1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isgder haziran 2013 e bülteni-ahlaksız olmak !

Konusu 'E-Bülten' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 6 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Ahlaksız Olmak !
  İnsan algısının karar mekanizması ne kadar güç ise kararı veren insanın nedenselliğini anlamak bir o kadar zordur. Her birimizin iç dünyasında yaşattığı ‘’ BEN ‘’ leri bir diğerimizin anlamasını beklemeden bağırarak haykırırız kendi gerçekliğimizi.....Bizim gerçekliğimiz, birilerinin zihnimizde yokluğu olduğunu bilmeden doğrulayarak yaşarız....yaşatırız....

  Zimermanın yada Baumanın söylemleri değersizdir.... mekanik dünyanın esaretinde her birimiz bir dişli , her birimiz birer robot ! Düşüncelerin yok olduğu , sorgulama bilincinden uzak, ahlaki yargıları kendince oluşturmuş ve varlığının nedenini sorgulamayan insan kitleleri dünyaya bakışımız bizim bakışımızla mı olmalı yoksa değer verdiğimiz İNSAN’la mı ?

  Derneğimizin kuruluşunda belirlediğimiz ‘’ İnsan Değerlidir ‘’ felsefesi neye bakarsanız bakın ! neye karar verirseniz verin ! sebebi insan olan düşünce ile karar verelim diye belirledik. Biz değil toplum ve insan vardı. Bizim için bizce yaşamaktansa İnsan için insanca karar verip yaşamak gerekliliğine sahip çıkmak vardı.

  Bizler gibi kanunları hazırlayanlarında düşünmesi gerektiğini savunuyor hatta haykırıyorduk. Kanunları hazırlayan erkin kanunlarından ziyade bugüne yarına hizmet edebilecek bütünü ve geleceği kapsayan kararlar alabilir olmalı! Bunları yaparken sivil toplum etkisini hissetmek yerine sivil toplumla kol kola girip doğru kararları seçebilir, dik tavırlara sahip idareciler tarafından yönetilmeliydi.

  İş Sağlığı ve Güvenliği alanında alınan kararların en büyük destekçisi , yön veren ve liderliğini yapan ÇSGB ve İSGGM almış olduğu radikal kararları takdirle karşılamamak mümkün değil ! Hoşumuza gitse de gitmese de yaptıkları işlerin hakkını veriyorlar. Bugün sistem içinde çalışanların ahlaksızlığını iyi niyetle sistem kuranların sırtına yüklemeye çalışanları eleştirmek gerektiğini düşünenlerdenim. OSGB ve Bireysel çalışmalarla usulsüz çalışmalara imza atarak, gerek topluma gerekse hizmet verenlere kötü örnek olup ,kopyala yapıştır ile risk değerlendirmesi yaparak sözde ahlaklı ahlaksızlara söyleyecek kelime bulamıyorum. Bu insanlar insan hayatına yönelik düzenleme yaparken sizler elerinizle iş kazasına davet çıkaracak ahlaksızlığa ortak oluyorsunuz ! Bizler kurumda kanun hazırlayanları eleştirmek yerine ahlaksızlık yapanları tespit edip mücadele etmeliyiz....

  Ya hep beraber mücadele ederiz yada birgün bizde zarar
  görenlerin arasında yerimizi alırız.....

  Latif İŞCEN
  İSGDER Yönetim Kurulu Başkanı
  SOSYOLOG

  Ekli Dosyalar:

 2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Özellikle son paragraf bütün durumu özetler nitelikte.
  Her ne kadar yönetmelik ve kanunların eksik olduklarını belirtsek de İSG alanında bu çalışmalar bile her ne sebeple olursa olsun ( ister AB dayatması, isterse demokratik görünmeye çalışmak ) sonuçta 1 kişinin bile bu vesile ile hayatı kurtulursa ne kadar güzel bir çalışma olacağını göstermektedir.
  Ben bu sistemin zamanla biz görevini hakkı ile yapan İSG Uzmanları sayesinde çok da güzel olacağına olan inancım sonsuzdur.
  İnşallah sizler de benim gibi düşünüyorsunuzdur.
  Saygılarımla.
 3. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  1231
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel Şirket
  Kopyala yapıştırı biz yapmak istemiyoruz ama iş veren ederini vermiyor ki adam iş nasıl olacak diye sormuyor bile.fiyat ne kadar diyor.Ortada bir ürün olmadığı için adamlara aldığımız parayı hak ettiğimizi anlatamıyoruz.Kitap gibi risk analizi basıyoruz her sayfaya tek risk analizi gelecek şeklinde kitap gibi verince hoşuna gidiyor adamın:)
 4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Bu tarz kötü durumlar var diye de bunu devam ettirmek ne kadar doğru?
  Ortada bir yanlış var. Biliyoruz. Neden onu düzeltmeye çalışmak yerine yanlışın üzerine başka bir yanlışı da biz yapıyoruz? Ederini vermeyene herkes aynı cevabı verse, hakkımı almadan olmaz kardeşim diyebilse o da mecburen ederini verecek bu sefer. Kusura bakmayın ama piyasayı bu derece ayaklar altına seren de yine bizleriz galiba.
 5. Orhan Yılmaz(2) İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Sait bey size yürekten katılıyorum. Bu iş kanun,yönetmelik, vs. gibi yasal düzenlemenin yanında vicdanı da kapsıyor. İSG uzmanları olarak; yaptığımız her işin en ufak ayrıntısına deyinmeliyiz. Çünkü yapacağımız işlerle hayatlar kurtulacak, Ülkemiz kalkınacak, Gelişmişliğe ayak uyduracağız bütün bunlar bizim sayemizde olacak. Böyle düşünüyorum hep böyle düşüneceğim. Allah herkesin yardımcısı olsun.