1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg kurulunun kurulması hakkında

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 2 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşverene imza attırcam diyerek ters düşmeyin, tespit ve öneri defterine yazılı imzalı olarak yedeklediyseniz sorumluluğu üzerinizden atıyorsunuz. Varsın işveren düşünsün sonrasını ;)
  2. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhaba Arkadaşlar .
    Buna aslında yönetmelik ezberlemeden ziyade bir mantık çalışması diyorum.
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULLARI
    HAKKINDA YÖNETMELİK
    İşverenin yükümlülüğü
    MADDE 4 –
    (1) Elli ve daha fazla çalışanın bulunduğu ve altı aydan fazla süren sürekli işlerin yapıldığı işyerlerinde işveren, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarda bulunmak üzere kurul oluşturur.

denilmektedir. Ve hepimizde buna göre hareket ederek kurul oluşumunu gerçekleştirmekteyiz.
    Gelelim Beyin fırtınasına ;
    - İşletmenin 40 çalışanı var , çok tehlikeli sınıfta .Bu işletmede Kanun gereği ;
    * İş güvenliği uzmanı
    * İşyeri Hekimi
    * Çalışan Temsilcisi ( 1 kişi )
    * İşveren/işveren vekili
    * Muhasebe,İK çalışanı
    bulunmakta. ANCAK iş sağlığı ve güvenliği kurulu bulunmamaktadır.
    SİZCE bu mantıksız değil mi.Kanun ve Yönetmelikler sadece çıkmış olsun diye çıkartılan bir ülkedeyiz diyelim.
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yasal Çerçeve içinde zorunluluktur 50 kişi ve üzeri olduğu durumlarda ama kanun sana 30,40 vs. kuramassın demiyor.40 kişilik yerde ben genelde yine kurulumu kuruyorum.
  4. gulkubra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhabalar; işverenin 3ayda 1defa kurul kararlarını inceleme yükümlülüğü bulunmaktadır. Buna göre işverene kurul kararlarını işveren vekili aracılığıyla gönderdik (mail yoluyla) uzmanın sorumluluğu kalkmış olur mu yoksa işverenin yapması gereken bir şey var mı
  5. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kurulun kurulacağı diğer işyerleri
    MADDE 5 –
    (1) İşverene bağlı, fabrika, müessese, işletme veya işletmeler grubu gibi birden çok işyeri bulunduğu hallerde elli ve daha fazla çalışanın bulunduğu her bir işyerinde ayrı ayrı kurul kurulur.
    (2) Birinci fıkrada belirtilen durumlarda ihtiyaç duyulması halinde kurullar arasında koordinasyon ve bilgi alış verişi işverence sağlanır. İşveren, birden çok işyerinin her birinde kurulacak kurulların çalışma usullerini düzenlemek, iş ve görüş birliğini sağlamak amacıyla bu işyerlerine ait iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili raporların, en az üç ayda bir, ilgili teknik eleman ve uzmanlarca incelenmesini sağlar. Ayrıca bu raporları göz önünde tutarak alınması gereken tedbirleri tespit eder ve uygulanmasını sağlar.
    Maddesinde de belirtildiği üzere iş güvenliği uzmanı kurul kararlarını gönderdiği zaman ve bunu ispat ettiği zaman uzman için bir sorun olacağını düşünmüyorum.Mail yolu ile göndermişsiniz ve mail ile de cevap alınması yeterli gelir bana göre
  6. gulkubra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

İşveren açısından da bunu ilgili teknil elemanlarca ve uzmanlarca inceler de bu uzman ve teknik kim olacak? Bizlerle incelemeleri yeterli mi ya da bu incelemeyi kanıtlayan bir döküman da tutanak şeklinde hazırlamalımıyım.

Mail okundu ibaresi alıyorum.
  7. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Şu şekilde olabilir ;
    Farz edelim 5 bölgemiz, 5 ayrı iş yerimiz olsun ve bu bölgelerin kurul karar tutanakları en az 3 ayda bir incelenmesi gereksin.
    İşveren ile ile en az 3 ayda 1 bir toplantı gerçekleştirerek , bu bölgelere ait kurul karar tutanakları görüşülür ve bununla ilgili kurul karar tutanağı, Defteri tutulması, hazırlanması yeterli olabilir.Alınacak kararlar,önlemler de o kurul karar defterinde,tutanağında belirtilir ve imzalanır.Bu şekilde de uzmanlar açısından bir sıkıntı doğmaz.
  8. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Arkadaşlar hevesini kaçırmak istemem fakat resmi evraklar ya ıslak imzalı olacak yada elektronik imzalı olacak ! başka türlü kabulü yok.
  9. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Orkun Bey
    Siz bir sonraki yorumu okumadan cevap yazmışsınız anlaşılan.
    Zaten Kurul kararları imzalı olacaktır.İmzasız alınan kararların sizce ne gibi bir geçerliliği olacak...
    Aşağıda zaten diğer yorumumuz bulunmaktaydı.Yine de teşekkürler.
    Şu şekilde olabilir ;
    Farz edelim 5 bölgemiz, 5 ayrı iş yerimiz olsun ve bu bölgelerin kurul karar tutanakları en az 3 ayda bir incelenmesi gereksin.
    İşveren ile ile en az 3 ayda 1 bir toplantı gerçekleştirerek , bu bölgelere ait kurul karar tutanakları görüşülür ve bununla ilgili kurul karar tutanağı, Defteri tutulması, hazırlanması yeterli olabilir.Alınacak kararlar,önlemler de o kurul karar defterinde,tutanağında belirtilir ve imzalanır.Bu şekilde de uzmanlar açısından bir sıkıntı doğmaz.
  10. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    ben yanlış anlamış ve anlaşılmışım sanırım . ben kurulun imzalı tutanağının taratılıp mailinin atılacağını geçmişim :cool: fakat elektronik imzasız maillerin geçersizliği konusu bağımsız
  11. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1000 küsur çalışanımız var.Çalışanlarımız 15 adet aynı işi yapan toplum sağlığı merkezinde(15 ilçemiz mevcut olduğundan) ve 3 adet de entegre hastanemizde ve bir de laboratuvarda istihdam edilmektedir.İSG Kurulu mu olmalı İSG kurulları mı olmalı ?
  12. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bu sorunun cevabı isg kurul yönetmeliğinde mevcuttur.
  13. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    :) Yönetmelik 2 seçeneği de kaldırıyor, o nedenle sordum.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Şubat 2014 ---
    Devletin elinde iş güvenliği uzmanı sayısı az,örneğin bizim kurumda sadece 2,dışarıdan hizmet almak artı maliyet,yapılabildiği kadar artık,elimizden ne geliyorsa yapıcaz.
  14. kübra o İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba ben OSGB bünyesinde çalışıyorum.İSG alanında ilk işim olduğu için baya tecrübesizim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
    az tehlikeli ve 50 den fazla çalışanı olan bir işyerinin İGU'yım. Firmanın kendi bünyesinde farklı sicil numaralarıyla birkaç kolu daha var.
    Öncelikle sormak istedğim şu; kurulu kurma görevi işverende değil mi? Çünkü ben onlar için tam zamanlı çalışan bir İGU değilim.
    İkinci sorum ise tüm firmaları için tek bir kurul oluşturulması yeterli midir?
  15. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    Merhaba,

Firma bünyesinde farklı sicil numarası olan her kolu ayrı bir işyeri olarak değerlendirilir. Farklı sicil numarası demek farklı işyeri demektir zaten. Farklı sicil numarasına sahip işyerlerinden çalışan sayısı 50 ve daha fazla olanlarda kurul oluşturulması gerekir.

Eğer bu işyerleri aynı binayı kullanıyor ve toplamda çalışan sayısı 50'yi geçiyorsa ortak bir kurulması ve her işyerinden katılımcı olması gerekir. Farklı yerlerde faaliyet gösteriyorlarsa ortak kurul oluşturamazsınız.

Kurul oluşturma görevi işverendedir ancak işvereni bu konuda bilgilendirmeniz gerekir. Kurulun amacı, yasal dayanağı, kurulda olması gereken üyeler vb. konularda bilgilendirme yapıp üyelerin belirlenmesi konusunda yardım isterseniz daha kolay yol alırsınız.
  16. MEHMET ALİ YILMAZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    54999
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Eğer bu işyerleri aynı binayı kullanıyor ve toplamda çalışan sayısı 50'yi geçiyorsa ortak bir kurulması ve her işyerinden katılımcı olması gerekir. Farklı yerlerde faaliyet gösteriyorlarsa ortak kurul oluşturamazsınız.
    demişsiniz bu söylediğinize mevzuatta dayanak varmıdır acaba? ben bulamadım. Bildiğim kadarıyla aynı binayı kullansa dahi aralarında asıl işveren alt işveren ilişkisi olmayan farklı işverenler ayrı ayrı 50 nin altında çalışana sahip ama toplamda 50 yi geçse dahi kurul oluşturmalarına gerek yok.
  17. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    Merhaba,

Evet, aralarında asıl işveren alt işveren ilişkisi olmayan farklı işverenler ayrı ayrı 50'nin altında çalışana sahipse yönetmelikte kurul oluşturma zorunluluğu yok. Yukarıdaki mesajımda belirttiğim durum soruda sorulduğu şekliyle aynı işverene ait işyerleri için geçerlidir. Yönetmelikte bununla ilgili de net bir hüküm yok ancak illiyet bağı nedeniyle müfettiş denetimlerinde kurul oluşturulması isteniyor. Çalıştığım şirkette bu şekilde kurulması istenen isg kurulları var. Diğer yorumumda müfettiş isteğini belirtmem gerekliymiş, atlamışım :)

Kurul oluşturmanın mantığı zaten çalışan sayısı fazla olan işyerinde iş güvenliği konularında daha hızlı ve ortak karar alabilmektir. Bu açıdan bakınca aynı işverene ait farklı işyerleri aynı bina veya alanda çalışıyorsa ve çalışan sayısı toplam 50'yi geçiyorsa kurul oluşturmak kanuni zorunluluk olmasa bir bile isg gerekliliğidir. Sonuçta çalışma alanında bir risk varsa bundan tek işverene bağlı 50+ çalışanın etkilenmesiyle farklı işverenlere bağlı 50+ kişinin etkilenmesi arasında çok fark göremiyorum ben.

Zaten bu konunun alt işverenlikte kurul oluşturma konusundan tek farklı aradaki alt işverenlik sözleşmesi. Alt işverenin bol olduğu inşaatlara bakarsak, her alt işveren ortak alanda farklı iş yapar. Bir holdingi düşündüğünüzde de arada alt işverenlik ilişkisi olmadığı halde her şirket ortak alanda farklı iş yapar. Bu kısım benim yorumum tabi.