1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg uyari karti örneği

Konusu 'Formlar' forumundadır ve CEM TAKTAKOĞLU tarafından 17 Kasım 2015 başlatılmıştır.

 1. CEM TAKTAKOĞLU İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  46778
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  İLİM ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ
  Hazırlamış olduğum İsg Uyarı Kartı Örneği ekte Ms Word fomatında yer almaktadır.

  Ekli Dosyalar:

 2. ibrahim5559 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Bu forumda dikkatimi çeken bir husus oldu. 25. maddenin bazı kısımları forma eklenmiş olması.
  Sizinde bildiğinizden eminim. Fakat;
  Bu kısımlarla ilgili işçilerin bilmediği bazı işverenlerinde bilerek veya bilmeyerek yanlış uyguladığı noktaları hatırlatmak isterim. Aşağıda yazılı olan durumlar sonunda işçilere sanki kıdem tazminatı vermeden çıkış gerçekleştirilecekmiş gibi yansıtılmakta olup, işçinin bu şekilde düşünmesi sağlanmaktadır.
  Bu nedenle işten çıkarılan işçi hatasından dolayı çıkışının tazminatsız olması durumunu kabullenip hakkını aramamaktadır. Aslına bakarsanız 25. madde de yazılı durumların tam tersi durumundada işçininde derhal fesih hakkı bulunmaktadır. buda 4857 sayılı kanunun 24. maddesinde belirtilmiştir.Fakat ne yazıkki kimse bundan bahsetme gereği duymuyor. İşçilerde zaten okuma alışkanlıkları olmadığı için araştırıp öğrenmiyorlar. 24. maddeye göre belirlenen şartlarda işçi derhal fesih hakkını kullanırsa kıdem tazminatı hakkı vardır.

  25. maddeye göre iş akdi derhal fesih edilen işçinin bu durumda da kıdem tazminatı hakkı ve işe iade davası hakkı bulunmaktadır. Mevzuat bizleri her ne kadar işveren adına çalışıyor olmaya sevk etsede en azından bu uyarı formunu doldururken işçileri bu konuda bilgilendirmeliyiz. Hatırlatmak istedim.

  4857 SAYILI İŞ KANUNU
  -İşverenin haklı nedenle derhal fesih hakkı

  MADDE 25. - Süresi belirli olsun veya olmasın işveren, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir:

  II- Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri:

  h) İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi.

  ı) İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, işyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması.