1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg katipten çalışma süresi güncellemesi

Konusu 'İSGKATİP' forumundadır ve tknnce tarafından 13 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. tknnce İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    aydınlattığınız için teşekkür ederim. benim için verimli bir yazışma oldu.
  2. Brolin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    rica ederim iyi geceler ;)
  3. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Anıl bey bakanlık sözleşmelerin daha sıhhatli olması ve denildiği gibi küsüratlı dakikaları sistemin yuvarlayıp fazladan uzmanın saatini almasının önüne geçmek için bir ay kadar önce artık dakika bazlı sözleşme yapılacak şeklinde bir duyuru yapmıştı. Ancak sanıyorum ki alt yapıyı kurgulayamadıkları için şubat ayı sonunda geçilecek denilen sisteme henüz geçilebilmiş değil. Hal böyle olunca hç bir müfettişin çalışanların eğitimlerinden yola çıkarak sürelerden yana tavır koyacağını söyleyemeyiz. Zaten incelenirse yeni İGU yönetmeliği taslağında bu durum için özellikle yönetmeliğe ibare eklenmiş ve eğitimde geçen sürelerin çalışma saatinden sayılamayacağından bahsedilmiş. Dolayısıyla bir işyerinde 1 kişi varsa tehlikeli sınıftaysa aylık 8 dakikadan düşüneceksiniz orasını. Şimdiki gibi 8 dk olunca sistem onu direk 1 saate tamamlamayacak. 217*60=13020 dakika dan düşecek geçilmek istenen sistemde. Hee bu sürelerin abesle iştigal oluşunu zaten tartışmıyorum bile. Bir önceki yönetmelikte geçen çalışan başına 10-15 ve 20 dakikalık süreler çok çok daha mantıklı idi.
  4. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    sgk dan bir sonrakı bordro ve dokumle otomatık ıscı sayısı azalınca sure azalacak. yanı bıe ay sonra. anında olmuyor
  5. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    bakanlıgın belirlediği süreler maalesef mantıksız ve yetersiz olduğu için işverenlere bu konuyu izah etmekte fayda var. yani yasal olarak iki saat hizmet vermek yeterli ancak eğer duyarlı bir işveren ise iki saatlik hizmetin böylesi tehlikeli bir iş için yeterli olmadığını isterse 4- 5 saat şeklinde sözleşme yapalım diye öneride bulunmakta fayda var. kabul etmezse tabiki 2 saatte olabilir 1 saatte.

bakanlıgın 2 gün önce yayınladığı taslak yönetmelikte eğitim sorunuda gündeme almıslar gibi duruyor.
    eğitim süreleri hizmet sürelerinden sayılmaz diye bir ibare eklemek istiyorlar sanırım ki bilindiği üzere hesaplanan hizmet süreleri sadece egitim için bile geçerli değil. bu konuda boşluk var, taslak yönetmelikle bu konuyu cozmek istiyorlar ancak olan iş güvenliği uzmanlarına olacak. eğitim süreleri hizmet sürelerinden sayılmayacak isg katipte yapılan sozlesmelerde.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 Mart 2014 ---
    bu arada katipteki sözleşmelerde revizyon yok maalesef iptal edip yenisini yapmanız gerekir.
  6. Erol Gündüz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47104
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BETA OSGB
    İsg katipte sözleşme güncelleme var ordan güncelliyorsun karşı tarafta onaylıyor. Bu şekilde sürelerde azaltma ve çoğaltma yapıyorsun.
  7. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Güncelle butonuna yalnızca Hizmet Alan İşyeri E-Bildirge kullanıcısı (işveren) tarafından ulaşılıyor, ilave etmek istedim.
  8. tknnce İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    Sayın Ulus. bu bilginiz çok değerliydi.
    peki süre değişince yeniden bakanlık sözleşmesi basarak onaylatmak gerekiyor mu?

bilginiz var mı?
  9. Ahmet SARI İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar benim bır sorunum var ben çalıştığım işyerine bağlı uc tane yerı var hepsi ıle sözleşme ama yaptım ama birde önceki sorumluluğum var sımdı ıs veren bana 4 tane mı maaş yazdıracak her firma ıcın yoksa hepsini bir mı yatıracak kafam karıştı
  10. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Sözleşmeyi işveren güncelleyip siz onayladığınız için aslında gerek yok, ama ben kendim ıslak imzalı sözleşmeyi dosyama koymayı tercih ediyorum, ne olur ne olmaz diye.:)
  11. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu arada katip açılmıyor sabahtan beri bende sizde de aynımı?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 Mart 2014 ---
    acaba sistemi mi güncelliyolarki dk sistemine geçilecek filan diyorlardı?
  12. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    benbu gün içerisinde 4-5 defa katibi açıp sözleşme fala onayladım.Yani katipte güncelleme olduğunu vs. sanmıyorum.
  13. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yok hala açılmıyor acaba sadece bu bölgedemi sorun varki sayfa hiç açılmıyor bile
  14. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    sizin bölgede sorun var zannedersem.Acil birşey varsa burdan halledelim hemen. :)
  15. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sorun genel ara ara açılmıyor
  16. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Buradaki bizim riskimiz nedir. Sayın doktorun bahsettiği gibi, çalışan sayısı arttı ama bilgimiz yok, nihayetinde ayda 5 saat çalıştığımız yerler var. Burada sözleşme güncellenmez ise, risk kimin omuzundadır. ?
    Bu arada neden ıslak imzaya ihtiyaç duyuyorsunuz?
    Bilgi amaçlı sorulardır
  17. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Öncelikle giren/çıkan işçi sayısını her ay kontrol etmek IGU'nın alışkanlığı olmalıdır. Özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde işveren gerekli ISG eğitimlerini verdirmeden yeni işe başlayan çalışanlara işbaşı yaptıramayacağının bilincinde olmalıdır. Bunun için bir prosedür oluşturulursa, (SGK'ya işe giriş bildirgesi verilirken IGU'ya da haber verilmesi gibi) işe girişlerden IGU'nın da haberi olacaktır.

Diğer taraftan bireysel çalışan IGU'ları 4857 Sayılı İş Kanunu'nun 13. maddesi kapsamında kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışmaktadırlar. Aynı maddeye göre
    Kısmî süreli iş sözleşmesi ile çalıştırılan işçi, ayırımı haklı kılan bir neden olmadıkça, salt iş sözleşmesinin kısmî
    süreli olmasından dolayı tam süreli emsal işçiye göre farklı işleme tâbi tutulamazlar.

Bu da iş güvenliği uzmanının da kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık izin hakkı gibi haklara sahip olduğu anlamına gelmektedir. Yani IGU bir işyerinde bir sene çalıştıysa tam süreli çalışan emsal işçiler gibi bir aylık kıdem tazminatı hakkına sahip olacaktır, ya da altı aydan uzun onsekiz aydan kısa bir çalışma süresi için dört haftalık ihbar tazminatı hesaplanması gerekecektir gibi...
    Bkz. Bu konudaki makale: http://www.ahmetagar.com/Kismi-Calismalarda-Kidem-Tazminati-i89.html

İşverenle bir anlaşmazlık durumunda elektronik ortamda yapılmış bir sözleşmeye ulaşmak zor olabileceğinden, ıslak imzalı sözleşmeyi dosyama koymayı tercih ediyorum. Bir mahkeme durumunda hakimlere elektronik sözleşmeyi anlatmak ve tarif etmek zor olabilir.
    Ya da tamamı yaşım icabı riskleri azaltma isteğimden kaynaklanıyor olabilir.:)
  18. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bir uzmanın eğitim vermek gibi bir zorunluluğu yok.
    İşverenin eğitim verdirtmek zorunluluğu var, isterse bu hizmeti dışardan da alabilir.
    Bir uzmanın eğitim vermek gibi bir zorunluluğu olmadığı için sürelere tabiki dahil değil.
    Ki zaten çok tehlikeli için kişi başına verilecek hizmet uzmanlık hizmetidir.
    Biri elma diğeri armut. Biri uzmanlık hşzmeti, diğeri eğitim.
    Ama maalesef piyasa şartlarında bütün osgbler işi kapmak için REKABET adı altında eğitim için ayrıca bir ücret istemiyorlar. Ama eğitim hizmeti veriliyorsa ayrıca ücretlendirilmesi gerekir.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Mart 2014 ---
    Ki zaten çok tehlikeli için kişi başına verilecek 12 dk lık hizmet uzmanlık hizmetidir.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Mart 2014 ---
    Ayrıca birer ikişer saatlik firmalar da tanımlı üzerimde, tanımlanabiliyor.
  19. tantana İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10641
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İŞ-GÜV iŞ GÜVENLİĞİ- CAN iŞ GÜVENLİĞİ- CEMRE OSGB
    Sayın İnce Osgb Merhaba;
    Öncelikle Anıl Bey'in dediklerini okudum fakat bilinmeyen çok şey var. 2 saat yada 1 saat görünsün hiç farketmez; çok tehlikeli sınıftaki bir işletmeye 1 yılda 16 saat eğitim vermek zorundayız. Benim sözleşmemde vay efendim 1-2 saat görünüyorda ben neden 16 saat eğitim verdim gibi bir mantık yok. Her ay 2 saat eğitim versek 8 ayda zaten 16 saati tamamlıyoruz. Çalışan sayısı diyelimki 20 kişi ve çok tehlikeli biryer benim saatim 4 saat oluyor. Diyelimki sayı arttı yada azaldı. Eğer sayı artar yada azalırsa İSGkatip üzerinden çıkış yapılıp tekrar giriş yapabilirsiniz. İşin Maddi boyutunda ise hizmet alım sözleşmesinde çalışan sayı aralığı belirtip fiyatlandırma yapabilirsiniz. Tabi sizin sorunuz bu değil ben bilgi olsun diye yazdım :) Umarım faydam olmuştur.

SAYGILARIMLA,SIFIR KAZALI GÜNLER DİLERİM.

UĞUR ÖZ

C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

İŞ-GÜV İŞ GÜVENLİĞİ DANIŞMANLIK VE ÖZEL EĞİTİM HİZMETLERİ
  20. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benim bildiğim İSG-Katipdeki süreler sadece yıldan yıla düzenleniyor.