1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg sınavında çıkan elektrikle ilgili sorular hakkında

Konusu 'Eğitim Notları ve Hazırlık' forumundadır ve Yasemin Aslantürk tarafından 9 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. ısg sınavında çıkan elektrile ilgili sorulrda rakamları çok karıştırıyorum ve anlamıyorum bu konuda özel bir notunuz filan var mı?
  2. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    elektrik

89- Tehlikeli gerilim,alternatif akımda 50 volt , doğru akımda 120 volt.

90- Kaçak akım koruma anahtarı , can güvenliği için 30mA , yangından korunma için 300 mA de açılır.

91- 32 amperin üstünde olan sigorta en az bir şalter ile kontrol altına alınmalı.

92- Toprak ile pontasiyel farkı 42 volttan fazla olanlar özel yerlerde bulundurulacak.

93- Gerilim 230 voltan büyükse sigorta değerlerinde 20 amper üstünde olanlar kapalı tablo içinde olacak ve en az bir şakter ile kontrol altında olacak.

94- Güvenlik transformatörü kullanılması halinde çıkış devreisnde en fazla 1 adet elektirikli el aleti bağlanır.

95- Kazannlar tanklar ve benzeri dar nemli ve ııslak yerlerde elektirilki el lambaları doğru akımda en fazla 100 volt, alternatif akımda en fazla ise 42 volt.

96- Ülkemizde 650 volt gerlim bulunan şalterlerde 215 cm yüksekte olmalı.

97- Alçak gerlimli tesisatta servis koridorları en az 60 cm.

98- Yüksek gerilimli tesisatta servis koridorları en az 80 cm.

99- Alçak ve yüksek gerlim tesisatında tavan yüksekliği en az 2 metre.

100- Patlayıcı zararlı mad. Bulunduğu tesiste,aydınlatma dahil elektiril tesisatı bir yılı geçmeyen sürelere içinde kontrol edilecek.

101- Paratonerler ve yıldırıma karşı alınan önlemler yılda bir defa kontrol.

102- Alçak gerilim etkin değeri 1000 volt ve altı.

103- Yüksek gerilim etkin değeri 1000 volt üstünde.

104- Tehlikeli gerlim etkin değeri 50 voltun üstünde.

105- Açık hava tesislerinde cevresi en az 1.8 metre yük. Çitler yapılır.

106- Yer değiştirebilen elemanları topraklama tesisatı 6 ayda bir kontrol

107- Elektirik üretim,ileti ve dağıtım tesisi 2 yılda bir.

108- Enerji nakil ve dağıtım hattı 5 yılda bir.

109- 1. Grup fen adamları : 3 veya 4 yıl yüksek öğrenim ( 50 KW ) ( 1500 KW )

110- 2.Grup : 2 yıllık yüksek teknik veya 5 yıl mesleki eğitim.

111- 3. Grup : lise mezunu,bakanlık kursu

tüm notlar
    http://www.isgforum.net/threads/spo...düzeltilmesi-uzmanlar-göreve.5327/#post-20650