1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isg uzmanlarinin method statement hazirlamasi doğru mu?

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve _kaanmert tarafından 11 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. _kaanmert İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Arkadaşlar ara sıra karşılaştığım bir konudur bu iş yapım yöntemi hazırlanması vs. Bir kez işverenim tarafımdan istendi, bir kez iş görüşmesi mülakatı olarak istendi bir de tam hatırlamadığım bir yerde istendi. Bu çok önemli bir konu. Çünkü iş yapım metodu bambaşka bir şeydir. Zaten her işin kendine özgü bir uzmanı yada mühendisi yok mudur? Yani elektrik mühendisinin şalt sahasını su ile yıkaması yada herhangi bir termik santral inşaatında stratorun yerine koyulması ve montajı işindeki kaldırma operasyonun yönetilmesi ve iş yapım metodunu İSG UZMANI bilebilir mi? Nerden enerji kesilecek nerde yüksek gerilim var. Ki zaten ben ne kendimi nede bana bağlı çalışan herhangi bir personelimi şalt sahasına sokmam. EKAT belgesi olmayan adamın orada işi yok zaten. Ayrıca kaldırma operasyonunda ise malzeme ile ilgili tam teknik bilgiye sahip olmayan İSG UZMANI bence hiçbir yorum yapamaz. Ama tabi ki genel olarak diğer tüm isg gereklilikleri, risk analizi, gerekli isg ekipmanları vb. prosedürler uygulandıktan sonra işin isg ye uygunluğunu kontrol eder. Çevreyi güvenlik içine aldırır ve iş yapılışı sırasında gördüğü riskleri yok etmek için acil müdahale eder. Bunları yaparken söz konusu sorumlu mühendis veya süpervizörle işbirliği içinde olur. Her ikisi de gördüğü riskleri birlikte anlık kararlarla yok etmeye çalışırlar. Ben bunları yaşadığım için böle düşünüyorum. Ban bu konuda her zaman destek veren ve --İSG UZMANI iş yapmaz bakar görür önerir, işi sorumlu kişi yapar ve güvenliğini alır. Diyen Genel müdürüme sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.
 2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Mantıksal açıdan bakarsak yapmaması gerekir. Ama bunu isteyen iş verenlerin de bir şeyleri daha fazla düşündüğünü hissettim nedense.
  Her zaman konularımızın genelinde her işe her uzman bakmasın, her uzman asıl mesleği olan dalda İş Güvenliğine baksın konusunu savunmuşuzdur. Bu açıdan bakacak olursak bir inşaat sahasındaki kendine has özel tehlikeleri bir inşaat mühendisi bilir ve İş Güvenliği konusunda İnşaat Mühendisi olan bir iş güvenliği uzmanı elbette daha başarılı olacaktır.
  Maalesef mevzuatımız bizleri bu şekilde sınıflandıramamakta, herkes bilip bilmeden uzmanlığın adına aldanıp kendini uzman saymakta ve maalesef canlara mal olan kazalara sebep olmaktadır. Kısacası yasal mevzuatın düşünemediği ayrıntıyı, method statement ile iş verenler kendileri çerçevesinde düşünmüş, işinde gerçekten de uzman bir İGU peşine düşmüşlerdir. Bu anlamda bu konuya değer veren iş vereni gerçekten tebrik ediyorum. Bu kadar bilinçli bir iş verenle çalışmayı da çok isterdim.

  Kişisel kanaatim, İGU'nın method statement hazırlaması doğru. Bilmediği eksiklikleri varsa da bunu hazırlarken mecburen araştırıp öğrenecektir.
 3. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  Kesinlikle katılıyorum. İşin detayını bilmek yazılı bir doküman haline dönüştürmek demek o iş yapılırken aynı detaylardaki riskleri de daha kolay görmemizi sağlayacaktır. Ben bir çok yerde hazırlamıştım. Kabaca şu ana başlıklardan oluşuyor

  1. Yapılacak İşin Tanımı Ve Tarifi
  2. Montajda Çalışacak Personelin İsim Listesi Ve Görevleri
  3. Alınacak İş Sağlığı Ve Güvenliği Tedbirleri
  4. Hava Şartları
  5. Kullanılacak Ekipmanların Listesi
  6. Kullanılacak Kişisel Koruyucu Donanımların Listesi
  7. Risk Analizi

  konu başlıkları bu şekilde. 2,5 yıl önce Akçansa Çanakkale Çimentoda çalışırken proje bazlı işlerde detaylı olarak bu metodu kullanırdık ve inanın bana tüm detayları öğrenmiş oluyorduk.
 4. Serkan Sü İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gemi İnşa A.Ş.
  tersanede bunu bilim uzmanı olarak yapabiliyor musunuz üstad?
 5. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  Tersanelerde çok tecrübelilerin de yapamadığını düşünürsek biraz zor oluyor ;)
 6. samedure İSGforum Üyesi

  Merhaba konu ile ilgili örnek bir şablon paylaşmanız mümkün müdür?
 7. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  @kaanmert bey inanın çok şaşırdım ve size çok imrendim. Keşke öyle düşünen işveren ve müdürlerle bütün meslektaşlarım ve ben de dahil çalışabilseydik. Ancak nedense müdürler İSG namına bir şey bilmedikleri halde bile biliyormuş gibi ahkam kesmeyi, işverenlerden de her işin altından kalkar bu İGU lar demeyi çok iyi beceriyorlar. Maalesef bizi öneri sunan/danışman/uzman olarak değil bir ARA ELEMAN olarak görüyorlar.
  Şu bahsettiğiniz çalışma çok detaylı bir çalışma olsa gerek ben ilk defa karşılaştım. Bu çalışmayı bölüm bazlı mı yapmak gerek yoksa her bölümdeki iş için ayrı ayrı mı yapmak gerek? Ayrı ayrı yaparsak çok detaya girmem gerekir yardımcı eleman ihtiyacı doğabilir:)