1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg kurulunun kurulması hakkında

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 2 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Zaten sınavda yorum bu tarz yerde devreye giriyor :))
  2. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Fatma hanım ben de aynı şeyi söylüyorum Bulunması halinde ifadesi laf olsun diye konulmamış, bu atlanıp düz 7 kişi denemez. dolayısıyla kurul en az 5 en fazla 7 kişiden oluşabilir.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Kasım 2013 ---
    Ezel hanım ben de neden anlaşılamadığını anlayamadım doğrusu :)
  3. :) yalnız en fazla konusu ucu açık zira( e )ve (f )bendindekilerin yedeklerinden bahsediyor yönetmelik
  4. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    siz söyleyince o kısmı okudum, yedekler asiller olmadığı zaman kurula dahil olurlar ve sayıyı etkilemezler diye düşünüyorum.
  5. ama kurul listesinde isimleri yer alabilir bu anlamda ucu açık :)
  6. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yani bim bey ağız tadıyla bir yazı yazdırtmadınız(film tanıtımı yazıyordum):)neyse efendim ısrarınız üzerine geniş bir açıklama yapalım.18 Ocak 2013 tarihinde çıkan İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULLARI
    HAKKINDA YÖNETMELİK te
    Kurulun oluşumu
    MADDE 6 (1) Kurul aşağıda belirtilen kişilerden oluşur:
    a) İşveren veya işveren vekili,
    b) İş güvenliği uzmanı,
    c) İşyeri hekimi,
    ç) İnsan kaynakları, personel, sosyal işler veya idari ve mali işleri yürütmekle görevli bir kişi,
    d) Bulunması halinde sivil savunma uzmanı,
    e) Bulunması halinde formen, ustabaşı veya usta,
    f) Çalışan temsilcisi, işyerinde birden çok çalışan temsilcisi olması halinde baş temsilci.

şeklinde 7 kişi yi tanımlamaktadır.yani 7 kişiden oluşur teoride ama bu sayı 9 kadar çıkabilmektedir nedenmi

(6) Bu maddenin birinci fıkrasının (e) ve (f) bentlerinde sözü geçen kurul üyelerinin aynı usullerle yedekleri seçilir.
    yani usta ve çalışan temsilciisinin yedekleri ile birlikte 9 kişide denebilir teoride.

ama gelgelelim uygulamada kurul sizin dediğiniz gibi 5 6 veya 7 kişiden oluşabilir.bu özelliklere haiz kişilerin o işletmde bulunmaması o maddenin yok hükmünde saymaz.başka işletmede vardır o zaman sayı yükselebilir.bunu anlatmaya çalışıyorum.eski mevzuatta da 8 kişi deniliyordu ama uygulamada 8 kişi miydi hayır.
  7. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

kurulda yedek olarak yani asil üye yoksa yer alacaklar, çalışanları temsil edeceklerin kuruldan elimine edilmemesi kurulda çalışanların da söz sahibi olması için yedekleri belirtilmiş, şöyle düşünün futbolda 11 kişi sahada yer alıyor, yedeklerde var fakat sahada hiçbir zaman oyunu oynayan kişi sayısı 11'i geçmiyor, umarım bu örnek açıklayıcı olmuştur. asille yedek , asille vekil aynı anda kurulda olmaz.
  8. yani ..olabilir..ama listedeki isimler kurul üyesidir sonuçta asil veya yedek öyle değil mi??
  9. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    birşeye engel olduysam kusura bakmayın :) ama Ezel hanım'a yazdıklarım cevap olabilir.
  10. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bim bey isterseniz bu sayıyı 15 e de çıkarırsınız uygulamada illa yönetmelikte yazan adamlarımı koyacağız burada üretimden sorumlu mühendis teknik eleman yok ki ben genelde koyuyorum bu kişiyi kurula.muhasebeciyi koyuyoruz da mühendis niye konulmasın asıl olması gereken adam o veya varsa alt işveren üstveren varsa oradan bir temsilci yok vb.yedekleri belirtmemin sebebi burada bu başlığı açan üyeler sınava hazırlık olarak öğrenmekteler .bu yüzden soru yedekler ile beraber yada en fazla şu yönetmeliğe göre de diye sorulabilir.bu yüzden belirtmek ihtiyacı duydum.
  11. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    tabi burada yedeklerin durumunun yönetmelikte açık yazılmaması nedeniyle bir tereddüt yaşanması normal. iş güvenliği kurul'u değil ama bu tip kurul, komisyon vs toplantılara çok katıldım, hatta hazırlık süreçlerinde de yer aldım, dolayısıyla asilin olduğu yerde hiçbir zaman yedeğini görmedim :) yardımcıyla karıştırmayalım.
  12. toplantıya katılmaz tabi ki :) ben listede yer almasından bahsetmek istemiştim
  13. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    iki güzel bayan'ın arasında kaldım gibi diyerek kompliman yapayım :) konu uzayıp gidecek, yorum farkı diyelim. sağlık olsun.
  14. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    ya alt işvereni yoksa :D
  15. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    asıl işveren - alt işveren işçi sayılarına girsek hiç çıkamayız :)
  16. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    İmtihan öncesi kafa karıştırmak istemem ama eski yönetmelikte (7.4.2004 RG:25426), 8.kişi Sağlık ve Güvenlik İşçi Temsilcisi imiş.
    İSG Kurulları Yönetmeliği eski hali: (Geçerli değil!)

İş Sağlığı ve Güvenliği Kurullarının Oluşumu

Madde 5 — İş sağlığı ve güvenliği kurulları aşağıda belirtilen kişilerden oluşur.
    a) İşveren veya işveren vekili,
    b) İş Kanununun 82 nci maddesi uyarınca iş güvenliği ile görevli mühendis veya teknik elemanı,
    c) İş Kanununun 81 inci maddesi uyarınca görevlendirilen işyeri hekimi,
    d) İnsan kaynakları, personel, sosyal işler veya idari ve mali işleri yürütmekle görevli bir kişi,
    e) Varsa sivil savunma uzmanı,
    f) İşyerinde görevli formen, ustabaşı veya usta,
    g) 2821 sayılı Sendikalar Kanununun değişik 34 üncü maddesi hükmü uyarınca işyerinde bulunan sendika temsilcilerinin kendi aralarında seçecekleri kişi, işyerinde sendika temsilcisi yoksa o işyerindeki işçilerin yarıdan fazlasının katılacağı toplantıda açık oyla seçilecek işçi,
    h) Sağlık ve güvenlik işçi temsilcisi.

Eski ile yeninin karşılaştırılabilmesi ve yapılan değişikliklerin daha iyi algılanabilmesi için koyuyorum
  17. özlem akça İSGforum Üyesi

yedeklerin ismi kurul da geçmez sadece atamaları yapılır asıl olan üyeler gelmediğin kurulda imza atarlar.bakanlıktan gelen müfettişin söylediğini aktarıyorum sizlere.
  18. A. Onur Sevinç Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Cummins Makina
    bizim kurul 11-12 kişi falan oluyor. Deftere imza atanlar 7 kişi. Saha büyük, çalışan fazla bol bol formen ve işçi temsilcisi var. Ama idari işler şefi bir tane :D
  19. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    ben de aynı şeyi söylemiştim, çok yaşayın :)
  20. demek ki neymiş en az 5 en fazla 7...:)) bim