1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg tüzüğü hakkında

Konusu 'Yasal Gereklilikler' forumundadır ve Ruşen Bekalp tarafından 9 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Ruşen Bekalp İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    merhabalar bildiğiniz gibi isg tüzüğü 30.12.2012 tarihinde yürürlükten kaldırıldı. yaptığımız risk analizlerinde yasal dayanak olarak hep isg tüzüğünü kullanıyorduk kaldırıldığını öğrenene kadar..ayrı ayrı yönetmelikler var ama isg tüzüğü kadar ayrıntı değil. ama şimdi yasal dayanak olarak ne yazıcaz siz nasıl yapıyorsunuz? kolay gelsin
  2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Tüzük kaldırılmadı. Yürürlüktedir. Dayanağı da kapı gibi 6331 sayılı İSG kanunudur.

GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Diğer mevzuatta iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili olarak 4857 sayılı Kanuna yapılan atıflar bu Kanuna yapılmış sayılır.
  3. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    ayrıca kaldırıldıgına dair bir tüzük yayınlanmamıstır. yayınlansa Talha bey bilirdi sonrada biz bilirdik :D
  4. Ruşen Bekalp İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  5. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  6. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Bilgit.com daki açıklamayı okuyup daha sonra incelemenizi rica ederim.Avukatlarla incelendi tüzükdeki maddelerin geçerliliği kalmamıştır.Ruşen hanım doğru söylüyor.İSG tüzüğünün asıl dayanağı TS EN standartlarıdır!!siz gene aynı şeylere bakım TS standartlarına göre demeniz yeterli olacaktır.
  7. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
  8. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tüzükler kalkmış... KONUSU

http://www.isgforum.net/threads/tüzükler-kalkmış.6773/

--- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 Temmuz 2013 ---
    Arkadaşlar bir mevzuat , tüzük , yönetmelik veya kanun Yürürlükten kalktığında da RESMİ GAZETEDE yayınlanıyor

örnek-1
    YÖNETMELİK YÜRÜRLÜKTEN KALKMASI

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
    SİCİL AMİRLERİ YÖNETMELİĞİNİN
    YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILMASINA DAİR YÖNETMELİK

Resmî Gazete : 24.4.2011/27914

MADDE 1 – 3/6/1991 tarihli ve 20890 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Sicil Amirleri Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır.
    MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
    MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Milli Eğitim Bakanı yürütür.

--------------------------------------------------------------------------------

örnek-2

TÜZÜK YÜRÜRLÜKTEN KALKMASI

TİCARET SİCİLİ TÜZÜĞÜNÜN YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILMASINA DAİR TÜZÜK (BKK 2013/4478)

26 Nisan 2013 Tarihli Resmi Gazete
    Sayı: 28629

Karar Sayısı : 2013/4478

Ekli "Ticaret Sicili Tüzüğünün Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Tüzük"ün yürürlüğe konulması; Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 10/10/2012 tarihli ve 6607 sayılı yazısı üzerine, Bakanlar Kurulu'nca 11/3/2013 tarihinde kararlaştırılmıştır.

TİCARET SİCİLİ TÜZÜĞÜNÜN YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILMASINA DAİR TÜZÜK
    MADDE 1 – 2/2/1957 tarih ve 4/8604 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Ticaret Sicili Tüzüğü yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2 – Danıştayca incelenmiş olan bu Tüzük hükümleri yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
    MADDE 3 – Bu Tüzük hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

-----------------------------------------------------------------------------

örnek-3

KANUNYÜRÜRLÜKTEN KALKMASI
    1475 sayılı İş Kanununun yürürlükten kalkması

http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.4857-20120713.pdf

İŞ KANUNU
    Kanun Numarası : 4857
    Kabul Tarihi : 22/5/2003
    Yayımlandığı R.Gazete : Tarih : 10/6/2003 Sayı : 25134
    Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 42

Madde 120 – 25.8.1971 tarihli ve 1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesi hariç diğer maddeleri yürürlükten kaldırılmıştır.

.
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Burda bahsettiğim gibi kalktığına dair resmi açıklama varmı ?

.
  9. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yenisi gelirse eskisini kaldırırlar
  10. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Durumu bildiren Resmi Gazete ilanı olmadan her hangi bir yönetmelik yürürlükte demektir.
    Kaldırılınca da durumu resmi gazetedeki sayıya göre belirterek kendinize yasal dayanak edinebilirsiniz.
  11. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93869
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İSG UZMANI
    tüzüğün kalktığını firmamın denetlemesine gelen müfettişlerden bizzat duydum.. bende gereken itirazı yaptım onlara ancak ıptal dediler ve şuanki surecin yönetmelikler üzerinden olacagını da ifade ettiler..
  12. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Sercan Kılıç bey siz resmi gazetede gördünüz mü acaba iptal edildiğine dair bir ilan acaba? Belki bizim gözümüzden kaçmış olabilir. Müfettişler de ezbere konuşmaz en nihayetinde. Yani size bir dayanak verdiler mi acaba? Biraz araştırınca herhangi bir kanun, tüzük, yönetmelik vb. için danıştaya gerekçeli sebebi sunularak dava açıldığını, yapılan inceleme ve kanıtlar doğrultusunda buna karar verildiğini gördüm. Dolayısı ile sadece resmi gazete de değil, danıştay kararı da önemli. Ben bunu da göremedim şimdiye kadar. Bir yerlerde resmi kanallardan ilan edilmiş olmalı aslında bu.
  13. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93869
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İSG UZMANI
    bende prosedurleri bılıorum Sait bey ancak dayanak maddesı kalktıgı için tuzuğün iptal oldugunu soyledıler.. ben bana soyleneni sıze soyluyorum..
  14. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
  15. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93869
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İSG UZMANI
    arkadaslar firmam denetleniyor ve müfettişlerın dedıgını sıze soyluyorum.. bu geciş surecinin yönetmelikler ile gecırılecegını soyledıler..
  16. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Sizin bilmediğinizi ima etmedim. Sadece benim gözden kaçırıp da hakikaten onların dediği gibi olduğunu söyleyen yazılı bir belge olup olmadığını söyledim. Onların size söylediğinden de anlaşılıyor ki sizi denetlemeye gelen müfettişler dahi maalesef neyi, nasıl denetleyeceklerini ve neye göre denetleyeceklerini bilemiyorlar.
  17. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    sayın müfettişler konunun direk içinde oldukları için acaba neye dayanarak tüzüğün iptal edildiğini ifade ettiler, kendileri ile bir görüşmek, gerekli açıklamaları almak lazım.

ben görüşümü paylaşayım,

6331 geçici 2. maddesi aynı kanunun Yürürlük başlıklı 38. maddesinin c fıkrası "c) Diğer maddeleri yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
    yürürlüğe girer." kapsamına giriyor, yani Mevcut yönetmelikler başlıklı geçici 2. madde:

Mevcut yönetmelikler
    GEÇİCİ MADDE 2 – (1) 4857 sayılı Kanunun 77 nci, 78 inci, 79 uncu, 80 inci, 81 inci ve 88 inci maddelerine göre yürürlüğe konulan yönetmeliklerin bu Kanuna aykırı olmayan hükümleri, bu Kanunda öngörülen yönetmelikler yürürlüğe girinceye kadar uygulanmaya devam olunur.

şeklinde tarif edilmiş. yani yukarıdaki geçici 2. madde 30.12.2012 tarihi itibarıyla yürürlüğe girmiş.

burada gözden kaçan konu bence yönetmelik ve tüzük kavramlarının farklı oluşunun atlanmış olmasıdır. Geçici madde 2 ile yönetmeliklere atıf yapılmaktadır. hukukta normlar hiyerarşisine göre tüzük ve yönetmelik farklı düzenlemelerdir, bu nedenle benim gözümden kaçan başka bir düzenleme yoksa iş sağlığı ve güvenliği tüzüğünün bu açıklamalara göre halen yürürlükte olduğu gözüküyor.
  18. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93869
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İSG UZMANI
    ancak bence şöyle bir durum var madem bu adamlar iptal oldu diyor bu sadece o ıkı müfettişin istemesiyle olacak bir iş değildir, bütün izmir yada taa en baştan ankaradan yanlış yönlendirmeler mevcut..sizin yaptıgınız savunmaları bende yaptım ancak dediğim gibi bana söyledikleri bunlardı..
  19. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    müfettişlerle görüşüp yasal dayanağını detaylı bir şekilde sormak lazım, acaba biz mi onlar mı birşeyleri atlıyoruz? ayrıca 6331'de bir tane bile tüzük ifadesi de geçmiyor bu arada.
  20. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93869
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İSG UZMANI
    yarın denetlemin son günü yani raporu yazacaklar gerekiyorsa tekrar sorarım sızın için :)