1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg uzmanı olarak işe başladım, acil bilgiye ihtiyacım var

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve soner soysal tarafından 28 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    bu sıkıntılı bir durum hakim görmediin bir işyerinin neden uzmanlık sözlesmesini yaptın dedii an söyleyecek bir sey yok gibi maalesef.
    siz yinede defteri temin edip onaylatın ona yazın planlarınızı yapacaklarınızı yazın ve gidemediginizden dolay baslayamadıgınızı yazın baska yapacak bişi yok gibi duruyor.
  2. kadir serkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Öncelikle sakin ol hocam kafa karıştıkça daha çok bocalıyorsun bunu kendim yaşadım biliyorum.
    Öncelikle çalışanların ne iş yaptıklarına göre bu forumdaki hazırlanmış risk analizini arabul indir ve incele en azından personelin ne tür risklerle karşı karşıya kalabileceği konusundan biraz bilgin olsun.
    Benim fikrim (Hatalı olduğumu düşünen varsa lütfen belirtsin)
    Ulaşabildiğin yada yaşadığın şehirde varsa firma gidip Risk analizi oluşturman risk analizinde de ilk riske "Tespit ve öneri defterinin bulunmaması"nı ekle ikincisine de "İşyeri hekiminin bulunmaması" yaz.
  3. soner soysal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çok sağol kadir hocam, bu öneri beni biraz rahatlatır.
  4. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    soner seni rahatlatmaz. 8 ayda osgb de 2 ölümlü kaza 2 teftiş geçirmiş birisi olarak risk analizi olmazsa olmazı ancak sen risk analizi yaptın ve işveren düzeltmedi diyelim. sen hala uzmansan sen ihbar etmezsen sorumlusun. örnek sağlık raporu yada iş güvenliği temel eğitimi. yani sen risk analizinde yazdığın önlemler almazlar ise ve uzamnsan işveren kadar sorumlusun. ayrıca onaylı deftere yazdın . 2 defa yazabılırsın. önlem alınmazsa bakanlıga ıhbar etmelısın. yapmadın dıyelım ıstedıgın kadar yaz, hıkaye. bence ıs kazası olabılecegını dusunuyorsan adamlarda yoınetımde destek vermıyorsa, tezgahtarlık yap daha iyi. Net
  5. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    kendinizi fazla sıkmayın. işleri sırayla yapın derim. mesela öncelikle işverenle yapılması gerekenleri oturup konuşun. eğer bir sonuç alamazsanız öneri tespit defterine bütün eksiklikleri yazın ve imzalayın bu eksiklikler içinde işyeri hekimi olmayışını yazacağınızdan onun imzası olmasada olur. bulunduğunuz yerdeki işyeri için risk analizi hazırlayın tabi kurul oluşturamayacagınız için bu analizdeki eksikleri işverene gösterip söyleyin ve görmediğiniz yerler içinde risk analizi acil eylem planı yapmayın. çünkü teftişlerde hani diyosunuzya benim oraya gitmediğimi nasıl ıspatlarım işte bunun için yapmayın yaparsanız müfettiş sorar görmediysen gitmediysen nasıl yaptın. söylemekten çok yazmaya önem verin işverene tebliğ edin bunlar önemli.
  6. Bülent SEZER Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Sertifika Numarası:
    80758
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Serkan SÜ olayı güzel yorumlamış tecrübe sahibi olarak. Arkadaş bu durumda senin orada ne işin var yaw. Kusura bakma ama Baaddin Marley olmanın lüzumu yok, sana yazık olur...
  7. soner soysal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu ihbarı nasıl yapmamız gerekiyor? işverene eksikliği gidermesi için nekadar süre verilmeli? süre sonunda mı çsgb ye bildiriyoruz? yöntemi nasıldır?
  8. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    risk analizinde örneğin elektrik ile ilgili 25 çıktı acil, hemen, iş durdurulmalı yada sence sağlık raporsuz bir işçi işe başlatılmalı mı? ya adamda işitme kaybı varsa? ya engelliyse? iş durdurulmalı.
    "
    29 Aralık 2012 CUMARTESİ
    Resmî Gazete
    Sayı : 28512​
    YÖNETMELİK
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
    İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE
    EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
    İş güvenliği uzmanlarının yetkileri
    MADDE 10 (1) İş güvenliği uzmanının yetkileri aşağıda belirtilmiştir:
    a) İşverene yazılı olarak bildirilen iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirlerden hayati tehlike arz edenlerin, iş güvenliği uzmanı tarafından belirlenecek makul bir süre içinde işveren tarafından yerine getirilmemesi hâlinde, bu hususu işyerinin bağlı bulunduğu çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne bildirmek.
    b) İşyerinde belirlediği hayati tehlikenin ciddi ve önlenemez olması ve bu hususun acil müdahale gerektirmesi halinde işin durdurulması için işverene başvurmak."
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Kasım 2013 ---
    (4) İş güvenliği uzmanı, görevlendirildiği işyerinde yapılan çalışmalara ilişkin tespit ve tavsiyeleri ile 9 uncu maddede belirtilen hususlara ait faaliyetlerini, işyeri hekimi ile birlikte yapılan çalışmaları ve gerekli gördüğü diğer hususları onaylı deftere yazar.
  9. kadir serkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşvereni yaptırımlarlada korkutmayı deneyebilirsin. Felaket senaryoları oluşturup başınıza gelecekleri anlatırsan ikna olma ihtimali yükselir.
  10. erdal salkaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    isg katip de şirketlere kendi kendinizi mi atadınız?
  11. soner soysal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sorunum hayati bir riskin işyerlerinde olup olmadığını bilmiyor oluşum. mevcut olarak iş yerine gidip orada tespit yapmam gerekiyor. oraya gitmek için işverene başvuru yaptım (sonuçta ayda kaç saat orada olmam gerektiği isg-katipte kayıtlı) bir ay içinde beni oraya göndermesi gerekiyor göndermediği durumda 1 ay sonra mı iş kurumuna bildirmem gerekiyor?
    işler farklı kişilerin üzerine (şu şekilde alınan iş için sgk numarasını kim almışsa o iş onun üzerinde gözüküyor) onlar beni isg-katipten atadılar bende onayladım
  12. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    idari para cezaları 2013
    evet 1 ay. ancak işkur bildirmek demek iş sonu demek. ihbar edip oarada kalamazsın. sağlığın için de kalmamalısın. adama aylık 4000 tl cezası var de, git. ocak 2013 den ıtıbaren, gerıye donuk herbırı ıcın 11*4000 tl cezayıyeceksın de, denetlemeler var de.

Ekli Dosyalar:

13. soner soysal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çıktısını aldım patrona göstereceğim. teşekürler