1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg kurulu üyelerinin eğitimi

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve Osman ÖZ tarafından 29 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Osman ÖZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kılıç Holding
    Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle herkese günaydın, size iki adet sorum olacak

1. İSG kurulu üyelerinin eğitimlerini kim verir?
    2. Bu eğitim hangi konuları kapsar?

Teşekkür ederim.
  2. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Günaydın,
    18 Ocak 2013 tarihli 28532 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan İSG Kurulları Yönetmeliğini incelemenizi öneririm.
    Eğitimin verilmesi konusu, işveren vermek yada verdirmek zorundadır, ama genelde iş güvenliği uzmanları ile hekimler aşağıda yazan konulara hakim oldukları için eğitimleri verebilirler, iletişim teknikleri gibi konularda işveren kurul üyelerine bu eğitimleri verdirmelidir.
    Kolay gelsin

Eğitim
    MADDE 7 (1) İşveren tarafından, kurulun üyelerine ve yedeklerine iş sağlığı ve güvenliği konularında eğitim verilmesi sağlanır. Kurul üyelerinin ve yedeklerinin eğitimleri asgari aşağıdaki konuları kapsar;
    a) Kurulun görev ve yetkileri,
    b) İş sağlığı ve güvenliği konularında ulusal mevzuat ve standartlar,
    c) Sıkça rastlanan iş kazaları ve tehlikeli vakaların nedenleri,
    ç) İş hijyeninin temel ilkeleri,
    d) İletişim teknikleri,
    e) Acil durum önlemleri,
    f) Meslek hastalıkları,
    g) İşyerlerine ait özel riskler,
    ğ) Risk değerlendirmesi.
    (2) Asıl işveren alt işveren ilişkilerinde ortak kurul oluşumunda eğitimden her iki işveren birlikte sorumludur.
  3. Osman ÖZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kılıç Holding
    Çok teşekkür ederim Dilek hanım
  4. Hediye Baydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    87026
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    peki bu eğitimleri kim verecek o konuda bilginiz var mı acaba? yani geçerliliği nasıl olacak, iş yeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı verse dahi eğitimlerin bazılarını bunları belgelendirmek gerekir değil mi? nasıl bir düzenleme yapılmalı bilgilendirirseniz sevinirim.
  5. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hediye hnm sorunuzu net anlayamadım acaba yukarıda bahsettiğim kurul eğitimlerini mi diyorsunuz?
    Siz verebildiklerinizi vereceksiniz ve evet ben eğitim verdiğime dair kurul üyelerinin imzalarını alıyorum, bilmem açıklayabildim mi ?
  6. Hediye Baydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    87026
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    evet dilek hanım yönetmelikte geçen ve kurul üyelerine verilmesi gereken eğitimlerden bahsediyorum. mesela orda iş hijyeni var, iletişim teknikleri var. örneğin bu ikisi uzmanlardan alınması gereken eğitimler sanırım. bunlar peki eğitim kurumlarından mı uzmanlar gelip eğitim veriyor? bir de iş güvenliği uzmanı olacağım umarım, sonrasında iş güvenliği ile ilgili kurul üyelerine verilen eğitimlerin tutanakları mı oluyor? kayıt altına nasıl alınıyor?
  7. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kurul üyelerine verilmesi gereken eğitimlerden misal hijyen işyeri hekiminin konusudur, kendisi vermelidir. İletişim teknikleri ise sizinde bahsettiğiniz gibi özel bir konudur ve işverenin bu konuları kurul üyelerine aldırması önerilir. Kayıt altına almak demek katılımcıların o eğitimi aldıklarına dair imzalarını atmak, gerekirse eğitim dökümanlarını eklemek ve dosyalamak anlamındadır. Uzman olacaksanız zaten size belirtecekler herşeyi kayıt altına al ve imzalat diye ;)
  8. Hediye Baydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    87026
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    teşekkür ederim dilek hanım sağolun, zaten hep aynı şeyi yapıyorlar. bi yönetmelik çıkartılıyor, örneğin "bildirilir" sözcüğünü koyuyorlar ortaya, kim bildirir, nasıl olur bilgi veren yok. kafayı kullanmak lazım, onların bıraktığı boşluğu istediğimiz şekilde doldurmamız mümkün olabiliyor. tekrar teşekkürler :)
  9. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Rica ederim ne demek, umarım yararlı olmuşuzdur :)
  10. Hediye Baydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    87026
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    olmaz mı çok teşekkürler. aslında şöyle bir durum var. bizim fabrikamız bünyesinde daha önceden kurulmuş bir kurul var ama bunun üzerinde gerekli değişiklikleri yapmaya çalışıyoruz yardımı olacağını düşündüğünüz ne gibi tavsiyeleriniz var peki dilek hanım? :)
  11. Ferhat Ayas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hangi eğitimi verirsen ver, İspat için sadece imza yeterli olmamaktadır, ( çalışanın inkar etme hakkı vardır) Bu nedenle Fotoğraf veya video tam ispatı olacaktır.
  12. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kurul için fotoğraf çekmek çok uygun olmayabilir ama diğer eğitimler için evet haklısınız
  13. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hediye hanım, eğer kurul katılımcıları değişti ise mutlaka değişenlerin yerine yeni gelenlerin atama yazılarını işveren/işveren vekiline onaylatın, eğer yine yeni personeller varsa kurul eğitimini verin, imzalarını alın ;)
    Son çıkan İSG kurulları yönetmeliğinde çalışan temsilcisi ister, çalışan sayınıza göre çalışan temsilcilerini seçsin işveren ve çalışan temsilcileri kendi aralarında sizin hakemliğinizde açık oylama ile baş çalışan temsilcisi seçilsin
    diğer kurulda bulunan personeli de kontrol ediniz ve çalışan temsilcilerinin önemini açıklayınız, sizin gözünüz kulağınız olacaklar dikkat
    Kurul defterini onaylattırınız ve oraya not alınız, imzaları o esnada almayı unutmayınız. Toplantı sonucunda herkes yapmayabilir ama ben toplantı notlarını katılımcılara yayınlıyorum ki arada açıp belki okurlar diye. Kendinizin imzaladığı tüm evraklardan birer kopya almayı sakın ihmal etmeyin, özellikle kurul, tespit tutanak defterinin bir otokopyli sayfasından..
  14. Hediye Baydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    87026
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Dilek hanım çok teşekkürler yardımlarınız için. aklıma takılan bişeyler olursa yardımlarınızı isterim eğer sizi yormaz isem, hakkınız var sağolun :)
  15. Filiz Birlikay İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84323
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çalışmıyor
    Dilek hn merhaba,
    Bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler.
  16. Pınar ÇINAR KILIÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar mesela bir okulda kurul ne gibi kararlar alıp konuşur. Bu konulara okuldaki öğrencilere ait riskler yer alır mı. Bir de her toplantıda konuşulacak e bulunuyor? Teşekkür ederim.
  17. Hediye Baydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    87026
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bir önceki toplantıda alınan kararlar görüşülüyor ilk önce, sonrasında o an yapılan toplantı ile bir önceki toplantı arasında geçen süre zarfında görülen ve gözlenen olumsuzluklar kurul gündemine getiriliyor. yapılması veya önlem alınması gereken konular hakkında görüşülüyor. bir sonraki toplantı tarihi kararlaştırılıyor...
  18. Pınar ÇINAR KILIÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kururlu ilk biz oluşturup kuarcaksak neler yapıyoruz. Kurulu kurmakla işveren mi sorumlu? Bir de işçi temsilcisi ve isg temsilcisi açık oyla öğretmenler içinden mi seçiliyor? Teşekkür ederim.
  19. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Is sagligi ve guvenligi kurullari hakkinda yonetmelikte hersey anlatiliyor..isgnet mevzuat kutuphanesinde bu yonetmelige ulasabilirsiniz.
  20. Ferhat Ayas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kurul defterinde yazılan ve en etkili olan kısım, 2 başlıkta belirtilmelidir. Bunlar
    1.si Bir Önceki Toplantılardan Devam Eden Konular. ( maddelerin başına, kurul karar tutanak sayısın yazarak belirtmek)
    2.si ise Bir Önceki Toplantı Kararlarından Tamamlananlar ( bu başlık altında yazmak)

yapılanları, ve yapılmayanların karar tutanak sayısının çok eski olması, kurulda çok daha etkili olmaktadır. Denetleyicilerinde bu başlıklardan çok etkilendiğini belirtmek isterim.
    Denetleyiciler, "neden tamamlanmadı"dan çok, " Güzel takip ediyorsunuz" gibi sözlerle bunu belirtmektedirler.