1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg taahhütname

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve Nilay Akkan tarafından 18 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

1. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba,
    İSG Taaahütnamesinde yazılı olan
    "Aksi takdirde doğabilecek her türlü hukuki ve cezai sorumluluklar ile tazminatlar bana ait olacaktır."
    cümlesi sizce doğru mudur?
    Yorumları bekliyorum
  2. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    metni okumadan buna bir cevap vermek zor "bana" kısmında sanırım çalışandan bahsediyoruz metni tam paylaşırsanız bence daha doğru fikirler çıkacaktır fakat o cümleyi biraz daha uygun bir şekilde yazabilirsiniz "aksi takdirde karşılaşabileceğim her türlü hukuki ve cezai sorumluluğun farkında olduğumu beyan ederim" şeklinde daha doğru olur gibi geliyor. Daha az tehditvari :S
  3. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Dosya ektedir.

Ekli Dosyalar:

4. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    O cümleyi biraz yumuşatabilirsiniz ama yumuşatmasanız da güzeldir caydırıcılığı olur fakat olası bir olay sonunda hukuken dediği gibi her cezayı üstleniyorum dediği için cezai sorumluluğu olur mu o tartışılır. Sonuçta denetim görevi işverenin sorumluğundadır. Fakat bunun bir örneğinin çalışana verilmesi ve görünür bir yere asılı olması işverenin sorumluluğunu büyük ölçüde azaltır işyerinden kaynaklı bir ihmal olmadığı sürece. Bence güzel sert ve caydırıcı bir cümle ;)
  5. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bende çok sert bir cümle. Sonuçta çalışanlar sadece kendi ihmalkarlığından değil işverenin ihmalkarlığından da kaza geçirebilir. İşveren gerekli önlemleri almıyorsa suç çalışanın değil ki. Ayrıca bu tür yazıları kimse okumuyor. Eğitimlerden pres bölümüne sonra PRESHANE İSG TALİMATI imzalatıyorum özellikle söylüyorum lütfen okuyun anlayın ve o şekilde imza atın anlamadığınız bir yer olursa sorun kafanıza yatmayan bir şey olursa tartışalım diyorum ama kimse okumadan çat çat imza atıyor.
  6. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    taahhütnamede yalnızca çalışanın ihmalkarlığından kaynaklanan durumlar yazdığı için çalışanın aksi durumlarda hiçbir sorumluluğu olmayacaktır. Yani işverenin ihmalkarlığı burada çalışanı bağlamaz. Şöyle bir madde yok "Alet edevat kusurlu olsa bile ben çalışmaya devam edeceğim :) " Konuya çok güzel parmak basmışsınız çalışan genelde çoğu şeyi okumuyor bu sebeple bu kültürü eğitimde aşılamak lazım fakat onu da ne kadar dinleyeceği belli değil. Sizin daha fazla elinizden gelen bir şey yok zorla kafalarına sokamazsınız. Kanser olan bir hastanın kemoterapi olmayı istememesi gibi bir durumdur bu. O istemedikçe sen bir şey yapamazsın. Biliyorsun ki bu kültür bir süreçtir bir anda olmaz tek önerim ilk etapta güzel afişlerle beyinlerine işle görsel olarak. Doygunluğa eriştilermi patlat eğitimleri. O kadar sabrın varsa tabiki :)
  7. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    56731
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    "her türlü hukuki ve cezai sorumluluklar ile tazminatlar bana ait olacaktır." bunu çalışana imzalatıyorsanız eğer hiçbir hukuki anlamı yok, çalışanı herşeyden korumak zorundasınız. Kanunlar işin açıkçası bunu söylemekte. Çalışanı kendi dikkatsizliğinden bile korumak zorundasınız.
    Eğer yükleniciye imzalatacaksanızda işletmenizde oluşabilecek tüm riskleri yükleniciye bildirmek yükümlülüğünüz var. Eksik bildirdiğiniz durumlarda bunu imzalamasının da anlamı olmayabilir. Mahkemelik durum oluşursa gerisi hukuki mücadeleye kalır. Karışık durumlar.
    Taahhütnameler yaklaşık 3 sayfayı geçememelidir. okumadan imzaladım. iş baskısı vardı der, kurtarabilir yine. taahhütnameyi verirkende eğitimle vermende fayda var. en sonunda da okudum anladım diye imzalarsa güzel olur. "Yukarıda yazılanları okuyup anladığımı ve bu talimata uygun hareket edeceğimi, kabul, beyan ve taahhut ederim." diyebilirsiniz.
  8. Beyazıt Casun Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    81345
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar taahhütnameye takılıp kalmayın orada yazılı olup yerine maddeler var kimse orada yazılanlara bakmaz iş güvenliği uzmanı bunu yaptı mı iş güvenliği uzmanı işvereni devlete şikayet etti mi ona bakarlar. Bence o taahhütnameyi değiştirip talimat haline getirin ve sonuna o cümleyi ekleyin.
    Çalışanlara İmzalatırken de ; Okudum Anladım. ifadesini yazmasını isteyin o zaman okur.
  9. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    Söz konusu eylem ile ilgili sadece kendi sorumluluğunu taahhüt eder. Hukuken cokta geçerli olacağını düşünmüyorum
  10. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Hiçbir yazılı kanun veya yönetmelik, hukuğun önüne geçemez. Bu yüzden yazılı olarak vereceğiniz yada sözleşmesel olarak verilecek herşey hukuk kavramı dışındaysa(Tek taraflı ve adaleti olmayan) imzalasa bile geçerli olmayacaktır.
    Diğer bir yandan ise;
    "Aksi takdirde doğabilecek her türlü hukuki ve cezai sorumluluklar ile tazminatlar bana ait olacaktır." Bunun kime ait olacağı mahkeme belirleyecektir. Ancak bu madde ile siz mahkemece bir tazminat öderseniz daha sonra sizde kişiye veya firmaya bu yazılan ve taahatüt edilen cümle ile(Aksi takdirde doğabilecek her türlü hukuki ve cezai sorumluluklar ile tazminatlar bana ait olacaktır) tekrar o kişiye dönüp mahkeme açarak, uğradığınız bu bedeli ödetebilirsiniz.