? Yoksa sözleşmede yer alan koşullara göre değişir mi? Çiftlikte 10 kişi çalışacak.
  2. Selcen Soran İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26230
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Turcas Petrol A.Ş.
    birlikte sorumlusunuz, ama taşerondan isg hizmeti isteye bilirsiniz.
  3. umutözcan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68076
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Faaliyet konusuna göre sanırım Tehlikeli sınıftasınız ve 01.01.2014 tarihi itibari ile sizi de kapsıyor. Bu sebeple alt taşeron ile aranızda yapacak olduğunuz sözleşmeye bağlı. Sözleşmede tüm iş güvenliği hizmetlerini alt işveren karşılar derseniz onlar karşılamak zorunda. Ama her iki durumda olsa sizin asıl işverenin sorumluluğu gitmiyor. Yani siz tüm işi taşerona da verseniz, taşeron tüm iş güvenliği sorumluluğu bende vallahi de billahi de dese. Siz asıl işveren sorumluluktan kaçamıyorsunuz. Bu sebepten ben şunu yapıyorum, alt taşerona sözleşme ile tüm isg faaliyetlerini veriyorum. Denetimini kendim yapıyorum, Aykırılık yaptıkları bir durumda da aykırılığı ben karşılıyorum, alacağından düşüyorum. Bununla ilgili isg maddelerini içeren sözleşme örneği göndereyim mail adresinizi yazarsanız.
  4. Bugün OSGB' deki adamda siz asıl iş veren çalışanısınız, orda sigortalı görünüyorsunuz, İSG yi taşeron firma üstlenir bu yüzden uzmanlık yapamazsınız dedi. Ben uzmanlık yapmaktan geçtim zaten de sözleşmeyi nasıl yapalım, İSG hizmetlerini onlar sağlayacakmış eninde sonunda asıl işveren olarak biz üstlenemiyormuşuz, bu durum bana çok saçma geldi açıkçası :S Şu aşamada nasıl bir yol izlememiz gerekli? Şimdi taşeron firma İSG uzman ve hekim çalıştırmazsa para cezası alacak, bunu sadece kendi mi karşılayacak yoksa asıl işveren için de bir yaptırım var mı?
  5. umutözcan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68076
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Şimdi olay biraz mali müşavirlik boyutuna geliyor. Asıl işveren ve alt işveren işlerinde, her iki tüzel kişi sgk ya gider asıl işverenin sicil numarası altında alt işveren olarak dosya açtırır. ve işlemler başlar. Sizin olayda bu şekilde mi? Mali müşavire sormanız gerekiyor. Eğer asıl işverenin sicil numarası altında taşeron olarak dosya açarsa Gelecek tüm cezalar, işçilerin ödemediği primleri, maaşları asıl işverenden tahsil edilir. O yüzden sizin işte Mali Müşavirden bu durumu öğrenmeniz gerekiyor.
  6. Muhtemelen dediğiniz gibi olacak, sözleşme daha yapılmadı, sözleşme yapmadan ben bunları iyice öğrenip, işverenime bildirmek istiyorum, şirketin çıkarlarını korumak adına, şuan tek derdim bu açıkçası...
  7. Teoman Şeker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46018
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    asıl işveren asıl işi alt işverene veremez.Alt işverenlik tanımına tezat bir durum var. önerim Firma ile anahtar teslim sözleşme yapmaya çalışın.
  8. Yani işi tam olarak taşerona veremiyoruz öyle mi?
  9. Teoman Şeker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46018
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Asıl işveren-alt işveren ilişkisinin kurulma şartları
    MADDE 4 –
    (1) Asıl işveren alt işveren ilişkisinin kurulabilmesi için;
    a) Asıl işverenin işyerinde mal veya hizmet üretimi işlerinde çalışan kendi işçileri de bulunmalıdır.
    b) Alt işverene verilen iş, işyerinde mal veya hizmet üretiminin yardımcı işlerinden olmalıdır. Asıl işin bölünerek alt işverene verilmesi durumunda ise, verilen iş işletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren bir iş olmalıdır.
    c) Alt işveren, üstlendiği iş için görevlendirdiği işçilerini sadece o işyerinde aldığı işte çalıştırmalıdır.
    ç) Alt işverene verilen iş, işyerinde yürütülen mal veya hizmet üretimine ilişkin bir iş olmalı, asıl işe bağımlı ve asıl iş sürdüğü müddetçe devam eden bir iş olmalıdır.
    d) Alt işveren, daha önce o işyerinde çalıştırılan bir kimse olmamalıdır. Ancak daha önce o işyerinde çalıştırılan işçinin bilahare tüzel kişi şirketin ya da adi ortaklığın hissedarı olması, alt işveren ilişkisi kurmasına engel teşkil etmez.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Aralık 2013 ---
    Alt işverenlik ilişkisi kurulamaz,borçlar kanununa göre aranızda sözleşme imzalamanızı tavsiye ederim.
  10. Teşekkür ederim, bunu defalarca kez okudum ama sorularıma net bir şekilde cevap olmadı. Ben en iyi mali müşavirimizle görüşeyim...