1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg katipten çalışma süresi güncellemesi

Konusu 'İSGKATİP' forumundadır ve tknnce tarafından 13 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. tknnce İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    örnek: inşaat firması ile 24 çalışan üzerinden anlaşma yaptım ve İSG-katipten onayladım.
    ertesi ay, firma 17 çalışanın işine son verdi.
    bu durumda İGU çalışma süresinin 5 saatten 2 saate düşmesi gerekir.
    ancak bu revizyon nasıl yapılacaktır?

bilgisi olan arkadaşımız var mıdır?
  2. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    2 saat hizmet verebilir misin ? Yasal mı ?
  3. tknnce İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    7 çalışan için süre 2 saat değil midir? 7 * 12 dakika =84 dakika ve tamamlanan sözleşme süresi 2 saat değil midir?
  4. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Görünüşte öyle tabiki ama minimum 4 saatten az hizmet veremezsin. Çalışanlara eğitimlerini verirken kaç saat eğitim veriyorsunuz ?
  5. tknnce İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    işte bu konu ciddi sıkıntı. ancak sanırım son zamanlarda isg katip sitesine girmediniz. ama zaten konumuz da bu değil.
    örneklemeyi alın 3 ile çarpın. 15 saati 6 saate indirin.
    zarf değil mazrufla ilgilenelim

bu konuda bilginiz var mı?
  6. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN

USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

(3) Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katlarışeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir.

Bu sorunuza cevap olur mu
  7. tknnce İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    hayır olmadı benim sorduğum soru ile ilgi yok.
    tersini alın ve ve çalışma süresinin 4 saat olarak anlaşma yapıldığını varsayın. ve ertesi ay yeni eleman alımı ile çalışma süresinin uzaması gerekecek. yeni personel alımı ile çalışma süresi nasıl uzayacak.
    bu arada bahsettiğiniz eğitim konusu ayrı bir sorun. sanırım siz hiç isg den sözleşme yapmadınız ve ısrarla bana eğitimden bahsediyorsunuz.

4 çalışanı olan yere ayda 4 saat hizmeti bedelsiz mi vereceksiniz. 4 işçisi olan marangoza sana eğitim vereceğim diye 4 saat sözleşme imzalatabilir misiniz?

bu işi nasıl yapacaksınız. ve bu tamamen ayrı bir konu.

benim sorduğum konunun kulvarı ile sizin cevapladığınız konunun kulvarı tamamen farklı
  8. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bunu ben söylemiyorum yönetmelik söylüyor. Eğer 2 saat anlaşma yaparsan usule aykırı hareket etmiş olursun.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 Mart 2014 ---
    Yarın bir müfettiş 2 saat hizmet verdiğin yere nasıl 4 saat eğitim verdin veya
    neden 2 saat eğitim verdin derse zor durumda kalırsınız.
  9. tknnce İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    son kez cevap yazıyorum. sorum bu değil. süre revizyonu / güncellemesi hakkında bilginiz varsa aydınlatmanızı rica ediyorum.
    eğitim süresinden veya asgari sözleşme süresinden bahsetmiyorum.

Eğitim yönetmeliğine göre haklı olmanıza rağmen görev yetki ve çalışma süresini belirleyen yönetmeliğe ve İSG katip'in belirlediği asgari çalışma süresine göre haksızsınız.

lütfen bu konuda tekrar yazışmayalım.
  10. Brolin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bireysel- sözleşmeyi iptal edebilir ve yeniden yapabilirsiniz. 2. si de sgk e bildirge kullanıcı yetkilisi sisteme giriş yapıp düzenleme yapabilir.
    Kolay Gelsin...
  11. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yeni sözleşmeye gereken şartları koyarsan hizmet saatine göre artış ve düşüş miktarlarına göre fiyatlandırmayı sözleşmeyi yenilemene de gerek kalmaz
  12. tknnce İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Sn Brolin
    teşekkür ederim. bu bir yöntem gibi görünüyor. Ancak 250-300 tane değişken çalışan sayılı işyeriniz olduğu varsayımı ile bunu takip etmek çok zor.
    her eleman alımında sözleşme feshi ve yeni sözleşme mi yapılacak?
  13. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yeni sözleşmeye gereken şartları koyarsan hizmet saatine göre artış ve düşüş miktarlarına göre fiyatlandırmayı sözleşmeyi yenilemene de gerek kalmaz
  14. tknnce İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    her işyerini takip etmek nasıl olacak

bu işi çözen arkadaş var mı acaba?
    anıl keskin arkadaşım. konumuz ücret de değil.

bakın. öncelikle siz hiç isg katipten sözleşme yaptınız mı? önce bunu söyleyiniz!!
  15. Brolin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    inşaat işleri için sgk sayısına göre düzenleme yapılması biraz meşakatlidir. şu örneği verelim o zaman 100 çalışan varsa normal süremiz 20 saat değil mi? firma ile aranızdaki diyaloğun iyi olduğunu farzederek, sözleşmenizi katip üzerinden 30 saat yapın ( tabi ödemeyi yapacaklarını kabul ettim) sayı 30 saati geçiyorsa 5 veya 10 saatlik artış veya azalışa gidebilirsiniz.

katip üzerinden her 1 kişi için değişiklik yaparsanız aylık sgk dökümanlarını da incelemeniz gerekecektir.
    bu arada hekimsiniz sanırım şimdi ünvan kısmına baktım. 8 dakika ve katları üzerinden revize ediyorum söylemlerimi..
  16. tknnce İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Sayın brolin. tabii ki 100 çalışanlı bir inşaat en azından ufak bir avm ya da gökdelendir. biliyorsunuz ki 4-5 katlı bina inşaatları devamlı giriş çıkış yapan 5 er ya da 6 şar kişilik ekiplerle yapılır. kalıpçı gelir gider ardından demirci vs vs.

burada sorun tek alanda büyük bina yapan kurumsal müteahhitlik değil.

örneğin adam kalıpçı taşeron.

ardı ardına 10 inşaat alıyor. çalışanı mesela 34. ertesi ay işi bitiyor çalışan sayısı 8 e düşüyor.

bunun normali isg katip ile sgk arasında bir bağlantı olup çalışan sayısı değiştiğinde otomatik olarak çalışma süresinin revize olması değil midir mesela
  17. tknnce İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    tabi bu arada inşaat bir örnek. iş kolu ne olursa olsun. eleman sayısı değişikliklerini takip etmek
  18. Brolin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yani şunu söyleyebilirim;
    1. kişi sayısı arttığında katip üzerinde işyeri için eksik kalan süre için ünlem işareti çıkar. bu da hekim yada uzmanın süresinin yetersiz olduğunu bildirir. durumu yukarda anlattığım şekilde revize edebilirsiniz.
    2. kişi sayısı azaldığında sistem otomatik olarak düzenleme yapmaya gerek görmez çünkü katipteki sürelere minimumdur der yönetmelik. bunun üstünde olduğu için herşey normaldir katibe göre.

Örneğimdeki sayı farazi oldu ancak demek istediğinizi de anlıyorum. ancak gelen o 3 5 kişilik ufak ekipler şirket bünyesinde değil yani taşeron ise ayrıyetten sözleşme yapılmalıdır.. işverene ait personel ise de revize yapmak gerekecektir.
    Son olarak sistem sizin dediğiniz gibi otomatik düzenleme yapmıyor maalesef. bir inşaat firmamda benimde başıma geldi.
    umarım aydınlatabilmişimdir.
  19. tknnce İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    yani siz de aynı dertten muzdaripsiniz ;)
  20. Brolin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ancak benim firmamda sayılar epey çok ( 300-400) ancak durumu takip ettiğim ve karşı tarafı bilgilendirdiğim için heray başında sgk bildirgeleri kontrol edilerek hakediş yapılıyor.