1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg ortam ölçüm standartları

Konusu 'Çalışma Ortamı ve Ölçüm,Analizler' forumundadır ve isgforum tarafından 11 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. semih oğuz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Erkan bey ortam ölçümlerinin Yılda bir kez yaptırma zorunluluğu hangi yönetmeliğin kaçıncı maddesinde geçiyor, yardımcı olursanız çok sevinirim.İşveren dayanak göstermemi istiyor.
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  ilk yaparsın haritalarını rapor ve ölçüm sonuçlarına bakarak önlem ve tedbirlerini alırsın.her yıl yapmak zorunda değilsin.fakat yeni bir makine yada üretim sathında yapılacak olan düzenlemelerle risk analizinde de yapacağın değerlendirmeler ışığında yine ölçüm yaptırmak zorunda kalacaksın.aslında ikinci bir ölçüm birazda işletme kontrolünde kişiler üzerinde muayeneler sonunda ve diğer değişklikler göz önünde bulundurularak yapılabilir.her yıl yapılmalı demek istememiştim.yada tse standartlarına bakmak lazım.kanunda sadece ölçüm,kontrol ve araştırma yap deniyor sınır değerleri tesbit et ve yönetmelikte sınır değerlere göre de önlemlerini al diyor.sadece iş ekipmanları kontrolleri için periyodik süreler belirtilmiş ölçümler için bu şart koşulmamıştır.

  örnek bir işyerinde (fabrikada) ağır metal toz yoğunluğu fazladır.ölçüm yaptırırsın ve metal bileşikleri ve sınır değerlerini raporda görürsün.yönetmelik hükümlerine göre sınır değerlere göre önlem ve tedbirlerini geliştirirsin.sonra bir ölçüm daha yaptırır sınır değerlerin kabul edilebilir sınıra aldığın önlemlerle çekilip çekilmediğine kaanet gerersin.bu kadar.her yıl yapacağın diye bir şey yok.
 3. Okan Şahin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  91544
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Good job boss ;)
 4. turgay.soydas İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  46064
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar merhaba. İSG danışmanlık firması olarak periyodik topraklama, tesis elektrik yeterlilik, aydınlatma, gürültü, kompresör ve vinç ölçümleri yapıyoruz. Konu hakkında ilgilenen arkadaşlar var ise yardımcı olabilirim. ( turgay.soydas@mmo.org.tr )
 5. semih oğuz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Ortam ölçümleri yapıldıktan sonra ortamdaki değişiklikler olması halinde tekrardan ölçüm yaptrıma bizim insiyatifimizde anladığım kadarıyla.Yardımcı oldugunuz için tesekkür ederim.
 6. burhan harsit İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  60538
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar Selam,
  Siz Değerli Arkadaşlarıma bir soru yöneltmek istiyorum beni bu konuda aydınlatırsanız çok mutlu olurum.
  Gürültü Ölçümü yaparken ÇALIŞANLARIN GÜRÜLTÜ İLE İLGİLİ RİSKLERDEN KORUNMALARINA DAİR YÖNETMELİK' te İKİNCİ BÖLÜM MADDE-5 a-b-c de verilen sınır değerlere istinaden (A) ve (C) bandında ölçüm yapmamız isteniyor... Burda geçen (A) ve (C) bandında ölçüm yapmamız için nasıl bir yöntem izlememiz gerekiyor... A bandı ve C bandının tanımı yönetmelikte mevcut fakat asıl sorum size A bandında ve C bandında nerede (Hangi Makinalarda,bölümlerde) ölçüm yapmamız gerekiyor...Örnek Veriyorum bir eksantrik preste ölçüm yaparken A bandındamı C bandındamı ölçüm yaparız. Bana göre C bandında ölçüm yaparız çünkü C nın tanımında anlık gürültüdür diyor.Fakat burda bir diğer konu işçi Eksantrik preste 8 saat boyunca çalışırsa ve bu 8 saat boyunca maruz kalırsa neye göre ölçüm yapmamız gerekecek...
  Yardımcı olursanız bu konuda çok sevinirim iyi günler...
 7. Mehmet GÜRGAH İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Koruyucu Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi Tic. Ltd. Şti.
  Merhabalar,

  Desibel metre ile dozimetrik ölçüm (çalışanın üzerine sabitleyerek) alabilir miyiz, yoksa illaki dozimetre mi gerekli?
 8. segül gül İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  tesis elektrik yeterlilikte hangı parametrelere bakıyorsunuz acaba?
 9. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  ortam ölçümleri ,deney metodları ile ilgili kabul edilen güncel standartlar listesini yazarmısınız @turgay.soydas
 10. KUANTUM LABORATUVARLARI İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  142778
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kuantum İsg Lab..
  Bu standartları elde etmenize gerek yok İSGÜM YETERLİĞİ BULUNAN ÖLÇÜM LABORATUVARI TERCİH EDER İSESİZ (Artık yetkili laboratuvarlar dışındaki kurumların ölçümleri geçersiz ) ZATEN BU STANDARTLARDA ÖLÇÜM YAPILIR
 11. KUANTUM LABORATUVARLARI İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  142778
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kuantum İsg Lab..
  iş güvenliği uzmanı arkadaşlar Yetkilendirilmiş ortam ölçüm Laboratuvarları bilgisine İSGÜM ün sitesinden ulaşabilirsiniz. link aşagıda kullanımınıza sunulmuştur..
  http://www.isgum.gov.tr/labyetki.aspx
 12. fafanoğlu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ANKARA ELİT İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ
  Merhaba,
  Caraskallar ile ilgili risk değerlendirmesi yapacağım.Bilgi ve dökümanlarınızı paylaşır mısınız.