1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg uzmanı çalışma süreleri

Konusu 'Mesleki Tecrübe ve Deneyimler' forumundadır ve NazamaryA tarafından 16 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. NazamaryA İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Merhabalar.
  1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 10 dakika, 2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda çalışan başına ayda en az 15 dakika, 3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda Çalışan başına ayda en az 20 dakika, süreyle istihdam edilecekler.


  Yeni yasaya göre İSG uzmanı için çalışma saatleri bu şekilde. Orta ölçekli olarak 20 ve 40 işçi arasında işçisi bulunan birçok fabrika mevcut. ( Salça fabrikaları, mandıralar vs. )

  Örneğin; 30 işçisi olan ve tehlikeli grupta olan bir salça fabrikası için 15*30 = 450 dakika ayda çalışma süremiz olacak bu yasaya göre.
  Bu da ayda 7.5 saat yapıyor. Yani 1 gün. Ben bu 1 günde eğitim mi vereceğim, tehlikeleri mi belirleyeceğim, risk değerlendirmesi mi yapacağım hangi birini yetiştireyim? Mümkün olsa bile İSG'yi hafife almak gibi birşey olmaz mı? İSG bu kadar önemliyken..
  Ayrıca 1 gün için de ücret 50 lira alıp 30 tane fabrika ile mi uğraşacağım?

  Bu konuya bir anlam veremedim. Önceki yasada 12 saat, 24 saat ve 36 saat vardı + olarak. Tabi bu da minimum 3 - 5 gün arası arttırıyordu
  o iş yerinde çalışma süremizi. Yeni yasaya göre çok acayip bişey olmuş.

  Ya da burada en az 15dakika dediği için bizim en az rakamı belirleyip, mesela 30 işçi için 250 dak, yani 1gün olarak en az süre çıktı diyelim.
  Biz burası ile 5 gün anlaşıp 5 günlük ücret talep edebilir miyiz? En azından aylık 5 tane fabrika ile anlaşmış oluruz. Biz bunu istersek kişi başına 1 saat yapıp çalışma süresini
  arttırabilir miyiz?

  teşekkür ederim.
 2. leyla yiğiter İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Aslında benimde bu konuyla ilgili kafamda soru işareti var. örnek ben osgb çalışıyorum aylık 180 saati burada dolduruyorum fakat benim burada çalıştığım süremi önemli yoksa çalışma sosyal güvenlik bakanlığındaki görevlendirmem mi? bu arada size katılıyorum.
 3. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Hatay
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Bu süreler en az süreler eğer işverenden anlaşabilirseniz neden olmasın. Bu sürelerin düşmesi iş güvenliği maliyetlerini aşağı düşürüp tepkileri azaltmak amaçlı. Bir uzman az tehlikeli işyerlerinde 1000 kişinin üzerinde işciye bakabiliyor.
 4. Gökhan Koçak İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  iş yeri hekimleri için çalışma süreleri nelerdir?
 5. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  yönetmeliğin cıkmasını bekleyin
 6. buketdemir İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  ben haftada bir gün üzerinden anlaşıyorum iş yeri ile.bildirim yaparken yine o hesaplamayı kullanıyorum .fakat takip sıkıntısı gerçekten çok fazla.tabi işverene bunu kabul ettirmek önemli olan.çünkü isteyeceğiniz fiyat da artıyor normal olarak.