1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg uzmanlığı yapmalımıyım? düşünceleriniz?

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve erman83 tarafından 24 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aynen öyle boşuna polyanna olmaya gerek yok sen mükemmel iş yapsan da insanlar sana uymadıkça bir anlamı yok a sınıfı uzman da sıkıntı yaşamayacağına göre bu paralara ezilmenin manası yok ben bu meslekten yasalardan değiştiğinden beri malesef çok soğudum o nedenle gerçekçi yprum yapmak zorunda kaldım özür diliyorum herkesten..
  2. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Eğer maddi kaygıların yoksa, serbest olarak işyerleri bulup. Risk değerlendirmelerini yap, belgen köşede dursun işini yapmaya devam et. Ama mevzuatı ve sektörü takip et, bulduğun hazırlanmış her dökümanı oku.
    Ben 7 aydır risk değerlendirmesinde yatıp kalkıp döküman hazırladım, ne nasıl yapılır nasıl hazırlanır diye. Bir sürü osgb risk değerlendirmesi gördüm ve anladım ki Türkiye de bu iş saçma bir yere gidiyor.

Sadece Bir osgb ile görüşme yaptım, 1200 lira + kölelik teklif etti.

2500+prim istedim

-Tecrübe, dedi.

Çantamdaki örnek risk değerlendirmesini çıkardım,

-getir en iyi çalışmanı karşılaştıralım.

Dedim, İnceledi, inceledi. 18 senelik müfettişmiş beyfendi.
    Fiyat 2000 e çıktı birden. "Ama bu iş böyle yapılmaz Türkiye de", dedi. Çıktım gittim

Sonra karar verdim bireysel çalışırım kafam rahat, şahıs firması kurdum. ama işte Kasım Özer bey ve lobisi sağolsun bireysel çalışmayı engellemek için dağdan su getirmeye çekinmiyorlar. 3 personel için 200 lira saatine hekim, uzman ve ne işe yaradığını bilmediğim hemşire teklif ettiğim yere osgb 40 lira teklif ediyor. Şimdi düşünüyorum bir risk değerlendirmesini o tehlikeli işyerine 300 den aşağıya girmem ben. Ama bu adamların 7 aylık ücreti 280 liraya denk geliyor ve hepsi içinde. E tabii bakanlığa göre osgb düzgün çalışıyor bu şartlarda.

Bizde iş güvenliği hikaye, kölelik sisteminde rantın çarkı olmuş durumda.

Gidin kendi bildiğiniz işi yapın.
  3. erman83 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar konuyu açtığımdan beri takip ediyorum 500 ün üzerinde okunmuş ve yorum yapanlarda maalesef hep bana ya da benim düşüncelerime paralel yazılar demek ki aklın yolu bir.

Keşke içimizden birisi çıkıp HAYIR!!.. Yanlış düşünüyorsunuz yanlış yazıyorsunuz deseydi de bize yol gösterip çözüm üretebilseydi. Ama bu çok zor hatta imkansız. Çünkü yasalar, mevzuatlar, örnek teşkil eden hapis ve para cezaları ortada...Ve en önemlisi iş karşılığı alacağımız para...

ama Maalesef haklıyız...Katkıları olan arkadaşlara çok teşekkürler...Aklın yolu bir...Bu iş yapılmaz. Başka sektöre devam...
  4. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Her ölen işçide 6331 ve yönetmeliklerle beraber rantı, osgb yi getiren bütün bürokratların kanlı elleri var artık. Bu iş yapılmaz bu şartlarda
  5. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bireysel mesleki risk analizi yapsak önlemlerin hepsini almak bir ömür sürer.. Birde bu işe bulaşan, hapse girdiği vakit bir daha bu işi yapmaz
  6. bybejo İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    87401
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DRUZ İş Sağlığı ve İş Güvenliği Hizmetleri

Kesinlikle hizmet vermiş olduğunuz veya sadece risk analizini yapacağınız yer dahi olsa oraya siz bakacaksanız tümü sizin kontrolünüzde olsun. Risk analizini siz tekrar inceleyin ve revize edin. Bu hem kendinizden emin olmanızı sağlar hemde karşı tarafa işinizle alakanızı ve önemseme derecenizi gösterir
  7. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Bybejo ya katılıyorum, sizden önce bir risk analizi yapılmışsa önce bunu inceleyin, eksikleri varsa bu sizi bağlar. İlla bişeylerin değişmiş olması gerekmez yenilemek için. Unutmayın öncekini siz hazırlamadınız. Ama baktınız dört dörtlük bir analiz olmuş, eksiği yok, geçerlilik tarihine kadar geçerli olsun. OSGB ye ekstra maliyet denmiş! Neyin maliyeti anlamadım, bikaç A4 çıktısı almanın maliyeti nedir? Siz zaten oranın uzmanısınız, uzmanın işi nedir?
  8. erman83 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Durum şöyle, Daha önce risk analizi yapılan yerde, eğer yeniden düzenlenecek durum olmadığı halde yenilemek:

1-) 3-5 tane kağıt mevzu değil.
    2-) Sizde extra iş yükü.
    3-) Daha önce sorumluluğu almış ve analizi yapıp kaşesini basan arkadaşın elinden zorla sorumluluğu kendi üstüne almak.
    4-) OSGB patronu yeniden düzenlemeyi fark ettiğinde tepkisi şu olacak'' Neden onla uğraşıyosun yapılmış ya daha önce sen neden yeniden risk analizi yapıyosun?
    5-) Risk analizinin ücreti ortalama 120 TL. Risk analizini yenildiğiniz halde bu parayı işletmeden alacak mısın? Evet se, İşletmeye şunu mu diyeceksin'' Daha önce bizim OSGB' de yapan arkadaş iyi yapamamış ben beğenmedim yeniledim...İşletme ücretini sorduğunda: '' Yok abi bu sana bizim ikramımız olsun'' mu diyceksin...Eğer ücretini almayacaksan OSGB' ye ne diyeceksin? Ya benim ziyaret etmem ve eğitim verme gereken bir sürü yer var ama ben daha önce yapılmış risk analizini yenileyeceğim bugün bu işle uğraşacağım mı??Mantık ve gerçek dışı...

Umarım açıklayıcı oldu...
  9. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Eğer önceki arkadaşın eksikliklerini görüyorsan,
    meydana gelme olasılığı yüksek kazayı görüp neye mal olursa olsun müdahale etmiyorsan, o kaza meydana geldiğinde karşılaşacağın tazminatlar konusunda bana göre tek kelime etme hakkınız olmaz. Giden canların vicdan azabını söylemiyorum bile.
    Biz İş Güvenliği Uzmanlığını konuşuyoruz. Tamam. Yaptığınız işe karşılık gelen emeği almak elbette sizin en doğal hakkınız ama hak etmek önemli. Zaten 120-200TL'lik sorunlu risk değerlendirmesine göz göre göre eyvallah diyebilecekseniz sizin orada olmanızın tek sebebi vardır. Sertifika numaranız. Sokaktaki insan da eyvallah der geçer o eksikliğe. Siz müdahale etmedikten sonra sizin orada olmanıza da gerek yok zaten. Ama böyle bir şeye sessiz kalamam diyorsanız da zaten öyle bir OSGB ile çalışmazsınız olur biter. Vicdanınız rahat olur bence.
  10. erman83 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Yerden göğe kadar haklısınız. Ancak durum böyle...Üzücü..
  11. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Böyle düşünüyorsanız, uzmanlık yapmayacaksınız.
    Konu risk analizi ücreti midir? Tabi ki bu revize için ücret almayacaksınız. Bu sizin göreviniz. Bizim OSGB de çalışan arkadaş yada başka bir uzman her kim olursa olsun, eksik yapmışsa tamamlarsınız. Hazır yapılmış analize birkaç detay eklemek çok mu zor. OSGB neden yeniden yapıyorsun diye sizden hesap sormaz (tabi dediğiniz gibi işin içinde risk analizinden ücret talebi yoksa)... Yok abi bu bizim ikramımız olsun hiç diyemezsin, zaten senin OSGB nin uzmanı yapmış diyosun. Yani parası tam yapılmış gibi alınmış! Ben bu mesajınıza anlam veremedim.
  12. erman83 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Siz OSGB de çalıştınız mı??
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Mayıs 2014 ---
    Eğer çalışıyorsanız, burada yazan arkadaşları da hatta en başta beni işe aldırırmısınız? Bence Muhteşem bir Yöneticiniz var...Biz de katılmak isteriz o ekibe...
  13. erman83 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu hapis cezaları ve konunun başında bahsettiğimiz mevzulara da bakış açınızı öğrenmek isterim.
    En baştan okudunuz mu?
  14. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Nurdan Hanım'ın çalıştığı firma ile bizim şirketimiz anlaşmalı.
    Ben kısaca izlenimlerimi anlatayım. Siz karar verirsiniz. Veya kendisi de anlatır.
    Gayet işlerini profesyonel yapan, çalışan fikirlerine önem ve değer veren bir firma.
    Gelen uzman arkadaş ile konuşmalarımızdan bunu anladım ben. Konuşulabilecek her konu hakkında bir çözüm önerisi getirilebiliyor ve bu sadece uzman arkadaş ile değil bana kalırsa şirketin vizyonu ile de alakalı. Eğer o bilinç uzman arkadaşa verilirse, uzman arkadaşımız da işini severek yapıyor.
    Gemi gibi bir ortamda , sürekli personel sirkülasyonu olan bir yerde dahi 1 kişi değişince en kısa sürede gelerek o kişiye eğitim verme çabası içinde ise bir uzman, ona bu işi yapmasına izin veren OSGB'ye de helal olsun derim ve de diyorum zaten..
  15. Bülent UYGUN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İçler acısı... hani, "boşa koysan dolmuyor; doluya koysan almıyor." veya "yukarı tükürsen bıyık; aşağı tükürsen sakal"... kabilinden... Kendimizi yetiştirmemiz lazım, çünkü böyle bir konu kapsamlı bir iş ve gerçekten çok lazım. Ne için! Ülkem için! Ülkemin güzel insanları için! Çok utopik gelmiyor bu düşünce bana. Ben de bir çalışanım, alçak sürünmeye devam eden; önemsenmeyen... Önemsenenleri de gördüm; aslında sandalyeleriydi önemsenilen...
    Kısacası, biraz terleyelim ve bu işi layıkıyla yapalım arkadaşlar! Kötüden örnek olmaz ama elbette mücadelemizi de edelim. Meslek ve onurumuzu koruyalım. Bir arkadaşımızın -normal olarak- 1000tl. ye yapmadığı bir işi 300-500 e yapmaya kalkışmayalım. Evet konuya para odaklı bakmıyorum ama, arkadaşımın dediği gibi, "bu kadar paraya, bu kadar iş" anlayışından kurtulalım ve kurtaralım maliyet endişesi ile daha büyük felaketlere gidebilecek potansiyeldeki girişimcilerimizi. Dik duralım; bilgimiz, çalışanı düşünen müsbet yaklaşımlarımız, emeğimiz ve bilhassa insanlığımız için... Aç insan, insan mıdır tartışmasını da lütfen başka bir platformda yapalım... Saygılarımla.
  16. erman83 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet haklısın ama gerçekçi olmak lazım. Aslında burada herkes kendi psikolojisin göre yazıyo.

Kimi böyle düşünüyosan bu işi yapma diyo
    Kimi etik yapalım diyo
    Ancak Nurdan Hanım A snıfı Uzman ve maaş olarak da firma anlayışı olarak da demek ki tatmin.
    Biz burada 1250-1500 liraya bu şartlarda bu iş yapılır mıyı tartışıyoruz. (B sınıfını 3 günle kaçırmış biri olarak yazıyorum.)
    İstisnalar harici benim anladığım bu iş bu paraya yapılmaz. Bu risk bu düzende bu paraya alınmaz. Yasalar bizi koruyacak hale gelirse yaparım. Hem de adam gibi yaparım. Profosyonel iş anlayışıyla.

Ancak OSGB Patronu benim 1250 Liraya nasıl geçineceğimi Profosynelce nasıl düşünmüyorsa ben neden düşüneyim. Kimse kusura bakmasın o kadar da meslek aşkım yok. Evde para bekleyen bir çocuğum var. Aç gezip kuyruğu dik gezip meslek aşkından bahsedemem. Adama gülerler...

Teşekkürler herkese katkıları için...
  17. Bülent UYGUN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Allah yardımcımız olsun. Saygılarımla...
  18. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    daha güzel özetlenemezdi..uzmanlar bu işin kabak tadı vereceğini sölüyordu 2 sene içerisinde o kadar bile dayanmadı..boşa yeni sınavlara millet umutlarla hazırlanmasın bence...
  19. erman83 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Katılıyorum. Bu saatten sonra sertifika falan alınmaz. Eğer devlete para bağışı yapmak istiyorsanız o ayrı...Sertifika ücreti 400 lira olurmu yaa daha da ortada sertifika yok. Vermediler.
  20. Mustafa Yıldırımer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    4162
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    HENÜZ İÇTİHAD OLUŞMAMIŞ OLMAKLA BİRLİKTE İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI OLARAK OSGB ELEMANI OLMAK İŞYERİ ELEMANI OLMAKTAN DAHA AVATAJLI GÖRÜNÜYOR