1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Isgforum gönüllük ilkeleri ve taşıdığı değerler halkası

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Onur Umur tarafından 9 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Değerli arkadaşlar bildiğiniz üzere ülkemizdeki isg sistemindeki sorunların çözülmesi ve özlük haklarımızın korunabilmesi için örgütlenmemi gerekiyor. En büyük isteğimiz oda kurmak. Ancak şu an kanunen engeller var. Kanunları değiştirtebilmek için örgütlenmek şart.

İG uzmanlarıyla çeşitli illerde yaptığımız toplantılarda az çok şu planı ortaya koymuştuk: "Her ilde ayrı dernekler kurulması, ardından derneklerin federasyon bünyesinde bir araya gelmesi, ardından odalasma (kanunların değiştirtilmesi)"

Şu aşamada odalaşmanın bir an önce yapılması yönünde taleplerin arttığını görüyorum ki bu taleplerin artması kanunda ilgili dğeişikliklerin yapılamsı için baskı gücümüzü artıracaktır.

Odamız olsun peki nasıl olsun?

evvela çalakalem, haldır huldur kuracağımız bir oda muhtemelen mevcut odalara benzeyecektir. Yani sadece olaylara tepki veren, ama üyelerinden kopuk biryapı..Allah korusun.

Biz öyle bir şey yapalım ki, sadece oda kurmakla kalmayalım, ilkelerimizle çoğulculuğumuzla duruşumuzla örmnek olalım. Gücümüzü ilkeli, tutarlı, çoğulcu duruşumuzdan alalım.

Şöyle ki dernek, federasyon veya oda ne olursa olsun tabanında ve çevrede güven uyandırmalıdır. Bu nasıl olacaktır?

1- Katılımcılık: Açalım, kuru kuruya insanlar gelsin bize demek değildir. İnsanları dinlemek, onları katmak, kurullara üye olmak için teşvik etmek gerekir. Sürekli tabanın nabzını yoklamak (yani ig uzmanlarını) talepleri, eğilimleri an be an değerlendirmek, herkesi çözüm üretimi süreçlerine bir şekilde dahil etmek gerkeecektir. Esnek bir yapı verimli olacaktır. (karar alma bürokrasisinin minimum olduğu)

2- Demokrasi: Farklı düşünen kimseye, rakip olarak yönetime aday olan kimseye öcü olarak bakılmamayı, asılsız komplo teorileriyle insanlara yaklaşmamayı gerektirir. İnsanlar blok olarak ve açık oyla seçilmezler (yani benim son yönetimine seçildiğim derneğin seçimi gibi olmaz:)) Evvela üyelere kamuoyu yoklaması yapılır: Kimleri başkan, yönetici ve denetimci oalrak görmek istedikleri sorulur. Sonuçlar açıklanır. İnsanlar buna göre aday olur. Yönetim kurulu seçimi için liste oluşturanlar kendilerini denetleyecek olan denetleme kurulu için listeyi oluşturmazlar (bu demokrasiye zıttır çünkü) Ayrıca yönetim kurulu üyelerinin periydik olarak değişmesi ilke olarak üyelerce kabul edilir (bu hüküm tüzüğe yazılamaz). 2 dönem üstüste başkanlık yapan bir daha başkan olamaz. Olması için genel kurul üye sayısının 3 te ikisinin yazılı teklifi olmalıdır (başarılı örnek başkanların devam edebilmesine ,imkan tanımak için) Kurulların üye tamsayısından ve tek listeden fazla aday çıkmaması örgüt için utanç verici bir durum olarak algılanmalıdır. Demokrasi için bir cümlem daha vardı ama unuttum :)

3- Şeffaflık. Her türlü idari ve mali işlem internet sitesinden duyurulur. Genel kurul toplantılarında üyelerin sorularına cevap verilir. Denetim süreci oldu bittiye getirilmez. Mali hesaplar halkın anlayacağı dilden duyurulur. En basit çalışma için bile kimin ne yaptığı yazılır.

4-Arkadaşlık-kardeşlik: üyeler arası arkadaşlık bağlarının geliştirilmesi temel hedeflerden biri olur.
  2. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    bu mesaji temin yazdim gitmemis. Önerilerimi begenen arkadaslara cok tesekkür ederim.

Evet yasalara yönetmeliklere tepki gösterelim, oda kuralim, dernek kuralim, ama ne olursa olsun ilkeli olsun. Inanin bu ilkelerle hareketimiz cok kuvvetlenecektir. Güven sorunlari asilacaktir. Samimiyetimizin mührü olacaktir bu ilkeler. Oda, dernek,platform....ne kurarsak kuralim bu ilkelere sahip cikalim, gelistirelim
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bizlere elektrik ve kontrol yöntemlerinden bahset bilgi,belge paylaş..Onur bey...yukarda bahsettiğiniz hususları bulunmuş olduğunuz dernek çatısı altında paylaşın..bizler önce İSG yi öğrenelim,risk değerlendrme yöntemlerine hakim olalım,bir birimizi sevelim burası atölyedir burada çalışalım..dernekler mevcuttur çalışmak destek olmak isteyen gider özgürce çalışır..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 Temmuz 2013 ---
    örgütlenmek sizlere bişey vermicek ,isgforum ailesi konuşarak paylaşarak çok şey öğretti ve ekmek yedirdi.bizler isg gönüllüleri ve profesyonelleriyiz.kimse koyun değil ki örgütleyelim..dernek=oda..hikayeden tırı vırı..
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Hangi dernek;

Fatih Özcan gibi iş başı konuşmalarını öğretti ve Acil durumlardan bahsetti ve dahi nice yaz yaz bitmez hizmetleri ile
    Talha Taflıoğlu ve Erhan Güneş gibi mevzuat hakkında ve sürecinde bizleri bilgilendirdi
    Nurdan Dahi gibi damardan ve yerinde paylaşımları ve çalışmaları ile bizlere öğretti
    Tuğba Coşkun gibi organizasyonları ile sinerji yarattı ve paylaşımları ile ışık tuttu
    Ergül Çatalbaş
    Onur Umur

ve Özlem Albayrak ve Emine Hilal Aksu neler yaptı neler farkındamısınız Dernekler bu insanarın ve kalplerinin çalışmalarının yanında bile geçemez..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Temmuz 2013 ---
    Bende Dernek üyesiyim ama burası İSG sektörünün İş ve Bilgi Ağı burda dernek konuşmam konuşacak varsa kategorilerimiz bellidir gelir çalışmalarını yayınlarlar bizde destek oluruz.bu site de ben gönüllü olarak çalışırım dernek reklamı yapmam.
  5. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    bi seyler karaladim ama gitmemis:) bu cepten gitmek de eziyet:)

Üstad haklisin, nacizane derdimiz o dur ki gönül halkamiz büyüsün..büyürken düzgün büyüsün milletimulize örnek olsun..mevct yapilar köhnemis oldugu icin zaten verimsiz
    cepten girdigim icin mesajlari begen secenegini tiklamam da sorun oluyor..hepinizin gözlerinden öperim..senin de alnindan öperim üstad :)
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    beni ne etkiledi biliyormusun Özlem Albayrak ve Emine Hilal Aksu nun kendi insitif ve gönüllü enrjileri ile hiçbir şey beklemeden buluşmaları,konuşmaları,sohbetleri ve burda paylaşmaları bazı şeyleri görün artık insanlar buluşup gerçel anlamda İSG yi öğrenmek ve konuşmak istiyorlar..

ben 1 yıl oldu uzmanların staj problemlerine dikkat çektim ve iş bulma konusunda hep yardımcı olmaya çalıştım.hangi dernek ilgilendi bu dernekler popilizm yapıyorlar...somut ve sipesifik anlamda insan odaklı çalışmıyorlar..
  7. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    yazdim biseyler yine gitmedi:) özetle uzmanlarin bilgi üretip paylasma isini artirmasi icin meslegine dört elle sarilablmesi lazm. Bunun icin de hem sektörün hem de meslegin denetlenip olumsuz calisma sartlarinin ortadan kaldirilmasi lazim. Bu konuda oda önemli rol oynar. Eger ki adam gibi calisirsa, önceki olusumlara benzemezse..

Yani hersey etkiliyor birbirini..

Adana, ankara, bursa..uzmanlar calisma sartlarindan ve meslegin gelecegnden cok kaygili..nitelikli bilgi üretimi icin bu kaygilari da kaldirmaliyiz ortadan..

Sen ig uzmanisin büyük düsün diyorum bütün uzman arkadaslara:)
  8. Özlem Albayrak Adana Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Adana
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan bey , bu güzel sözleriniz beni çok onurlandırdı, bizi de harekete geçiren siz forum yöneticilerimiz oldu, ben İSG ile ilgili hiç birşey bilmiyordum eğitimim bittikten sonra, ki sizlerin bilgi birikiminin yanında hala hiç birşey bilmiyorum ama sizin sayenizde kafamı karıştıran birçok seyin cevabına ulaştım. bundan bir pay almıyorsunuz gönüllü olarak insanlara yardımcı oluyorsunuz, destek oluyorsunuz beni de buraya bağlayan en büyük sey de bu oldu. fizikçi- kimyagerim hani iş hayatından uzak biri değilim ve farklı mesleklerden o kadar çok arkadaşım var ve bende birçok şeye el attım hiç birinde bu kadar birbirine yardım eden bir toplulukla karşılaşmadım . UZMAN olmayı en cok bunun için seviyorum. Çünkü herkes çıkarsız birilerine birşeyler öğretme çabasında. Bende elimden geldiğince her türlü desteğe hazırım. O günkü toplantıda aldığım mutluluk paha biçilemezdi :) UmarıM bu gönül bağımız daim olur.
  9. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Dernek oda moda tırı vırı şeyler değil Erkan bey... Burda saydığın o değerli insanlar o derneklere üyeler,. Bazı şeyleri başarabilmek için birlik olmak gerekir. Dernek reklamı dersen eyvallah o yapılmasın ama Onur arkadaşımızda reklam yapmamış zaten...
    Biraz fazla mı sert çıktın ne? Neyse biz birbirimizi tanıyoruz, senin ne demek istediğinide herkes anladı ama yanlış anlama olmasın diye muhabbete daldım. Sevgiler, saygılar....
  10. Özlem Albayrak Adana Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Adana
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tuğba Coşkun önderliğinde umarım çok güzel işler çıkaracağımıza inanıyorum :) dernek derseniz derneğe başka bir öneride sunarsanız onada varımm :) Arkamdanda birçok kişinin gelelceğine inanıyorum
  11. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    üstad seni temin ederim..o bulusmalarda uzmanlar sistemden sikayet ediyorlar..bak adanada ne oldu..simdi ben örgütcü takiliyorum ya:)

Adanada örgütlenmeden cok nitelikli bilgi ögrenimi ve bilgiye ulasimindan bahsettim, özlem hoca sahit :)

1 yildir google dan yaz arat yerine uluslararasi hakemli makalelere ulasmanin öneminden bahsediyorum. Bu konuya abanalim mesela.. Millet gereksiz elektrik müh bilgilerini ögrense ne olacak:) önce görev sorumluluk alanini bilsin. Paratoner projesi, elektrik projesi cizmeye kalkmasin :) bakalim almanlar, fransizlar nasil risk analizi yapiyor? bu alanda tezler neler?

Nasil yapacagiz bu isi?

En basitinden yök tez veritabanini kullanacagiz. Scince direct e ulasacagiz. Isg konusunda üretilen tezleri sitemizde yayinlamak icin izin isteyecegiz. Genelde sadece özetin yayinlanmasina izin verirler..ama bu ve bunlari okuyan arkadaslarimizin yorumlari bile bilginin niteligini cok artiracaktir
    bu konuda is üretmem yg icin yazdiklarimdan cok daha faydali olacaktir. Ben yg hakkinda makalemi yazdim..ama sovumu yapmis gibi oldum..yoksa cogu uzmana bunlar cok fazla...devsmini yazacagim:)
  12. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    benim inancım odurki isgforum kendi başına tüm odaların üzerinde bir oda halindedir. Herkesin fikrini hürce haykırdığı. bürokratik engellerle uğraşmadan paylaşımlar yaptığı ve paylaşımlara ulaştığı aynı zamanda yeni uzmanlar içinse bir okul niteliğinde daha ne olsun.
  13. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    yazdim yine gitmemis, ne yazdigimi da unuttum:)
    erkan hocam iste o bulusmalarda yani mesela adana bulusmasinda uzmanlar "halimiz ne olcak bin tl ye ve deftere onu bunu yazmama baskisiyla mi calisacagiz" diye haykiriyorlar. Osgblere giydiriyorlar..ne yapacagiz nasil düzeltiriz bu durumu diye haykiriyorlar.. Ben nitelikli bilgiden bahsetsemde uzmanlar bu sorulara takiliyorlar
    iste oda örgüt mevzusu burda devreye giriyor..bu is de ülkemizdeki mevcut köhnemis yapilar gibi olmamali..bu da isg isinin bir parcasi.. Biz forum olarak siyaset yapmayalim..forum olarak oda isine girmeyelim..eyvallah..ama ilkelerimizi bildirelim.. Odadan derneklerden bunlari talep edelim..zira toplumbilim ve iletisim de isg nin bir parcasi :)

Sen de böyle düScnüyorsun bence ama kaygin var
  14. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    bu islere el atarsak forum bozulur diyorsun.ben kaygini anliyorum..boru degil buraya dehset zaman ve para harciyorsun, sana ne kadar tesekkür etsek azdir..bizlere böyle kaliteli bi platform sundun, kendini yipratma pahasina..

Sen müsterih ol, senin bu emegini tarumar edecek hiv bir girisime eyvallah cekmeyiz..

Bak burdan diyorum, forumumuz kesinlikle kisi ve örgütlerin tarafi olmayacaktir. Ilkelerin ve isg nin tarafi olacaktir.

Nacizane oda isine gireceklerin yüzyüze bulusmalarina vesile oluyoruz. Insanlar da bilsinler ki bu iyi isleri yapanlar ilkeli calismalar istiyorlar..

dedigim gibi oplumbilim isg nin parcasi, ben de bu anlamda bilgi paylasmis oldum:) elektrigin yaninda bunlari da anlatayim, umulur ki bi umut isigi olur..

Ama ilk firsatta elektrik konusunda ahkam eyleyecgm, sonucta ilk görevim bu:)
  15. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Erkan Dündar bey yukardaki eleştirileriniz biraz sert olmuş şahsen tanışmıyoruz ama iyi niyetli olduğunuzu düşünüyorum.sitede emeği geçenleri sınırlamanızlada diğer emeği geçenlere de haksızlık edilmiş olur.derneklerin genel manada tırı vırı olduğunu düşünmüyorum.tabi öyleleride mevcut ama kendini aşan işlerde dahi muvaffakiyet sağlayan derneklerde var.Onur Umur beyinde önerisi yabana atılmamalı.neticede hepimizin aynı ortak amacı var.
  16. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    nurdan abla icin rahat olsun..erkan üstadim yerine o elestrileri baskasi yapsa ters anlayablrdim. ama erkan beyin o cocuksu sevgi dolu kipir kipir yüregini biliyorum..zira tanistik degdik birbirimize..:) o yüzden o söylerse olumsuza yormam:)

Böyle sevimli site sahibini nerede bulacagiz:) sütten agzimiz yandi, ama yogurttan yanmaz nurdan ablacim:) senin gerci ayrandan da agzin yandi ya neyse:)
  17. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    burası örgüt değil dernek değil herkesin üste rahatça düşüncelerini ve bilgilerini paylaşacağı objektif bir mekandır..şu anda onu yapıyorsunuz..Ama isgforum altyapısı yada adı altında ben dahil kimse dernekçilik yapmasın ve kullanmasın.
  18. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    uzun yazinca gitmiyor:)

Fatma hanim iciniz rahat olsun, erkan bey asla bizleri kisitlamaz.. Forum yolunndan sapmasin istiyor ve cok hakli.. Isgforum adiyla bir yapilanmaya girmiyoruz, yada oda olusumunda birilierinin tarafini tutmuyoruz, reklamini yapmiyoruz..ama pek cok arkadasimiz forumdan ayri olarak bireysel olarak bu ilserle ugrasiyor..

Burada cizgimiz su olmali: forum kisilerden yada siyasetten bir dernegin tüm isg islerini yönlendirmesinden taraf olmaz. Ilkeler, hedefler ve calismalari tartisir, isik tutar.

Bunlari ayirt edecegiz, kimsenin süphesi olmasin..:)
  19. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu sitenin tüm faaliyetleri altında dernek propagandası yapılması beni son derece rahatsız ediyor.Burası aylık aidat almıyor ve hizmet etmek için bir nevi insanlara ulaşmak için köprüdür..Dernek çalışmaları beni bu platformda ilgilendirmiyor.Dernekler gelip burda çalışmalarından bahsedebilir bunuda isgforum yönetimi yapmamalıdır.
  20. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    abi bunlar benim sahsi düsüncelerim, diyelim ki bunu yönetici olarak degl de bu islerle ugrasan bir üye olarak yazdim. O zaman söyle yapalim. Bu konularla ilgili bu gibi fikirleri söylerken, ben dahil sen dahil yöneticiler sahsi fikrimiz oldgunu forumu kesinlikle baglamadigini özel olarak belirtelim.. Burda ben böyle yazdim diye isgforum un yol haritasi olarak algilyan varsa beni üzer.. Benim forum adina konusmaya yetkili olduguum tek konu elektriktir. üyeler bunu böyle bilmelidir..yöneticilerin zaten yazdigi cogu sey forumu baglamaz. Ne zaman baglar isgforum adina ibaresi kullanilirsa baglar. Üyelerimiz bu konuya dikkat ederlerse sevnrim
    basligi degistirmeye calisayim: cepten zor olacak ama yapablrsen abi "isg teskilatlanma konusunda bireysel öneriler" yapar msin? Vaziyeti kurtarir miyim? Sanirim baslik rahatsiz etti seni. Ama emine hanim oda kuruyoruz diyince ben de gaza geldim:)