1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg katipte atama

Konusu 'İSGKATİP' forumundadır ve necati dağıstan tarafından 5 Mart 2016 başlatılmıştır.

1. necati dağıstan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5172
    Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    1.Şu anda uzman ve işyeri hekimlerinde 11700+1350 dk içe görevlendirme yapıyoruz.Sistem 11700 dk fazla dışa görevlendirmeye izin vermiyor.170'e sordum.Bu 1350 dk'yı aynı işyerine farklı sınıfta bir uzman atanması gerektiğinde kullanılacağı bildirildi.Bu konuda kalan 1350 dk için dışa görevlendirme yapılabilir mi?Bilgisi
    olan uzman veya işyeri hekimleri varsa yanıtlarını bekliyorum.
    2.OSGB sorumlu müdürünün" firmanın SGK sicil numarası filtrelemeden sonra çıkmasına rağmen atama yapılamadığı " durumda bu atamanın yapılamamasındaki sorumluluğu nedir?
  2. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    Bu konuda, sistemsel bir sıkıntı olduğunu uygulamalarda gördüm. Fazla mesai yapılmasına artık izin verilmeyecek diye hissediyorum. Bu sıkıntı 2016 da yaşanmaya başlandı. Daha önce böyle bir sorun yaşanmıyordu. Bu konuda ki sorunu ancak İSGGM İSG - KATİP uzmanı çözebilecektir. Direk bu konu İSGGM ile görüşülmelidir.
  3. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bu konuda sistemsel bir sıkıntı yok. Bir çalışan (bu uzman,hekim,dsp'de olabilir) 195 saat aylık çalışma süresi üzerinden çalışır. İş kanununa göre Çalışana bir yıl içinde en fazla 270 saat fazla mesai yaptırılabiliyor. Çalışan rıza gösterse bile, yılda 270 saatten daha fazla mesai yapamaz. Fazla mesai şahitlerle veya belgelerle ispat edilirse geçmişteki ücretler faiziyle birlikte alınır.

İş Kanunu’na göre bir çalışan haftada en fazla 45 saat çalışabilir. Çalışanın fazla çalışma yapması ona normal ücretinden daha fazla bir gelir getirir. İşveren, çalışanı fazla çalıştırdığı her bir saat için saat ücretinin yüzde 50’si kadar zamlı ödeme yapmak zorundadır. Dolayısıyle; fazla mesai katipten yazılanlar, aslında %50 zamlı ödeme almaları gerekirken, uzman arkadaşların çoğu bunu hiç farketmediler. Bende uzmanlığımda 195 saati geçirtmedim ve geçecekse mesaimi istedim. Fazla mesai sınırı hesaplanırken 30 dakikadan az yapılan fazla mesailer 30 dakika olarak, 1 saatten az yapılan fazla mesailer de 1 saat olarak değerlendirilmektedir. Dolayısıyla çalışan olarak bizler; maaş alırken bir önceki ay yaptığımız fazla mesaiyi gösteren bölüme dikkat etmeli ve bu bölümdeki fazla mesai ücretlerini kontrol etmemiz önemlidir.Kendi onayımız olmadan, 270 saatin üzerinde yaptırılan, karşılığında fazla mesai ücreti ödenmeyen fazla çalışmalar için işvereni 2 şekilde şikâyet edilebiliriz. İşyerinin bağlı olduğu ildeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine veya doğrudan ALO 170 hattını arayarak şikâyet gerçekleştirilebilir. Fazla mesai için 5 yıl içerisinde dava açabilir. Ücret alacaklarında zamanaşımı 5 yıl olduğu için fazla mesai alacağı için dava açarken bu süreyi geçirmemek gerekmektedir. Fakat fazla mesai konusunda ispat yükümlülüğü biz çalışanlara aittir. Biz fazla mesai yaptığımızı (isg katip çıktılarını almak), işveren de fazla mesaiye karşılık ödeme yaptığını ispat etmek durumundadır. Fazla mesai yaptığımızı şahitler ve belgeler ile ispatlayabildiğimiz sürece, geçmişte yaptığımız fakat karşılığını alamadığımız fazla mesai ücretlerini yasal faiziyle birlikte alabiliriz.

Zaten, ÇSGB bu konuya dikkat çektiğinden bundan sonra dışa görevlendirmelerde bu konuyu bilerek atama yapmakta fayda var. Daha önceki uygulamalarda da aslında fazla mesai gerektiren durumlarda 270 saat kullanılmaktaydı. Ancak OSGB üzerimizde ne kadar süre varsa kullanınca çoğu kimsenin de bu durum dikkatini çekmemişti.