1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg kurulunun kurulması hakkında

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 2 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. A. Onur Sevinç Çeviri Grubu

  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Amma takıldınız sayılara, anlamadım. Defterde zaten imza yerleri belli, bende iki tane formen var onlarda atıyor, iki tane işçi temsilcisi var onlarda atıyor. 15 falan olursa sıkıntı, defterde yer kalmaz ama 11-12 güzel oluyor. Millet imza atmayı seviyor :D
 2. isterse toplantıya 30 kişi katılsın yönetmelikte adı geçen sayıdaki kişiler kurul kararlarına imza atıyor
 3. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  :) asıl işveren-alt işveren- işçi sayılarına falan girmezsek evet en az 5 en fazla 7 kişi.
 4. o konuya girersek ,kör kuyu gibi çıkamayız zaten :)))
 5. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  iş güvenliği dipsiz kuyu gibi zaten :)
 6. Şahin SARIÇOBAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  21613
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  korkulukların yükseklikleri ne kadar olacak ve her yönden gelen ne kadar yüke dayanacak.Eskiden 90'a 100 değiştimi acaba
 7. yapı işleri yönetmeliğine göre korkuluklar platformdan 1 m yükselikte ve herhangi bir yönden gelecek en az 125 kg lık yüke dayanıklı olması gerekmektedir
 8. uzmanist İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  10670
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar,
  Yönetmelikte yazmıyor ancak gittiğim çoğu firma da kurul üyelerinde Destek elemanı nı görüyorum. Destek elemanından kasıt nedir.Kimleri seçebiliriz.Firmada sivil savunma uzmanı bulunmaması durumunda mı seçiyoruz acaba destek elemanını?
 9. soner soysal İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULLARIHAKKINDA YÖNETMELİK'te

  İşverenin yükümlülüğü
  MADDE 4 (1) Elli ve daha fazla çalışanın bulunduğu ve altı aydan fazla süren sürekli işlerin yapıldığı işyerlerinde işveren, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarda bulunmak üzere kurul oluşturur.
  (2) Altı aydan fazla süren asıl işveren-alt işveren ilişkisinin bulunduğu hallerde;
  a) Asıl işveren alt işverenin çalışan sayıları ayrı ayrı elli ve daha fazla ise asıl işveren ve alt işveren ayrı ayrı kurul kurar. İş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerinin yürütülmesi ve kurullarca alınan kararların uygulanması konusunda işbirliği ve koordinasyon asıl işverence sağlanır.
  b) Bir işyerinde sadece asıl işverenin çalışan sayısı elli ve daha fazla ise bu durumda kurul asıl işverence kurulur. Kurul oluşturma yükümlülüğü bulunmayan alt işveren, kurul tarafından alınan kararların uygulanması ile ilgili olarak koordinasyonu sağlamak üzere vekâleten yetkili bir temsilci atar.
  c) Alt işverenin çalışan sayısı elli ve daha fazla, asıl işverenin çalışan sayısı ellinin altında ise işyerinde kurul alt işverence oluşturulur. Asıl işveren alt işverenin oluşturduğu kurula işbirliği ve koordinasyonu sağlamak üzere vekâleten yetkili bir temsilci atar.
  ç) Asıl işveren ve alt işverenin çalışan sayıları ayrı ayrı ellinin altında ve toplam çalışan sayısı elliden fazla bulunduğu durumlarda ise koordinasyon asıl işverence yapılmak kaydıyla, asıl işveren ve alt işveren tarafından birlikte bir kurul oluşturulur. Kurulun oluşumunda üyeler 6 ncı maddeye göre her iki işverenin ortak kararı ile atanır.
  (3) Asıl işveren alt işveren ilişkisi bulunmayan ve aynıçalışma alanında birden fazla işverenin bulunması ve bu işverenlerce birden fazla kurulun oluşturulması hâlinde işverenler, birbirlerinin çalışmalarını etkileyebilecek kurul kararları hakkında diğer işverenleri bilgilendirir.
  (4) İşverenler, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına uygun kurul kararlarını uygular.

  şimdi yeni başladığım şirket belediyelerin işlerini ihale usulu alarak 1 yıllık işçi çalıştırıyor. ve şirketin isg-kurulu oluşturması isteniyor fakat belediyenin (asıl işveren) böyle bir kurul kurma zorunluluğu 2016'ya kadar yok bu yönetmelik gereği nasıl bir yol izlemem gerekiyor?
 10. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  belediyenin kurul kurma sorumluluğu var arkadaşım ocak 2013 itibariyle sadece uzman görevlendirme yükümlülüğü 2016 ya ertelendi uzmanı olmasa bile kurul kurmak zorunda
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Kasım 2013 ---
  veya sizin kurduğunuz kurula temsilce atamak zorunda
 11. soner soysal İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Kurulun oluşumu
  MADDE 6 (1) Kurul aşağıda belirtilen kişilerden oluşur:
  a) İşveren veya işveren vekili,
  b) İş güvenliği uzmanı,
  c) İşyeri hekimi,
  ç) İnsan kaynakları, personel, sosyal işler veya idari ve mali işleri yürütmekle görevli bir kişi,
  d) Bulunması halinde sivil savunma uzmanı,
  e) Bulunması halinde formen, ustabaşı veya usta,
  f) Çalışan temsilcisi, işyerinde birden çok çalışan temsilcisi olması halinde baş temsilci.

  iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi olmadan belediye nasıl kurul oluştura bilir?
 12. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  çalışan sayısı 50 den fazla ise hekim ve uzman olmaksızın teknik bir koordinatör atayarak kurulu kurması gerekir , iş müfettişleri kurul kurulmuş mu ona bakarlar denetimleri sırasında. hekim ve uzman bulundurma yükümlülüğümüz 2016 da başlayacağı için bunlar bulunmaksızın kurduk die izahat yaparlar ki, benim çalıştığım belediyede biz isg kurulunu kurduğumuzda ben uzman bile değildim daha ve şu an iş yeri hekimimizde yok fakat kurul var.
 13. soner soysal İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  anladım, peki akyurt belediyesinde 50 den fazla çalışanı olan taşeron var mı? risk analizi, acil durum eylem planları çıkartıldı mı? bana bir risk analiz örneği göndere bilir misiniz?
 14. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  50 den fazla çalışanı olan taşeron var, risk analizi ve acil durum planını hazırladık fakat bi kamu kurumu olması ve işyerinin mahremiyetini koruma yükümlülüğümüz bulunduğundan sanal ortamda bunların iletimi ve paylaşımı hem etik hemde kanuni olarak doğru değil fakat telefonla ya da özel mesaj yoluyla sormak istediğiniz konularda seve seve dilimizin döndüğünce yardımcı olabiliriz
 15. soner soysal İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Peki, sizden şu konularda yardım isteyebilir miyim? belediyede çalıştığınız için konuya hakisinizdir diye düşünüyorum; belediyenin çok fazla birimi var dolayısıyla her tür iş yapılıyor, ofis işleri, park bahçeler, su kanalizasyon... bunları nasıl değerlendirmem gerekir? çalıştığım firma bir belediyede 380 kişi bulunduruyor ve bunlar farklı birimlere dağılmış durumda nasıl bir risk analizi yazabilirim?
 16. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  iş süreçleri olarak değerlendirme yapabilirsiniz ;
  örneğin: ofis hizmetleri, ulaştırma hizmetleri, kazı işleri, elle taşıma işleri, ilaçlama, yapım işleri, elektrik - tesisat işleri, temizlik işleri vs. süreçlerde neler yapılıyorsa aynı kategoriye giren çalışanları ve çalışma ortamlarını baz alarak ( taşeron firma olduğu için ) biz kendi analizimizi müdürlikler bazında yaptık, örneğin fen işleri müd./ kaynakhane-boyahane-depolar-kanal işleri- yol yapım vs sınıflandırarak her biri için risk analizi vs.
 17. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  birde şöyle bir ayrıntı var ; hizmet alımında beden işçisi olarak alınıp birimlere dağıtılan personeller var ki çok dikkatli olunmalı ve sözleşmeler iyi incelenmeli adam düz beden işçisi olarak alınıyor ama özel mesleki eğitim gerektiren bir işte çalıştırıyor örn. iş mak. operatörü - kaynakçı - elektirkçi vs. bu şekilde çalıştırılacak olanların nitelik ve sayıları mutlaka sözleşmede belirtilmeli aksi takdirde Allah korusun ölümlü yada uzuv kayıplı bir iş kazasında her iki taraf içinde ( kurum/taşeron) üzücü sonuçlar ortaya çıkabildiği mahkeme kararları ile sabit...
 18. soner soysal İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Evet bu konuya gerçekten dikkat etmem gerekiyor. teşekkürler
 19. uzmanist İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  10670
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Kurul kararlarını mail yolu ile firmada çalışan tüm personellere duyuruyorum.Bunun bir geçerliliği varmıdır.Yada kurul kararlarını tüm personele duyurma zorunluluğu bulunuyor mu?
 20. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  İSG Kurulları hakkında yönetmelik
  Çalışma usulleri
  MADDE 9
  f) Toplantıda alınan kararlar gereği yapılmak üzere ilgililere duyurulur. Ayrıca çalışanlara duyurulması faydalı görülen konular işyerinde ilân edilir.