1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg uzmanı olarak işe başladım, acil bilgiye ihtiyacım var

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve soner soysal tarafından 28 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. soner soysal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bünyesinde 5 farklı şirket olan ve bu şirketlerin her birinin farklı şehirlerde almış olduğu işler var. bu işler belediye temizlik işleri, sekreter, çaycı gibi, özel güvenlik işleri var, hastane var. 10 işyeri için isg katip üzerinden isg uzmanı olarak atandım. işyeri hekimi ve sağlık görevlisi olmadığı için isg kurulu oluşturamıyorum. işveren işyerlerini görmem ve gezemem için olanak sağlayacaktı fakat bunu erteliyor. taslak risk analizleri çıkartıyorum. herhangi bir iş kazası olması durumu için nasıl bir önlem alabilirim? tek başıma hangi defterleri tutmam gerekir? işverenin beni şimdilik göndermediğini nasıl ispatlarım?
  2. Tuğçe Yaydırgan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    30751
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    onaylı deftere yazılan herşey işverene tebliğ edilmiş sayıldığından oraya yazabilirsin. Risk analizi taslakları hazırlandı fakat işyerinin görülmesine imkan sağlanamadığından fln gibi işte artık ne olursa. Derslerde onaylı deftere herşey yazabilirsiniz diyorlardı.
  3. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    kolay gelsin arkadaşım.
  4. soner soysal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    henüz hiçbirinin onay defteri yok, öncelikle onu almam gerekiyor galiba. onay defterini nerden alabilirim? bilginiz var mı?
  5. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    İlkönce İşe işverenin iş güvenliği kültürüne bakış açısını değiştirmekten başla.... yoksa, işin gerçekten çok zor...
  6. soner soysal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet bunu biliyorum. zaten bakanlıktan yazı geldiği için mecburen beni aldılar. bende işi düzgün yapmak istiyorum ve beni göndermediklerini belgelemem gerekiyor. nasıl bir yol izleyebilirim?
  7. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    her iş yeri için ayrı defter tut ve bir kopyasını kendine almayı unutma. ancak garip bir durum ile karşı karşıyasın. allah yardımcın olsun
  8. Tuğçe Yaydırgan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    30751
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    onay defteri heryerde satılıyor ama her sayfası onaylatılması gerekiyor
    Onaylı defter işyerinin bağlı bulunduğu ;
    Ø Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri,
    Ø İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü,
    Ø Noterce her sayfası mühürlenmek suretiyle onaylanır.
    Henüz bende almadımda işte bekliyoruz nerden patlayacak diye.
  9. soner soysal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkürler bir an önce bu defterleri almam ve onaylatmam gerekiyor anlaşılan
  10. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    Onaylı defterde İşyeri hekimi, uzman ve İşverenin kaşe ve imzaları gerekiyor.
    Dolayısıyla işverenin önce bir işyeri hekimi ile anlaşması gerekiyor.
    daha sonra en kolay ulaşabileceğin ya da çalışan sayısı en fazla olan şirketin risk analizinden başla..
    eksiklikler için termin belirle.
    varsa hayati tehlike riski olan konuları öncelikle iyileştirilmesini sağla...
    devamında bir eğitim planı oluştur.. birinci şirkette sistemi kurduktan sonra, yaşadığın deneyimlerle, diğer şirketlerinin işlerini daha kısa sürede halledebilirsin...
  11. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliği
    Madde 5:
    (5) İşveren;
    a) İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri ile ilgili görevlendirilen personelin etkin bir şekilde çalışması amacıyla gerekli kolaylığı sağlamak ve bu hususta planlama ve düzenleme yapmakla,
    b) Görevlendirdiği kişi veya OSGB’lerin görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılamakla,
    c) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürütenler arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamakla,
    ç) Görevlendirdiği kişi veya hizmet aldığı OSGB’ler tarafından iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili mevzuata uygun olan ve yazılı olarak bildirilen tedbirleri yerine getirmekle,
    d) İşyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelinin görevlerini yerine getirebilmeleri için, Bakanlıkça belirlenen sürelerden az olmamak kaydı ile yeterli çalışma süresini sağlamakla,

yükümlüdür.

Madde 7:
    Teftişe yetkili iş müfettişlerinin her istediğinde işveren onaylı defteri göstermek zorundadır.

Özet geçeyim işveren sizin peşinizden koşmalı, siz işverenin değil. Benzeri durumlarla ben de karşılaştım. İlla yazılı belge istiyorsanız e-posta atın, okundu bilgisi isteyin. Başka bir seçenek gözükmüyor
  12. Arkadaşım sen onaylı defteri aldır.Sonra oraya yaz firmalara gidilmesi gerktiğini ve eksikleri tamamlaması gerektiğini...Ayrıca seni oraya neden göndermediğini sen neden ispatlamay çalışıyorsun ki...Sen onun çalışanısın seni onlar göndersin..O ispatlayacak seni oraya gönderdiğini...sen girme sıkıntıya nereye gönderiyorsa oranın işleri hallet ve sana yeteri zaman sağlaması gerekir işlerini halletmesi için
  13. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    risk analizi yapılmış mı peki iş yerlerinin?
    1 ocak 2013 itibariyle sorumlu iş yerleri ,3500tl yaptırmama ve devamındaki her ay için 4500 tl
    yani yapılmamışsa 3,500+(4,500*11)= 53000tl an itibariyle her iş yeri için ceza gelebilir
  14. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    bu 5 farklı şirketin çalışan sayıları kaçar kişiden olusuyor soner bey?
  15. soner soysal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkürler arkadaşlar, mevcut olarak 10 iş yeri var ve hepsi farklı şehirlerde, risk analizleri yapılmamış, onay defteri bulunmamakta, sadece 1-2 eğitim verilmiş, işyeri hekimi ve sağlık personeli bulunmuyor. bu durmda onay defterini aldıktan sonra tek başıma doldura bilir miyim? 2 yer için risk analizi taslağı yazdım ( özellikle taslak olduğunu ve iş sağlığı ve güvenliği risk değerlendirme yönetmeliğine uygun risk analizi yapılması gerektiğini belirttim) daha ne tür baskılar uygulaya bilirim işimi düzgün yapabilmek için? sonuçta bu benim ilk isg uzmanı deneyimim
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Kasım 2013 ---
    300, 380, 180, 76, 176, 120 kişi gibi herbiri farklı şehirde bunlar arasında belediye, hastane, ve özel güvenlik işleri var. taşeron firmalar
  16. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    6331 deki işverenin asli görevleri üzerinden başlayın derim;
    hekim olmadığı için sağlık raporlarını düzenletemiyorsunuz bunu mutlaka deftere yazın,
    hizmet personellerinin portör muayanelerini aldırabilirsiniz ama,
    acil durum planları önemli,
  17. soner soysal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    risk analizi ve acil durum eylem planları çıkartmam gerekiyor biliyorum fakat iş yerlerini görmeden nasıl yapacağım? örneğin bir belediyede 380 kişi bir taşeron firmada çalışıyor ( çalışanlar: temizlik görevlisi, sekreter, kaynakcı, beden işçisi, bekci, çaycı, operatör vb...) bunlar için nasıl bir risk analizi çıkartılabilir her biri belediyenin farklı birimlerinde ?? kafam allak bullak yani bir fabrika gibi değil
  18. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    işiniz zor onu söyleyim :) ama anladığım kadarıyla hükümete yakın bir firmada calısıyorsunuz o yüzden müfettişler daha anlayıslı bakacaktır size :)

acil durum planları ve risk analizllerini tabiki işyerlerini görmeden yapamazsınız. yaparsınızda uydurma olur.
    siz tüm firmalara tek tek katipten uzman olarak atanmısınız anladıım kadarıyla aynı şekilde işyeri hekimlerininde hatta diger saglık personellerininde atanması lazım tek tek ve öncelikli olarakta saglık raporlarını düzenlemeniz lazım,

size bu konuda şöyle bir tavsiyede bulunabilirim,
    şirketin ve alt şirketlerin tam olarak sgk ta nasıl gösterildiğini bilmiyorum ancak bazı firmalar söyle bir uygulama yapıyor,

merkezde bir İSGB birimi kuruyorlar tam zamanlı uzman hekim vs. ve bunlar tüm subelere hizmet verebiliyor. bunu bir arastırın derim sizin firma buna musaitmi değilmi aksi takdirde tek tek uzman ve hekim bulundurmanız gerekecek bu daha külfetli,

onaylı defterinde suanki asamada her sgk numaralı işyeriniz için ayrı ayrı olusturulması gerekir. siz öncelikle merkezdekini temin edin ve onaylatın ve özellikle acil duurm risk degerlendirmesi ve saglık raporları ile ilgili eksikleri ve yapılacakları ve sorunlarınızı yazın, mevzuatti egitim konularını ve saatlerine göre eğitim programı hazırlayın ve onaylatın,
  19. soner soysal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkürler, işyeri hekimi arıyorlar ve bir isg birimi oluşturma düşüncleri var fakat anladığım kadarıyla bu işi mümkün olduğunca uzatmaya çalışıyorlar. bu süreçte ben neler yapabilim onları yapmaya çalışıyorum. değim gibi şuan da bu işyerlerini görmeye gidemiyorum bir iş kazası olması durumunda yapmam gerekenleri yapmam için imkan sağlanmadığını öncelikle ispatlamak istiyorum ki ileride bir sorunla karşılaşmayım
  20. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    kazalarda mı hükümetin rengine göre oluyor arkadaşlar yapmayın. bir kaza olması durumunda siz hükümete yakınsınız diye müfettişler görmezden mi gelecekler konuları
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Kasım 2013 ---
    siz osgb üzerinden mi firmayla bağlatılısınız yoksa direk firmanın personelimisiniz?