1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg profesyonellerinin işvrene karşı sorumlulukları

Konusu 'Yasal Gereklilikler' forumundadır ve Anıl Keskin tarafından 27 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    "Hizmet sunan kuruluşlar ile işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesindeki ihmallerinden dolayı, hizmet sundukları işverene karşı sorumludur."

Şimdi ben bir OSGB de çalışıyorum ve OSGB ye hizmet sunuyorum. Bir yandan da çalıştığım firmalara hizmet sunuyorum ama benim asıl işim 1. dereceden OSGB ye hizmet sunmak değil midir ? Dolayısıyla ben OSGB ye karşı sorumluyum. Benim gibi düşünenler var mı ?
  2. Orhan Yılmaz(2) İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba anıl bey,

Ancak sizin ve OSGB'nin hizmet verdiği işverenler önemli değil midir?
  3. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Anıl bey OSGB ile de olsa hizmet verdiğiniz işyerindeki işçilere ve işverene karşı sorumlusunuz. Yapmış olduğunuz İSG faaliyetlerinde mevzuata aykırı olabilecek ihmal ya da hatadan dolayı oluşabilecek iş kazası/meslek hastalığında işverenle beraber hukuki sorumluluğunuz var.İSG işindeki çıkmaz bu noktada başlıyor.Bu işi yaptığımızda alacağımız sorumlulukların ücret olarak karşılığı çok düşük şu anda.Bu durumda çoğu İSG uzmanı arkadaşlarımız belgeyi aldı ancak 1000-2000 liraya bu kadar ağır sorumluluklar alınır mı çıkmazında.Bence belgeyi alıp beklemede olan çok sayıda uzman var.
  4. Elçin Subaşi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BURTEZ OSGB
    her iki tarafa sorumluluğumuz var tabiki. isg-katip üzerinden hem içe hem dışa görevlendirme yapıldığı için mevcut görevlendirmelerin sözleşmelerinden sorumluluklarımız,yükümlülüklerimiz doğuyor. tabi Erhan Bey'in dediği gibi alınan ücretlerle riskler karşılaştırıldığında büyük uçurumlar var.
  5. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Haklısınız da ben o cümleyi biraz genişletmek istedim

"Hizmet sunan kuruluşlar ile işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesindeki ihmallerinden dolayı, (BURADAKİ VİRGÜL ÇOK ÖNEMLİ)

hizmet sundukları işverene karşı sorumludur." Benim işverenim OSGB değil mi ? Maaşımı SGK mı OSGB yatırıyor. Demek ki benim hizmet sunduğum işverenim OSGB :) Biraz bu açıdan bakarsanız biz dolaylı yoldan sorumlu oluyoruz. Haksız mıyım ? Gene sorumluyuz ama OSGB ye karşı sorumluyuz asıl olarak diye düşünüyorum. Sizce de bu anlam çıkmıyor mu ?
  6. OSGB de bizim firmalarda yaptığımız işlerden sorumlu neticede. Firma hizmeti OSGB den alıyor, uzman veya hekim olarak OSGB nin çalışanları görevlendiriliyor. Dolayısıyla biz de firmaya karşı sorumluyuz diye düşünüyorum. Sorumluluğu üzerimizden atma şansımız yok.
  7. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Bilgim yok, yanlışım varsa düzeltin.

İSG uzmanı olarak hizmeti işverene sunmuyorsunuz, İşveren adına X firmasına sunuyorsunuz.

İSG uzmanı OSGB ile sözleşme imzalarken sorumlu olduğu firma adı sözleşmede yer alıyor mu? veya OSGB hizmet vereceği firma ile sözleşme imzalarken bu firmadan sorumlu olacak İSG uzmanının kim olduğu belirtiliyor mu? Bunlar sözleşmlerde yer alırsa sorumlu kişiler zaten belli olmuyor mu?
  8. İSG katip sisteminde firmalarla yapılan sözleşmelerde uzman ve hekim atamaları yapılıyor. Yani hangi firmadan sorumlu olduğunuz belli oluyor.
  9. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

Bunda problem yok zaten tamam sorumluyuz ama kime karşı sorumluyuz ben bunu sormaya çalışıyorum. Sen diyorsun ki bak işveren adına X firmasına hizmet sunuyoruz. Demek ki bizim işverenimiz OSGB ve biz OSGB ' ye hizmet sunuyoruz demektir diye düşünüyorum.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Ağustos 2013 ---
    Bana çalıştığım firmalarda yaptığım ihmallerden dolayı çalıştığım firmalara karşı sorumlu olduğumu gösteren bir kanun maddesi var mı ?
  10. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    OSGB ler aracı kurum konumunda. İşverenle İSG uzmanı arasındaki bağlantıyı kuruyor, köprü görevi görüyor. Emlakçılar gibi.
  11. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Osgb sonuçta işveren değil midir ? Bu konu kafamı karıştırdı açıkçası asıl kime karşı sorumluyuz sağlam bir avukata sormak lazım bana ucu açık geldi bu madde
  12. Bu maddeden şöyle bir sonuç çıkartabiliriz.
    Siz OSGB'de çalışıyorsanız; İşverene karşı çalıştığınız OSGB sorumludur. Aynı zamanda sizde sözleşme yaptığınız için işverene karşı sorumlu durumda oluyorsunuz.

Bu madde ile iş yerindeki herhangi bir iş kazasının veya meslek hastalığının sorumluluğunu işverenle paylaşmış olursunuz. Hatta sorumluluk tamamen size atılabilir.
  13. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    :)
    Aslında kritik bir nokta yakalamış uzmanım. Ancak, sorumluluk anlamında her iki yada daha fazla nerelere hizmet ediliyorsa oralara karşı sorumluluk var.
    hizmet sundukları işverene karşı sorumludur
    işveren ya da işverenlere karşı sorumludur, yazılsaydı sanırım böyle bir soru sorulmazdı.
    6331 de hatalar var malesef
  14. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

Aynen öyle dolaylı yoldan sorumluluğumuz çıkıyor ortaya. Ama günah keçisi olma durumumuzu da göz ardı etmiyorum :)

İşte tam orada ucu açık bir durum oluyor dediğin gibi kesin bir ifade olsaydı direk sorumlu olurduk tabiki.
  15. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::

Koyu kısımla yazdığınız yeri inceleyecek olursak;
    Sunulan hizmet nedir? Örneğin risk değerlendirmesi.
    Evet 2 tane işveren var. Birisi bizim bağlı olduğumuz, birisi de X firması işvereni.
    Biz bu Risk Değerlendirmesi hizmetini kendi işverenimize mi sunuyoruz yoksa X firmasına mı sunuyoruz?
    Yani Risk Değerlendirme hizmetini X firmasına sunuyoruz ve dolayısı ile X firmasının işverenine karşı sorumlu tutuluyoruz. ( Kelimelerden mana çıkarmaya çalışırsak ortaya böyle de sonuç çıkabiliyor anlayacağınız )

Henüz Uzman olarak bir OSGB adına risk değerlendirmesinde bulunmadım. Bulunan uzman arkadaşlarımız acaba bana şunu söyleyebilirler mi? Bir firmaya risk değerlendirmesi yaptığımızda, İş Güvenliği Uzmanı hanesine sadece OSGB ismi mi yazıyoruz, yoksa kendi ismimizi yazıp mı imzalıyoruz? ( Hani sadece OSGB olursa onlar bir nebze de olsun o sorumluluğu almış olurlar. Gerçi o zaman da bize rücu ettirebilirler mi onu bilemedim şimdi. )

Saygılar.
  16. oğuz han yüce İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22612
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ANFA GÜVENLİK HİZMETLERİ VE SİSTEMLERİ LTD. ŞTİ
    Arkadaşlar bence OSGB de çalışırken "kuruluş" olarak başka bir şirkete hizmet sunulduğu için ihmallerden kuruluş sorumludur. ancak tabi ki bizde o OSGB ye karşı sorumluyuz.
  17. gulkubra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    benim anladığım ve daha önceden duyduklarıma göre eğer bizden kaynaklı bir hatadan dolayı hizmet verdiğimiz firma ceza yerse firma osgb ye rücu ediyor osgb de bize rucü ediyor. Yani firma direk bize dava açamıyomuş bu durum da da biz osgb ye karşı sorumluyuz sadece anlamı çıkarttım ben de
  18. obalsun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hazırladığımız evrakların altında ismimizin ve imzamızın olduğu durmunlarda, ben sorumlu değilim çalıştığım OSGB sorumludur yaklaşımı bence de resmi makamlarca kabul görmeyecektir.
  19. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    uzman ve hekim sorumludur..Resmi uzmanlık yaptığınız firmalara iyi hizmet götürün o yüzden..