1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg kurulunun kurulması hakkında

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 2 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. umitclick İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş yerlerinde çalışanlar arasından temsilciler seçilecek. 01.01.2013 (2-50 arasında çalışanı bulunan iş yerlerinde bir, 51 ile 100 arasında iki, 101 ile 500 arasında üç, 501 ile 1000 arasında dört, 1001 ile 2000 arasında beş, 2001 ve üzeri çalışanı bulunan iş yerlerinde altı çalışan temsilcisi görevlendirilir.

usta temsilci var isg uzmanı var işveren var doktorda geliyor 2016 da kurul neden yok ....anlatamdım derdimi herhalde...(ha bide 2016 ertelenmeseydi öyle düşün)
  2. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7137
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ümit bey,

devletin vereceği destekle ilgili;

http://www.isgrehberi.com/index.php...devlet-destegi-yonetmelik-taslagi-yayinlandi/

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/ShowProperty/WLP Repository/isggm/dosyalar/isgdestek

linki inceleyin isterseniz...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Eylül 2013 ---

kurul kurmak için 50 sayı şartı var kimin olup olmadığı önemli değil, yukarıda saydıklarının hepsi vardır ama işletmede kişi sayısı 45 dir. Kurul kurma zorunluluğun yoktur. Ama işverenini ikna edersin kurarsın kuramazsın diye bir kuralda yok. 2016 yılı geldiğinde de yine aynı sayı geçerli birşey değişmeyecek. Yıl 2016 çalışan sayın yine 45 ise kurulu ister kur ister kurma :)
    Çalışan temsilcisini kurula davet etmek için seçmiyorsun, iş güvenliği çalışmalarında çalışanın da sesi olsun diye seçiyorsun. Ama kurul kurma yükümlülüğün varsa çalışan temsilcinide kurula dahil et diyor yönetmelik.
  3. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    4857-6331-torba yasa tekrardan okudum ama,
    Ümit uzmanım, senin dediklerine rastlayamıyorum. Ben mi seni yanlış anlıyorum ki,
    Şimdi sen, 1,1,2014 de 50 kişinin altında uzman çalışmak zorunda olan yerlerde hekim 2016 ya kadar çalışmak zorunda değil mi diyorsun ?
  4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Bence ümit çelik iş güvenliği eğitimini yenilemeli... Zamanı gelmiş çünkü :)
  5. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bence Ümit Bey siz rakamlara takılmayın işveren olur derse kurun kurulunuzu. Yasa kuramazsın dememiş. Şart değil diyor. Kurun siz.
  6. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7137
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Onun gibi bişeyler diyor :)
  7. umitclick İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    neyse yasanın bu kısmı değişmeliydi bana göre neyse 50 altı için herşy var yasada ufak bi değişikle kurul kurulması daha iyi olurdu hepimiz için en azından herşey yazılı metin olarak aktarılmış olur,,işçilerde işyeri olarak gözden kaçanları kurula aktarırdı..bunu5-10 kişi değilde 20 -50 arası düşünrsek daha rahat anlaşılmış olurum..
  8. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL

yok öyle bişey... kedidir kedi :D
  9. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7137
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sıkıntı değil işvereni ikna et istersen 5 kişi çalışan yerde kurul kur :) kurul kurmak yasak değil sadece zorunlu değil. 5 kişiden bir işveren bir formen, bir çalışan temsilci, bir destek elemanı çıkarırsın, Hekimle uzmanda katılır toplanırsınız.
  10. umitclick İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

benim söylemk isteğim net aslında diyelimki 2016 a ertelenmedi doktor...herkes bu hizmeti alacaktı....diyorumki kurul oluşturmaamak için bi eksik olmayacaktı yasanın bu kısmı eksik....
  11. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    1 işveren 1 işçi ve bir İSG de kurabilir. Birlikte toplantı yapılır. Hoş olabilir bence. Madem bu kadar ısrarla kurulmak isteniyor. Bence destek olalım. İşverene de yukardaki gibi "yasada var aslında" diye anlatılabilir. Karşı çıkmaz umuyorum.
  12. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar birbirinizi ezeceğinize bir kişi de çıkıp doğrusunu açıklasın.
    • Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta 50 kişinin altında çalışan olan yerler İG uzmanı, İY hekimi ve diğer sağlık personelini 01.01.2014ten sonra istihdam etmek zorunda. 50 kişinin altında oldukları için kurul kurulmasına gerek yok.
    • 50 kişinin üzerinde çalışanı olan bütün tehlike sınıflarındaki iş yerleri İG uzmanı, İY hekimi ve diğer sağlık personelini günümüz itibari ile zaten bulundurmak zorunda. Kurul da kurmak zorundalar.
    • Az tehlikeli sınıfta 50 kişinin altında çalışanı olan iş yerleri İG uzmanı, İY hekimi ve diğer sağlık personelini 01.07.2016 tarihinden sonra istihdam etmek zorunda. 50 kişinin altında kalacakları için kurul kurma zorunluluğu yok.
    Yani görüldüğü üzere kurul hiçbir zaman İG uzmanı ve İY hekimi olmadan yapılmak zorunda değil.
    Gelelim diğer konuya, İG uzmanı kurul kuracak demişsiniz. Kurulu işveren kurar, tam zamanlı istihdam edilmediği işerlerinde İG uzmanı kurulun sekreteri bile değildir. O yüzden siz asıl sorumluluklarınıza odaklanın bence.
  13. umitclick İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işçiye faydası olurdu kendi eksiklerini isg uzmanın görmediği ki zati tam zmanlı değilsin orada o işçi temsilcisi 30 gün orada-
    isg uzmanına faydası olurdu herşey yazılı olmuş olurdu
    ---daha bir çok artısı saymakla bitmez...
    yasanın bu kısmı değişmeli bence--
    bir gecede bir kanunla herşeyin değişdiği bir ülke burası bu gibi öngörüler tespitleri neden garipsiyor kimi uzman arkadaşlar anlamkta güçlük çekiyorum...
  14. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7137
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben OSGB de çalıştım. 8 ay 40 kusur çalışanı olan bir yere gidiyordum. Dediğiniz gibi toplantılar yapıyorduk. Hatta ben 1 işveren 1 işçi değil ek olarak, 2 ustabaşı, bakımcı arkadaşlarıda dahil ediyordum. Toplantıya ama toplantılarımızı tutanak haline getirince işveren imazalamıyordu. Bende tespit ve öneri defteri ciddi gördüklerimi ekliyorum. Yazılı belge olunca işveren istemiyor açıkcası.
  15. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Aşağı yukarı 10 kez ilgili yasa maddesi ve mantığı açıklandı kendisine ama çok ısrarlı kurul kurmakta.. bu saatten sonra bize düşen destek olmaktır.
  16. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7137
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tabiki bize destek olmak düşer ama burda zorunluluk olmadığı için onay işverenden geçmektedir.
  17. umitclick İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    koray sen ille kurul oluşturayayım bi de sekretr olsun yada kurulda iki muhabbet edek ben ne diyom sen ne diyon hakketten ya bunu 2-15 kiişi için düşünme
    30 da büyük bi rakam
  18. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    2016 ya doktor ertelemesi yapılan işyerleri için uzmanda ertelenmiştir!... Anlatılmak istenen nedir, uzmanın önceliği kurul kurmak mıdır nedir ben anlamadım. Kurul olmayan yerde uzman bişey yapamaz mı? Uzmanın asli görevi kurul oluşturmak mıdır?
  19. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7137
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bizde farklı birşey söylemiyoruz. Kürşad bey zaten tabiki işveren kurar ama kendi başına nasıl kuracağını kaç işveren bilir. Yönetmeliği açıpta kaç işveren okur. İG uzmanının yönlendirmesiyle oluyor sonuçta
    bu sorunun cevabını Ümit bey versin. Bence o da tam bilmiyor.
  20. umitclick İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    nurdan bunu biraz daha genel düşünürsen r.d yapılan herkese buradaki eksikleri gider tamam diye sunlmuş ...işgüvenliği uzmanın asıl işi bu değil elbet ama kurul oluşturmak ta işveren tarafından 50 üstü için istenen veya bilgilendirdiğimiz bişey..bunun dışında genelde acil eylem r.d. yapan arkadaşalar bence yasayı tam olarka anlatmalaı karşı tarafa çogusu r.d. yaptırdım iş bitti sanıyo:(
    ya
    ya niye bilmiyeyim heşey var kuurl niye yok diyorum 50 altı için bu kadar basit yani...