1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg uzmanlari büyük risk altinda

Konusu 'Bilimsel ve Teknik Yazılar' forumundadır ve Mustafa Kızıklı tarafından 17 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Mustafa Kızıklı İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Daha önce de sınırlı kapsamıyla yaşamımızda olmasına rağmen, 6331 sayılı yasayla, 2013 yılı itibariyle İş Sağlığı ve Güvenliği kavramı, iş dünyasının önemli bir parçası haline geldi.

  Yeni yasayla işverenlere zorunluluklar ve yükümlülükler getirilirken, İSG hizmeti verilebilmesi için de, iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimlerinin iştigal edeceği bir meslek sınıfının oluşumu gerçekleşti. Bu meslek, medyamızda hızla parlatıldı, ciddi kazançlar elde edileceği vurgusu yapıldı. Çünkü piyasanın ihtiyacını karşılayabilecek sayıda uzman yoktu. Şartları tutan birçok insan bu mesleği yapabilmek için gerekli uzmanlık belgesini almanın derdine düştü ve aldı. Halen de uzmanlık belgesine sahip olmak için adeta hücum devam ediyor.

  Konuyla ilgisi ve bilgisi olan veya olmayan kişilerce Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri (OSGB) kuruldu ve hızla çoğalmaya devam ediyor. Çünkü iş alanı bakir, umulan kazanç tatlı görülmektedir.

  Ancak, piyasada yer kapma hırsı, konunun henüz yeni ve uygulamaların ne şekilde olduğu/olacağı net olmadığından ve bilgi eksikliğinden, iş güvenliği uzmanlarının ve işyeri hekimlerinin çok sıkıntılı durumlara düşebileceği, yapılan işin ciddi riskleri olduğu şimdilik göz ardı edilmektedir. Hal böyleyken, yakın bir gelecekte görevini ve yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmeyen uzman ve hekimlerin başlarına gelecek hukuki ve adli sıkıntıları hep beraber göreceğimizden şüphem yoktur. Çünkü işyerlerinde yaşanacak her türlü iş kazası ve meslek hastalığında öncelikli olarak, iş güvenliği uzmanının ve işyeri hekiminin çalışmalarının mercek altına alınacağı, hatta bazen işverenden daha sorumlu hale geleceği, hukuki ve adli durumlarla karşılaşacağı birçok uzman arkadaşımız tarafından ya bilinmiyor, ya da hafife alınıyor. Fakat iş kazalarında Dünya’da 3. Avrupa’da 1. olduğumuz düşünülürse, bu kadar çok iş kazasının yaşandığı ülkemizde, bu konunun hafife alınmasının öncelikle uzman arkadaşlarımızın başını yakacağını ve bu sorunla çok sık karşılaşacağımızı tahmin etmek zor olmasa gerek.

  Peki, uzmanlar öncelikli olarak nelerden sorun yaşayacaktır?

  1- Doğru dürüst ve usulüne uygun yapılmamış her risk analizi, ortaya çıkan her kazada iş güvenliği uzmanını yargı karşısına çıkaracak ve sorumlu tutulacaktır. İşyerinin faaliyet alanındaki konun uzmanlarının ciddi katkısı olmadan yapılan risk analizinin eksikler ve yanlışlar içermesi kaçınılmazdır. Risk analizi sadece bazı formların doldurulmasından ibaret değildir. Piyasa kapma amacıyla, yok fiyatına yapılan risk analizleri şu anda adeta ortalıklarda uçuşmaktadır.

  2- İş güvenliği uzmanının ve işyeri hekiminin işverene önerdiği, (mutlaka kayıt altına alması gerektiği) yapılması gereken tadilatlar ve önlemler sözde kaldığında, her iş kazasında kabak yine uzmanın başına patlayacaktır. Bu önerilerin sadece kayıt altına alınmış olması uzmanı hukuken sorumlu olmaktan kurtarmamaktadır. Çünkü bu öneriler işveren tarafından yerine getirilmediğinde uzmanın bu durumu Bakanlığa bildirmesi gerekmektedir. Yani uzman, hem bir işyeriyle sözleşme yapacak, ücret alacak, hem de en ufak bir savsaklamada işvereni Bakanlığa “ihbar” etme şeklinde değerlendirilebilecek yükümlülük altındadır. İşte bu yükümlülüğünü yerine getirmeyen, işini veya gelirini kaybetmekten çekinen uzaman ya da hekimin her iş kazasında, özellikle ölümlü kazalarda nerdeyse “cinayet” suçlamasıyla yargı karşısına çıkarılması kaçınılmazdır. Konudan işveren de sorumlu olduğundan, onun kendisini ve işletmesini korumak adına bütün suçu uzmana ve hekime yıkmanın gayreti içinde olacağı da görülecektir.

  3- Bazı uzman arkadaşların belgelerini OSGB’lere veya işyerlerine vererek, işi yapmadan belgelerini kullandırttığı ve bunun için de ücret aldığı duyumları her taraftan kulağımıza gelmektedir. Bunlar gerçekse, böyle bir davranış ya “cahil cesaretidir” ya da “akıl tutulmasıdır.” Türkiye’de bazı diploma ve belgelerin bu şekilde kullanıldığı doğrudur. Ancak iş güvenliği uzmanlık belgesi kesinlikle öyle bir belge değildir ve sorumluluğu çok büyüktür. İş güvenliği uzmanlığı ya bizzat titizlikle yapılmalı ya da belge bir tarafta saklanmalı, sahibi bu işlere hiç girmemelidir. Çünkü daha çok kazanç, daha çok işyeriyle sözleşme yapmak adına OSGB’lerce veya bazı işyerlerince kullanılacak uzmanlık belgelerinin sahiplerinin yukarıda anlatılan yasal durumlarla karşı karşıya kalması kaçınılmazdır. Ayrıca bu belgeler bir kere verilen ve ömür boyu geçerli belgeler de değildir. Bir uzmanın bu şekilde bir suiistimalinin tespiti halinde Bakanlıkça iptal edilebilecek ve bir daha verilmeyecek belgelerdir.

  Kısacası; işin ucunda yargılanmak, mahkum olmak, hapse girmek te vardır. İş güvenliği uzmanlığı ve işyeri hekimliği böyle riskli bir meslektir. Risk anlizi yapmayı bilen uzmanlarımızın öncelikle “kendi risk analizlerini” yapmaları, riskin kabul edilebilir mi, edilemez mi olduğuna bakmaları durumun ciddiyetini anlamalarına vesile olacaktır.

  Yukarıda önümüzdeki süreçte yaşanabilecek bazı durumları özetlemeye çalıştım. 6331 Sayılı yasa ve gerekleri henüz tam olarak denetim mekanizmasına dâhil olmadığından yukarıdakiler “komplo teorileri” olarak algılanabilir. Anacak iş güvenliği uzmanlığı ciddi bir iştir ve kimsenin hafife almaması gerekmektedir. Bir iş güvenliği uzmanı, olaylara ve işine “bilinçli paranoyayla” bakmak zorundadır. Bu kadar önemli ve insan hayatını doğrudan ilgilendiren bir mesleği kimsenin hafife almaya ya da sulandırmaya hakkı yoktur. Zaten hafife alanlar veya sulandıranların da akıbeti pek yakında görülecektir.

  Her uzman meslektaşımın yasal mevzuatı, özellikle İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik hükümlerini kafasına yazması, bir an için bile unutmaması gerekmektedir.

  İş dünyamızın iş kazaları ve meslek hastalıklarından uzak olmasını ve hiçbir meslektaşımın mağdur olmayacağı çalışmalar diliyorum.
 2. MUSTAFA TOKAY İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42938
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Mustafa Bey,
  Yazınız için teşekkür ederim. Ancak, sizin de belirttiğiniz gibi, isg uzmanı olmak gercekten büyük bir sorumluluk (bunun bilincinde olan kişi için) Ancak, yeni cıkan kanunla beraber, işveren, kendi çalısanlarından isg uzmanı atayabiliyor. Bunun için enaz 3yıl çalısmıslık vs. gibi sartları var. Ancak, bu aleyh bir durum. Neden derseniz, hem kendi işini halen yapmaktasın, hem isg uzmanısın hem de işverenin baskısı daha fazla olabilir. Bazı seylere göz yumma adına. Kayıt altına alınsa, yapılmassa bakanlıga bildirmek, kayıt altına alınmaz ve bir kaza olursa neden önlem alınmadı? Suclu yine isg uzmanı. Bir de hem normal bir mühendis olarak calısmak (kendi işini devam ettirme) hem de isg uzmanı olarak calısırken bunun ayrımı nasıl yapılacak? Kanunda bunun bir ayrımını bulamadım. Yada kıstas ne olacak? Düşüncelerinizi belirtirseniz sevirim.

  Syg.
 3. Mustafa Kızıklı İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Sayın Tokay.
  Yazdıklarınızda haklısınız. Şu anda bazı işverenler zaten mühendis olarak çalıştırdığı elemanına İş Güvenliği Belgesi aldırarak aynı zamanda İSG uzmanı olarak ta çalştırmak gibi bir kurnazlık içindedir. Yani görev çift olacak maaş tek olacak :) İşveren bir taşla iki kuş vuracak. Ancak bu durumdaki arkadaşlar İş Güvenliği Uzmanlığının risklerini doğru dürüst anlarlarsa zaten buna yanaşmayacaklardır. Bir işletmede hem mühendislik işini yapmak hemde İş Güvenliği Uzmanlığı işini yapmak akılıca bir yaklaşım değildir. Yani bu iş yine dönüp dolaşıp uzmanın bilgisine ve farkındalığına kalmaktadır. Ya işverenin isteğini kabul eder, iki pozisyonda çalışıp tek maaş alır ya da iki pozisyondan sadece birini seçer, işverenine de direnir kendisini kurtarır. Zaten iki pozisyonda birden çalışmayı kabul eden birisi işvereni yükümlülüklerini yerine getirmediğinde Bakanlığa da bildiremeyecektir. İşta o zaman olabilecek her kazada bizzat yargı karşısında sorumlu olmaktanda kutulamayacaktır. Şimdilik pek az kimse bunun farkında. Ama bir musibet bin nasihatten etkili olduğunu bildiğimize göre bekleyip musibetleri göreceğiz.
 4. MUSTAFA TOKAY İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42938
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Suan bahsettiğiniz konuda acık örneklerden biri ben olabilirim. Ancak, arada bir sözlesme olacaktır sanıırm. Gecen hafta casgem uzmanlarının katıldıgı bir seminerde idim. bu son cıkan isg kanunları ile ilgili. Ancak, şu da var. Calısan, iş kaybetme endişesi ile işveren karsısında kayıtsız kalabilir. Bunu düsünmesi gerekir devletin. Cünkü burada, işverene kolaylık sağlamakta. Bunu da kötü olarak kullanır mutlaka. Ancak, dediginiz gibi bunun örneklerini zamanlar görecegiz. Ya sözleşme feshi, yada baska sonuclar :)
 5. Mehmet AYDIN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Sayın Kızıklı ve Tokay bahsettiğiniz konularda sonuna kadar haklısınız. yukarda bahsettiğiniz.durumdayım.ben.hem .mühendis olarak çalışıyorum.bi birime amirlik yapıyorum.hemde zorla uzmanlık belgesi aldık.şimdide isg uzmanımız ol diye diretiyorlar.ama ben şu anda direniyorum.adamlar öyle rahat söylüyorlarki.çünkü dışarda herkes isg uzmanı olup bişeyler yapacağını zannediyor.Kimse işin riskini düşünmüyor.bişey olduğu zaman aman ben görmediydim.ben bunu bilmiyorum deme gibi bi şansımız yok.Sorumlu isg uzmanı.Sadece bişeyi sorcam.önceden yoktu ama.bu çıkan kanunda isg uzmanı ,iş güvenliği kanularındaki ihmallerinden dolayı hizmet sundukları işverene karşı sorumludur diye bir ibare var.bu bişey değiştirirmi sizce.
 6. Mustafa Kızıklı İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Sayın Aydın.
  O hiç bir şeyi değiştirmez bilakis iş güvenliği uzmanının elini sıkıntıya sokar. Çünkü ihmallerden dolayı işverene karşı sorumlu olmak yasal sorumluluğu ortadan kaldırmadığı gibi, bütün suçun ve hatanın işveren tarafından iş güvenliği uzmanının üstüne yıkılmasına sebep olur.