1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg-katip üzerinden geriye dönük yapılan inceleme-staj zorunluluğu

Konusu 'İSGKATİP' forumundadır ve Anıl Pehlivan tarafından 9 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. Anıl Pehlivan Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Aydın
    Sertifika Numarası:
    43268
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Pehlivan Madencilik-Mühendislik / Teknik Nezaretçi
    "Sayın ANIL PEHLİVAN, İSG-KATİP üzerinden geriye dönük yapılan incelemelerde; uygulamalı eğitiminize (staj) ilişkin bilgilerin girilmemiş olduğu tespit edilmiştir. Bu itibarla; ilgili Yönetmelikte geçen ??Katılım zorunluluğuna aykırılığın 5 yıl içerisinde tespiti halinde kişi hakkında belge düzenlenmiş olsa dahi belgeler iptal edilir.? hükmü uyarınca; belgeniz iptal edilmek üzere pasif hale getirilmiştir. Uygulamalı eğitimi yaptığınız halde gerekli bildirim Genel Müdürlüğümüze yapılmamışsa, girdiğiniz ilk sınav tarihinden önce uygulamalı eğitimi (staj) tamamladığınıza dair belgeyi* dilekçe ekinde en geç 31 Aralık 2014 tarihi mesai bitimine kadar Genel Müdürlüğümüze ulaştırmanız gerekmektedir. Söz konusu süre dâhilinde gerekli bildirimin Genel Müdürlüğe yapılmaması halinde belge iptal işlemi tamamlanacaktır. *Staj yaptığına dair belgede, T.C. Kimlik, Adı Soyadı, İşyeri Unvanı, İşyeri SGK Sicil Numarası ile birlikte iş güvenliği uzmanı ve/veya işyeri hekimi bilgilerinin yer alması gerekmektedir. İş güvenliği uzmanlığı temel eğitim programının ekinde yer alan iş güvenliği uzmanlığı uygulama raporu, staj yaptığına dair belge olarak değerlendirilmektedir. " Eğitim kurumunu arayıp tarafıma gönderilmesini isteyecem de ya kurum kapandıysa napıccaz ???
  2. Yüksel Güner İSGforum Üyesi

Bende aynı durumdayım 170i arayıp "Arıza Kaydı" açtırdım. :)
    bakanlığı Mahkemey versek yeridir.
    Kurum un kapanması bir yana staj yaparken bize yardımcı olan iş güvenliği uzmanı öldüyse me yapıcaz..
    Trajikomik bir durum
    Hayır bana açık açık kaybettim de canımı al
    Ben o belgeyi bakanlığa göndermemiş olsam Bana önce c sonra a sınıfı belgeyi nasıl verdin diye sorarlar adama
  3. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Ben hayatta inanmıyorum bu adamların geriye dönük inceleme yaptığına. O staj evraklarına baktıklarını bile sanmıyorum
  4. Okan Şahin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91544
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Evet aynısı yazıyor...
  5. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    İşi otomasyona bağlamışlardır. Bizden sonra sertifika alanlar için bir şart getirilmişti. Eğitim kurumları görülen stajları sisteme işlemek durumundaydılar. Sanıyorum sizlerde böyle bir ihmal sonucu o bilgiler sisteme işlenmediği için işlenmeyenlere gönderilen otomatik mesajı görüntülemektesiniz.

Derhal eğitim kurumunuzla irtibata geçin.

Aklıma şu soru da gelmiyor değil. Belge yükseltenlere kanunen staj zorunluluğu var mı acaba... ? Şimdi baktım öyle birşey yazmamakta.
  6. Şuayip Aktaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hocam nerde görünüyor bu durum... isg katiptemi bende b ye aralıkta yükselmiştim..şimdi katibe girdim bişey göremedim..duyurularındamı neresinde yazıyorki
  7. Okan Şahin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91544
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    3 tane sınava girdim staj bilgisi yok diyor, nasıl bi saçmalık
  8. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    bunu düzeltebilen var mı ? ne diyor kurslar ben benimkini aradım mail yolladık düzelecek diyorlar.
  9. ebt88 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kursa gidin evraklarınızı arşivden çıkarıp dilekçe ile tekrar bakanlığa gönderin. Sorun o kadar da büyütülecek bir şey değil
  10. Orhan Yılmaz(2) İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bende de aynı şey yazıyor :(
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Haziran 2014 ---
    Strese sokuyor insani 2 sene sonra mı geldi aklına sayın çsgb'nin :(
  11. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hay ben böyle aşkın ızdırabını ya... :D
  12. Aynur Kayapınar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80755
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kimya Mühendisi
    Ben de ve bir çok arkadasta ayni durum var arkadaşlar calistiklari yerde sikintiya düştüler
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Haziran 2014 ---
    Eğitim kutumlaro derhal bu eksikliği gidermeli staj yaptik
    belgeler düzenlendi bizim ne Suçumuz var belge paralarini catir catir almayi biliyorlar...
  13. ÖNDER İNALÇUK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    81148
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ben bu konuda eğitim aldığım kurumu aradım.Bizzat sorunu çözmek için yetkili birini göndermişler.O yazıyı kaale almayın en kısa sürede sorunu çözeceğiz diyorlar.
  14. sinanadik1981 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bende eğitim aldığım kurumu aradım buğün gönderilecek evrakları aldım işin kısası evrakları göndericem .sonra değişir diyorlar. ama gel gelelim hiç yoktan yere stres başka bir şey değil bu zamana kadar aklın neredeydi.. bir şey sorucam staj raporunda iş yeri hekiminin imzası gerekli mi?_?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Haziran 2014 ---
    T.C. Kimlik, Adı Soyadı, İşyeri Unvanı, İşyeri SGK Sicil Numarası ile birlikte iş güvenliği uzmanı ve/veya işyeri hekimi bilgilerinin yer alması gerekmektedir. İş güvenliği uzmanlığı temel eğitim programının ekinde yer alan iş güvenliği uzmanlığı uygulama raporu, staj yaptığına dair belge olarak değerlendirilmektedir. .T
  15. arbor İSGforum Üyesi

bende de aynı durum var. sanırım karışıklıkta belgeleri kaybettiler... :)
  16. cihankocyigit İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1212
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Saçmalığa bakar mısın?
    bana da aynı yazıyı katip te yazmışlar,bakanlıkta kendini ispatlamaya çalışan birileri mi var yoksa ne anlamadım
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Haziran 2014 ---
    bu sorunu dilekçeyle çözmüş olanınız var mı ben A sertifika mı bile ücretini yatıramıyorum bu sebeple...
  17. hassed İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eğitim kurumlarından aldığınız dosyalardastaj tarihi bulunuyormu
  18. cihankocyigit İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1212
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    eğitim kurumuna bu gün yarın gideceğim henüz bakmadım ama bulunması gerekiyor,,sonuçta stajı eğitim aldığım günlerde yapmıştım,siz netice aldınız mı?
  19. hassed İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben staj dosyasını geriye dönük kurumdan aldım haftaya da elden teslim etmek istiyorum. Kuruma tarih kısmını sorduğumda
    staj tarihinin yazı içerisinde bulunmadığını bu nedenle zorunlu olmadığını belirttiler.
  20. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ‘İptal edilen’ sertifikalarla ilgili İSGGM’den bilgi notu

Arkadaşlar, bazılarınızın ‘askıya alındığını’ belirttiği, benim İSG-KATİP sayfamda ise ‘Sertifa Durumu: İptal Edildi’ şeklinde görülen problemle ilgili olarak Genel Müdür Kasım Özer’e gönderdiğim mail üzerine, verilen ‘bilgi notunu’ aynen aktarıyorum.

Bilgi notundan da görüleceği gibi henüz bir ‘iptalin’ söz konusu olmadığı, sertifikaların adreslere gönderilebilmesi için yapılacak ‘güncellemeye’ de bir engel olmadığı belirtilse de, şahsen ben o ‘kırmızı yazıyı’ aşarak herhangi bir işlem yapamıyorum. Yani Genel Müdürlük, ‘staj belgeleri’ noksanlığının, gerek normal sınavlarda, gerekse de yükseltme sınavlarında hak edilen belgelerin basılmış halinin adreslere gönderilebilmesi için gerekli ‘güncelleme’ işlemini engellemediğini belirtiyor. Ancak ben, hiçbir işlem yapamıyorum, sistem izin vermiyor. Sizde durum nasıl bilemiyorum. Hayırlısı bakalım…

Bilgi notu aynen şöyle:

“İş Sağlığı ve Genel Müdürlüğü tarafından İSG Profesyonellerinin kayıtlı olduğu ve tüm iş ve işlemlerinin takip edildiği İSG-KATİP üzerinden yapılan online kontrollerde; bazı İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimlerinin staj yaptıklarına dair kayıtlarının eğitim aldıkları kurum tarafından yönetmelikte belirtilen esaslara göre tarafımıza bildirmedikleri anlaşılmıştır. Bu durumdaki İş Güvenliği Uzmanları ve İşyeri Hekimlerinin ileride doğabilecek mağduriyetlerini önlemek üzere; stajını tamamladığı halde Genel Müdürlüğümüze İSG-KATİP üzerinden bildirim yapılmadığı anlaşılan İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimlerinin yetkileri gerekli bildirimi yapılana kadar pasif hale getirilmiştir. İSG-KATİP 'te pasif hale getirilen sözkonusu kişilerin yetkileri iptal edilmemiş olup, mevcut sözleşmeleri devam etmektedir.

Eğitim alınan kurumdan veya stajın yapıldığı işyeri tarafından onaylanmış "İş Güvenliği Uzmanlığı/İşyeri Hekimliği Uygulama Raporu"nun (aslı veya ilgili eğitim kurum veya staj yapılan işyerinden aslı gibidir kaşesi ve imzası bulunmak suretiyle) dilekçe ekinde Genel Müdürlüğümüze ulaştırılmasını müteakip staj yaptığı anlaşılan (girdiği ilk sınav tarihinden önce), tekrar sistemde aktif hale getirilecektir.

Eğitim alınan kurumun kapanmış olması durumunda; staj yapılan işyerinden alınacak olan "İş Güvenliği Uzmanlığı/İşyeri Hekimliği Uygulama Raporu" (aslı veya staj yapılan işyerinden aslı gibidir kaşesi ve imzası bulunmak suretiyle) dilekçe ekinde sunulması halinde Genel Müdürlüğümüzce kabul edilecektir.

Belge iptali; ancak, stajı yapmadığı anlaşılan kişilere yönetmeliğin ilgili maddesi uyarınca uygulanacaktır. Hali hazırda herhangi bir İSG Profesyonelinin yetki belgesinin iptali sözkonusu değildir.

Adres güncelleme ile ilgili; "Belge Basımına İlişkin Yayınlanan" duyurunun stajlarla ilgili İSG-KATİP 'te ekranlara düşen duyuru ile ilgisi bulunmayıp, staj bilgilerinde eksiklik olan kişilerin de bilgi güncelleme ekranını kullanabilecekleri açıktır. Bilgilerinize teşekkür ederim.”

Mustafa Kahraman
    mkahraman57@hotmail.com
    A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı