1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg temel eğitimi

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve duygu.ozgan tarafından 30 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. duygu.ozgan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50223
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba arkadaşlar,
    çalışanların isg eğitimlerinin usul ve esasları hk yönetmeliğe göre,
    itimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
    MADDE 13 (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
    b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,

diyor..
    bu şartı sağlamak için isg katip üzerinde , işveren kayıt mı açmalıdır ? ---bireysel çalışan isg uzmanı için soruyorum ---
    açılacak sözleşme süresi eğitim süresi( tehlike sınıfına göre 8-12 ya da 16 saat kadar ) mı olmalıdır

yardımcı olabilir misiniz

saygılar
  2. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    işyerinde görevli görülmek için isg-katip üzerinden sözleşme yapılması gerekiyor zaten. bireysel uzman olsanız bile uygulama aynıdır. işveren çalışan sayısına göre aylık isg uzmanı çalıştıracağı saati hesaplar ve buna göre sözleşme yapar. eğitim saatleri ile hiç ilgisi yok.
  3. duygu.ozgan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50223
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işyerinde görevli olacak şekilde bir sözleşme değil idi demek istediğim,
    2 kişi çalıştıran bir işveren dahi isg eğitimi almak durumunda ve bu eğitimi verebilmek adına isg katip sözleşmesi yapılmalı mı yapılacaksa kaç saat/gün lük olmalı (8-12-16 saat? )
  4. Ali Akman İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bence eğitimde risk değerlendirmesi gibidir sen bir yere sadece eğitim vereceksen eğer isg katip gerekmez.eğitim verildiğine dair belge ddüzenlemen yeterlidir.
  5. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    işyerinde görevli değilse bireysel uzman eğitim veremez.

eğitim verebilmesi daha doğrusu verdiği eğitimin geçerli olabilmesi için isg-katip üzerinden işyerinde görevli görünmesi gerekiyor. aylık ne kadar görevli olacağı da kişi sayısı ve tehlike sınıfı ile ilgilidir. 8-12-16 saat eğitim aylık değil bir çalışanın genel olarak almak zorunda olduğu eğitimleri anlatır.
  6. senem yükselen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Peki,isg katip üzerinden anlaşma yapıldığında(prosedür icabı) o gün bir işkazası olsa sorumlu kim olur sizce???Ayrıca görevli ile çalışan arasındaki anlam farkı nedir?
  7. duygu.ozgan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50223
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yardımlarınız için teşekkürler ,
    iyi akşamlar
  8. Erhan ŞENTÜRK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş arayan herhangi bir vatandaş ''temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimini'' eğitimi vermeye yetkili herhangi bir kurumdan alıp bir YIL içinde bir işe girmek isterse (az tehlikeli, tehlikeli veya çok tehlikeli ), aldığı bu eğitim MEVZUATA göre tamam mıdır yoksa işe girmek istediği İŞ İÇİN (az tehlikeli, tehlikeli veya çok tehlikeli) işveren tekrar eğitim aldırmalı mı?
  9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    evet..Her girdiği işyerinde,iş başı bilgilendirme ve oryantasyon eğitimi ve de tehlike grubuna göre belirlenen toplam saat içinde ki belirlenecek yıllık eğitim planına göre de eğitimleri almalıdır.
  10. Erhan ŞENTÜRK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Erkan Bey cevabınıza teşekkürler. Kafama takılan işçi zaten işe girmeden bir iki gün önce ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK içindeki konuları içeren eğitimi kendi isteği üzerine belgeyi almış. Buna tekrar aynı belgeyi aldırmak gerekiyor mu Oryantasyon ve iş başı eğitimleri dışında.
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    işyerinde risk ve tehlikeler başka,iş başka ortam başka eğitimleri o işyeri içinde almaya devam edecek...
  12. Enver Çığşar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5343
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TOROS OSGB
    İş güvenliği uzmanlarının görevleri
    ç) Eğitim, bilgilendirme ve kayıt;
    1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin ilgili mevzuata uygun olarak planlanması konusunda çalışma yaparak işverenin onayına sunmak ve uygulamalarını yapmak veya kontrol etmek.
    2) Çalışma ortamıyla ilgili iş sağlığı ve güvenliği çalışmaları ve çalışma ortamı gözetim sonuçlarının kaydedildiği yıllık değerlendirme raporunu işyeri hekimi ile işbirliği halinde EK-2’deki örneğine uygun olarak hazırlamak.
    3) Çalışanlara yönelik bilgilendirme faaliyetlerini düzenleyerek işverenin onayına sunmak ve uygulamasını kontrol etmek.

4) Gerekli yerlerde kullanılmak amacıyla iş sağlığı ve güvenliği talimatları ile çalışma izin prosedürlerini hazırlayarak işverenin onayına sunmak ve uygulamasını kontrol etmek.
    bizim sorumlu olduğumuz yönetmelikte işverenin onayı ile eğitim verebiliyoruz burda bir çelişki oluşuyor
  13. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çelişki oluşmuyor,senin yapacağın tüm çalışmalarında işveren yada vekilinin imzası ve onayı olmadan iş yapamassın zaten..işverenin haberi olmadan eğitim düzenleyebilirmisin..
  14. Murat Ilgaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93835
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yönetmelikte;
    MADDE 11 (1) Çalışanlara verilecek eğitimler, çalışanların işe girişlerinde ve işin devamı süresince belirlenenperiyotlar içinde;
    a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat, her çalışan için düzenlenir.

Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katları şeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir.

Benim burdan anladığım az tehlikeli sınıfta görevli çalışan için 8 saat eğitimi ya tek seferde vermek yada 4+4 bölerek verileceği. hangi iş yerinde 4 saat eğitim veriliyor acaba? siz eğitim tutunağı ve sertifikaları hazırlarken neye dikkat ediyorsunuz?
  15. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eğitim süreleri konusunda yönetmelik sürelerin aylık mı yıllık mı ömürlük mü olduğunu belirtmemiş. Aklıma takıldı 170 ten sordum oradaki arkadaş bu sürelerin aylık olduğunu söyledi ama kendine de pek güvenemiyordu. Benimde kafama yatmadı açıkçası. Sizce durum nedir ? Mantıklı düşünülürse bir işçiye aylık 12 saat eğitim vermek mümkün değil, hem işçi hem işveren açısından.
  16. Murat Ilgaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93835
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    a) Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde yılda en az bir defa.
    b) Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iki yılda en az bir defa.
    c) Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde üç yılda en az bir defa tekrarlanır diyor.

bence az tehlikelide 8 saatlik eğitim 3 yıl içinde verilmelidir.tehlikelide 12 saatlik eğitim 2 yıl içinde, çok tehlk.de 16 saatlik eğitimde 1 yıl içinde tamamlanmalıdır şeklinde algılıyorum.
    bu konu ile ilgili eğitim veren diğer arkadaşlar nasıl bir uygulama içindeler yorumlarınızı bekliyorum
  17. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet böyle yorumlanabilir mantıksız gelmedi, başka fikirler de duyalım bakalım.