1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg profesyonelleri ucuza mı çalışacak?

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve Selman Doğan tarafından 1 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Selman Doğan Serbest Kürsü

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  28982
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  Alıntı: AKŞAM GAZETESİ. Yazar:Okan Güray Bülbül-14 Ekim 2013 Pazartesi

  İş güvenliği uzmanı çalışma zorunluluğu yılbaşından itibaren başlıyor. Ancak belgeli olanların kendi özel kurslarını açması ve yüksek ücret beklentisi patronları tedirgin etti. Endişeleri haklı bulan Çalışma Bakanlığı, yeni bir yönetmelik yayımladı: Uzmanların çalışma süreleri kısalıyor.
  Yılbaşından itibaren çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan bütün işyerleriyle 50 ve daha fazla çalışanı bulunan az tehlikeli işyerlerinin iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve yardımcı sağlık personeli istihdam etmek zorunda. Bu tarihe kadar yapılması gereken sadece bir sınav kaldı. Uzman sayısını bu tarihe kadar artırmak çok da mümkün değil. İş güvenliği uzmanlığına talebi karşılayabilmek için çalışma süreleri azaltıldı.
  Önceki yönetmeliğe göre az tehlikeli sınıfta toplam çalışan başına ayda en az 10 dakika, tehlikeli sınıfta 15 dakika ve çok tehlikeli sınıfta en az 20 dakika iş güvenliği uzmanı çalıştırılması gerekiyordu.

  SÜRELER KISALTILDI

  Yönetmelikte yapılan değişiklikle bu süreler kısaltıldı. Yeni düzenlemeye göre; az tehlikeli sınıf en az 6 dakika, tehlikeli sınıfta en az 8 dakika ve çok tehlikeli sınıfta en az 12 dakika uzman hizmeti alınması gerekecek. Yani yönetmelikteki değişiklik öncesinde 60 çalışanı bulunan bir süpermarket, ayda 10 saat iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorundayken, bu süre 6 saate indirildi. Bu sayede iş güvenliği uzmanı için yüksek miktarlar ödemek zorunda kalan işverenlerin maliyetlerinin de azalacağı hesabı yapılabilir.

  UZMAN DA ETKİLENDİ

  Bunun yanında ayrıca önceki yönetmeliğe göre, kısmi süreli iş sözleşmesiyle istihdam edilen iş güvenliği uzmanının hizmet verdiği iki işyeri arasında geçen süre de çalışma süresi içinde sayılıyordu. Ancak bu sürenin hangi işveren tarafından ödeneceği gibi bazı sorunlar ortaya çıktığı için bu hüküm kaldırıldı. Bu yeni düzenlemeyle birlikte artık kısmi süreli çalışan iş güvenliği uzmanları da yalnızca sözleşmelerinde belirtilen süreler kapsamında ücret alabilecekler.
  5 BİN LİRA MAAŞ KORKUTTU
  İŞ güvenliği uzmanı sayısının az, iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu bulunan işyeri sayısının çok olması, bu hizmetin fiyatını da çok yükseltti. Ortalama 60 çalışanı bulunan işyerine iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve yardımcı sağlık personeli için aylık ortalama 5 bin TL fiyat verilmesi, işverenleri korkutuyor. Bu nedenle sürelerin azaltılması, maliyetleri de düşürecek.
 2. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  artık yarım zamanlı uzmanım :cool:
 3. Selman Doğan Serbest Kürsü

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  28982
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  Erdem Bey,

  Maaşınız yarı ya mı düştü yoksa?
  [​IMG]
 4. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  sakal bıyık misali birşey oldu
  bende anlamadım
 5. Selman Doğan Serbest Kürsü

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  28982
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  [​IMG]
 6. gulkubra İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  47318
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  şu gazeteler haber yapmadan önce kanun okusalar 50den fazla işyerleri için geçen sene başladı.