1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg kurallarına uymama sonucu fesih

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Hamza Öztoprak tarafından 26 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Hamza Öztoprak İSGforum Üyesi

  Merhaba arkadaşlar,

  İSG kural ve talimatlarına uymayan çalışanın sözleşmesi tek taraflı olarak, ihbar ve kıdem tazminatı verilmeden feshedilebilirmi? Kaynak gösterebilirmisiniz.
 2. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik
  6331 Madde 5/2 veya 3
 3. T.Ulus İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Öncelikle işveren işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesih edebilmesi için işçinin yeterliğinden veya davranışlarından kaynaklanan geçerli bir sebebe dayandırmak zorundadır. (4857 sayılı İş Kanunu, madde 18)
  İSG kural ve talimatlarına uymamak belli durumlarda geçerli bir sebep teşkil edebilir. Özellikle işçinin uyması gereken kural ve talimatlar 6331 sayılı İş Güvenliği Kanuna bağlı olarak çıkartılmış yönetmeliklerden birinde açıkça belirtilmişse ve bu kurala uymama işçinin, diğer işçilerin ya da iş yerinin güvenliğini tehlikeye atıyorsa bu geçerli bir sebeptir.

  Ancak sözleşmenin ihbar ve kıdem tazminatı verilmeden fesih edilebilmesi için işçinin, yapmakla ödevli bulunduğu görevlerin kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi gerekmektedir. (4857 sayılı İş Kanunu, madde 25/II-h) Bu hatırlatmaların yazılı olarak işçiye tebliği yapılmadan ve gerekli savunma alınmadan yapılacak fesihler geçerli olmaz. Sözleşmenin feshi yapılırken de fesih bildiriminin yazılı olarak yapılması ve de fesih sebebinin açık ve kesin bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir. (4857 sayılı İş Kanunu, madde 19)
 4. Hamza Öztoprak İSGforum Üyesi

  Peki kurallara talimatlara uyulmaması sonucu tutulan tutanaklara savunma almalı mıyız (işten çıkarma niyetimiz olmadığında) yoksa iki tanıkla tutanağı tutup direk çalışana tebliğ etmemiz yeterli mi? Çünkü çalışan her zaman inkar ediyor malum)
 5. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik
  Ben her durumda savunmasını kendi el yazısıyla alıyorum
 6. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  4857 nin 25. Maddesi h ve i bendi olmasi lazim