1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg-katip'e girişim yeni yapılmış ve acil yardıma ihtiyacım var?

Konusu 'İSGKATİP' forumundadır ve fguden tarafından 2 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. fguden İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çelik konstrüksiyon yapan bir müteahhit firmasında iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorum ancak çalıştığım firma 6 kişilik iki ekipten oluşuyor ve her ekip faklı iki büyük fabrikada çelik konstrüksiyon işi yapıyor. ama ben iki fabrikaya birlikte gidemiyorum ve benim gittiğim fabrikada tüm gün çalışmak zorundayım çünkü fabrika yönetimi ''her firmanın iş güvenlikçisi işçilerinin başında durmak zorundadır'' diyor bu yüzden diğer fabrikaya hiç gitmedim.

İlginç olan şu ki patron bey 01.01.2014 itibariyle isg katipe girişimi yeni yapmış ve benim sözleşmeyi kabul etmemi istiyor. kabul etmeden önce de kafama takılan bazı sorular var

kafama takılan sorular:

1) Bu firmada iş güvenliği uzmanı olduğum için tüm işçilerden sorumlu muyum? çünkü her iki fabrikada da aynı firma ismiyle çalışıyor... (Sigortada çalışma adresim tüm gün çalıştığım fabrikanın adresi gözüküyor.)

2) İSG katipte sözleşme yaptıktan sonra gitmediğim fabrikadaki işçilere eğitim verecek miyim?(tam zamanlı çalıştığım fabrikada ben dahil tüm çalışanlara fabrikanın BAŞ İŞ GÜVENLİK UZMANI tarafından temel isg konularında eğitim veriliyor )

3) Gitmediğim fabrikadaki işçilerin başına bir kaza gelse sorumlu ben olur muyum?

4) Çalıştığım firmanın malzeme hazırlamak için kullandığı bir atölye var risk analizi çıkarmak gerekecek mi? (fabrika yönetimi kararına göre ben tam zamanlı çalıştığım fabrikada yaptığımız her iç için risk analizi hazırlayıp işi öyle başlata biliyorum)

sorularımı yanıtlarsanız çok sevinirim, şimdiden teşekkür ediyorum.
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    her iki fabrikada aynı sgk noya mı bağlı…?
  3. SEMA DİLBER İSGforum Üyesi

Merhaba ;
    Öncelikle bilinmesi gerekenler Tehlike sınıfı nedir? Tehlikeli ise firma ile anlaşmanız iki farklı yer içinde olmuş olmalı.Muhtemelen 2 farklı sgk sicil no dan isg katipte görevlendirmeniz yapılacak.Bu durumda; gidemediğiniz firma içinde tehlike sınıfı ,çalışan sayısına göre kişi başı /ay 6,8,12 dk gibi zaman ayırmanız gerekecek.
  4. fguden İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hayır farklı fabrikalar bunlar ama firmam her iki fabrikayla da anlaşmalı olarak çalışıyor. tam zamanlı çalıştığım firmada iş güvenliği uzmanı bulunma zorunluluğu var her taşeron firma için, diğer firma için böyle bir şart yok . ve her iki fabrikanında kendi kadrolu iş güvenlik uzmanları var zaten
  5. SEMA DİLBER İSGforum Üyesi

Taşeronluk anlaşmalarında olmayabilir ama tehlikeli sınıfsa iki farklı yer içinde hizmet verme zorunluluğun var.(Firmanla anlaşmanıza bağlı olarak )
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    tam zamanlı şartı için tehlikeli gruplara göre 2000,1500 ve 1000 kişi çalışma şartı varken 12 kişi için niye tam zamanlı istesinler ki..szöleşme gereği ise bana sorarsan sorumluluk çok sende anladığım kadarıyla..
  7. fguden İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    firmam tehlikeli sınıfında, patron isg katibe firma adına giriş yapmış, herhangi bir fabrikanın adı geçmiyor yani, yani firmadan sorumlu oluyorum. ama tam gün çalıştığım fabrikada sürekli durmak zorundayım diğer tarafa gitmeye hiç fırsatım yok, kafam çok karışık
  8. fguden İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çalıştığım fabrikada 6 işçiden sorumluyum ama yaptığımız her iş için A sınıfı uzmandan izin alıp iş yapabiliyoruz. bu yüzden sürekli orada olmamız gerekiyor. A sınıfı uzman ve fabrika yönetimi böyle bir karar almışlar. fabrikada çalışan taşeron firmalar uzman bulundurmak zorundadırlar diyorlar.
  9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sözün özü bir kazada sorumlu seni tutacaklar bunu bil istedim..çok defalar yaşadım ve şahit oldum..6 kişinin başına bir uzman daimi koyuyorlar bu işte bir sakatlık var..
  10. fguden İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    o yüzden her şeyi bilip öğrenip öyle kabul etmem gerekiyor sözleşmeyi... allah bir daha göstermesin daha iki hafta önce fabrikanın kadrolu işçilerinden biri yüzünü param parça etti komada hala, ondan bir gün önce de taşeron firmada çalışan bir işçi eldivenini matkabın ucuna kaptırdı 3 parmağını kopardı kendi hatası ama sorumlu iş güvenliği uzmanı oldu... allah yardımcımız olsun insanlar hala bu için ciddiyetini bilmiyorlar...
  11. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    matkap kullanırken eldiven takılmayağı ile ilgili eğitim vermeniz gerek.
  12. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    iş sözleşmenizde sadece vede sadece kendi firmanızla olsun başka işyeri sicil no olursa ordan da sorumlu olursunuz diye düşünüyorum. diğer hallerde diğer firmanın isg uzmanıyla işbirliği yapmanız gerekiyor diye biliyorum. ve bu doğrultuda eğitimleri düzenlemek lazımdır.
  13. Hakan Balıkçı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44214
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Teknik Rehber,Danışman ve OSGB
    arkadaşlara katılmakla beraber 6 kişinin başına tam zamanlı çalışma mantığını anlayamadım.Normalde olması gereken 1 gün 1 fabrikadaki çalışanları gözlemlemek,eğitim vermek dersek diğer günde diğer fabrikada bulunan çalışanların saha gözetimlerini gerçekleştirmek önemli.İSG -Katipte bu firmalar için kaç saat görünmektedir baktınız mı?Yaşanılacak kötü bir durumda bu husus sebebiyle başınız ağrıyabilir.Bunu durumu belirtecek karar,tutanak vs varsa ''İSG Tespit ve Öneri Defterine''aynen durumu geçmeniz ve şu şu sebepten diğer fabrikaya gidemediğinizi belirtmeniz yine de lehinize olacaktır düşüncesindeyim.
  14. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Öncelikle hayırlı olsun demek ve şunu söylemek isterim, kendi ağzınızla söylüyorsunuz iş yerinde A sınıfı uzman var onun direktifliğini yapıyorsunuz, yani her halukarda sorumlu A sınıf uzmanındır, yanlış anlamayın ama üstünüz varken size sorumluluk yüklenmez çünkü yaptığınız her işi üstünüzün kontrol etmesi lazım o da sizden sorumludur. Tabi buna uyarak işi sallamayın kesinlikle ama ilk önce üst sorumludur bunu unutmayın..
  15. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sözleşme yaptığın her iş yerinden ve çalışanlardan sorumlusun...
  16. mustafa tuncel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben çözemedim biraz daha açıklama yapmanız gerek yardım için . A sınıfı uzman nerede ? 2 fabrikaya siz bakıyorsanız yönetim sizin diğer firmaya gitmenize nasıl izin vermez ? 6 kişilik gruplar için tam zamanlı çalışma zorunluluğu olmadığı halde nasıl tam zamanlı çalışıyorsunuz ? vsvs.