1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg uzmanı resmi atama sözleşmesi hakkında

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Serdar Özcan tarafından 15 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. Serdar Özcan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    130386
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    İlgili yazınızda bildirilen iş güvenliği uzmanlığı çalışma sözleşmesi incelenmiştir.

Bilindiği üzere , 4857 sayılı iş kanunun 41 ve 63. maddelerinde çalışma ile fazla çalışma süreleri belirtilmiş olup, bu madde hükümlerinden göre iş güvenliği uzmanlarının çalışma süreleri haftada en çok 45 saat olabileceği , fazla çalışma süreleri de dahil edildiğinde bu sürenin ayda en fazla 217 saat olabileceği anlaşılmakltadır. Bu itibarla belirtilen sürelerin üzerinde hizmet verilmesi taleplerinin genel müdürlüğümüzce onaylanması hukuken mümkün değildir. öte yandan 26/07/2012 tarihli sözleşmenizde sayın hüseyin serdar özcan' ın başka işyerinde iş güvenliği yaptığı belirtilmiştir. Bu nedenlerle söz konusu sözleşmede bildirilen kişinin bahse konu işyerinizde iş güvenliği uzmanlığı görevini yürütmesine imkan olmadığından ilgili sözleşme genel müdürlüğümüzce onaylanmamıştır.

Bu duruma ilave olarak ilerleyen dönemde 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunun ilgili maddeleri ile 4857 sayılı iş kanunun 81. maddesi gereğince iş güvenliği uzmanı görevlendirmekle yükümlülüğü olan iş yerlerinin , iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin takibi amacıyla hazırlanmakta olan veri tabanıyla izleneceğinin ve yürürlükte olan mevzuat hükümlülüklerine göre söz konusu sözleşmelerin sorgulanacağının bilinmesi ile düzenlenen sözleşme süresince sosyal güvenlik hukuku ile ilgili yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerektiğinin bilinmesi faydalı olacaktır.

Konu şöyle; Asıl iş yerimde 25günlük sigorta yatıyor ve 5 günlük sözleşme yolladım bakanlığa.. Kalan 5 günü de kardeş firmamızdan sözleşme yaptık ve isg uzmanı olarak gidiyorum firmaya.. Bana 25 gün çalıştığım firmadan yolladığım sözleşme red cevabı geldi.. 5 gün gittiğim firmadan onay geldi nedenleri neler olabilir acaba?
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    25 günlük sigortalı olduğun firmadan şu kadar saat çalışıyorum diye yazı al ve yolla..25 gün çalışıyosun,adam sayısına göre süre hesapladığında 5 günden fazala yada az gün çıkacaktır yani 25 günün kalan günleri 4 pazar tatili bakanlık onay vermez tabi..ayrıca telefon aç ve detay bilfgi al ve ne yapmam gerekiyor sorusunu sor..
  3. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bir sorum olacak sizlere ...ayda 4 gün olarak bir firma ile anlaşma yapmak üzereyim.sözleşme formatı nasıl olacak ,bakanlığa hangi belgelerin gönderilmesi gerekiyor.evrak bazında yapmam gereken neler? (bakanlık bildirimi ve sözleşme vs )...yardımlarınızı bekliyorum.
  4. bayramali İSGforum Üyesi

ekte iş güvenliği uzmanı sözleşmesini 3 nüsha yapıp imzalaşıyosun firmayla..1 sende 1 firmada diğer csgb gönderiyosun..

CSGB YE GÖNDECEĞİN EKLER,

1 İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI SÖZLEŞMESİ
    2 NUFUZ CÜZDAN FOTOKOPİSİ
    3 C SINIFI SERTİFİKA FORTOKOPİ
    4 DİPLOMA FOTOKOPİ
    5 Özel bir sağlık kuruluşunda çalışıyor ise aylık çalışma süresini belirten belge
    6 Başka bir işyerinde GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI YAPIYORSA yapıyorsa;

• İşyerinin yer aldığı tehlike sınıfı (Az Tehlikeli/Tehlikeli/Çok Tehlikeli),

• İşyerindeki toplam çalışan sayısı,

• İŞ GÜVENLİĞİ UZMANININ bu işyerinde çalıştığı aylık süre.

Ekli Dosyalar:

5. bayramali İSGforum Üyesi

İşyeri ile işyeri hekimi arasında yapılacak sözleşme için yerine getirilmesi gereken işlemler;
    İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği Ek-3’te yer alan ve aşağıda örnek oluşturmak amacıyla hazırlanmış olan İşyeri Hekimliği Çalışma Sözleşmesi ve ek olarak:
    • Tıp diploması fotokopisi,

• Geçerli işyeri hekimliği sertifikası fotokopisi(önlü arkalı olarak çekilerek vize yapıldı ise gözükmesi sağlanmalıdır)

• Mahalli idareler ile kurum tabipliklerinde çalışan işyeri hekimliği yapacak hekimlerin döner sermaye ek ödemesi almadıklarına dair resmi yazı,

• İşyeri hekimi serbest hekim ise serbest hekim olarak çalıştığına dair beyanı

• Özel bir sağlık kuruluşunda çalışıyor ise aylık çalışma süresini belirten belge;

• Başka bir işyerinde işyeri hekimliği yapıyorsa;

• İşyerinin yer aldığı tehlike sınıfı (Az Tehlikeli/Tehlikeli/Çok Tehlikeli),

• İşyerindeki toplam çalışan sayısı,

• İşyeri hekiminin bu işyerinde çalıştığı aylık süre.

NOT (1)– 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San'atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun 12-C maddesine göre çalıştığı kurumlardan döner sermaye ek ödemesi alan hekimler işyeri hekimliği yapamazlar.

NOT (2) – İşyeri hekimliği sözleşmeleri onay işlemleri için Genel Müdürlüğümüz dışında hiçbir kurum ve kuruluştan izin, belge vb. evrak alınmasına ihtiyaç bulunmamaktadır.

NOT (3) – 16/12/2003 tarihinden önce verilen işyeri hekimliği belgeleri ile Bakanlıkça verilen işyeri hekimliği belgeleri ilgili mevzuat uyarınca geçerlidir.

(ÖRNEKTİR)
    EK-3
    İŞYERİ HEKİMLİĞİ ÇALIŞMA SÖZLEŞMESİ
    İşyerinin:
    Unvanı: AAA Otomotiv San. A.Ş.
    Adresi: Ortaköy Sanayi Bölgesi 100. ada 1000 parsel Silivri/İSTANBUL
    Tel No: 0 212 999 99 99
    Faks No: 0 212 999 99 98
    E-posta: aaa@yyy.com
    SGK/Bölge Müdürlüğü Sicil No: 1 0000 000.000.000.000 11 11
    Faaliyet alanı:Plastik enjeksiyon mamul üretimi
    Tehlike sınıfı: TEHLİKELİ (az tehlikeli/tehlikeli/çok tehlikeli seçeneklerinden biri)
    Toplam işçi sayısı:102
    İşyeri Hekiminin
    Adı ve Soyadı: Serkan KARAMUSTAFA
    T.C. Kimlik No: AAAAAAAAAAAAAAAA
    SGK Sicil No: 45.450.450 Emekli
    Diploma Tarih ve No: 01/10/1979 13333/20000
    Diploma Tescil Tarih ve No: 11/09/1983 33565
    Belge Tarih ve No: 14480-69
    Uzmanlık alanı: Kulak burun boğaz hastalıkları uzmanı
    İSG hizmeti vereceği süre: 40 saat/ay (bir ay içindeki çalışma süresi yazılacak)
    Poliklinik hizmeti: … Yok …XVar Süresi: 2 saat
    Adresi: Hareket Sit. Ayazlı sok. Suna Cad. No: 12 Etiler/Beşiktaş/İSTANBUL
    Tel No: 0 312 515 AA AA
    Faks No: 0 312 522 AA AA
    E-posta: dr_skmstf@yyy.com
    Çalıştığı diğer işyerlerinin:
    Unvanı: YYY Kauçuk Sanayi
    Adresi: Ortaköy Sanayi Bölgesi 1. ada 1 parsel Silivri/İSTANBUL
    Tehlike sınıfı:TEHLİKELİ (az tehlikeli/tehlikeli/çok tehlikeli seçeneklerinden biri)
    SGK/Bölge Müdürlüğü Sicil No: AAAAAAAAAAAAAA
    *Toplam işçi sayısı /İSG hizmeti verdiği süre: 100 işçi /40 saat/ay
    (*) Bu kısım işlemleri hızlandırmak amacıyla ek bilgi olarak istenmektedir.
    Tarih
    İşyeri Hekimi İşveren
    İmza İmza

BOŞ SÖZLEŞME İÇİN TIKLAYINIZ

(ÖRNEKTİR)
    OSGB ile işyeri arasında yapılacak sözleşme için yerine getirilmesi gereken işlemler;
    EK-5
    OSGB İLE İŞYERİ ARASINDAKİ HİZMET SÖZLEŞMESİ
    OSGB:
    Unvanı:
    Yetki Belgesi Tarih ve No:
    Adresi:
    Tel No:
    Faks No:
    E-posta:
    SGK/Bölge Müdürlüğü Sicil No:
    Vergi Dairesi/Sicil No:
    İşyerine verilecek iş güvenliği uzmanlığı hizmet süresi:
    İşyerine verilecek işyeri hekimliği hizmet süresi:40 saat/ay
    İşyerine verilecek poliklinik hizmeti: … Yok …XVar Süresi: 2 saat/ay
    Hizmet verilecek işyerinin:
    Unvanı:
    Adresi:
    Tel No:
    Faks No:
    E-posta:
    SGK/Bölge Müdürlüğü Sicil No:
    Vergi Dairesi/Sicil No:
    Faaliyet alanı: Plastik enjeksiyon mamul üretimi
    Tehlike sınıfı:: TEHLİKELİ (az tehlikeli/tehlikeli/çok tehlikeli )
    İşçi sayısı: 250
    Hizmet verecek işyeri hekiminin:
    Adı ve Soyadı:
    T.C. Kimlik No:
    SGK No:
    Diploma Tarih ve No:
    Diploma Tescil Tarih ve No:
    Belge Tarih ve No:
    *Hizmet verecek iş güvenliği uzmanının:
    Adı ve Soyadı:
    T.C. Kimlik No:
    SGK No:
    Mesleği:
    Diploma Tarih ve No:
    Belge sınıfı Tarih ve No:
    (*Sanayiden sayılan işyerleri için doldurulur.)
    İş bu sözleşme İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğihükümlerine göre müştereken imzalanmıştır.
    Tarih
    OSGB İşveren
    İmza İmza

BOŞ SÖZLEŞME İÇİN TIKLAYINIZ

NOT: Sözleşmeler Kargo veya Posta yolu ile
    T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
    İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü
    İnönü Bulvarı No:42 Emek / Çankaya / ANKARA adresine gönderilebilir.
  6. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sn bayramali çok teşekkür ederim.peki işverenle işin kapsamı sorumuluklar vb konular hakkında ayrıca bir sözleşme yapmam da gerekli ve yararlı olacak sanırım.bu konuda önereceğiniz bir format ya da örnek olacak bir sözleşme mevcut mu acaba?
  7. bayramali İSGforum Üyesi

yap... ayrı detay sözleşme... ödeme ve ödeme takvimi ve detay çalışmaların firmanın sorumlulukları falan..internette belirli süreli sözleşme örnekleri var al kendine göre revize et...
  8. safety İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48565
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba ben sürekli İş güvenliği Genel müdürlüğünü arıyorum ancak telefonlar cevap vermiyor ve dolayısı ile soracak kimse bulamıyorum. Bana yardımcı olan çıkarsa çok sevineceğim gerçekten.Ben 2005 yılında ÇASGEM den sertifikasını almış bir C Sınıfı iş güvenliği uzmanıyım,2010 dan beri bir bir fabrikada tam zamanlı uzman olarak çalışıyorum ancak çalıştığım fabrika içinde 2 ayrı adlı firma var. Yani bir şirket grubunda,aynı binada 2 ayrı firma düşünün. Normal olarak 2 firmaya da bakıyorum.Bu sene iş müfettişleri denetiminde benden sözleşmenin bakanlık onayını istediler o sırada süreç devam ediyordu ve derken beklenen kanun çıktı.Ben sertifikamı yeniledim eskisini göndererek.Sonra da sözleşme yaparak Bakanlığa yolladım ancak onaylanmıyor bir türlü.Cevap yazısında da bir sürü mevzuattan maddeler ve belgenin yenilenmesi ve değiştirilmesi,çalışma sürelerine uyulması ve yenilenmiş sözleşmenin gönderimesi yazıyor.Ben belgeyi yeniledim,5 yılı geçtiği için yenileme eğitimi alacağım. Acaba onu da mı halletmem gerektiğini anlamalıyım o zaman mı sözleşmeyi onaylayacaklar?Lütfen üşenmeden okuyun ve yardım edin.Teşekkürler
  9. efecan İSGforum Üyesi

size gönderilen yazıda ne istiyorlarsa üşenmeden yapın ve csgb gönderin..o da olmadı ankaraya bile gidin ve orda sorunları kökünden çözün...sistem oturana kadar sıkıntılar olacaktır..:)
  10. safety İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48565
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    cevap için teşekkürler de ben nasıl ankara ya gideyim şimdi
  11. baracuda78 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İmzaladığımız sözleşmeleri bakanlığa hangi yolla göndermemiz gerekiyor ?
  12. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  13. baracuda78 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ERKAN BEY BEN GÖREMEDİM GALIBA ACABA NASIL GÖNDERELİM SÖZLEŞMEYİ ,POSTA YADA FAXLAMI ?
  14. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    postayla,csgb adresine sitesinde var...
  15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yada kargoyla...
  16. baracuda78 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkürler ..
  17. tamerkorkut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bende Osgb bünyesinde çalışıyorum. Benim sözleşmem bakanlığa şirket tarafından gönderildi. Ben sadece www.turkiye.gov.tr adresinden sözleşmemin takibini gerçekleştirdim.
  18. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Hüseyin Bey, Bakanlık size kaç gün ssk yatırıldığına bakmıyor. Sizin yapıp bakanlığa gönderdiğiniz sözleşmede hizmet vereceğiniz süreye bakıyor. Bu süreninde ayda 217 saati geömemesini ifade ediyor. Bana göre gönderdiğiniz sözleşmenin birinde tam zamanlı sözleşme yapılmış veya kayıtlara tam zamanlı girişmiş. O sebeple sözleşmenizi onaylamıyorlar.
  19. Mustafa Ertan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba, sorununuzu halletinizmi acaba? Bende tam zamanlı mühendis olarak çalışıyorum fakat 3 firma ile (çalıştığım firmada dahil) sözleşme yapacağım. Sözleşmede mühendislik yaptığımı belirtmeyeceğim. ssk yatmaya devam edecek.yani bir bakıma benzer durumlarımız o yüzden merak ettim
  20. çalışan sayıları neler asıl önemli nokta bu sanırım