1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg uzmanlığı hizmet sözleşmesi

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve turgay.soydas tarafından 26 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. turgay.soydas İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  46064
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar merhaba,

  Herhangi bir X firmasının iş güvenliği uzmanlığı hizmetini yapmak için; ilk önce işveren ve İSG uzmanı arasında yazılı sözleşme imzalanması, internetten bakanlığın İsg katip sitesinden işveren ile birlikte resmi sözleşme yapılmalıdır ve İSG uzmanının tehlike sınıfında belirtilen koda ve çalışan işçi sayısına göre ilgili firmada sigorta pirimi yatırılmalıdır diye biliyorum. Sigorta priminin yatırılması zorunlu mudur? Herhangi bir OSGB ye veya danışmanlık firmasında çalışmadan, bireysel olarak İSG uzmanlığı yapabilir miyiz? Hizmet bedeli olarak işverene (faturayı vergi gideri olarak göstereceği için) fatura kesmek zorunda mıyız? İşverenin isteğine bağlı olarak fatura kesmezsek olur mu? Bireysel çalışırken fatura kesmek, sıkıntılı ve masraflı oluyor.

  Bu arada piyasadaki İSG uzmanlığı fiyatlarının tamamen dibe vurmuş olduğunu görmek gerçekten üzücü.

  Konu hakkında yapıcı ve yol gösterici düşüncelerinizi arkadaşlarımızla paylaşmanızı rica ediyorum.
 2. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  turgay bey siz bireysel olarak çalışıyor iseniz eğer çalışan olursunuz ve işveren sgk priminizi yatırır.burayaya kadar anlaşıldı isem eğer siz ne faturasından bahsediyosunuz?faturayı sadece ve sadece osgb adına kesebilirsiniz bunun içinde osgb ile kısmi sözleşme yaparsınız ve faturasınıda osgb keser işverenin.bunun dışında sizin bireysel danışmanlık firması kurmak gibi bir şansınız yok.daha doğrusu kurmanızda bir engel yok fakat kestiğiniz faturayı bakanlık kaaleye almıyor yani yaptığınız iş anlamsız olup boş yere kürek çekmekten ibaret oluyor.ha piyasada bu şekilde çalışanlar yokmu var ama onların akibetlerinide bakanlık adamakıllı denetimlere başladığı zaman görecez.....
 3. turgay bey, siz işverenin SSK'lı elemanı olarak çalışmaya başlıyorsunuz. İşverene fatura kesmenize gerek yok. Yasa açık:İG Uzmanları iş güvenlik hizmetini işverenin çalışanı olarak hizmet verirler, ancak işveren kendi bünyesinde İGU çalışdırmak yerine OSGB ile anlaşmışsa osgb fatura keser.. eğer bireysel çalışacaksanız firma kurmanıza, vergi mükellefi olmanıza gerek yok.. Ancak risk analizi, danışmanlık vb işler yaprken firma sizden fatura istese o zamanda serbest meslek makbuzu kesmeniz dahamasrafsız bir yöntem.. ayrıntıları bir muhasebe bürosuna gidip öğrenebilirsiniz.. yok ben illa firma kurmak istiyorum, yapacak kendi mesleğimle ilgili ek işlerim var diyorsanız o zaman tabii firma kurabilirsiniz.. ancak herhangi bir firmada sözleşmeli iş güvenlik uzmanı olarak çalışacaksanız, asla ve asla fatura kesmiyorsunuz!!.. sigortalı çalışan olarak saat ücreti alıyorsunuz..
 4. serpil varlı İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Danışmanlık firmasında tam zamanlı olarak çalışan olarak gorundugumuzde işyerleri bünyesinde siğorta yaptırmamız gerekiyor mu? Ayrıca danışmanlık sıfatı ile işyerlerine gittiğimiz için uzman görev ve yükümlülüklerinden muaf olmamız gerekir.Bunu da soyle mi acıklanmalı anlaştıgımız işyeri danışmanlık alıyor ve iş güvenliğini uzmanı ile ayrıca çalışmalı .lutfen bu konuda yardımcı olur musunuz danışmanlık üzerinden yapılan sigorta primi 4 yıl doldurdugunda a sınıfı sınavlarına girebilir miyim ?