1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Isg uzmanlarının savcı korkusu

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 22 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    haber.jpg Eki Görüntüle 12156

uzman sayısının kendileri için çok problem olmadığını kaydeden Özer, "Burada asıl problem, bizi sıkıntıya sokan çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinde kimse görev yapmak istemiyor. Maden, inşaat, tersane, gibi üretimin fazla olup ta iş kazalarının fazla olduğu yerlerde bir Allah'ın kulu görev yapmak istemiyor. Çünkü, 'ben burada görev yaptığım da, bir kaza olursa savcı beni içeri atar' korkusu var." dedi.
    İş sağlığı ve güvenliği (İSG) uzmanlarının yaşadığı korkunun altını çizen Özer, gerçekten de bazı savcıların 'kolaydan bir adam bulduk suçlanacak' anlayışında olabildiğini kaydetti. İSG uzmanının görevini yerine getirdikten sonra içinin rahat olması gerektiğini vurgulayan Özer, "Hukuk çerçevesinde dünyanın her yerinde birinci derecede sorumlu işverendir." değerlendirmesinde bulundu.
    Genel Müdür Kasım Özer, iş sağlığı ve güvenliği konusunda ne kadar yol alındığını, eksiklikleri ve bundan sonra yapılacakları Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) değerlendirdi. İş kazaları konusunda işverenlerden dert yanan Özer, inşaatlardaki vurdumduymazlığa işaret etti. İnşaatlarda ihmalin büyük seviyelerde olduğunu aktaran Özer, 6 ayda bir, bir işçinin hayatını kaybettiği inşaatlar var olduğuna dikkat çekti. Özer, yine inşaat kazalarında sağlık raporlarının da öneminin altını çizip, işçilere muayene yapılmadan rapor verildiğini, işyeri hekimlerinin öneminin de burada ortaya çıktığını bildirdi.
    "İLK DEFA BİR KANUNU TANITMAK İÇİN 81 İLDE KAMPANYA YAPILDI"
    İSG konusunda eksiklikleri giderebilmek için Bakanlık olarak programlar, konferanslar, seminerler yaptıklarını belirten Özer, katılımın azlığından şikayet etti. Özer, "Devlet vatandaşının ayağına gidiyor; il il dolaştık, Türkiye'de ilk defa bir kamu kurumu kanunu tanıtmak için 81 ilde kampanya yaptı. Cumhuriyet tarihinde yok böyle bir şey. Bizim kampanya bittikten sonra şimdi bizim illerden talepler geliyor; 'Ya bir gelseniz de bize kanunu anlatsanız'. Bir; biz bu kanunu anlattık, siz gelmediniz toplantılara. İki; ben şimdi her talep edenin ayağına gidecek kadar sayıda elemana sahip değilim. Üç; neden ben gidiyorum bu kanunu anlatmaya? senin uzmanın yok mu? Açıp kanunu okuyun, biter. Her işyerinde gidip kanunu anlatamam. Her ile gidip tekrar tekrar böyle bir şey yok. Yapacağımız iş, uzman tayin edeceğiz. İşte işyeri uzmanın, işyeri hekimin esprisi bu. Şunu söylerseniz yaparım; 'ya bizim işyeri uzmanımızı eğitin'. Türkiye'yi 7 bölgeye ayırırız ya da 10 bölgeye, herkes oraya elemanını gönderir. Orada bir gün eğitim veririz. Bunu yaparız ama bunu yaptığımız zaman göreceğiz, oraya da kimse gelmeyecek." diye konuştu.
    "ARALIK VE ŞUBAT'TA YAPILACAK SINAVLARDAN 10 BİN A-B SINIFI UZMAN BEKLİYORUZ"
    Bugün Türkiye'nin bin tane Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi'nin (OSGB) olduğunu kaydeden Özer, bu birimlerin hemen hemen her ile hizmet götürdüğünü, sadece 3-5 ilde olmadığını belirterek, buralara da komşu ilin gittiğini söyledi. Şuanda hizmet alması gereken 30 bin tane işyerinin olduğunu ifade eden Özer, her OSGB'ye 30 işyerinin düştüğünü dile getirdi. Özer, A sınıfı ve B sınıfı olan yani çok tehlikeli ve tehlikeli işyerinin de 6 bin tane olduğunu, bin 500 tane de uzman olduğunu kaydederek, uzman başına 4 işyeri düştüğünü bildirdi. 21 Aralık'ta bir sınav daha yapılacağını hatırlatan Özer, 10 binin üzerinde B yada A sınıfı belge almak için başvuruda bulunan olduğunu belirterek, bu sınavdan da 5 bin kişi beklediklerini kaydetti. Yine bir de Şubat'ta bir sınav düşündüklerini anlatan Özer, 5 bin de Şubat'ta olması halinde 1 Mart itibari ile 10 bin tane A ve B sınıfı uzmanın hazır olacağını dile getirdi.
    "180 BİN İŞYERİNDEN 18 BİNİ SÖZLEŞME YAPSIN EPEY YOL ALDIK DİYECEĞİM"
    'Kişi başı 7-8 TL'ye hizmet vermeye hazırım' diyen OSGB'lerin olduğunu vurgulayan Özer, "El insaf etsinler artık. Eğer İSG'ler çok önemliyse mali yönden hakları da verilmelidir. Asıl problem çok tehlikeli sınıfında bulunan işyerlerinde. Sene sonuna kadar 180 binin 18 bin tanesi sözleşme yapsın, biz Türkiye'de iş sağlığı güvenliği konusunda epeyce yol aldık diyeceğim. 2014 yılı sonu itibariyle. Çünkü 33 seneden beri yükümlülüğü olan 30 binde ancak 10 bine gelmişiz. 2014 sonunda 180 bin tanesinden eğer 18 bin tanesi sözleşme yaparsa ben diyeceğim ki 'biz epey yol aldık." değerlendirmesinde bulundu.
    "BİR ALLAH'IN KULU, ÇOK TEHLİKELİ SINIFTAKİ İŞYERLERİNDE ÇALIŞMAK İSTEMİYOR"
    Uzman sayısının kendileri için çok problem olmadığını bildiren Genel Müdür Özer, asıl problemlerini paylaştı. Özer, şu ifadeleri kullandı: "Burada asıl problem, bizi sıkıntıya sokan çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinde kimse görev yapmak istemiyor. Bütün sıkıntı bu. Yani 'A sınıfı uzman bulamıyorum' mazeretini ben kabul etmiyorum. Ben onlara bulurum A sınıfı uzman. Ama görev yapmak istemiyor, onun çözümünü bulamıyorum ben. Diyor ki; 'ben bu işyerinde yapamam'. Maden, inşaat, tersane, gibi üretimin fazla olup ta iş kazalarının fazla olduğu yerlerde bir Allah'ın kulu görev yapmak istemiyor. Çünkü diyor ki; 'Ben burada görev yaptığım da, bir kaza olursa savcı beni içeri atar' kanunda diyor ki; 'bir iş kazası meydana geldiğinde işyeri uzmanının sorumluluğu varsa tamam, savcı bunu göz önünde bulundurur ve beni içeri atar.' Hakkaten de savcılar yapıyor bunu. Halbuki yok öyle bir şey. İş güvenliği uzmanının kusuru nasıl tespit edilir? Bu adam o işyerine gitmiş mi, noksanları tespit etmiş mi? Evet etmiş, defterine yazmış mı yazmış, tamam bitti. Bu adam daha kusurlu sayılamaz. Çünkü görevini yapmış adam.
    Hem uzmanlar suçlanacakmışım korkusuyla çalışmıyor hem de savcılar; 'kolaydan bir adam bulduk suçlanacak' böyle bir şey olamaz. Hukuk çerçevesinde dünyanın her yerinde birinci derecede sorumlu işverendir."
    İşverenlerin işyeri uzmanı konusundaki tutumuna tepki gösteren Özer, her çalışanın yaptığı iş ile ilgili eğitim alma zorunluluğu karşısında işverenlerin 'ne eğitimi, eğitimi ne yapacaklar?' gibi sorularla İSG uzmanının karşılarına çıktıklarını söyledi. Özer, "İşte bu 'niye' bizim elimizi kolumuzu bağlıyor. Elin adamı yüz binde 1'e indirmiş iş kazasını, biz yüz binde 6.2'deyiz. Burada bir tuhaflık yok mu? Var. Bu tuhaflığın sebebi, niye, ne olacak, olmasa ne olurlardan kaynaklanıyor. Bu soruları sormasalar; 'tamam, uygun, doğrudur' desek, inanın bu yüz binde 6'yı yüz binde 1'e indiririz. Bu ulaşılması mümkün olmayan bir hedef değil. Yüzde 98'i önlenebilir diyorsak, o zaman önleyebiliriz." şeklinde konuştu.
    "TEDBİRİ AL TAKDİRİ ALLAH'A BIRAK"
    'Bana bir şey olmaz yada biz hep böyle çalışıyoruz' mazeretini ortadan kaldırmak için çalıştıklarını vurgulayan Özer, "Tedbiri al, takdiri ondan sonra Allah'a bırak. Tedbiri almadan Allah'a bıraktığımız zaman biz burada suçlu oluyoruz." uyarısında bulundu. Yine 'İş güvenliği çok maliyet getiriyor' yönündeki çıkışlara da tepki gösteren Özer, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hayır hiç maliyet getirmiyor. Benim işverenlere en fazla serzenişim bu. 2 tane kalası çapraz yapıp asansör boşluğunun kapısının önüne çakmak maliyet midir? Allah'tan korksunlar. Ya da kat boşluklarına 2 tane kalas atmak maliyet midir? Ya var zaten bu malzemeler inşaatlarda. Yani ekstra para verip almayacaklar. Ama bir adam düşüp ölecek, milyarlarca tazminata mal olacak. Yetim kalan çocuklar, dul kalan karısı veya gözü yaşlı anası, babası bunlar ne yapacak? Bunu hangi parayla ödeyeceğiz?"
    2012 yılında Türkiye'nin görünür görünmez iş kazası maliyetinin 10 milyar TL olduğuna dikkat çeken Özer, özellikle inşaat sektöründeki kaza oranının çok yüksekliğini gözler önüne serdi. Özer, Türkiye'de son 5 yılda iş kazası oranı yüz binde 23 iken, Avrupa ülkelerinde bu rakamın yüz binde 7'lerde olduğunu belirti.
    "2014 YILI 2013'TEN DAHA VERİMLİ GEÇECEK"
    Karamsar tablonun yanı sıra bir de madalyonunu diğer tarafı olduğunu aktaran Özer, Türkiye'de şuanda 3 kişiden bir tanesinin sohbet konusunun iş sağlığı güvenliği olduğuna işaret etti. Kanun yayınlanmasından itibaren iş sağlığı ve güvenliğinin büyük harflerle yazılmaya başlandığının altını çizen Özer, sosyal tarafların; işçi-işveren sendikalarının, memur sendikalarının ve sivil toplum örgütlerinin bu konuya el attığını vurguladı. Özer, üniversite hocalarının bile iş güvenliği konusuna merak sardığını, üniversitelerin ders vermeye başladığına dikkat çekti. 2014 yılında bir yığın plan ve projelerinin olduğunun altını çizen Özer, Hakkari'ye kadar, Kars'a kadar işyerlerine ulaşacak planlamalarının olduğunu ifade etti. Özer, 2014'ün 2013'ten daha verimli olacağını kaydetti.

kaynak
  2. İki kalasla iş bitiyor sanki vay bee..Tamam maliyeti olacak bu tarz şeylerin ama demiyor ki sonradan maddi manevi tazminatların yanında bu hiç dese anlayacağım...İş güvenliğine değişik bakış açısı getirdi..
  3. engin demir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    2837
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    vodafone
    Kasım bey ''İş güvenliği uzmanının kusuru nasıl tespit edilir? Bu adam o işyerine gitmiş mi, noksanları tespit etmiş mi? Evet etmiş, defterine yazmış mı yazmış, tamam bitti. Bu adam daha kusurlu sayılamaz. Çünkü görevini yapmış adam'' böyle demiş ama, nedense kanun ve yönetmelik bu kadar yeter demiyor ne yazık ki.
  4. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    kanunun torba yasayla değiştirildiğini yönetmeliği kevgire döndürdüklerini belirtmeyi unutmuşlar.
  5. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Kasım bey kanunu tam okumamış anlaşılan...

Deftere yazmakla iş bitseydi... Maaşlı çalıştığın yerin patronunu bana şikayet et diyor. Bakanlık müfettişi şikayet sonrasında geldiğinde "Canım işverenim lütfen şu işi yapıver" mi diyecek? yoo aksine havasını atıp, basacak cezayı gidecek... Patron da seni çalıştırmaya devam edecek o ceza ve fırçadan sonra öyle mi ?!

Sen iş güvenliği uzmanlarını devlete kadroya al sonra işyerlerini denetlemeye gönder. Rahat rahat yazıp çizelim heryerde de çalışalım...

Deli miyim ben iş güvenliğini teferruat gören bir işverenin altında bu işi yapayım? Harcayamayacağım parayı kazanmanın ne espirisi var ? Bunca sene hapiste çürümek için mi eğitim gördük biz? Gayet mantıklı gerekçelerimiz var Kasım bey nesini anlamıyorsunuz...
  6. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    talha bey sizin bahsettiğiniz bu şikayet konusunda geçen tuğba hanım ın yaptığı isggm müdür ü ile yaptığı söyleşide sorulmuş .bulunan çözüm şu imiş eğer işveren bizi işten atarsa sen beni şikayet ettin diye mahkemeye başvurursak bizi mahkeme haklı bulup işe iade ediyomuş.bunu çözüm diye ortaya koymaları bu adamların harbiden bu mevzuatı yazarken bizi mars tan falan görüp değerlendirdiği anlamına geliyor:)
  7. engin demir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    2837
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    vodafone
    Söylediğine kendi inanmış mı acaba.Bu işin başında ki insanın yaptığı yoruma bak.Bide ''180 bin iş yerinden 18 bini sözleşme yapsın epey yol alırız demiş'' bu bakış açılarıyla gerçekten epey yol alırız(arpa boyu:))
  8. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Bekara karı boşamak kolay derler bizde ;)
  9. Alpaslan ün İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22850
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    balıkesir halk sağlığı müdürlüğü
    Türk ceza kanunu
    Taksir
    MADDE 22. - (1) Taksirle işlenen fiiller, kanunun açıkça belirttiği hâllerde cezalandırılır.
    (2) Taksir, dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırılık dolayısıyla, bir davranışın suçun kanunî tanımında belirtilen neticesi öngörülmeyerek gerçekleştirilmesidir.
    (3) Kişinin öngördüğü neticeyi istememesine karşın, neticenin meydana gelmesi hâlinde bilinçli taksir vardır; bu hâlde taksirli suça ilişkin ceza üçte birden yarısına kadar artırılır.
    (4) Taksirle işlenen suçtan dolayı verilecek olan ceza failin kusuruna göre belirlenir.
    (5) Birden fazla kişinin taksirle işlediği suçlarda, herkes kendi kusurundan dolayı sorumlu olur. Her failin cezası kusuruna göre ayrı ayrı belirlenir.
    (6) Taksirli hareket sonucu neden olunan netice, münhasıran failin kişisel ve ailevî durumu bakımından, artık bir cezanın hükmedilmesini gereksiz kılacak derecede mağdur olmasına yol açmışsa ceza verilmez; bilinçli taksir hâlinde verilecek ceza yarıdan altıda bire kadar indirilebilir.

Savcı buraya tck 22 ye göre zaten kamu davası açacak. İşveren ve yanında İSG uzmanına gel bakalım diyecek. İsg uzmanı da savcıya laf anlatacak :))))))))))) çok komik. Genel müdür beyefendi çalışma bakanlığı müfettişlerini zengin edeceğine adam gibi sistem kursalardı şiimdiye uzman da bulurlardı insanların hayatları korunurdu.
  10. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bütün arkadaşlara tavsiyem.. Bir iş yerinde hem yönetici hem iş güvenliği uzmanı olmayın. Ya yöneticilik yapın ya da iş güvenliği uzmanlığı. Diyeceksiniz ki işimi garantiye alayım memlekette işsizlik var. Varsa işsizlik sizin zaten yöneticiliğiniz var bırakın dışarıdan birisi iş güveliğini yapsın. 3 Kuruş fazla alacağım diye iki işi bir arada yapmayın. İnanın ikisinden de yarı yolda kalırsınız. Etrafım da çok görüyorum, çalıştığı iş yerin iş güvenliğini de yapıp biraz daha fazla para kazanayım diye. Ondan sonra ne mi olacak ben size söyleyeyim. Yönetmeliği okumaya fazla vakti olmadığı için isgforum un sayfasına saçma sapan bir başlıkla şurası nasıl olacak diye bir konu başlığıyla karşılaşacağız...
  11. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    aslında yazının tamamından anladığım kadarıyla bu sistem in açmazlarını hesap etmeden çıkarılan kanun yönetmlik vs. ile gördülerki istenilen noktaya gidilemiyecek nedenmi hem igu uzmanına bu kadar görev yükle hemde kanunun uygulanması yönünden işveren vekili işveren gibidir de ondan sonrada çok tehlikeli yerlerde uzman anlaşmıyor diye veryansın et korkmayın bak cici falan de..bence iyi oluyor a ve b sınıfları bence mümkünse anlaşmamaya dewam etsinler ve bunlarda bu kadar yükümlülük noktasından geri adım atsınlar.....
  12. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman

Kasım Bey'i destekliyorum. Her şeyin farkında ama yapacak bir şey yok.
    [​IMG][​IMG]
  13. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Türkiye de oturmamış bir iş güvenliği anlayışı mevcuttur. Şimdi sen bu kültürü oluşturmak için beni görevlendiriyorsun fakat aynı zamanda uzmanın çalışma sürelerini kısıtlıyorsun. Yani çok tehlikeli 4 kişi çalıştıran firmada 40 dakikada ne anlatacaksın. Yav İstanbul da 40 dakikada 1 metre yol alamıyoruz. Demem o ki kendi bindiğin dalı kendin kesiyorsun. Bu yaptığınla beraber zaten işi doğru dürüst bilmeyen uzmanların daha fazla gözünü korkutuyorsun. İş güvenliği uzmanı bulundurma yükümlülüğünü bir prosedür haline getiriyorsun ve sonra diyorsun ki uzmanlar çok tehlikeli sınıfta çalışan işletmelerde yer almaktan korkuyor. Kusura bakmayın da artık bizler ne yapacağımızı bilmiyoruz. 2014 ten sonra 217 saat için OSGB ler en az 15 firma bulacak. Eee sonra. Bu firmaların belli çeki düzene sokulması lazım. Daha doğru dürüst bu kültür uzmanlar arasında yaygınlaşmamışken bu iş yoğunluğunda firmaları düzene sokabilecek uzmanın ellerinden öperim. Adam istediği düzeni bir şekilde oluşturdu diyelim. Peki sonra ne olacak. Patron istediğini yapmayınca bakanlığa bildirim mi yapacak. Sonrada çalıştığı OSGB onun sözleşmesine son vermeyecek. Eee uzman sayısında sorun yok diyorsunuz. Peki uzman sayısı arttıkça ucuz işçi çalıştırmaya hevesli patron OSGB ler doğruyu savunan uzmanlar yerine soytarıları koymayacak mı? Bakın kendi elinizle nasıl kısır döngüyü yaratıyorsunuz. Belki işverenlerin baskısından, belki hükümetin bile bu kültürü daha bilmemesinden, belki de herkesin aklında olan bu iş güvenliği gereksiz sözcüğüne inancınızdan, belki de bu işi prosedüre çevirme isteğinizden kısır döngüyü yarattınız. Kim bilebilir?
    Not: Hiç kimse fizikçi, kimyacı vb. Türkiye'de garsonluktan başka iş yapamayan kişileri istihdam ettik diye sevinmesin. Bu saçmalıktır. Sen işsizlikten kafası bir dünya olan üniversite mezunlarını işe yaramayan kurslardan sonra uzman yap. Daha sonra sahaya sür. Onlardan verim bekle. İşsizlikten korkan adamdan ne verim alınabilir. Bu adam işçi-işveren arasında işverenin parasıyla nasıl köprü vaziyeti görecek.
    2014 ten sonra eminim işler rayından çıkacak. Bu saçma sapan prim günü muhabbetiyle B ve A yapılanlar ağzı açık işin içine atlayacak. Eee sonra ne olacak. Benim şimdiye kadar ki çalışmalarımdan anladığım şu ki iş güvenliği para için yapılacak bir meslek değildir. Bu kendi isteğiyle prim ödemiş birinin A sınıfı olarak yapacağı iş hiç değildir. Yakında bu işin de suyu çıkar. Demedi demeyiin
  14. MuratÇakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Boş konuşmuş.Asansör boşluğuna 2 kalas çapraz atılmaz kasım bey,oraya 1 m yüksekliğinde orta korkuluğu bululan korkuluk yapılır.Gram anlıyosa İSG den !
    Haklısınız Ömer bey OSGB çalışan uzmanlar zaten pek bişi yapamıyolardı,şimdi işler sadece evrak üzerinden yürür.Eee müfettiş geldi diyelim,ne hesap vericen adama
    Tam zamanlı bi yere girmek istesen,işveren senden tecrube isteyecek.
    Karamsar olmayayım diyorum ama böyle gider ise uzmanların geleceği harbi çok kötü.
    Sonumuz hayır ola uzmanlar!
    Nerden girdim bu işe diyenler..Sesinizi duyabiliyorum :)
  15. Bülent SEZER Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Sertifika Numarası:
    80758
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Tır'ın Kaynak Yapılan Mazot Tankı Patladı, 4 Kişi Ağır Yaralandı

23 Kasım 2013 14:56​
    Adana'da bir TIR'ın kaynak yapılan yakıt tankı patladı, 4 kişi ağır yaralandı.

Adana'da bir TIR'ın kaynak yapılan yakıt tankı patladı, 4 kişi ağır yaralandı.
    Olay, merkez Yüreğir İlçesi'ndeki Cumhuriyet Mahallesi'nde bulunan Karşıyaka Sanayi Sitesi'nde meydana geldi. TIR'ının yakıt deposuna kaynak yaptırmak için Cem ve Gökhan Gedik kardeşlerin tamirhanesine gelen 45 yaşındaki Orhan Gök, TIR'ı işyerinin önündeki sokağa park etti. İddiaya göre, işyerinde kalfa olarak çalışan 19 yaşındaki İsmail Ağamak, depoya kaynak yapmaya başlayınca büyük bir patlama meydana geldi. Patlama sırasında yakıt deposunun başında bulunan İsmail Ağamak alevler içinde kaldı.
  16. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bülent bey toplumda doğru bilinen yanlışlar arasında listenin en yukarılarında ne geliyor biliyormusunuz mazot sa önemli değil mazot buharlaşmaz kolay kolay yanmaz düşüncesi.diyebilirimki ömrüm bunun böyle olmadığını anlatmakla geçti:)kim söylediyse artık bunu ilk öyle bir inandırmış ki milleti.büyük ihtimalle o tank mazot tankı idi ama mazotsa bişey olmaz diyen biri böyle bir cahilliğe yeltendi.yazık ! tamam anlıyorum herkes herşeyi bilemez ama bu tür bilgileride okullarda versinler yahu...
  17. Bülent SEZER Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Sertifika Numarası:
    80758
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Evet canı yananlara gerçekten geçmiş olsun. Asıl sorun hukuki olarak bu olayın hesabını kim verecek? Yaygın vaziyette, özellikle sanayi sitelerinde ve küçük işletmelerde maliyetlerden kaçınarak, İSG faaliyetlerinin tamamen kağıt üzerinde göstermelik olarak yürütüldüğüne şahit oluyorum. Bu tip çalışma tarzına meyilli arkadaşlarımız da olabilir, bu nedenle bu haberi paylaştım. ondan sonra savcı elbette görevini yapacak, darılmaca yok... (maalesef)
  18. E.AYHAN BAL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16654
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İLMER OSGB
    hiç kimse isg uzmanını suçlamasın, teh. ,çok teh. yerde çalışmıyor diye,para için dahi alınmayacak oranda riskler var.birde iş kazaları sonucunda direk gözler isg uzmanına dönüyor o uzman varken dahi o kaza oluyor eğer olmasaydı neler olacaktı kimbilir diye düşünülmesi lazım. sanki uzman kazayı tetikledi?
  19. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Alınacak çok yol var, ancak cezai hükümler içeren kanunlar yolun başında Demokles'in kılıcı gibi uzmanın başında durduğu sürece o yollar alınırken çok canlar yanar.