1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isgder şubat 2014 e bülteni-entellektüel zorbalık

Konusu 'E-Bülten' forumundadır ve Mahmut Cihan tarafından 8 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Mahmut Cihan İSGforum Üyesi

  Şubat ayına ait E bülteni ekte sizlere sunuyoruz. Tüm Kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun. Değerli okuyucularımız önümüzdeki sayıdan itibaren yayın politikamızı değişiyoruz. Bundan sonraki sayılarımızda sektörel bazlı iş güvenliği konuları ağırlıklı olmak üzere olan sizlerden gelen yazıları paylaşacağız. Önümüzdeki ayın konuları şunlardır.


  1- İskelelerde iş güvenliği,

  2- El aletlerinde iş güvenliği

  3- Yüksekte çalışmalarda iş güvenliği

  konuları ile ilgili yazılarınızı 20 Mart 2014 saat 18:00 e kadar isgder@gmail.com veya info@isgder.com mail adreslerine gönderebilirsiniz
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Mart 2014 ---
  Entellektüel zorbalık


  Değerli bu sektörün profesyoneli olan arkadaşlarım.Hepimiz uzman olabilmek için gerekli olan ön şartları sağladık ve bu mesleği yapmaya karar verdik. Daha sonra kursa gittik, sınava girdik, başarılı olduk ve uzman ünvanını almaya hak kazandık. Buraya kadar her şey bizim kontrolumüzde ve bizim arzuladığımız şekilde gelişti. Sonra her birimiz bu unvanın gereği olarak sahada görev yapmak için başvuru da bulunduk. Çalışanlar kendi görev yaptığı kurumunda iş arayanlar da uygun buldukları bir iş yerinde çalışmaya başladı. Sonra ne mi oldu gelin aşama aşama bakalım.

  İş görüşmesi aşamasında beklediğimiz pozisyon için yeterli olmadığımızı. Ama biz istersek bu pozisyon için kendilerinin bizi eğitebileceklerini gerekli olan donanıma bizi yükseltebileceklerini ilettiler. Başlangıç aşamasında olduğumuz için de ancak asgari ücret verebileceklerini ve sigorta yapamayacaklarını gayet kibarca ve süslü kelimler eşliğinde bize ilettiler. Mesleki tecrübemizin varlığı hiç önemli değildi; ne de olsa biz yeni uzman olmuştuk. Mühendis veya Tekniker olmak mı? Zaten önemsiz bir ayrıntıydı. Onların tabiriyle piyasada binlercesi vardı. Hasbelkader eve ekmek lazım dedik ve işe başladık. OSGB patronları bize senin maaşını ödeyebilmemiz için bize iş getirmen gerekiyor dediler. Cebimize 1 aylık akbil ve birkaç tane de yemek fişi verdiler ve pazarlama elemanı gibi bizleri piyasaya saldılar. Eğitim dedik önce iş getir, tecrübe dedik, zamanla o da olacak dediler. Neyse her halde bu işler böyle dönüyor dedik, çok uzun uğraşlar sonunda da sokak arasında çalışan birkaç inşaat firmasını bağladık. Bağlamasına bağladık ama bizim belgemiz buraya yetmiyor ne olacak diye düşünürken birde ne görelim belgesini kiralayan yüksek sınıflı uzmanlar bizi karşıladı. Hizmeti biz yapacaktık onlar sadece belgesini kullandıracak üç beş kuruşta para alacaklardı. Bunu da sineye çekmemiz gerekiyordu ve çektik . Artık mutluyduk maaşımızı hak edecek bir kaç iş almıştık. Sonunda bize tanınmış bir hak olan bu uzmanlığımızı kullanmaya başlayabilirdik.

  Sahaya indiğimizde işçilerin güvenlik önlemlerini almadığını gördük derhal bu konu ile ilgili eğitim vermemiz gerektiğine hükmettik. Yönetmelik bize 16 saat eğitim vereceksin diyor. Bunu da ancak 4 saat ve katları şeklinde verebileceğiz. Bunu hemen işverene anlattık sonra işçileri eğitim için beklemeye başladık. Saatlerce beklememize rağmen gelen giden yok. Tam akşam oldu artık kimse gelmez derken, işveren tüm işçileri yanına almış sana getirmiş buyurun tüm işçiler sizindir diyerek bırakıyor. İşçilerin gözüne bakıyorsunuz kimi sizi dövecek gibi bakıyor kimi de; kim bu kendini bilmez bu saatte ne eğitimi der gibi bakıyor. Hadi gel de bu eğitimi ver.

  Bu eğitimi versen, eğitimde başarı oranın zaten düşük, vermesen başka türlü sıkıntılar. Meslek aşkıdır diyerek eğitime başlıyorsun.Daha ilk dakikalardan itibaren tacizler başlıyor. ‘’ Hoca ne kadar sürecek bu.? Daha evde çoluk çocuk bekliyor. Otobüsüm kalkacak son araba başka araba da yok. Bir başkası öbür taraftan. Hoca sen bunları boş ver, nereye imza atılacaksa atalım da biz gidelim. Ne sen kendini yor ne biz yorulalım. ‘’

  Peki şimdi ne yapacağız. ????. İyisi mi zaten pek istekli de değiller bir özet geçelim de imzalarını alalım bir nebze vicdanımızı rahatlatalım dedik. 4 saatlik eğitimi 30 - 40 dakikaya sığdırdık.

  Başka bir zamanda darisk değerlendirmesi yapmak için sahayı gözlemlere başladık. Keşke başlamaz olaydık, fotoğrafını çekmediğimizyer, uygunsuzluk tespit etmediğimiz köşe kalmadı. Bunları hemen bilgisayara aktardık ve bir rapor haline getirdik. Sonra işvereneyazılı şekilde ilettik. Sonuçlarını beklemeye başladık . İletmesine ilettik ama zaman geçmesine rağmen cevap yok. Her halde göremediler dedik tekrar gönderdik gene çıt yok. Bizde son çare olarak konuşmaya karar verdik . İşvereni ziyarete gittiğimizde bizi gayet sakin karşıladı ve hiç bir şey olmamış gibi davranmaya devam etti. Biz de elimizdeki raporları bu sefer çıktısı alınmış şekilde kendisine elden teslim ettik. Gayet ilgiliymiş gibi inceledi sonra ilgileneceğini ileterek ustabaşını çağırdı ve ‘İnşaatta bu kadar sorun var görmüyor musun? Bunlarla derhal ilgilen ’ fırçası attı. Bize de teşekkür etti. Tabi bizde Anadalu’nun saf çocuğu olarak inandık ve bizde kendisine teşekkür ederek ayrıldık.

  Sonra ne mi oldu? Ne olacak hiçbir değişiklik olmadan sadece birkaç göz boyama ile geçiştirildi gitti. Tabi günler geldi geçti ve birileri sizi şikayet etti. Sonra buraya bir müfettiş geldi. Bu müfettiş tüm uygunsuzlukları ( risk değerlendirmeleri, eğitimler ve diğer olumsuzluklar) gördü ve raporladı. İş yerine yüklü para cezaları verdi. İşverende bu cezaları çalıştığın firmaya dolaylı olarak ta sana kesti . Çünkü kanun gayet açıktı . İş güvenliği uzmanı işverene karşı sorumluydu.

  Sonuçta ne mi oldu işe girerken bize söylenmiş olan uğruna asgari ücretle çalıştığımız tecrübeyi edinmiş olduk. Bu tecrübeyi daha kötü de elde edebilirdik. Ölümlü veya uzuv kayıplı iş kazası da atlatabilirdik.

  İşte böyle arkadaşlar. Yukarıda anlattığım olayları web sitemiz aracılığı ile tarafımıza iletilen şikayetlerden derledim ve hikayeleştirdim. Bizler uzmanlık yapmaya çalışırken farkında olmadan psikolojik baskılara, aldatılmalara vb maruz kalabiliyoruz. Tüm bunlara entelektüel zorbalık denmez de ne denir. Şapkayı önümüze alıp düşünmeli, önce çuvaldızı kendimize sonra iğneyi başkalarına batırmalıyız.

  Mahmut CİHAN  İSGDER İletişim Sorumlusu

  Ekli Dosyalar:

 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Mahmut Bey kişilerin duygu ve düşünce dünyalarına ayna tutan güzel bir manifesto olmuş çok etkilendim okuyunca yüreğinize sağlık.

  Arkadaşlar Mart ayı Bültenimiz için sizlerden katkı ve yazı bekliyoruz.E-Bültenler İSGforum tarafından desteklenen ve İSGDER çatısı altında hızla ilerleyen, aylık çıkan ve büyük emekler harcanan, içimizdeki bizlerin sesi soluğu olma yolunda sosyal açıdan da güzel misyon içerdiğini söylebilirim.

  Lütfen,Yorum,Makale,Deneme,Hatırat,Haber Yorum,Teknik Yazı ve İçerik,Aklınıza ne gelirse bizlerle paylaşın..İSGforum Ailesi olarak E-Bülten çalışmalarımıza katkıda bulunun.

  Saygılarımla,
 3. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Esasında ilk bir kaç yıl isg uzmanına hiçbir şekilde ceza verilemez hükmü getirilmeli bence.