1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg katip e kayıt yapma süreçlerini bılen var mı?

Konusu 'OSGB' forumundadır ve yclgndgd tarafından 27 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. yclgndgd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkdaslar merhaba isg katıpe kaydımızı nasıl yapcagız e devletten gırdım ama bulamadım?
  2. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşyerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirecek işverenlerin dikkatine!!!
    Bilindiği üzere; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Kanunu gereğince işverenlerce görevlendirilmesi gereken iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimlerine ilişkin sözleşme bildirimleri, ilgili Yönetmeliklerde yer alan sözleşme örneklerine göre yapılmaktaydı.

Bugün gelinen süreçte ve İSG Kanununun kapsamı dikkate alındığında, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi sözleşme bildirimlerine ilişkin iş ve işlemlerin daha etkin ve hızlı şekilde yürütülmesi amacıyla Genel Müdürlüğümüzce “İSG-KATİP” programı hazırlanmış ve 15.2.2013 itibariyle tüm işyerlerinin kullanımına açılmıştır ve 25.3.2013 e-Bildirge yöneticileri kullanıcılarına açılmıştır. İşveren, ortak, vekil, muhasebe ve işveren türlerine ait yetkiler kaldırılmış olup sadece e-Bildirge yöneticileri sisteme giriş yapabileceklerdir.

Sistemin kullanılabilmesi ve iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirebilmesi amacıyla;

·Görevlendirme yapılacak işyerinin “e-Bildirge Yöneticisi”'nin SGK kayıtlarında tanımlanmış olması,

·Bu kişilerin e-devlet şifreleri aracılığıyla http://isgyh.csgb.gov.tr adresinden İSG-KATİP sistemine giriş yaparak, görevlendirilecek iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimini T.C. Kimlik numaraları vasıtasıyla sistem havuzundan seçmeleri,

·Sistem üzerinden seçilen iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin, yine aynı sistem üzerinden e-Devlet şifreleri ile sisteme giriş yapıp uygun bulmaları halinde sözleşmelerini onaylamaları gerekmektedir. Ayrıca, daha önce onayı alınmış ve geçerliliği deva eden sözleşmelerin de "İSG-KATİP" sistemi üzerinden bildirilmesi ve yenilenmesi gerekmektedir.

Yukarıda yer alan işlemlerin yapılmış olması, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirme bildirimlerinin Genel Müdürlüğümüze bildirilmiş olması olarak kabul edilecek olup, bu işlemden sonra herhangi bir evrak işlemi yapılmasına ihtiyaç bulunmamaktadır. Ancak, daha önceden onay alınmış sözleşme veya görevlendirme belgelerinin fesih veya başka bir nedenle geçerliliğini yitirmesi halinde işveren tarafından durumun beş iş günü içinde Genel Müdürlüğümüze yazılı olarak bildirilmesi gerekmektedir.

Bu nedenle, işlemlere gerekli özenin gösterilmesi ve tamamlanan işlemlere ilişkin olarak Bakanlık yetkililerine ilave soru yöneltilmemesi ve sistemin kullanımıyla ilgili yaşanabilecek sorunların çözümü için, öncelikle sistemde yer alan kullanma kılavuzundaki “hizmet alan işyerleri modülü”nün incelenmesi uygun olacaktır.

Ayrıca, görevlendirme yapılamaması durumunun, ilgili işyerlerinin Tehlike Sınıfları Tebliğine uygun bir tehlike sınıfı seçilmemiş olması ya da görevlendirilen iş güvenliği uzmanının işyerlerinin tehlike sınıfına uygun sertifikasının olmamasından kaynaklanacağı bilinmelidir.

NOT: Uygulamanın çalışabilmesi için aşağıdaki hususlara ayrıca dikkat edilmesi gerekmektedir:

1. Uygulamanın çalışabilmesi için; Mozilla Firefox 14+, Google Chrome 21+, Safari 5+, Internet Explorer 9+, Opera 12+ internet tarayıcılarına (web browser) ihtiyaç duyulmaktadır.

2. Tehlike sınıfı bildirimlerinin, e-Bildirge yoluyla ve “İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI TEBLİĞİ” uygun şekilde Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılmış olması gerekmektedir. Bildirim yapmayan işyerlerinin sistem üzerinden işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı görevlendirmesi mümkün değildir.
    http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=01-katipduyuru
  3. yclgndgd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    burdan girdim ama kayıt ol gıbı bır secenek gormeedım nasıl yapcam acaba :S
  4. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    nasıl bir kayıttan bahsediyorsun. uzman havuzunamı kaydetmek istiyorsun kendini. eğer oylese burdan degil.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Mart 2013 ---
    http://www.isgkatip.com/
  5. yclgndgd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hayır sürecimin başlaması ıcın fırmayla bırlıkte kaydetmek ıstyrum. b sınıfına gecıs ıcın gereklı olan 3 yıllık tecrube suresı adına
  6. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    Onun için önce isverenin sisteme girip sana sozlesme gondrmesi lazım sonrada senin girip kabul etmen lazım. forumda anlatıldı bu. ilgili konuyu bulup okuyabilirsin adımları var.
    Şimdiden Allah kolaylık versin :)
  7. yclgndgd İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hangi konuydu acaba ben bulamadım da link atarasanız sebınırım sıze zahmet olcak ama
  8. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    ilk olarak yukarda arkadasın yazdıgı duyuruyu bikaç kere oku. (anlaması o kadar sürüyor :))

sonrada basit bi anlatım var ekte. dahada tatmin olmazsan netten isg katip basamakları diye arat bişeyler daha çıkar.
    Hadi geçmiş olsun simdiden bakalım sende ne problemler cıkacak:D

Ekli Dosyalar:

• katip.docx
      Dosya Boyutu:
      685,4 KB
      Görüntüleme:
      270
  9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İŞ-SA OSGB
    İSG KATİP PROGRAMI
    UZMAN SÖZLEŞMESİ İÇİN KISACA ADIM ADIM YAPILACAKLAR
    1- http://isgyh.csgb.gov.tr adresinden işveren kendine ait T.C. Kimlik numarası ve
    şifresi ile sisteme giriş yapıyor. (Şifre Postanelerden 2 tl karşılığında alınabiliyor.)

2- Karşısına sorumlu olduğu şirketin SGK numarası çıkıyor.

3- Bu SGK Numarasına tıklayınca karşısına İSG katip programının sayfası çıkıyor.

4- Buradan yeni sözleşmeyi tıklıyor ve önüne çıkan tablodan önce uzmanın sınıfını
    seçiyor, sonra uzman arama butonuna çalışmak istediği uzmanın T.C. Kimlik
    numarasını yazıyor.

5- Arama sonucunda uzmana dair bilgiler kullanıcının karşısına çıkıyor buradan
    çalışacağı en az saat yazılıyor ve onaylanıyor.

6- Daha sonra uzman aynı yöntemle kendi T.C. Kimlik bilgileri ile sisteme giriyor
    burada onay için bekleyen sözleşmeyi onaylıyor.

7- Son olarak uzmanın onayladığı sözleşmeyi işverende sisteme tekrar girerek
    sözleşmeler kısmından giriş yaparak onaylıyor ve anlaşma sağlanmış oluyor.

8- Eğer işveren sistemde işyeri temsilcisi olarak kayıtlı değilse yani sisteme
    girdiğinde önüne iş yeri bilgileri çıkmıyorsa bağlı bulunduğu SGK müdürlüğüne
    dilekçe ile başvurarak kendini sisteme tanıtıyor.

9- Eğer Uzman kayıtlı değilse önce bakanlığa arayarak kendini tanımlatıyor daha
    sonra www.isgkatip.com adresinden bilgilerini güncelliyor.

Ekli Dosyalar:

10. İbrahim Şenol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Katip üzerinden sözleşme yaptıktan sonra çıktı alarak imzalamak gerekiyor mu?
    Çünkü çıktı alanında bir sözleşme yazdırıyor.
  11. Serkan Samsa İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Samsa İş Güvenliği
    Çıktı almaya gerek yok artık online takip ediliyor.
  12. RAGAR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Değerli Arkadaşlar
    Bizim hukuk mevzuatımız yazılı hukuk üzerinden yürür. Bilgisayar kayıtlarının muteber olabilmesi için her iki tarafında digital imzasının olması gereklidir. Olmadığı durumlarda yazılı çıktı alınarak her iki tarafın ıslak imzası ile kayıt altına alınması gerekir. Aksi durumda sözleşmenin hukuki dayanağı yoktur. Ayrıca ISG Katip programı ile hukuki düzlemde sadece kayıt anlamında geçerliliği olduğu için yaşanacak bir itilafta taraflar arası metin olmaması işveren ve iş yeri hekimi/iş güvenliği uzmanını da ciddi anlamda zan altında bırakacaktır.
    Ülkemizde kaç kurumun veya kişinin e imzası olduğu da malumunuzdur
  13. RAGAR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Bizim gibi ülkelerde önce üst yapı yapılır (kanun) sonra buradaki sorunları giderebilmek için zırt pırt alt yapı (yönetmelik genelge tüzük vs) ile kanunların onarımlar yapılır maalesef. 20 haziranda çıkan kanun (6331) oldukça kapsamlı olmasına rağmen halen yönetmeliklerle desteklenmeye çalışılmakta olması da bu sebeptendir. Bu işler ile uğraşan aslında çok değerli bürokratlar ve akademisyenler olmasına rağmen güdük olmasının temel sebebi buralardan görüş alınmamış olması olabilir mi? :)
  14. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Müfettişler sözleşmeyi soruyormuş... Siz çıktı alıp imzalatın işi garantiye alın.
  15. Serkan Samsa İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Samsa İş Güvenliği
    müfettiş arkadaşıma mesaj attım musait olduğunda döner cevabı burada paylaşırım
  16. Serkan Samsa İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Samsa İş Güvenliği
    Meslektaşlarım arkadaşımdan gelen cevap: gerek yok gerektiğinde imzalar ilgili kişilere gösterirsiniz. oldu bilgilerinize...
  17. RAGAR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Değerli Arkadaşım
    Hukuk ile ilgili bir de geri bildirim alabilir misiniz? İş yerini teftişe gelenlere göstermek için mi bu işler yapılmaktadır yoksa yasal görevlerimiz olduğu için mi? Yanlış ifadelerin bağlayıcılığı çok büyük olur. Müfettiş arkadaşınıza az yukarıda yazdığım ifadeleri de paylaşırsanız daha net olacaktır.

Saygılarımla
  18. Serkan Samsa İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Samsa İş Güvenliği
    ocak ayında bir işyeri ile karşılıklı sözleşme imzaladım ve bakanlığa dilekçe ile bildirdim. Bakanlıktan mart ayında resmi yazı ile cevap geldi artık bundan sonra bildirimler isg katip sisteminden yapılacak olup bu belgeniz geçersiz fakat geriye dönük çalışmalarınız için yinede saklayın gibisinden..Bu bildirimi buradan yapmamız için bakanlık kendisi istiyor yasal yani.
  19. aberikol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba erkan bey 7. adımda bi yanlışlık var sanırım.işveren ekliyor uzman oınaylıyor ve sözleşme tamamlanıyor dıye bılıyorum ben sonrasında tekrar işveren onayı olmuyor sanırım.oluyorsada nerden oluyor öyle bi bölüm göremedim ben?
  20. BirsenAltay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Altınoluk Belediyesi
    herkese günaydın.. kafama takılan bir husus var umarım bana yardımcı olursunuz. balıkesirde ticaret odasının çıkarmış olduğu bir bildiri elime geçti. bu bildiride tüm işverenlerin 6331 sayılı kanunda yapması gerekenler diye 5 maddelik bir yazı ( 1-risk analizi, 2 acil durum eylem planı,3- isg eğitimi , 4- ağır ve tehlikeli işler raporu, 5- isg mevzuatına uymak).. bildirinin sonunda bir iş güvenliği uzmanı arkadaşın adı ve iletişim bilgileri var. bu arkadaştan yardım alabilirsiniz diyor. ben bu iş güvenlği uzmanını aradım bana 150-200 tl arasında risk analizini yapacağını söyledi.. ve diğer işlermlerde dahil olmak üzere.. iş yeri ile e-katip üzerinden sözleşme yapmadan bu işlemleri nasıl yapabiliyorlar?bu doğru bir iş mi ?