1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg katip

Konusu 'İSGKATİP' forumundadır ve Ali Haper tarafından 3 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

1. Ali Haper İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Herkese İyi geceler
    Sahurdan sonra aklıma bişey takılınca foruma üye oldum.

Şahsıma ait işyerim var.Kardeşimle yarı yarıya ortağız.

Sgk da şirket yetkilisi Kardeşim gözüküyor.

O yüzden kardeşimin E devlet şifresi ile girdik.

İsg katibi açtık. Beni bulduk ve iş güvenliği uzmanı olarak seçtik.

Bende daha sonra kendi e devlet şifremle girdim sözleşmeyi onayladım.

ve karşılıklı onaylamış olduk.

Ben şirket ortağı olduğu için Bağkur yatırıyorum

sözleşmede taraflar
    şirketim adına : kardeşim imzaladı
    iş güvenliği uzmanı olarak ben imzaladım.

SORUM ŞUDUR.

Ben iş güvenliği uzmanı olarak 1 çalışandan dolayı 10 dakika şirkette uzman olarak atandım.

benim ayrıca iş güvenliği uzmanı olarak 10 dakika hizmet vereceğimden dolayı 10 dakika sigorta yatırmamız gerekecek mi ?

Yoksa mevcut yatırdığım Bağkur yeterlimi ?

Yarın şu başıma gelirmi ?

Ya kardeşim sen önce sgk da şirketin yetkilisi olacaktın.
    Sonra kendi kendini atayacaktın.
    Böyle yaptığın için sigortaya gerek kalmayacaktı.BAĞKUR YATIRMAN KAFİ OLACAKTI.

seni kardeşin şirketin adına atamış sigortaya gerek var... DENİLİR Mİ ????

2. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Siz ve kardeşiniz dışında 1 çalışanınız mı var?
    Mantığıma göre Bağkur'da sigorta sayılır ve ayrıca SGK primi yatırmanız gerekmez. Öyle olmasaydı kamuda çalışan binlerce uzman için de 4c yerine 4a üzerinden prim yatırılması gerekirdi. Emin olmak için ALO 170'e danışın.
  3. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Şirket ortağı olarak yönetimde yer almıyorlar ise ortağı olduğu şirkette 4a sigortalı gözükebilir. Yönetim kurulunda yer alıyorsa 4-b bağkurlu olmak zorundadır. Hem yönetimde yer alıp hem de aynı şirkette 4-a olamazsınız. Eğer hissedarlık yönetimde yer alacak şekilde ise kendi işyeriniz yönünde değerlendirilir ve kendi işyerinizin ig uzmanı olursunuz. Değilse sigortalı uzmanı olup ister tam zamanlı ister kısmi zamanlı gözükebilirsiniz.
  4. Ali Haper İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Teşekkür ederim.

Şirket ortağım beni iş güvenliği uzmanı olarak atadığında sistem( isg katip) benim bağkurlu olduğumu anlarmı ?

Sigorta çıkmaması için isg katipte kendimi kendim atamam gerekli mi?
  5. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Yönetimde yer alıyor ve 4-b bağkur lu iseniz 4-a sigortalı olmanıza gerek yoktur. Kendi işyerinizde kendinizi atayabilirsiniz. SGK dan sorun çıkmaz.