1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Isg uzmanı,hekim ve sağlık personeli çaliştirmayana aylik 14 bin lira ceza kesilecek

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 12 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    470 bin şirkete seçim sonrası ceza yağacak

12 Mayıs 2015, Salı
    Çalışma Bakanlığı, yasalara aykırı hareket eden 470 bin işyerine her ay 14’er bin lira ceza uyguluyor. Bu firmalara kesilen ceza 112 milyar liraya ulaştı. Tahsilat ise 7 Haziran seçimlerinin ardından başlayacak.

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'yla iş sağlığı ve güvenliği personeli bulundurmayan şirketlere ceza her ay düzenli olarak ceza yazılıyor.

BAKANLIK İSİM İSİM BİLİYOR
    Sözcü'nün haberine göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yasaya uymayan işyerlerini “İş Sağlığı ve Güvenliği Katip Programı” ile izliyor. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, katip programı sonuçlarını açıklarken 470 bin işyerinin yasaya uymadığını söyledi. Bakanlık, isim isim bildiği söz konusu 470 bin firmaya normalde 2014 yılı ocak ayından itibaren her ay 14’er bin lira ceza kesip, bu cezayı da tahsil etmesi gerekiyor. Ancak 7 Haziran'da genel seçimlerin yapılacak olması nedeniyle bu firmalara ceza gönderilmediği, cezaların seçim sonrasında uygulanabileceği belirtiliyor.

118 MİLYAR LİRAYI BULACAK
    Yapılan hesaplamalara göre, yasaları uygulamadığı tespit edilen 470 bin işyerinin her birine bu ay itibariyle toplam 238’er bin lira ceza kesildi. Böylece Çalışma Bakanlığı kayıtlarında söz konusu 470 bin işyeri için biriken toplam ceza tutarı 111 milyar 860 milyon liraya ulaştı. Ödenmeyen her ay için firma başına aylık 14 bin lira ilave ceza uygulandığı için seçimlerin sonunda firma başına ceza 252 bin, toplam ceza tutarı da 118 milyar lirayı bulacak. Dolayısıyla seçim sonucunda 500 bine yakın firma 252’şer bin liralık cezayla karşı karşıya kalacak.

ÜÇ PERSONELİ ÇALIŞTIRMAYANA AYLIK 14 BİN LİRA CEZA
    İş güvenliği uzmanı görevlendirmeyen işyerlerine her ay için 5 bin 601 lira, işyeri hekimi çalıştırmayanlara her ay 5 bin 601 lira ve diğer sağlık personeli çalıştırmayan işyerlerine de yine her ay 2 bin 800 lira para cezası kesiliyor. Bu üç personeli çalıştırmayan her bir işyeri aylık 14 bin lira ceza ödemek zorunda.

KAYNAK

Ekli Dosyalar:

• HABER.jpg
      HABER.jpg
      Dosya Boyutu:
      62,5 KB
      Görüntüleme:
      17.393
  2. Sayın Murat İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14348
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bence önce bir af getirip daha sonra uygulayacaklar çoğu küçük esnafın bu kadar yüklü bir parayı ödeme durumu bulunmuyor. İş güvenliğinde taşların tam anlamıyla yerine oturabilmesi içinde muhakkak ceza kesilmeli veya en azından uyarı yazılarının gönderilmesi gerekir çoğu küçük esnafın böyle bir kanundan ve yaptırımdan haberi yok anlattığımızda da kimse yaptırmıyor ben neden yaptırayım neden boşuna para vereyim gibi düşünüyor. İş güvenliğini ne kadar anlatsakta ne kadar önemli olduğunu belirtsekte küçük esnaf önce maddi olarak bakıyor bilinçlenmemekte direniyor.
  3. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Yemez... Uygulayamazlar. Hikaye bunlar... Ben hiç duymadım ceza kesileni.
  4. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işverene kesilecek cezayı hesaplayacağına eğer partim giderse seçimlerden sonra ben yaptıklarımın hesabını nasıl vereceğim? Savcı bana nasıl bir iddaname hazırlayacak? hakim bana ne ceza kesecek? Bunu düşün. Keser döner sap döner gün gelir hesap döner farukcuk
  5. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sadece eşini sigortalı gösterdiği küçük bir atölyesi yüzünden 30 bin lira ceza yiyen birisini duydum ben direk. Zamanında bireysel risk analizi yapıyordum ve millet şu kişiye ceza kesildi, hemen risk analizi yaptırmam lazım diye arıyorlardı. O yüzden ceza olayları yemez diye bir durum yok diye düşünüyorum. Bu ara denetimler daha çok arttı hatta. Büyük firmalarda 1 aya kadar kalıyorlar, dibe köşeye bakıyorlar vs. vs. Ceza = Para o yüzden kesmeme gibi durumları yok. Belki büyük firmalardan başlarlar da küçükleri korkutup ceza kesmeden önce önlemlerini alsınlar vs. diye.
  6. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Ben de isterim bu konuda yüzümü kara çıkartmalarını ve bunu hayata geçirmelerini ama malesef İş Güvenliği Uzmanı veya İş Yeri Hekimi çalıştırmamaktan ceza kesileni duymadım desem yeri hem de geri yönelik ay ay...
  7. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bizim sürekli duyduğumuz, işte bir süre fazla rahatsız etmeyeceğiz. hatta 2014 içinde Aralık ayında bile bu işlemleri yerine getirirseniz 2014 başından itibaren olan cezaları sileceğiz tarzındaydı. Yine risk analizinden örnek veriyorum, haziranda yaptıran kişiye niye ocak haziran arası yoktu demeyeceklerdi. Ama artık 2015ten itibaren haberde dediği gibi komple geriye dönük kesecekleri, ki artık dediğiniz gibi de kessinler. Öyle bir duruma geldi ki, polisler radarı kurmuş herkesin 150yle gittiğini görüyor ama hadi gidin bu seferlik, başka bir gün ceza keseriz modundalar. Hız yüzünden kazalar iyice artsın diye bekliyorlar. İş güvenliği sistemini halen daha oturtamamış bir bakanlık var. Bunun cevabı başka bir şey değil bence.
  8. Diğerlerine göz dağı vermek için üç beş firmaya ceza uyguluyorlar. Denetime gitmeden uzman görevlendirmediği için ceza kesileni duymadım.
    Ceza kesilecek diye bas bas bağırıyorlar sonra cezalar çok birikti kanunu değiştirelim yönetmeliği değiştirelim geçmişi affedip zaman verelim. Bir yıl sonra yürürlüğe girsin. Böyle böyle buraya kadar geldi.
    Cezayı uygulasalar bir türlü uygulamasalar bir türlü. Küçük işletmeler cezayı kaldıramayıp kapanabilir. Buda işsizliği ve ekonomiyi etkiler.
    Bakanlık bu işe nereden başlayacağının kararını vermeli önce. Amaç ölümlü ve ağır yaralanmalı kaza sayısını düşürmek ise; Sektörel bazda en çok ölümlü ve ağır yaralanmalı işkazaları nerelerde oluyorsa o sektör üzerinde baskısını hissettirmeli. Cezalar öncelikle bu sektörlerde iş yapanlara verilmeli.

Yoksa bu tür açıklamalar yarardan çok panik ve kargaşaya sebep oluyor.
  9. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Birden hiç bir alt yapı kurmadan hoop hadi iş güvenliği ayağınıza geldi diyen, daha sonra dur bakalım uzman sayısı yetiştiremiyoruz, hemen bi sınav yapalım B leri A ları arttıralım diyen, dur ocağa yetiştiremedik bunları, o zaman temmuza yetiştiririz mantığıyla hareket eden bir bakanlık var. elimizden ne gelebilir ki :)
  10. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Uzman ve hekim açısından ilk etapta ceza vermeseler bile başka bir gerekçe ile ceza yazılabilir .2. İhtarda direkt kanuna ve yönetmeliğe aykırı ceza uygulayabilir.
  11. isgkervansaray07 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    114536
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kervansaray Hotels
    antalyada bi otele kestiler :) ben duydum ..