1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg kanunu değişiklik yasa önerisi hakkında uzman adayı'nın düşündürdükleri..kısa kısa

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 22 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    1. Güven Güneysu
      Erkan Bey nasılsınız?​
    2. Erkan Dündar
      saol..sizler nasılsınız?​
    3. Güven Güneysu
      teşekkürler... Beni hatırladınız mı?​
    4. Erkan Dündar
      hayır...​
    5. Güven Güneysu
      tahmin etmiştim ;) şu sınav sorularındaki hataları birlikte tlf da tespit etmiştik... yaklaşık 2 saat filan görüşme yaptık​
    6. Erkan Dündar
      şimdi hatırladım...şimdi neler yapıyorusunuz.sınavı kazandınız mı?​
    7. Güven Güneysu
      memnun oldum... walla abi ben 2 puanla kaybettim... şimdi tekrarda ağustos sınavına hazırlanıyorum​
    8. Erkan Dündar
      hayırlısı bakalım..kısmet.bidaki sınavda kazanırsın inşallah...​
    9. Güven Güneysu
      walla daha dikkatli çalışacağım... ara da türkçe çalışacağım ;) mevzuata yükleneceğim işin hikaye kısmını bırakacağım... ama şu yasanın ertelenmesi biraz şevkimi kırdı... acaba öğretmenliği bırakmakla kötümü ettik diyorum :S​
    10. Erkan Dündar
      offfff..ne edem bilmiyorum..şu varki türkiyede kimse hayatından memnun değil..sosyal adelet ve gelir adaleti sıfır...​
    11. Güven Güneysu
      aynen öylee... sosyal bir hukuk devleti olsak, eşit işe eşit ücret verilse, bu sorunları hiç yaşamayız... devlete inanmayıp da kime inanacağız! devlet 1 yasa çıkartıyor bizi heveslendiriyor sonra başka bir yasa çıkartıyor sizi kandırdım diyor... ama bu uğurda vazgeçtiklerimizi hiç hesaplamıyor!
      hiçbirimiz zengin olma hayali içinde değiliz sadece yaşam şartlarımızı biraz daha düzeltme çapası içindeydik hepsi bu​
    12. Erkan Dündar
      bu konuşmayı gel sitede yapalım...buraya kadarki yazılanları ben kopyalayıp yapıştıracam..ok mi?sadece sen ve ben reportaj gibi..​
    13. Güven Güneysu
      olur​
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Haziran 2013 ---
    Güven bey şu aşamada neler yapmayı düşünüyorsunuz? Öğretmenliği bıraktınız ve Büssürü heycanla bu işi yapmayı düşünen,hazırlanan ve iş arayan Uzman ve uzman adayımız var?Bu uzmanlarımız iş bulmaları ve isgkatipten atama yapmaları gerekiyor ki buda B sınıfı uzmanlık sınavına girmek için senelik resmiyeti doldursunlar ve ekmek kazansınlar.nasıl olacak bu peki.
  2. Güven Güneysu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Öncelikle Uzman arkadaşlarımız istedikleri şartlarda bir iş bulabilirlerse ne mutlu... Çünkü çevre onlara iş bulmaları yönünde baskı yapıyor ama şirket sahipleri de ucuz iş gücü olsun Uzman yerine sözünü geçirebilecek, Uzmancıklar arıyor...
    Bu defa arkadaşlarımız istemeyerek, belki de içlerine sinmeyen kurumlarda işe başlayacaklar ve inanın bu yasalarla (işverene öneride bulunuyorsun çünkü) bir çok arkadaşımızın mahkemelerde mesai harcayacakları aşikar....

B sınıfı uzmanlık konusuna gelecek olursak, C sınıfı sınavlarında bile bu kadar itiraz, bu kadar iptal olan soruların bütünü içinde yapılan bir sınavdan yola çıkarak söylüyorum sanırım hükümet kimsenin B sınıfı uzman olmasını istemiyor ;) eğer istiyor olsaydı yeni yasalarla mevcut isg kanunu 2016 yılına ertelemezdi... Oysaki bütün arkadaşlarımızın kariyer planlamaları bu yönde ama malum ata sözü evdeki hesap çarşıya uymaz dedirtiyor bana
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bir çok OSGB açılmaya ramak kala kapandı bir çoğu ile görüştüm çünkü..Şahsen ben 2011 yılından beri kanun çıkmadan OSGB bünyesinde işverenlerime çıkmayan kanun taslağını anlattım hatta rize ve trabzona gelipte sunum yapan bakanlıktaki arkadaşlardan daha detaylı ve broşürlerle yaptım.şimdi işverene ne dicez bilemiyorum.en az 10 tane sözleşmeyi çöpe attık diyebiliriz..yalın ayak kaldık ortada.asıl 50 kişinin aşağısında olan firmalara bu hizmet gitmeli ve risk analizinde arkadaş sen adamınını 12 saatten fazla çalıştırıyon tehlike analizini yapmalıyız.hükümet neden devlet sektörünü 2016 ya öteliyor neden özel sektöre 2014 diyor anlamış değilim ve devlet neden vatandaşını topyekün kucaklamıyor ve neden siyaset böyle yozlaşıyor ve neden biz eğitim almış insanlar devletin kademelerinde yöneten olamıyoruz..neden ilkokul mezunu insanlar tarafından yönetiliyoruz...
  4. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    kafamda deli sorular:) ilahi erkan bey çok haklısınız ne diyeyim.ama yazık yuhh olsun bize birlik olup yahu arkadaş sen bu yasayı yaşalaştırırken alınacak diğer muhattapta biziz diyemedik
  5. Güven Güneysu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Önce OSGB konusuna değineyim... Yeni açılan yüzlerce OSGB firması var... ve işin kötü tarafı bu adamlar şimdi kara kara ellerindeki işlerle acaba yılı sağ salim kapatabilecekmiyiz onu düşünüyor... Tabi büyük olan marka OSGB ler bundan az etkilendi ama yine olan küçük işletmeciye oldu... Yapılan onca yatırım ve plan suya düştü... Bu insanlar borç harç içinde yer açtı ve uzmanlar da bu işyerlerine güvendiler belki de gelecek için borçlara girdiler, misal ben öğretmenliği bıraktım! Tek suçumuz hükümete güvenmek!
    Şimdi gelelim hükümet devlet sektöründe niye 2016 ya erteliyor? Çünkü hükümet farkında olmadan bi uçtu ve isg sertifikası olan memura 1200 TL ek ödeme vereceğiz dedi ama bugün aynı hükümet çalışanlarına %3-4 arasında zammı reva görüyor ve fazlasına bütçe müsait değil diyor... Bence yasanın ertelenmesinde ki temel sebep bütçe yetersizliği...
    Özel sektöre niye 2014 diyor? Başbakının ziyaretine gelen işveren temsilcisi mevcut uzmanın şuan ki açık için yeteriz olduğunu, işverene ekstra maliyet getirdiği söyleyerek tarihi ertelettiler...
    Peki bu zaman zarfında olan kime oluyor; tabi ki 12 saat sosyal haklarından mahrum çalışan işçiye, işsiz kalacak olan isg uzmanına ve OSGB firmalarına!

Gelgelelim bizi niye ilkokul mezunları yönetiyor? Bizler üniversiteyi kazanınca darbe mağduru ailelerimiz ilk söz olarak "aman çocuğum siyasete karışma, yoksa hakkımı helal etmem dedi" bu zihniyetle büyüyen çocuklar apolitik yetişti ve bugün meclise girmek için diplomanızdan ziya de seçimlere harcayabilecek 500 bin TL paranız varmı yokmu sorusu soruluyor... Yani bilginiz değil paranız sizi meclise sokuyor...
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ama; ben ve sen aslında samimi söylüyorum şuan milletvekillerinden daha safız ve akıllıyız.yani en azından onlardan daha iyi bilgisayar kullanıyoruz ve proje yazıyoruz.hatta kendi mesleklerimizde ciddi fizbilite hazırlayan planlama yapmasını bilen kişileriz.ben olsam 10 kişi altında olan tehlikeli ve çok tehlikeli yerler için bu yasa değişikliğine giderim.10 kişi altının tüm pirimlerini devlet ödese ve 10 kişi üzerini dokunmasa en azından C sınıfları bu işin altından kalkalr hemde 3 sene sonra B sınıfı olurdu.yav Güven kardeşim işverenim bana diyo ki devlet neden kendine uygulamaktan kaçındığı sağlık ve güvenlik kültürünü bana dayatıyo diyo bende cevaben diyom ki abi alayı torpilli umrundamı keyfleri yerinde nasıl olsa.şimdi ki nesil üniversitede ki hocamın değişiyle erkan kardeşim millet kopya mopya kpss sınavına girmek için üniversite bitiriyo lafı hala kulaklarımı çınlatır.bu gün rizeden 2 kişi beni aradı ikiside makine mühendisi abi sizin osgb uzmanlık sertifikası veriyo mu diye telefonda sordu.kendi kendime neden devlet bunca mühendisi yıllarca işverene anlatamadı neden odalar mühendislere kol kanat germedi ve neden işveren insanı sevmez.
  7. Güven Güneysu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan Bey hükümetler yıllarca Ziraat mühendislerini işe almadı, Veterinerleri yıllarca işe almadı... bu gençler de mecburen subay vs oldular... Sonra ülkede patates stoğu arttı, yahu niye bilinçsiz ekin ekiyor diye köylüyü suçladılar, sonra bi domuz grbi peşinden bi kuş gribi başladı bi baktılar aaa bizim hiç veterinerimiz ve ziraatçımız yokmuş hemen alalım dediler... Yani uzun lafın kısası damdan düşmeden aklımız başımıza gelmiyor.... Bugün devlet dairelerinde veya okullarında (hiçbir kalp bunu istemez ama örnek olsun diye yazıyorum) 2 kaza olsun 2 can yitip gitsin o zaman bizim sağır, kör ve dilsiz olan medya bir anda soracak niye devlet dairelerinde isg uzmanı yok yada niye önlem alınmadı...
    Bizde diyoruz ki be salaklar canlar yitirilmeden uyarın, canlar gittikten sonra haber yapsanız da bir önemi kalmaz!

Diğer sorun ise işveren insanı niye sevmez? Aslında onunda cevabını askerde öğrendik... Çok olan şeyin maalesef kıymeti olmaz... Adamların 1 ilanına 1 saat içinde o kadar çok başvuru geliyor ki... o kadar ucuza çalışmak isteyen işçi var ki işveren elindeki işçiye niye para harcasın, niye onu çok sevsin ki...
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bu işverenler bu kadar paraları kazanıyo soruyom onlara abi ne ediyon paraları sabahları kahvaltı bile edemiyoz yeğen diyolar bana yani yiyemiyorlar paralarını, sonuçta benim gibi insanlar öleceklerde bi gün..Milleti niye ızdırap ediyolar anlamış değilim.mesele şu bitane A sınıfı baş iş müfettişi emeklisi babam yaşında abim gördüğüm A sınıfım bana bi gün dediki erkan türkiyede insanlar hayatlarından memnun değil ve mutsuzlar..niye eşşek gibi çalışırız sevgi aşk saygı nedir bilmeyiz,ben öyle işletmeler denetledim gürültü,düzensizlik,karmaşa ve 12 saat üzeri çalıştırılmayacak yerlerde çalışan ben o çalışan babalarımın hanımlarına teşekkür ediyorum valla niye mi ben olsam o hanımların o piskopata dönmüş gürültüden tozdan kafayı yemiş ama o sabır babalara dayanamazdım..hoşgörü nedir bilmeyiz..alttan almak nedir bilmeyiz..Yav bu memlekette ne paylaşılmaz kerdeşim güven bey...
  9. Güven Güneysu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Walla Erkan Bey ben şunu öğrendim paylaşmayı bilenle her şeyi paylaşabilirsiniz... Fakat hep bana hep bana diyen bir zihniyetle asla hiçbir şeyi paylaşamazsınız... Bu konumda gözünü para hırsı bürümüş işverenler hep bana hep bana diyorlar...
    Şu kahvaltı hikayeniz bana Almanların bir sözünü hatırlattı... Türkler para kazanmak için sağlıklarını kaybederler, sonrada kazandıkları paralarını sağlıklarını geri kazanmak için harcarlar ve sonuç ta her ikisini de kaybederler... Maalesef acı ama gerçek bir söz... Bizim işverenlerimiz para kazanmayı çok seviyorlar, kazandıkları paraları da banka da istiflemeyi çok seviyorlar... Bugün Türkiye de çok nadir işveren işçisinin sosyal haklarını tam yatıyor... Malum bordro üzerinde özel sektörün %70 i asgari ücret görünüyor... Bu işçilerin özlük hakları tam anlamıyla verilse zaten bir işveren 35 yaşında çok ciddi bir servetin sahibi olamaz!
    Herşeyin hesabını soran hükümet nedense işvrenlerin arada götürdüğü vergilerin hesabını sormuyor!
  10. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Güven kardeşim Allah senden razı olsun bana nasılsın diye sordun.Bende İdare eder dedim..Aslında Allah beni iyi etsin demem lazımdı galiba Kalpleri evirip çeviren O (c.c).Ben biryerlere kapak atmak zihniyetinde olan biri olmadım hiç devletin içine girip cevherimi ve heycanımı yitirmeyi hiç istemedim.şu memlekete hizmet etmek için galiba Çanakkale şehitliğine gidip ordaki Gerçek necip türk milletine soracam ordan Atanın yanına gidecem onada soracam dicem onlara dua ederken Ülke kafayı yemiş haberiniz olsun...:)
  11. Güven Güneysu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan Bey bende hiç devleti düşünmüyorum tıpkı sizin gibi heyecanımı yitirmemek adına, Çanakkale noktasına gelirsek ben Çanakkale 18 Mart mezunuyum onlarca kez şehitliğe gittim... Mutlaka gitmeni tavsiye ederim apayrı bir ruh var orada, keza Atatürk'ün de huzuruna defalarca çıktım ve o zaman bende senin gibi düşündüm....
    Ne oldu bizim ruhumuza, insan sevgimize, doğa sevgimize, birbirimize olan sevgimize ve hoşgörümüze... Yoktan bir devleti var eden bizleriz ama var olan bir devleti de göz göre yok olmasına izin veren maalesef yine bizleriz... Birileri devamlı "sus" diyor... Ama Peygamber Efendimiz de "Haksızlık karşısında susan şeytandır" diyor... Susmayalım konuşalım diyoruz o zaman da adımız Marjinal oluyor :D
    İşin özü hakikaten ülke kafayı yemiş...
  12. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    şunu ifade edeyim Dünyaya meydan okucak bir milletiz ama birbirimiz için yaşamayı ve feda etmeyi unuttuk.fedakarlığı ve iyi insan olmayı unuttuk.yardım etmeyi unuttuk.sevmeyi unuttuk.hoşgörmeyi ve dinlemeyi unuttuk.Faydalı olmayı unuttuk.Hizmet etmeyi u uttuk.Amaçsız ve gayesiz bırakıldık belki.başarmayı unuttuk.Üniversitelerde ne için okuduğumuzu unuttuk.unutuyoruz eskileri.bugünü unuttuk.anı yaşamıyoruz sakin ve sessiz.koşturmaca ve panik hayatımızda.Tatil yapmak nedir biliyormusun Güven kardeşim sağlık ve güvenlik kültürünün insan yaşantısında Allahın bize verdiği şu güzelliklere bakıp hayranlıkla tadıp şükretmeyi bilemnin adıdır tatil yapmak,10 yıldır tatili unuttum ve unuttuk.Çocuk olsam ve deniz kenarında oltamla herşeyden habersiz barbunya tutsam.....
  13. Güven Güneysu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet çok doğru bir tespit, yukarıda saydığınız bütün özellikler insanı insan yapan özelliklerdir... Ne acı ki bizler insanlığımızı unuttuk...
    Vatandaşını yaşat ki devletin yaşasın... İsg uzmanlarının da tam olarak yapmak istediği şey bu, insanı yaşatmak, işçinin insani şartlarda çalışmasını sağlamak... Lafın kıssası çok özel bir sorumluluğu olan bir mesleğin temsilcileriyiz ama bizim de elimizi kolumuzu bağlamaya çalışıyorlar. Bizler iş sahalarına getirilmiş ekstra külfet değiliz aksine bizler insanların daha mutlu, daha huzurlu çalışmasını sağlamakla yükümlü işçileriz...
  14. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    kamuda neden 2016'ya ertelenmek istendiğini bende kendi kendime soruyorum cevabını bulamadım.
  15. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    kendi kendimize sormasakta muhattaplarına sorsak daha iyi olmazmı?