1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg uzmanlığı yapmalımıyım? düşünceleriniz?

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve erman83 tarafından 24 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. erman83 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar selamlar...Burada baya bir konu paylaşılmış. Ancak göremedim. Ben sertfikayı aldım. C uzmanıyım. Ancak geçen sene bu iş yüzünden çok kişi hapse girmiş ve ben de korkuyorum. Çünkü risk analizinde attığınız imza sizi 4 sene takip ediyo... Bana bu paraya bu iş yapılmaz. bu risk alınmaz gibi geliyor ne dersiniz??
  2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    İş Güvenliği Uzmanlığını yapıp yapmama konusundaki kriteriniz alacağınız ücret ise değmez boşverin hiç girişmeyin.
  3. erman83 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ne olmalı sizce? Yanlış anlamayın sizi yargılamıyorum. ama para için çalışıyoruz. Saygısızlık etmek istemem. Fikir olarak şöyle düşünüyorum:

OSGB nin verdiği para 1500TL .. Ama tamamen sorumluluk bende. Herhangi bir yerde tam zamanlı çalışmak için tecrübe gerekiyor. OSGB bunun için mantıklı bir yer. Ancak az paraya tecrübe edniyim derken başımız belaya girebilir. OSGB de bana yaklaşık 30 işyeri düşüyo. Bunun birinde olmazsa elbet birinde kaza olacak. Ve geçmiş kazalarda bilirkişi raporlarını incelediğimde Bütün evraklar tam. Tüm eğitimler verilmiş imza karşılığında ama yine de fatura İSG Uzmanına kesilmiş neden mi?

Gerekçe şu: İSG Uzmanı eğitimleri vermiş ancak yeteri kadar anlaşılır vermediği için bu işyerinde kaza gerçekleşmiş. Sorumlu İSG Uzmanıdır...

Demek istediğim şu: Bu iş yapılır ancak bu paralara değil. Sonuçta başına bi iş geldiğine Teftişe gelenler ''Ya bu İSG Uzmanı çok düşük bi maşla çalışıyo yapacağı maxsimum iş bu''diyedüşünmeyecek. Yani bu uzman 30 işyerine bakıyo normaldir demeyecek...

Burada bence tecrübe ediniyim diye düşük ücretle çalışan arkadaşlar kendini çok büyük tehlikeye atıyor diye düşünüyorum. Sonuçta bu iş Daha yüksek ücrete daha az işyerine kontrollü ziyaretler gerçekleştirerek yapılmalı. Yoksa bu düzende çok işyerine çok kontrolsüz Hizmet veriliyor gibi geliyor.

Bu benim tespitim. Lütfen içselleştirmeden cevap verelim. En azından ben yanlış bir tespitte bulunduysam beni de düzeltmiş olursunuz..

Sektör düzelir mi bilemem ama.. Bence gelecek şöyle gibi görüyüno:
    Önümüzdeki dönemde çoğu kişinin canı yanacak..
    Artık bunu bilen ve duyan Uzmanlar OSGB lere ayak direyecek biz bu paraya çalışmıyouz diye ve piyasa artık hak ettiği düzene gelecek.
    Ama yazık değil mi işe ihtiyacı olan bizlerin bu kadar kötü bi durumla karşılaşması??Neden canımız yansın???

Teşekkürler
  4. Murat Kural İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26918
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    valla durumu guzel ozetlemissn aynen katiliyorm..
  5. erman83 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  6. erman83 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar ben 2 ay önce bi OSGB de çalıştım. Ancak dikkat ettim ki benden önce tam 10 kişi işe girip çıkmış. Bi de farkettim ki benden önceki kimse İSGKATİP üzerinden kendi üzerine işyrlerini atama yapmamış ve bu durum tabiri caizse midemi bulandırdı. Bir araştırdım ki internette hapse giren ya da para cezası alıp da sertifikası iptal olan o kadar kişi var ki... Hemen ayrıldım o işyerinden git dedim kendime pazarda limon sat daha iyi. En azından gece kafamı yastığa koyduğuma acaba bana tanımlı işyerlerinden herhangi birinde kaza bela oldumu diye düşünmem dedim... Benim anladığım kadarıyla bize tanımlı olan işyerlerinde yaptgımız risk analizi tehlike sınıfına göre ortalama 4 sene o işyerinden ayrılsak bile bizi takip ediyo. Yani sizin OSGB den ayrılmanız ya da İSGKTİP ten işyerlerini üzerinizden çıkarmanız üzerinizdeki sorumluluğu atmıyor. Çünkü yaptğınız risk analizinin ortalama 4 sene geçerliliği var...Denetime gelenler sizin kaşenizi görecek ve size işlem yapacak...

Ancak gelde bunu OSGB' ye anlat. Adamlar işyerlerinden dünyanın parasını alıyo. 3 tane uzman çalıştırıyor. SSK sı falan aylık toplamda 3 üne veriyo 15000 TL gerisi cebe...

Sana bana da ihtiyacı yok. Çünkü tecrübe ediniyim diyerek işe girmek isteyen o kadar çok uzman var ki...Yazık.

Sizlere bir sorum olacak ben mevzuatta işyerinde gerçekleşen kazada İSG Uzmanının kusuru varsa sadece ceza puanı kesilir ya da sertifikası iptal olur diye hatırlıyorum. Peki bu hapis olayları asparagas mıdır?? Ne düşünüyorsunuz??
  7. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hapis cezasını savcılık TCK da taksirle ölüme sebebiyet verme maddesi üzerinden istiyor, oradan gelecek ceza farklı bir konu. Sertifika iptali csgb nin kendi yönetmeliği ile düzenlediği bir uygulamadır. İkisini ayırmak lazım...
  8. erman83 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evt ben de baktım öyleymiş, bu arada hapis cezaları asparagas değil...
  9. bybejo İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    87401
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DRUZ İş Sağlığı ve İş Güvenliği Hizmetleri
    Arkadaşlar bende bu işe başlayalı 4 ay kadar bir zaman oldu. OSGB 'de çalıştım ve daha yeni ayrıldım. Fakat benim size önerim şu şekilde olacak. Evet doğru bu işte risk var fakat işini doğru yapmayanlar için. Öncelikle risk değerlendirmesi yaparken fotoğraf albümü düzenlermiş gibi hazırlanmış bir risk analizine resim ekleyip çıkarmayın, bu sebeple yiyeceğiniz ceza daha fazla olur bilmenizi isterim. Hizmet vermiş olduğunuz işyerine kabarık dosyalar götürmenize gerek yok . Bir sayfada olsa kendiniz hazırlayın. Risk değerlendirmesini resimleri çekip direk 2 yada 3 günde bitirmeye çalışmayın.Bu konuda en çok sıkıntıyı OSGB lerin patronlarından çekersiniz. Siz onlar için hiç değerli değilsiniz. Bu sebeple kolay kolay boyun eğmeyin , hızlı bir şekilde bitirmenizi istese bile siz bildiğinizden vezgeçmeyin yavaş yavaş ve doğru bir şekilde işinizi yapın. Patronu memnun edeceğim diye kendinizi riske atmayın. Şayet ben kendi OSGB için şunu diyebilirim ki inşAllah olmaz . İleri de büyük tazminat davaları ile karşı karşıya kalacaklar hatta bu şu anki bir çok OSGB için geçerli.

Siz İSG uzmanısınız okuduğunuz meslek alanınız olan bir işyerindeki riskleri dahi o sektörde hiç çalışmadıysanız orada çalışan kadar bilemezsiniz. Bu sebepledir ki mutlaka çalışanlardan fikir alın. Risk değerlendirmesini yaparken mutlaka kendiniz oturup sıfırdan hazırlayın vicdanınızın rahat edeceğiniz göreceksiniz. Risk değerlendirmesi raporunda o işyerindeki risklerin tümünü görmeniz ve belirtmeniz mümkün değil . Bu sebeple zaten devlet Noter onaylı defter koyma gereksimi duymuştur. Unuttuklarını veya görmediklerinizi orada belirterek kayıt altına alın.

Birde unutmayın isterseniz dünyanın en iyi İSG uzmanı olun. Oraya gelen teftiş müfettişlerinin ne amaçla geldikleri herşeyden önemlidir. Adam sende suç bulma maksatlı geldiyse zaten senin yapabileceğin bir şey yok. Müfettişlerin dahi size sordukları ve aradıklarını kayıt altına alın ve karşılıklı olarak imzalayın.
  10. erman83 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkürler güzel bir açıklama olmuş..
  11. erman83 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ya bilmiyorum bana yine de yapılan işler çok kontrolsüz gibi gelyo. Kontrolsüz güç, güç değildir matığıyla...

Bir de bybejo risk analizi daha önceden yapılmış olsa bile yeniden mi yapalım diyorsun. Buna OSGB patronu nasıl bakacak? Extra maliyet değil mi?
  12. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    doğru insanlarla çalışıp doğru şeyler öğrenirsen ve kendini geliştirip, işine özen gösterirsen bu iş yapılır. aksi takdirde hiç iş güvenliğine önem vermeyen bir firmanın tam zamanlı uzmanı olmak veya tek derdi cebine giren ve mevzuattan bi haber olan osgblerle anlaşma yapacaksan bu iş yapılmaz. eğer girmeyi düşünüyorsan maaştan önce işverenin iş güvenliğine bakış açışını çözmeye çalışmanı tavsiye ederim. birde oradaki uzmanlar ne denli bu işe hakim buda önemli çünkü uygulamanda onlar sana yardımcı olacak. sana şöyle örnek vereyim önem gösteren osgblerin klasörleme sistemi vardır. risk analizi formatı, acil durum eylem planı, eğitim formatı vardır. projeksiyon bile önemlidir bence ki birçok osgb'nin projeksiyonu yok. projeksiyonsuz eğitim neredeyse %50 düşüyor diyebilirim.yani işin özü gireceğin firmayı ince eleyip, sık dokursan bu iş yapılır.
  13. Mustafa Yıldırımer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    4162
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI OLARAK BİR İŞYERİNDE TAM ZAMANLI ÇALIŞMA İŞVEREN VEKİLİ SORUMLULUĞU YÜKLER, OSGB ELEMANI OLARAK HİZMET VERMEK AYNI SORUMLULUĞU YÜKLEMEZ BU HUKUKİ AYRIMA DİKKAT EDİLMELİ DERİM. MSTF 25.05.2014
  14. erman83 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yani?? Tam zamanlı daha mı riskli?
  15. İSA AKYOL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    106548
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bende yeni sınava girmiş bir meslektaşınız olarak Bir kaç katkı yapmak istedim.
    Bizler OSGB lerde çalışsakta gittiğimiz şirkette Risk analizini sıfırdan yapmayacak mıyız. Biz ayrıldıktan sonra gelecek şahısta baştan risk analizini yapmayacak mı? Benimde sorumlu olduğum kendi yaptığım risk analizi ve çalıştığım dönemlerde oluşacak kazalar değil mi? Bu işin 4 yıl takip edilmesinin mantığını tam anlamış değilim.

Tecrübeli uzmanlarımızdan yardım bekliyoruz...
  16. erman83 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yok İsa öyle deil,

Risk analizi ücrete tabidir.
    işvereni OSGB nin eleman deişikliği ilgilendirmez. Neden her giren kişi risk analizi yapsın ki?
    OSGB buna sıcak bakmaz sonuçta seni daha önce yapılmış risk analizlerini yenile diye işe almıyor.

Umarım açıklaycı oldu

Ancak ben çalıştığım dönemde şöyle bişey duymuştum ne kadar doğru bilmiorum. Eğer senden önce yapılmış risk analizi olan yerde eğer risk analizi yapılmayı gerektiren yeni bir durum var ise, sen de yamamışsan sorumluluk sende...
  17. gulkubra İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Senden önceki kişinin yapmış olduğu risk analizini kullanabilirsin sen yenilemek zorunda değilsin. Ancak yönemeliklerde belirtilen iş kazası, makine vb değişikliği gibi risk analizini yenilemen gereken bir durum mevcut ise o zaman analizi yenilemen gerekir. Uzman değişti diye analiz yenilenmez.
    Erman83: senin duyduğunda bence doğru, orada bir değişiklik var ve sen risk analizini yenilemezsen oranın uzman olarak tabiki sorumluluk sende olur.
  18. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Üzgünüm bu konuda konuyu açan arkadaşa katılıyorum, idealist bir yorum yapamayacağım iş güvenliği uzmanlığı tamamen kendi bölümünde iş bulamayan bazı mühendislere ekmek kapısı olsun diye açıldı geçen yaz bir de A sınıfına geçiş imkanı doğunca herkes paraları duyarak hayal gibi meslek dedi sonra bir anda yeni bir yasayla birçok kişinin sertifikası patladı ve şu anda yine 1500 liraya şantiyelerde, madenlerde acaba ne zaman kaza olur diye bekliyo uzmanlar. Çünkü türklerin karakteri iş güvenliğine uygun değil malesef bunu söylemem gerekiyor ben de bir inşaat mühendisiyim ve sırf bu yüzden şu anda mesleğimi yapmıyorum bana bile mahkeme celbi geldi iş güvenliği yüzünden bence arkadaşımın paraya bakması doğru çünkü Türkiyede iş güvenliği uzmanlığı sırf idealler için yapılan bir meslek olamaz kimse idealleri için bir ayağı mahkemede olan bir mesleği seçmez siz ne kadar doğru olsanız da Soma'yı,Tuzla'yı görüyorsunuz bazen engel olamazsınız...
  19. İSA AKYOL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    106548
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bu durumda Örnek olarak bir uzman gelip risk analizi yaptı ve işten ayrıldı diyelim. Ardından 5 uzman geldi ama kimse yeni bir risk analizi yapmadı. Bu durumda ilk yapan dahil 6 uzman suçlu oluyor.
    Doğrumu anladım...
  20. erman83 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ama ben
    Maalesef ve üzülerek ben de sana katılıyorum.

Bence burada birçok arkadaş belki çaresizlikten belki polyannacılıktan İSG Uzmanlığını sevmek zorunda.
    aancak gerçekleri görmezlikten gelmek bence sadece sıkıntıyı ileriye atmak ve günü kurtarmak diye düşünüyorum.

1-) Eski A sınıfı uzmanlar(Yani müfettişler) Zaten sana bana kıl oluyo. (OSGB dahil )Ben kaç kere rast geldim. Zaten piyasanın bu kadar düşmesinin de sebebi bu. Bizleri ezmek istiyorlar. Yani biz bu işe yıllarımızı verdik siz kim olup da dünyanın parasını istiyosunuz? Mantığıyla. Al sana bu para çok bile...

2-) Devlet bence bu işi en başta Mühendis ve Mimarlara vermişti o zaman sayı az dı. Ancak diğer bölümleri de işin içine katınca iyice bolluk oldu. Çünkü Ülkemizn gerçeği, ne yapsın yeni mezun gençler herkesin paraya ihtiyacı var. Genci bırak benim bile öyle yaş olmuş 34...Her duyan girdi sınava. Zaten sınav ücretine 3 kere zam gelmesinin de altında iyi bi niyet aramıyorum ben.

3-) Gelecek nereye gidecek? CVP: ;Bu iş hayatta iptal olacak ya da geriye gidecek bir iş değil. Mutlaka ilerleyecek, Ancak En başta dediğim gibi çok kişinin canı yanacak ve duyan bilen pes edip başka işe yönelecek piyasada ortalama bi düzene gelecek.

4-) Şu anda bu iş yapılır mı?? Bence Hayır... İnternetten risk analizi nasıl yapılıyo diye bakıp sablonu doldurup bu iş yapılmaz ARKADAŞLAR.. Birbirimizi kandırmayalım.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Mayıs 2014 ---

Arkadaşım, mevzuatta açık şekilde yazıyo risk analizinin yenilenmesini gerektiren haller diye... Bence oraya bakarsan aradığın cevabı bulursun.. OSGB, Yeni uzman, önceki falan yazmıyor...