1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg kanununun ertelenmemesi için e-posta kampanyası

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Onur Umur tarafından 10 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Değerli arkadaşlar,

İSG Kanununun2014 'te yürürlüğe girecek maddelerinin tekrar ertelenmesi gündemde. Buna engel olmak için Bursa İş Sağlığı ve Güvenliği Derneği aşağıdaki iletiyi hazırlamıştır. Bu iletiyi Hükümet yetkililerine göndermemiz etki oluşturacaktır. Siz de katılırsanız memnun oluruz:
    "

Sn. ................... ,
    2004 yılından günümüze, İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatı alanında çok önemli değişiklikler ve adımlar atıldı. Her yıl binden fazla iş kazalarında ölümler yaşanıyordu ve ilk defa 2012 yılında %56 oranında bir düşüş yaşandı.
    Ancak her olumlu değişiklikten sonra geri adımların atılması ve getirilmek istenen yeni İş Sağlığı ve Güvenliği anlayışına olan güvenin sarsılması sonucu ölümlü iş kazalarının 2013 yılında tekrar yükselişe geçtiği görülmektedir.
    02 Ağustos 2013 tarihinde Torba yasa ile 2 ila 49 çalışanı bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinin 01 Temmuz 2013 den itibaren işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurması zorunluluğu 01 Ocak 2014 tarihine ertelendi.
    Yine Torba Yasa ile deneyimli C sınıfı iş güvenliği uzmanlarına, 21 Aralık 2013 günü yapılacak olan sınavla A ve B Sınıfına yükselme imkanı verildi.
    02 Ağustos 2014 tarihine kadar yapılacak sınavlarla yeterli sayıda A ve B sınıfı iş güvenliği uzmanı bekleniyor.
    Bazı işverenlerin, İşyeri Hekimi ve İş güvenliği Uzmanı görevlendirilmesi konusunda ilgili yasanın yürürlüğünün ertelenmesi yönünde çalışmalar yaptıkları görülmektedir. Seçim vaadi olarak sizleri rahatsız edecekleri konusunda duyumlar almaktayız.
    6331 sayılı Kanunun ertelenmesi için hiçbir nedenin olmadığını düşünmekteyiz.
    Biz sektör içerisinde OSGB ve Eğitim Kurumlarına yatırım yapan ve Eğitim Kurumlarına, zamanını umudunu ve parasını veren İş Güvenliği Uzmanları ve İş yeri Hekimleri olarak konu ile ilgili görüşlerimizi size iletmeyi uygun gördük.

Saygılarımızla"

(NOT: Metin alıntı olduğu için kaynak belirtmek amavıyla derneğin ismi verilmiştir. Reklam amacı yoktur)
  2. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Isg kanununun ertelenmesi için e-posta kampanyası !!! konu başlığını görünce sanki ertelenmemesi olması lazım gibi geldi Onur Bey !

SAYGILAR
  3. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Gündemde derken hangi kanun taslağında bu ? Kaynak nedir ?
  4. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bunu kim görmüş, nerden duyum almışlar???

Üfürükten teyyare bir çalışma gibi geldi bana...
  5. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Koray Bey "üfürükten teyyare" dediğiniz çok olay yaşadık bugüne kadar. Bazı girişimler sayesinde nispeten mevzuatta düzenlemeler yapılabildi..Duyumun kaynağı İSGDEM şirketidir. Kurucusu Mesut Toraman'dır . BİGDER veya Mesut toraman diye google a yazın aratın. Bugüne kadar İş Güvenliği ile ilgili çok sayıda Oda'nın kent konseyinin çalışmalarına katılmıştır. Pek çok gazete köşesinde ve Tv programında İSG konuları ile ilgili görüş belirtmiştir. Bursa'da tanınır. Ve genelde dedikleri sonradan çıkmıştır.Bu arada Mesut beye tabi olduğum anlamı da çıkmasın, örgütlenme anlamında benim çok farklı düşüncelerim var. Ama emeğe, tecrübeye saygı da gösteririm.

Herhalde iş işten geçtikten sonra tepki versek size göre daha mantıklı olacak.

Bu arada sizi kınıyorum. Foruma ve İSG camiasına verdiğim emekler ortadadır. Biz yazdıysak üfürükten değildir. Dileyen katılır, dileyen katılmaz. Türkiye'nin en eski İSG derneklerinden birinin çalışmasına üfürük diyorsunuz. Sizden daha iyilerini de bekleriz.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Aralık 2013 ---
    Talha Bey, kaynak "İsgdem" şirketi ve kurucusu Mesut Bey. Daha önce bu gibi pek çok önceden aldığı duyumun gerçekleştiğini gördük. Sonuçta işveren tarafında kulis faaliyetleri yoğunlaştı..İG uzmanı ve işçi tarafında da bu faaliyetlerin yapılması gerekir.
    Bu arada Koray Beyi uslubundan dolayı kınadım Talha Beyi kınamadım yanlış anlaşılmasın..:)
    Başlık şu an düzgün:) Siz mi yanlış okudunuz, site yöneticileri mi düzeltti bilmiyorum ama şu an düzgün :)
  6. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım

Yöneticiler tarafından düzeltildi sanırım . Çünkü direk başlığı alıp kopyaladım :) neyse , İş Güvenliği Uzmanları erteleme istiyor gibi görününce dedim ne oluyor :)))) ,

Ayrıca yazdıklarınıza istinaden bir sene önce tam bu zamanlarda sözleşme yapacakken erteleme olduğu için firmamla bu seneyi bekledik , bir gecede onayladılar herşey sabah kalktığımda değişmişti şimdi düşünüyorum da mantıklı her an herşey olabilir diyor bana işveren ben yok olmaz diyemediğime göre olabilir !!!!
  7. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Bu arada bimer@basbakanlik.gov.tr ileti adresine yazı gönderebilirsiniz. Uygun göreceğiniz bakan veya milletvekili adreslerine pekala gönderilebilir
  8. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Bu duyumu nereden aldınız ?
  9. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Yukarıda yazdım İSGDEM Şirketi Kurucusu Mesut Toraman kaynak. Bize de şirketin Genel Koordinatörü Sema Özkan arkadşaımız bilgi verdi...
  10. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Doğru Onur Bey şimdi gördüm aşağıdaki yazıyı
    İSG Torbaya Sığmaz! - 6331 Sayılı Yasanın Yürürlüğünün Ertelenmesi Tekrar Gündemde

Merhaba,
    1 Ocak 2014 tarihine yaklaştığımız bu günlerde, 6331 saylı yasanın, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta 2 ila 49 çalışanı olan işyerlerinde, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma zorunluluğunun ertelenmesi tekrar gündeme gelmiştir.
    10 yıldır bir ileri iki geri giden sektörümüz için yasanın yürürlüğünün ertelenmesi, bu sektör profesyonellerini elbette ki tekrar zor bir duruma sokacaktır. Bunun önlenmesi, sektörde bizlerin de varlığını duyurabilmek için email kampanyası başlatmak ve Başbakan’a ulaşmak istiyoruz.
    Ekteki yazının sizler tarafından direk Başbakan’ın email adresine gönderilmesini istiyoruz. (bimer@basbakanlik.gov.tr)
    Ne kadar çok katılım olursa o kadar büyük etkisi olacaktır.
    Desteklerinizi bekliyoruz.
    Not: Mesut Toraman’ın bu haftaki köşe yazısı bilgi olarak eklenmiştir.
    Saygılarımla
    Sema ÖZKAN
    Bigder Yön. Kur. Başkanı
  11. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Buda sanırım tarihe gececek bir durum. Hayatımda ilk defa kanun ertelemenmesin diye bir talep görüyorum. Daha önceleri kanun ertelensin diye eylemler olurdu :)

İyi bir gelişme.
  12. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben karışmıyorum mailde atmıyorum. Bunu insanların kaydı çıkmayınca sınav ile ilgili olarak yaparak birleşme gösterilecekti. Umarım ertelenir
    saygılarımla
  13. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    :D hem sınav hemde kanun ertelenir İNŞALLAH :D
  14. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    :p hem sınav mende kanun ertelenmez İNŞALLAH :utan:
    Sen sınav kazancan diye benim gibiler işsiz mi duracak.
  15. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Hakan DENİZ bey sinirlenmekte haklı. Ancak İSG camiasından bu tip hareketlere katılım az olursa haliyle bizler de herşeye yetişemeyiz. Gözümüzden kaçan durumlar olacaktır.

Yoksa bir işe muhalefet edeceksek mazeret, hem de haklı mazeret çoktur. Örneğin birileri çıkar "bakkal çakkal da çalışanların A sınıfı uzmanlığı sınavına girmesi tebliğ edildiğinde nerdeydiniz " der.

Ben de yasa "sadece çalışan sayısına bakarak çalışam sürelerini belirlediğinde (ki 2010 yönetmeliklerinde böyle dğeildi) ve bu şekilde 40 bin km karelik bir alanda uzmanlık yapanlar için hüküm getirmediğinde neredeydiniz" derim.

Ama eksikler öyle çok ki, tek tek uğraşmalıyız. Unutmayın sadece kanunun ertelenmesini engelleyerek kaç insanın hayatının kurtulmasına vesile oalcağız. Kaç çocuk babasız anasız kalmayacak bu sayede..Lütfen elimizden geldiğince insani bakmaya çalışalım.. Kızgınlıkalrımızı kapının ardına bırakıp, "hep beraber neler yapabiliriz ve düzgün bir İSG sisteminin kurulmasına vesile oluruz" sorusunu düşünelim..

Yoksa Nasreddin Hoca misali,,sen de haklısın arkadaş :)