1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg uzmanları hangi odaya bağlı?

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve cervantes tarafından 25 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Bu yazıda İSG yapısının önemini ve gerekliliğini kabul ederek desteklerini gösteren yönetici, işveren ve kuruluşları ayrı tutmak isterim...

  Gün geçtikçe mesleğe olan talep artmakta ve bu artış, zamanla çoğalan eğitim kurumlarıyla birlikte yükselen bir ivme sergilemekte. Bu alanı kendine meslek edinip iş ahlakından ödün vermeden emeğini harcıyarak ( - ki emeğin karşılığının alınıp alınmamasına değinmiyorum ) birçok engele ve dirence rağmen prensiplerinden ödün vermeyen bir kesim. Edinimlerini sürekli paylaşım derdinde ve mesleğinin temsil sorumluluğunu yerine getirme bilincinde bir kesim.

  Birde bu kesimin karşısında duran, Tvlerdeki bal satıcılarıyla aynı kefeye yerleştirilebileceğimiz, önceliği maddiyat olup anı götürme telaşesindeki maskaradaşları ( meslekdaşları mı deseydik? ).
  Bir noktada bu ikinci kesime kızmamak lazım. İster kabul edin ister etmeyin onlarında bir hedefi var. Ve bu hedefler doğrultusunda destekleyicileri. Destekleyiciler ? Kimler ? Baktığımızda acemi ergen esprisine benzer nedenler ile yasa ertelettirebilecek nüfuzlu bir topluluk. yine baktığımızda piyasa olarak tabir edilen saha koşullarının bir standarda ulaşmaması için adımları hızlıca atmış bir topluluk. Birazcık dikkat edelim bu topluluğun bir çoğu meslek kuruluşlarında odalarda derneklerde veya diğer örgütlenmiş kurumlarda bulunan üyeler. Bu yapıları oldukça etkin kullanarak haklı olarak kendi taleplerini kolayca bastırarak elde edebilmekte. Peki bu zehrin bir panzehiri en azından karşı görüşü olmayacakmı. Kimse aksini ispat etmesin çoğumuzun bağlı bulunduğu meslek odalarındaki yönetici kadroları ( bir çoğu) iş veren ve yine bir çoğu yasanın ertelenmesinden bir hayli memnun. Benim gibi hala bağlı bulunulan bu kuruluşlara aidat ödeyip bir çoğunun yurtdışı seyahatlerinden tutun misafirlerinin ağırlanmasına kadar bir çok etkinlikte finansman sağlayanda bir çok kişi var ama bu olayın farklı bir boyutu.
  Birinci grup tırnaklarıyla sisteme tutunmaya devam ede dursun ülkenin dört bir yanına dağılmış bu kişiler gayri resmi mesleki topluluklarını zaten oluşturmaya başlamış. Sürekli artmakta olan bu küçük gruplar ise İSG ateşinin harını ne yazıkki düşürmekte taki tek bir çatı altında toplanılana dek. Buna rağmen düzenlenen paneller, seminerler, tanışma toplantıları gibi bir çok etkinliklerle isimlerinden söz ettirmekteler.
  Bu noktada üst kademelerin fikir alışverişinde bulunacağı grup yada topluluk hangisi olucak. Dostalar alışverişte görsün elbette işlerine gelen kesim olacaktır. Soruyorum yıllarca uzmanlık sınavlarının sorularını hazırlamalarına rağmen iptal edilen, muallakta olan hatta hala tartışması süregelen kişilerin bir çoğunun diğer elide piyasada değil mi? Bu iş ahlakıylamı mesleğe yaklaşıyorlar ve bizler adına söz sahibi oluyorlar. Meslek kuruluşlarını saymıyorum bile. Bu noktadan sonrasını bende sizde çok rahat uzatırsınız.

  Meslek kuruluşu neden kurulur;
  '' Meslek birlik ve odaları kısaca mesleğin onurunu, genel hak ve menfaatlerini ilgili merciler nezdinde savunmak, meslek ile ilgili her türlü mevzuatın yayımlanması ve meslek mensuplarının meslek kurallarını gereği gibi uygulamasını sağlamak için kurulmaktadır. Bunların yanında;
  Meslek mensuplarının birbirleriyle, kamu ve diğer kişilerle çıkacak ihtilaflarını uzlaştırmak veya hakem usulüne başvurarak çözüme kavuşturmak,
  Meslek mensuplarının daha yüksek bir mesleki kültür düzeyine ulaşabilmeleri için gerekli teşebbüslerde bulunmak,
  Meslek mensuplarını bölgeleri içinde meslekleriyle ilgili sorunları üzerinde inceleme ve araştırma yapmaya teşvik ederek bunlardan çıkan sonuçları ilgili kurum ve kuruluşlara iletmek,
  Mesleğini düzgün bir biçimde icra etmeyenler hakkında gerekli disiplin işlemlerini yapmak,
  Meslek mensuplarının çağın gereklerine göre zaman içerisinde bilgilerinin yenilenmesi için eğitim faaliyetlerini gerçekleştirmek de birlik ve odaların görevlerindendir.
  Meslek birlik ve odaları kamu kurumu niteliğindeki kuruluşlar olması sebebiyle o meslek ile ilgili her türlü kanuni mevzuatın hazırlanmasında, değişikliğinde ilk olarak muhatap kabul edilen kuruluşlardır. O mesleğe mensup olan kişileri ve o mesleğin icra alanındaki kişi ve kurumları ilgilendiren her şeyde birlik ve odanın görüşleri alınmaktadır. (Alıntı: Y. Kardeş )''

  Yukarıdaki tanım aslında bizlerin şiddetle bu mesleği kendine felsefe edinmiş kişilerin neden tek bir çatı altında toplanması gerektiğini anlatmakta. Zamanla bu yolda iradeli adımlar ile sonuca varılacağının kanatindeyim ve çalışma alanının kökünde insan olan bu mesleğin herkes tarafından benimseneceğini ümit etkmekteyim.

  http://www.tccb.gov.tr/ddk/ddk41.pdf dileyen arkadaşlarım buradaki rapordan kurulum için gerekli şartları ve ayrıcalıkları inceliyebilir.

  Saygılarımla...
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
 3. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  bir dilekçeye 150 kişi imza atamazken topluluk oluşturma çok zor olsa gerek herkes kendi derdine düşmüş gözleri başka birşeyi görmez
 4. Haklısınız... Ortak sorunlar arttıkça zamanla mutlaka bu eşik değeride aşılacaktır.